Γενικά Απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για παιδί

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Το βάζω εδώ γιατί έχει και δεν έχει σχέση με ταξίδια.
Λοιπόοοον... τον Αύγουστο θα πάω Πράγα με τον ανηψιό μου, ετών 12. Ρώτησα στο αεροδρόμιο και στην Swiss και μου είπαν ότι, καλό θα ήταν, μιας και ο ανηψιός μου είναι ανήλικος, να έχω μαζί μου μια δήλωση των γονιών του, ότι του επιτρέπουν να ταξιδέψει. Μου έκανε λοιπόν μια υπεύθυνη δήλωση η αδερφή μου.
Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: μπορώ αυτή τη δήλωση να τη μεταφράσω στα αγγλικά και να την επικυρώσω σε έναν δικηγόρο ή θα πρέπει να τρέχω στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών για επίσημη μετάφραση κι επικύρωση?? Στα ΚΕΠ μου είπαν ότι δε γίνεται και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν για τον δικηγόρο.
(Θέλω να το μεταφράσω γιατί από την Swiss μου είπαν ότι οι Ελβετοί είναι λίγο περίεργοι και καλού κακού να έχω και μεταφρασμένη δήλωση).
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το βάζω εδώ γιατί έχει και δεν έχει σχέση με ταξίδια.
Λοιπόοοον... τον Αύγουστο θα πάω Πράγα με τον ανηψιό μου, ετών 12. Ρώτησα στο αεροδρόμιο και στην Swiss και μου είπαν ότι, καλό θα ήταν, μιας και ο ανηψιός μου είναι ανήλικος, να έχω μαζί μου μια δήλωση των γονιών του, ότι του επιτρέπουν να ταξιδέψει. Μου έκανε λοιπόν μια υπεύθυνη δήλωση η αδερφή μου.
Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: μπορώ αυτή τη δήλωση να τη μεταφράσω στα αγγλικά και να την επικυρώσω σε έναν δικηγόρο ή θα πρέπει να τρέχω στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών για επίσημη μετάφραση κι επικύρωση?? Στα ΚΕΠ μου είπαν ότι δε γίνεται και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν για τον δικηγόρο.
(Θέλω να το μεταφράσω γιατί από την Swiss μου είπαν ότι οι Ελβετοί είναι λίγο περίεργοι και καλού κακού να έχω και μεταφρασμένη δήλωση).

Οι μεταφράσεις που κάνουν οι δικηγόροι θεωρούνται επίσημες και δε χρειάζεται να πας στο Υπουργείο εξωτερικών. Θα σου επικυρώσουν το ελληνικό έγγραφο (με επικυρώσημο καφέ χρώματος ονομαστικής αξίας 2?) και στο ξένο θα βάλουν μια σφραγίδα η οποία θα λέει ότι ο δικηγόρος βεβαιώνει ότι το έντυπο αποτελεί μετάφραση του συνημμένου εγγράφου (ελληνικό) και το οποίο μετέφρασε και θα βάλει και ένα ειδικό ένσημο (πορτοκαλί χρώματος ονομαστικής αξίας 1,15?). Αυτό ισχύει για κάθε σελίδα.
Το ποσόν που θα πληρώσεις για την παροχή υπηρεσίας δεν το γνωρίζω.

'Ισως τα γράφω λίγο μπακαλίστικα, οι δικηγόροι ας τα πουν καλύτερα. Πάντως σίγουρα μπορεί να το κάνει δικηγόρος.

Επίσης, επειδή στην προκειμένη περίπτωση το αρχικό έγγραφο είναι υπεύθυνη δήλωση, φαντάζομαι ότι θα είναι επικυρωμένο από τα ΚΕΠ για το γνήσιο υπογραφής, άρα δε χρειάζεται επικύρωση από το δικηγόρο. Μόνο τη μετάφραση θα πιστοποιήσει.
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Το ελληνικό έγγραφο είναι ήδη επικυρωμένο από την αστυνομία.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!! :D
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Το ελληνικό έγγραφο είναι ήδη επικυρωμένο από την αστυνομία.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!! :D
Μήπως μπορείς να μου πεις τι έκανες και που γιατί θα το χρειαστώ και εγώ για την κόρη μου που θα ταξιδέψει για Σκανδιναβία
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό περί υπεύθυνης δήλωσης. Εγώ έχω ταξιδέψει στο Λονδίνο δύο φορές με τα ανίψια μου και δεν χρειάστηκα κάτι τέτοιο. Άλλαξε ο κανονισμός ή είναι απαίτηση της συγκεκριμένης χώρας;
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Δεν ξέρω και εγώ , μας το ζήτησαν απο το ταξιδιωτικό πρακτορείο , την άλλη φορά που πήγε οδικώς Δαλματικές Ακτές δεν ζήτησαν , τώρα το ζητάνε ...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
για ενα πιστοποιητικο που χρειαστηκα μεταφραση απο δικηγορο, οπου και να ρωτησα ζητησαν περιπου 30 ευρω (πριν 2 χρονια).
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό περί υπεύθυνης δήλωσης. Εγώ έχω ταξιδέψει στο Λονδίνο δύο φορές με τα ανίψια μου και δεν χρειάστηκα κάτι τέτοιο. Άλλαξε ο κανονισμός ή είναι απαίτηση της συγκεκριμένης χώρας;
Μήπως τα παιδιά λέγονται Καραγιαννάκια και τα θεώρησαν παιδιά σου και δεν το έψαξαν περισσότερο; Αλλιώς ξέρω κι εγώ ότι χρειάζεται.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.407
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά , να σας πω εγώ την εμπειρία μου : Οποτε ταξιδεύω με την κόρη μου στο εξωτερικό, πηγαίνω με τον πατέρα της σε οποιοδήποτε αστυνομικό τμήμα και υπογράφει μια απλή δήλωση στην οποία λέει ότι επιτρέπει στο παιδί του να ταξιδέψει συνοδεία ...τάδε & βάζουμε και τις ημερομηνίες επιστροφής. Αυτό ισχύει για όλα τα ανήλικα παιδιά χωρισμένων γονιών αλλά και για όσους θέλουν να συνοδέψουν παιδιά συγγενών ( όπου θα μπει το όνομα και των δυο γονιών )
Η δήλωση είναι στα ελληνικά. Δε νομιζω ότι τους ενδιαφέρει η μετάφραση εφόσον περιλαμβάνει τους αριθμούς ταυτοτήτων και το γνήσιο της υπογραφής επικυρωμένο από ΑΤ.
 

andreas38

Member
Μηνύματα
48
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Θα ρισκάρω και θα την στείλω χωρίς μετάφραση , αν καταφέρουν να τα βγάλουν πέρα οι Σκανδιναβοί με την πεθερά μου :haha:, Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.407
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα ρισκάρω και θα την στείλω χωρίς μετάφραση , αν καταφέρουν να τα βγάλουν πέρα οι Σκανδιναβοί με την πεθερά μου :haha:, Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ..
Ηδη τρέμουν :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom