Απίστευτη επίθεση καρχαρία στις Σεϋχέλλες

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δύο άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους τις τελευταίες δύο εβδομάδες από επίθεση καρχαρία στη πιο διάσημη παραλία του νησιού Praslin στις Σεϋχέλλες....σύμφωνα και με πληροφορίες αυτοπτών μαρτύρων, οι άνθρωποι κολυμπούσαν μόλις λίγα μέτρα μακριά από τη παραλία. Πραγματικά απίστευτο...

Seychelles shark attack: wife's tribute to victim Ian Redmond | World news | guardian.co.uk
BBC News - Seychelles shark attack leaves Briton dead
Seychelles shark attack: Ian Redmond and wife Gemma pictured lovestruck on honeymoon | Mail Online
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
ειχε και σχετικο θεμα στις ειδησεις σημερα .. και ο ανθρωπος ητανε απο νεονυμφο ζευγαρι που εκανε το μηνα του μελιτος ....
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Μιλαμε για φρικτο θανατο. Και τρομερο θεαμα για τους αυτοπτες μαρτυρες. Παντως δεν εχει να κανει με το ποσα μετρα απο την ακτη εισαι, αλλα ποσο βαθεια ειναι. Και στο Sharm EL Sheikh (και εκει υπηρξαν 2-3 θανατοι περυσι) μπορεις να κολυμπας πολυ κοντα στην ακτη, αλλα απο κατω ειναι αβυσσος. Θελει πολυ προσοχη σε αγνωστα (σε εμας) νερα και καλο ειναι να υπαρχει γυρω μεγαλη περιοχη με αμμο ωστε να φανει οτιδηποτε "σκουρο" διαταραξει το γαλαζοπρασινο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Οχι πια τρέλλες στις Σευχέλλες
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
θεωρω οτι ειναι περιπτωση ενος συγκεκριμενου καρχαρια που βρεθηκε στα νερα εκει. Για αυτο κιολας λεγανε οι ντοπιοι οτι πριν λιγες μερες υπηρξε και αλλη επιθεση απο καρχαρια...ασχημη φαση

και εμεις στο γαμηλιο καναμε καταδυση και ηταν καρχαριες....αλλα αδιαφορουσαν για εμας...(σε αντιθεση με εμενα)

την μερα εκεινη μου φανηκε ωραιο οτι ειδα απο κοντα καρχαριες. Χθες οταν ακουσα την ειδηση εφαγα μια φρικη για να ειμαι ειλικρινης (και αν σου κατσει;;;;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγω πριν απο λιγες μερες εφαγα μια ψιλο-φρικη οταν ενω εκανα σνορκελ αμεριμνη στο Koh Nangyuan με τον Junior go2 , ηρθαμε μουρη με μουρη με εναν καρχαρια. Ηταν μικρος βεβαια , γυρω στο ενα μετρο και κατι , αλλα δεν ηταν σαν αυτους που κολυμπησαμε στο Μπελιζ , που ειναι περισσοτερο ζαχαριες :haha: παρα καρχαριες.
Οταν το συνειδητοποιησα παντως το αντιμετωπισα ψυχραιμα: μου βγηκε ο αναπνευστηρας , ηπια νερο , ανεβηκα γρηγορα πανω και φωναζα στον junior καρχαριας! παμε εξω! θα ερθουν οι γονεις του οπου ναναι! :haha: Σκεψου να ειχα ακουσει την ειδηση απο τις Σευχελλες!
Οκ , φοβηθηκα γιατι τον ειδα να ερχεται καταπανω μας :shock: και εστριψε τελευταια στιγμη. Ο junior εμεινε ψυχραιμος και μαλιστα μου φωναζε γιατι δεν τον εβγαλα φωτογραφια ενω ημουνα τοσο κοντα του.

Τωρα που το σκεφτομαι , ειχαμε απομακρυνθει πολυ απο την ακτη και χωρις βατραχοπεδιλα γιατι απαγορευονται στο νησι..ο υφαλος με ξεμυαλισε.
Αλλα η συγκεκριμενη επιθεση στις Σευχελες εγινε μολις 10 μετρα! απο την ακτη απότι διαβασα οποτε ειναι να μη σου τυχει!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Κι εγω πριν απο λιγες μερες εφαγα μια ψιλο-φρικη οταν ενω εκανα σνορκελ αμεριμνη στο Koh Nangyuan με τον Junior go2 , ηρθαμε μουρη με μουρη με εναν καρχαρια. Ηταν μικρος βεβαια , γυρω στο ενα μετρο και κατι , αλλα δεν ηταν σαν αυτους που κολυμπησαμε στο Μπελιζ , που ειναι περισσοτερο ζαχαριες :haha: παρα καρχαριες.
Οταν το συνειδητοποιησα παντως το αντιμετωπισα ψυχραιμα: μου βγηκε ο αναπνευστηρας , ηπια νερο , ανεβηκα γρηγορα πανω και φωναζα στον junior καρχαριας! παμε εξω! θα ερθουν οι γονεις του οπου ναναι! :haha: Σκεψου να ειχα ακουσει την ειδηση απο τις Σευχελλες!
Οκ , φοβηθηκα γιατι τον ειδα να ερχεται καταπανω μας :shock: και εστριψε τελευταια στιγμη. Ο junior εμεινε ψυχραιμος και μαλιστα μου φωναζε γιατι δεν τον εβγαλα φωτογραφια ενω ημουνα τοσο κοντα του.

Τωρα που το σκεφτομαι , ειχαμε απομακρυνθει πολυ απο την ακτη και χωρις βατραχοπεδιλα γιατι απαγορευονται στο νησι..ο υφαλος με ξεμυαλισε.
Αλλα η συγκεκριμενη επιθεση στις Σευχελες εγινε μολις 10 μετρα! απο την ακτη απότι διαβασα οποτε ειναι να μη σου τυχει!
περιττο να σου πω ότι ειμαι στο γραφειο και σε ζηλευω απιστευτα αυτη τη στιγμή, οχι για το face to face με τον καρχαρία αλλα για το σνορκελ στο
Koh Nangyuan.:roll:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κι εγω πριν απο λιγες μερες εφαγα μια ψιλο-φρικη οταν ενω εκανα σνορκελ αμεριμνη στο Koh Nangyuan με τον Junior go2 , ηρθαμε μουρη με μουρη με εναν καρχαρια. Ηταν μικρος βεβαια , γυρω στο ενα μετρο και κατι , αλλα δεν ηταν σαν αυτους που κολυμπησαμε στο Μπελιζ , που ειναι περισσοτερο ζαχαριες :haha: παρα καρχαριες.
Με τέτοιο καρχαρία που ήρθες τετ-α-τετ έχω κολυμπήσει άπειρες φορές στα νερά της Ν.Α. Ασίας. Είναι το ακίνδυνο είδος των black-tip reef sharks, που δε ξεπερνούν το 1-1.5μ. σε μήκος. Μάλιστα στο Redang, πήγαινα μόνος μου γύρω-γύρω από μία μικρή χερσόνησο, όπου κυκλοφορούσαν τέτοιοι "μεγάλοι", αφού στα ρηχά είχε πολλά μικρούλια (babies!). Ιδού αυτό που είδες, που φυσικά και δεν έχει σχέση με αυτούς τους..φλώρους στο Μπελίζ και τις Μαλδίβες (στα έλεγα και τότε αν θυμάσαι :lol:)

Παρόλα αυτά, τα καρχαριάκια αυτά είναι εντελώς ακίνδυνα. Στις Σεϋχέλλες, ο θηρευτής καρχαρίας πρέπει να είναι είτε tiger shark είτε bull shark, οι οποίοι είναι μεγάλοι καρχαρίες και το μέγεθος του ανθρώπου ταιριάζει στο προφίλ της τροφής τους. Το τραγικό για μένα όμως είναι ότι οι άνθρωποι κολυμπούσαν λίγα μέτρα από την ακτή, σε μικρό βάθος. Ούτε άβυσσος υπάρχει εκεί, ούτε πολύ βαθειά είναι τα νερά, είναι μία κλασσική πανέμορφη τροπική παραλία με κανονικό προοδευτικό βάθος. Ιδού μια δική μου φωτό από το μέρος

Τραγικό να κολυμπάς αμέριμνος, λίγα μέτρα από την ακτή και να σου συμβεί αυτό....υπάρχουν βέβαια και τεράστιες ευθύνες των τοπικών αρχών, που κλασσικά προσπάθησαν να ρίξουν το πρώτο γεγονός σε...προπέλα και δε προειδοποίησαν τον κόσμο. Καταλαβαίνετε βέβαια τι επίπτωση θα είχε και θα έχει αυτό στο τουρισμό τους, έστω και βραχυπρόθεσμα, αλλά το γεγονός ότι αποσιώπησαν ουσιαστικά τη πρώτη επίθεση οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πιθανότατα έχουν συμβεί και άλλα περισταστικά στο παρελθόν, τα οποία θάφτηκαν επιμελώς.
 

harilander

Member
Μηνύματα
550
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
επιθεση απο καρχαρία, δαγκωμα απο αρκούδα,χτυπημα απο κροκοδειλο, τραγικό να πεθαινεις έτσι, ανατριχιαστικό να νιωθεις στο πετσι σου τα πιο δυνατά σαγόνια του πλανήτη αλλα δεν ξερω αν ειναι πιο τραγικό να πεθαινεις στην ακρη του δρομου με μια βελονα στο χερι και οι περαστικοι να κοιτουν αδιαφοροι ή στις ρόδες καποιου ασυνειδητου οδηγού ή να σε ξεκοιλιάζει καποιος για 50€..
Στην μια περίπτωαη πεφτεις θύμα ενος ζώου που πεινασε ή φοβήθηκε και στην άλλοι καποιων άλλων ζωων πολιτισμένων με συνειδηση.
Συγγνώμη για την κυνικότητα μου αλλα ετσι μου βγήκε οπως επίσης ειναι κριμα να δημιουργουνται αρνητικές εντυπωσεις και να μας αποτρεπουν να πλησιάσουμε την φυση, απλά να ειμαστε προσεκτικοί.
shits happens!....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Συγγνώμη για την κυνικότητα μου αλλα ετσι μου βγήκε οπως επίσης ειναι κριμα να δημιουργουνται αρνητικές εντυπωσεις και να μας αποτρεπουν να πλησιάσουμε την φυση, απλά να ειμαστε προσεκτικοί.
shits happens!....
Πάντως εμένα φίλε μου harilander, δε με επηρέασε καθόλου.
Μόλις έκελεισα μονοήμερο για white sharks cage dive στο Cape Town!!! :clap:
Τώρα, αν κοπεί το οξυγόνο, ανοίξει το κλουβί κλπ κλπ κλπ....ε μάλλον θα'χει έρθει η ώρα μου!! Ρεαλισμος...
 

harilander

Member
Μηνύματα
550
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Πάντως εμένα φίλε μου harilander, δε με επηρέασε καθόλου.
Μόλις έκελεισα μονοήμερο για white sharks cage dive στο Cape Town!!! :clap:
Τώρα, αν κοπεί το οξυγόνο, ανοίξει το κλουβί κλπ κλπ κλπ....ε μάλλον θα'χει έρθει η ώρα μου!! Ρεαλισμος...
σε ζηλεύω....
:shark:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
επιθεση απο καρχαρία, δαγκωμα απο αρκούδα,χτυπημα απο κροκοδειλο, τραγικό να πεθαινεις έτσι, ανατριχιαστικό να νιωθεις στο πετσι σου τα πιο δυνατά σαγόνια του πλανήτη αλλα δεν ξερω αν ειναι πιο τραγικό να πεθαινεις στην ακρη του δρομου με μια βελονα στο χερι και οι περαστικοι να κοιτουν αδιαφοροι ή στις ρόδες καποιου ασυνειδητου οδηγού ή να σε ξεκοιλιάζει καποιος για 50€..
Στην μια περίπτωαη πεφτεις θύμα ενος ζώου που πεινασε ή φοβήθηκε και στην άλλοι καποιων άλλων ζωων πολιτισμένων με συνειδηση.
Συγγνώμη για την κυνικότητα μου αλλα ετσι μου βγήκε οπως επίσης ειναι κριμα να δημιουργουνται αρνητικές εντυπωσεις και να μας αποτρεπουν να πλησιάσουμε την φυση, απλά να ειμαστε προσεκτικοί.
shits happens!....
Συμφωνω σε όλα!
Η ταρίφα για το ξεκοίλιασμα με σοκάρισε λίγο!
Για 100 Ε, δηλαδή, καλά είναι; :(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom