Αξιοθέατα στην Νέα Υόρκη

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπέρα,
λόγω του ότι έκλεισα για Νέα Υόρκη τον Μαίο, και έπειτα από σχετική μελέτη ταξιδιωτών εκεί, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις (ελπίζω να είμαι στο σωστό forum και να μην έκανα καμμιά μπούρδα πάλι, ως νέος στο site)

1) Το city pass αξίζει ή κρύβει κάτι και δεν είναι 100% για τα περισσότερα αξιοθέατα? Επειδή πολύ λένε, 'για να αποφύγεις τις ουρές κλείσε εισιτήρια από πριν' σκέφτηκα εάν δεν είναι tricky να τσιμπήσουμε από ένα με την γυναίκα μου για τις 3 ημέρες και να τελειώνουμε

2) Μετά από μια ιστορία για gospel που διάβασα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βρω στο manhattan κάτι μη οργανωμένο (σε φάση όπως του ταξιδιώτη στο harlem), εάν γίνονται μόνο κυριακή (σε baptist εκκλησία?) και εάν γενικά είναι εύκολο να παρακολουθήσεις (απ' ότι διάβασα, ο ταξιδιώτης ήρθε σε συννενόηση εκεί με κάποια εκεί κ.λ.π., ισχύει γενικά?)

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν. Επόμενες (πιθανόν) ερωτήσεις από αύριο.
Ευχαριστώ πολύ
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
1) Το city pass αξίζει ή κρύβει κάτι και δεν είναι 100% για τα περισσότερα αξιοθέατα? Επειδή πολύ λένε, 'για να αποφύγεις τις ουρές κλείσε εισιτήρια από πριν' σκέφτηκα εάν δεν είναι tricky να τσιμπήσουμε από ένα με την γυναίκα μου για τις 3 ημέρες και να τελειώνουμε

το έψαξα κι εγώ αυτό, είναι σχεδόν για όλα τα αξιοθέατα, αλλά το θέμα είναι σε πόσα από αυτά έχεις σκοπό να μπεις..υπολόγισε χονδρικά σε πόσα και πια θέλεις να πας, δες τις τιμές των εισιτηρίων και ανάλογα αποφάσισε..
λίγο καιρό πριν ψάχνοντας αντίστοιχα είχα βρει κάποιο pass (δεν το σημείωσα κάπου και δεν έχω μπορέσει να το ξαναβρώ) που σε νορμάλ τιμή σου έδινε το δικαίωμα να επισκεφτείς 6 βασικά αξιοθέατα (empire state, MOMA, νομίζω top of the rocks, μουσείο φυσικής ιστορίας, άλλο ένα που δε θυμάμαι και τέλος τη μετάβαση στο elis island και στο Άγαλμα της Ελευθερίας ή εναλλακτικά κρουαζιέρα το γύρο του Μανχάταν.
τώρα που ξαναψάχνω δεν μπορώ να το βρω πουθενά..αν κάποιος ξέρει για ποιο pass λέω ας μας βοηθήσει!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Αν μιλάς γι'αυτό το city pass: New York CityPass: Visit 6 New York attractions for just $79.00 per pass, a $140.00 value!

τότε αξίζει, αν φυσικά θες να πας σε κάποια από αυτά τα αξιοθέατα.
ναι αυτό λέω!! αν και όπως βλέπω δεν θυμόμουν με ακρίβεια τα αξιοθέατα..
thanks!!

γενικά, ανεξάρτητα από το pass, επιβάλετε να κλείσεις μέσω ίντερνετ από πριν τα εισιτήρια για είσοδο σε κάποια από τα αξιοθέατα? πόσο μεγάλες μπορεί να είναι οι ουρές για τα δημοφιλέστερα από αυτά?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εκπληκτικά μεγάλες, για παράδειγμα στο Empire State φτάνουν και τις 2 ώρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε στο Empire ούτε στο άλλο είχαμε πρόβλημα, κλείσαμε το ίδιο πρωί μέσω ίντερνετ και δε χρειάστηκε να κάνουμε καμία ουρά, κόστισε μόλις 19$ στο σάιτ του ιδίου του κτιρίου και γλιτώνεις τις ουρές που είναι μόνο για όσους βγάλουν εισιτήριο επιτόπου απ' ό,τι κατάλαβα: κάνοντας την κράτηση επιλέγεις ποια ώρα θες να μπεις και απλά πρέπει να πας 15 λεπτά νωρίτερα.
 
Μηνύματα
43
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μακάρι Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ναι.Τα παιδιά έχουν δίκιο, καλύτερα να κάνεις κράτηση γιατί όταν είχα πάει εγώ χωρίς κράτηση στο Empire περίμενα γύρω στην 1 ώρα και 40 λεπτά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Άγαλμα της Ελευθερίας (που είναι μάπα, αλλά το Ellis Island λέει), όπου τις γλιτώνεις με τον ίδιο τρόπο. Στο Ανθρωπολογικό Μουσείο, σε μερικές γκαλερί, πιθανόν κι αλλού.
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Ούτε στο Empire ούτε στο άλλο είχαμε πρόβλημα, κλείσαμε το ίδιο πρωί μέσω ίντερνετ και δε χρειάστηκε να κάνουμε καμία ουρά, κόστισε μόλις 19$ στο σάιτ του ιδίου του κτιρίου και γλιτώνεις τις ουρές που είναι μόνο για όσους βγάλουν εισιτήριο επιτόπου απ' ό,τι κατάλαβα: κάνοντας την κράτηση επιλέγεις ποια ώρα θες να μπεις και απλά πρέπει να πας 15 λεπτά νωρίτερα.
Yorgo όσον αφορά τα gospel μιας και έχει γράψει καταπληκτική ιστορία του ταξιδιού σου εκεί, ξέρεις εάν παίζει τίποτα σε manhattan, μόνο κυριακές είναι (φαντάζομαι?) και γενικά είδες ασφαλές το harlem (σε περίπτωση που δεν έχει κάτι αυθόρμητο -μη οργανωμένο- σε manhattan)

όσον αφορά τα αξιοθέατα μάλλον θα πάρω το city pass ή τέλος πάντων μια κάρτα για να τελειώνω (απ' ότι κατάλαβα ακόμα και να έχεις την κάρτα πρέπει να κλείσεις την ώρα που θα πας? )

Ευχαριστλω πολύ για την βοήθεια σε όλους
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Yorgo όσον αφορά τα gospel μιας και έχει γράψει καταπληκτική ιστορία του ταξιδιού σου εκεί, ξέρεις εάν παίζει τίποτα σε manhattan, μόνο κυριακές είναι (φαντάζομαι?) και γενικά είδες ασφαλές το harlem (σε περίπτωση που δεν έχει κάτι αυθόρμητο -μη οργανωμένο- σε manhattan)
Τo Harlem είναι στο Manhattan.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ούτε στο Empire ούτε στο άλλο είχαμε πρόβλημα, κλείσαμε το ίδιο πρωί μέσω ίντερνετ και δε χρειάστηκε να κάνουμε καμία ουρά, κόστισε μόλις 19$ στο σάιτ του ιδίου του κτιρίου και γλιτώνεις τις ουρές που είναι μόνο για όσους βγάλουν εισιτήριο επιτόπου απ' ό,τι κατάλαβα: κάνοντας την κράτηση επιλέγεις ποια ώρα θες να μπεις και απλά πρέπει να πας 15 λεπτά νωρίτερα.
Οι μεγάλες ουρές στο Empire State Building είναι για το security, κι αυτές δεν τις γλυτώνεις ότι εισητήριο και να έχεις. Μόνη λύση γι αυτές είναι να μην πας απόγευμα.
Η ώρα / μέρα που αναγράφεται στο εισητήριο είναι ενδεικτική, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όποια μέρα / ώρα μετά την αναγραφόμενη θέλεις (μέσα σε ένα χρονικό όριο που δε θυμάμαι) - το χω κάνει 2 φορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom