Απαραίτητα έγγραφα για ταξίδι με παιδί

φιλιτσα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλημερα σας θελω να ταξιδεψω με τον 14 χρονο παιδι μου για Γερμανια ,μπορει να ταξιδεψει μονο με την ταυτοτητα του και μονο?
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
καλημερα σας θελω να ταξιδεψω με τον 14 χρονο παιδι μου για Γερμανια ,μπορει να ταξιδεψει μονο με την ταυτοτητα του και μονο?
Εννοειται πως η ταυτοτητα αρκει απο την στιγμη που ειστε μελη της Ε.Ε!
Καλο σας ταξιδι!
 

φιλιτσα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας....με εφυγε ενα μικρο βαρος....γιατι με ειπαν οτι θελει και ενα αλλο χαρτι με την υπογραφη του πατερα
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας....με εφυγε ενα μικρο βαρος....γιατι με ειπαν οτι θελει και ενα αλλο χαρτι με την υπογραφη του πατερα
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας....με εφυγε ενα μικρο βαρος....γιατι με ειπαν οτι θελει και ενα αλλο χαρτι με την υπογραφη του πατερα
Νομίζω ότι υπήρχε αυτό.Δεν ξέρω αν καταργήθηκε.Δεν ρωτάς καλύτερα και το αστυνομικό τμήμα;

Edit:Κοίταξε και το θέμα που είχαμε.Είναι παλιό βέβαια.
http://www.travelstories.gr/communi...αιδί-που-ταξιδεύει-με-έναν-γονέα.35302/page-3
 

φιλιτσα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Νομίζω ότι υπήρχε αυτό.Δεν ξέρω αν καταργήθηκε.Δεν ρωτάς καλύτερα και το αστυνομικό τμήμα;

Edit:Κοίταξε και το θέμα που είχαμε.Είναι παλιό βέβαια.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Έγγραφο-για-παιδί-που-ταξιδεύει-με-έναν-γονέα.35302/page-3
ευχαριστω θα το κοιταξω.ρωτησα και στην αστυνομια και με ειπαν και αυτοι ειναι θεμα αεροπορικης εταιριας
 

christar

Member
Μηνύματα
44
Likes
10
Θα ταξιδέψουμε με το μωράκι μας 20 μηνών για Βουκουρέστι με Tarom και έβγαλα τα εισητήρια δηλώνοντας το μωρό αβάπτιστο, όπως είναι στο διαβατήριο που βγάλαμε πριν μερικούς μήνες που πήγαμε Παρίσι). Μετά όμως θυμήθηκα κάπου να έχω ακούσει ότι οταν πέρασει το 1ο έτος ηλικίας, σε κάποιες χώρες δεν δικαιολογείται πλέον να ταξιδεψει με εγγραφο "αβάπτιστο". Παίζει να έχω πρόβλημα; Τι μπορώ να κάνω;

Η αλήθεια είναι ότι πλέον το παιδί βαφτίστηκε, αλλά από αμέλεια τα εισητήρια βγήκαν και μάλιστο πλέον έχω πολύ λίγες μέρες για το ταξίδι και πολύ λίγο χρόνο για να τρέξω σε δημόσιες υπηρεσίες... :(
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Καλησπέρα!
γνωρίζει κανένας τι ακριβώς πρέπει να γράφει η υπεύθυνη δήλωση που ζητάν από αεροπορική εταιρία για το παιδί που ταξιδεύει με έναν μόνο γονέα? πρέπει νομίζω να δηλώνει την συγκατάθεση του ότι επιτρέπει να πάρει το παιδί ο άλλος γονέας... ή κάτι τέτοιο... :p
υπάρχει μήπως κάποιο λινκ που να έχει κάποιο πρότυπο ή κάτι τέτοιο τλς πντ??:rolleyes-80:
ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ότι δίνεται η συγκατάθεση του άλλου γονέα.Στην Αστυνομία ή στο ΚΕΠ θα πρέπει να ξέρουν περισσότερα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπέρα!
γνωρίζει κανένας τι ακριβώς πρέπει να γράφει η υπεύθυνη δήλωση που ζητάν από αεροπορική εταιρία για το παιδί που ταξιδεύει με έναν μόνο γονέα? πρέπει νομίζω να δηλώνει την συγκατάθεση του ότι επιτρέπει να πάρει το παιδί ο άλλος γονέας... ή κάτι τέτοιο... :p
υπάρχει μήπως κάποιο λινκ που να έχει κάποιο πρότυπο ή κάτι τέτοιο τλς πντ??:rolleyes-80:
ευχαριστώ
Πάντως για ταξίδι εσωτερικού δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ καμία υπεύθυνη δήλωση του πατέρα του παιδιού.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Δυστυχώς στα ΚΕΠ δεν έδωσαν περαιτέρω πληροφορίες, γι'αυτό και έψαχνα κάποιο πρότυπο...
Και ακόμα, ούτε κι εγώ ήξερα ότι ισχύει κάτι τέτοιο για πτήσεις εσωτερικού, κι όμως αυτήν την φορά πρόκειται για μια πτήση Θεσσαλονίκη_ Αθήνα... :-\
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom