Αξιωτικες παραλιες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ολη η νοτιανατολικη -νοτια πλευρα της Ναξου εχει συνεχομενες αμμουδερες παραλιες με γαλαζοπρασινα νερα .

Αγιος Γεωργιος ειναι η παραλια της Χωρας ,ειναι οργανωμενη με ξαπλωστρες,ομπρελες,μαγαζια,καφε,ταβερνες κλπ
Δεν εχω κανει μπανιο εκει γιατι δε μου γεμισε το ματι κ δεν μπορω να εκφερω αποψη Hotel_Studios_Diogenis_Agios_Georgiοσ .jpg
naxos_george_beach.jpg
προκοπης.jpg



Αγιος Προκοπης η δημοφιλεστερη παραλια του νησιου με ενοικιαζομενα ..ταβερνες κλπ ..οντως τα νερα ειναι υπεροχα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αγια Αννα συνεχεια του Προκοπη με ταβερνες ,δωματια κλπ ειναι και αυτη οργανωμενη agia-anna-1.jpg

Πλακα τεραστια αμμουδερη παραλια Plaka-Naxos-07.jpg

Ορκος στο ιδιο στυλ και αυτη ορκος_4183.jpg

Μικρη Βιγλα την πιανει το κυμα ,οποτε μαζευει πολλους σερφερς Mikri-Vigla-Naxos-00.jpg

Παρθενος διπλα στη Βιγλα ..αυτη δεν την πιανει ευκολα το κυμα και ειναι κρυσταλο ...φοβερα νερα ! Παρθενος_4170.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
kastraki.jpg Καστρακι

Πυργακι pyrgaki_01.jpg

Γλυφαδα glyfada_02.jpg
Ολες ειναι μη οργανωμενες

Αγιασος [/B] Δεν τρελαθηκα με αυτην παρα πολυ ..πηγαμε και απο ενα κατσικοδρομο ..νομιζω οτι παει ασφαλτος και απο αλλο σημειο του νησιου
agiasos2big.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.374
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
H Nάξος είναι υπέροχη από όλες τις απόψεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στη νοτια πλευρα του νησιου υπαρχουν 2 παραλιες
Ο Καλαντος σε καποιο σημειο ο δρομος γινεται χωματοδρομος -οχι ασχημος- περνας απο καποια υψωματα με πολυ ωραια θεα προς τα γυρω νησια της Ναξου.
Μη οργανωμενη παραλια καλαντος2.jpg

καλαντος.jpg

Ο Πανορμος ή Πανερμος πολυ ωραια νερα και ερημικη παραλια .Πας απο Μουτσουνα [/ATTACH]
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παμε στην ανατολικη πλευρα τωρα η οποια ειναι βραχωδης και χωρις πολλες πολλες παραλιες..
Ψιλη Αμμος πολυ ωραια παραλια ..μεγαλη ..χωρις καθολου κοσμο σχεδον ..την πιανει βεβαια συχνα ο βοριας ,εχει και δεντρα στο βαθος για σκια ψιλη αμμος.jpg

Μουτσουνα χαριτωμενο χωριο ..οχι κατι ιδιαιτερο ..κατεβαινεις απο Απειρανθο προς εκει ..εχει πολλα στροφιδια ο δρομος και δεν ειναι κ τοσο κοντα μουτσουνα.jpg

Λιωνας απο τις λιγες παραλιες του νησιου με βοτσαλο ..εχει λιγα ταβερνακια [/ATTACH]

Απολλωνας Εκει ειναι ο ξαπλωμενος Κουρος .
Ειναι αρκετα μεγαλος οικισμος στο βορρα ,με δοματια ,καφε,ταβερνες
Εγω δεν τρελαθηκα ..την πιανει πολυ τη θαλασσα το μελτεμι. 01-apollon.jpg Λιωνας απο ψηλα
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στα βορειοδυτικα και δυτικα εχουμε αλλες 2 παραλιες .
Εμενα δε με ξετρελαναν συγκριτικα με τις υπολοιπες ..εχουν αμμο κ βοτσαλακι.

Αμπραμ μη οργανωμενη -abram-beach-b.jpg

Αμιτης το ιδιο αμιτης.jpg
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μη τα δίνεις όλα στεγνά, ετοιμάζω ιστορία. Μάντεψε που ήμουν τον Αύγουστο. Η αγαπημένη μου δεν έχει αναφερθεί ακόμη :rolleyes:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Α δεν το ηξερα ..ησουν στα μερη ?Αντε γραψε στορυ συντομα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λατρεύω τη Νάξο και τις παραλίες της (όπως και τα ορεινά χωριά της)! Πήγα 3 καλοκαίρια για δουλειά και την "όργωσα"!

Από τις παραλίες που αναφέρεις λατρεύω Καστράκι και Ορκό! Στο Καστράκι πολλές φορές μπορούσα να περάσω ώρες μόνη μου (κυρίως στην δεξιά πλευρά), καθώς δεν είναι καθόλου πολυσύχναστο. Μόνη σε απέραντη αμμουδιά, τι παραπάνω να ζητήσει κάποιος;

Ο Ορκός πάλι έχει πιο "χίππικη" ατμόσφαιρα και μαζεύει παλικάρια σαν τα κρύα τα νερά που λέει κι ο λαός, λόγω των αέρηδων (surfers γαρ). Η βλακεία είναι ότι όταν πιάνει πολύς αέρας και κάνουν όλοι surf είναι επικίνδυνο να κολυμπήσεις επειδή δεν ξέρεις πότε θα σου έρθει η ιστοσανίδα στο κεφάλι.

Η πιο απάνεμη από τις παραλίες είναι η Μικρή Βίγλα που είναι εν γένει πολύ όμορφη, αλλά ακριβώς επειδή είναι απάνεμη είναι και η πιο οικογενειακή του νησιού. Πολύ καλή επιλογή για γονείς, αλλά προσωπικά δεν την προτιμώ, όχι τόσο λόγω του πλήθους παιδιών, όσο κυρίως λόγω των μανάδων που σκούζουν non-stop στα βλαστάρια τους.

Η Γλυφάδα και η Πλάκα μου αρέσουν επίσης πολύ, όπως και το Αλυκό! Απέραντες (η 3η όχι τόσο) και πολύ καλή ποιότητα νερού! Και η Ψιλή Άμμος αξίζει. Η Μουτσούνα δεν λέει πολλά, αλλά έχει πολλές χαριτωμένες ψαροταβέρνες (αξίζει δηλ. να πάει κάποιος Ψιλή Άμμο για μπάνιο και μετά Μουτσούνα για μάσες). Ο Απόλλωνας είναι κυρίως για βόλτα νομίζω, όχι για κολύμπι. Η παραλία του έχει σαφώς διαφορετικό χαρακτήρα από τις υπόλοιπες του νησιού, αλλά είναι και πιο μικρή, αδιάφορη, μουντή, δεν ξέρω.

Αγία Άννα και Άγιο Προκόπιο δεν γουστάρω λόγω της πολυκοσμίας. Όσο για την Αγιασό, για μένα είναι ό, τι χειρότερο. Αδιάφορη παραλία και πραγματικά άθλιος ο δρόμος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω σχεδον στα περισσοτερα απο οσα ειπες.
Αγαπημενη Ναξος .
Περσι την προδωσα δεν πηγα ..και φετος μαλλον χλωμο το κοβω να ξαναπαω ..λογω οικονομικων δυσκολιων.
Για μενα συνδυαζει πολλα : πολλες μαζεμενες παραλιες στη νοτια πλευρα στο αμμουδερο στυλ που μου αρεσουν,κυκλαδιτικο χρωμα κ γραφικοι παραδοσιακοι οικισμοι,δεν εχει τα γυμνα βραχια-ξεραιλα πολλων αλλων Κυκλαδων -καλο φαγητο-μεγαλο νησι για μια βδομαδα ..ουτε να σκοτωνεσαι στους δρομους καθε μερα με πολλα χιλιομετρα ,αλλα ουτε κ να σκυλοβαριεσαι λογω περιορισμενων επιλογων .
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι, σα νησί πραγματικά αξίζει! Αρκετά μεγάλο για να μην πλήξεις, αρκετά μικρό για να βρεθείς μέσα σε 30-40' από την δαντελωτή αμμουδιά στο γραφικό ορεινό χωριουδάκι!

Όσο για το φαγητό που ανέφερες δεν ξέρω από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω, απίστευτο, η ελληνική κουζίνα στα καλύτερά της! Αλλά επειδή παραείναι off topic σιωπώ!

Εύχομαι να την ξαναπισκεφτείς σύντομα (ευχή που πηγαίνει και σε μένα η αλήθεια είναι)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom