Απαραδεκτος Αστυνομικος στην Φρανκφουρτη!

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Ειχα μια ασχημη εμπειρια στις Φρανκφουρτης το αεροδρομιο κατα την διαρκεια του ελεγχου του Διαβατηριου μου... Ταξιδευα με την μανα μου η οποια εχει ελληνικο διαβατηριο, ενω εγω αμερικανικο. Τα δινουμε.... και περιμενουμε, και περιμενουμε, τοτε λεω στην μανα μου.. κατι δεν παει καλα. Ξαφνικα με μετρια αγγλικα ο αστυνομικος μου λεει "you cant stay more than 3 months in european union". Kοκκαλο εγω μια και αυτο το ακουω πρωτη φορα, απανταω "first time i heard this", τοτε πιανει λιγη συζητηση με τον συναδελφο του που ηταν διπλα.. και ελεγαν κατι για την Ελλαδα και γελουσαν (αυτο μου την εδωσε πιο πολυ). Και καπου εκει ολο το σκηνικο λήγει και πηγαμε προς την εξοδο μας για JFK. Tελικα οπου βρουν ελληνα τον εκδικουνται... δεν ειναι φημες. Εχω ξανακουσει τετοια περιστατικα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι κάποια συνωμοσία είναι,να το ψάξεις βαθύτερα.
Απευθύνσου στους αντι-ντπ για μια πρώτη γνώμη.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Δεν θα ασχοληθω με την ειρωνεια σου αλλα για πες μου.... το οτι κανεις τοσα χρονια που πεταω δεν μου εχει πει τιποτα παρομοιο που οφειλεται??? το οτι γελουσαν οταν ελεγαν "Griechenland" αυτο τι ηταν? Εγω ξερω οτι αυτο που ειπαν δεν στεκοταν γιατι αν στεκοταν φυσικα και δεν θα με αφηναν να πεταξω αλλα φυσικα και δεν τους επερνε να κανουν τοση ιστορια απλα γιατι ηξεραν οτι δεν ειχαν κανενα δικαιωμα να μου απαγορεψουν να πεταξω ή να κανουν οτιδηποτε αλλο απο την στιγμη που ημουνα νομιμος.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγω ξερω οτι αυτο που ειπαν δεν στεκοταν γιατι αν στεκοταν φυσικα και δεν θα με αφηναν να πεταξω
Αυτό από που προκύπτει;
Το μόνο που είπε ήταν ότι δεν μπορείς να παραμείνεις στην ΕΕ για πάνω από 3 μήνες.
Αν υπήρξε κι άλλη στιχομυθία που πρέπει να μαντέψουμε......

Ουσιαστικά σου ανέφερε τι ισχύει κι όχι κάποια Γερμανική συνωμοσία εναντίον του ελληνισμού.
Visa policy in the European Union - Wikipedia, the free encyclopedia

που μεταξύ άλλων αναφέρει,αν βαριέσαι να διαβάσεις,ότι πολίτες με διαβατήριο ΗΠΑ μπορούν να παραμείνουν σε έδαφος της Συνθήκης Σένγκεν χωρίς να κάνουν αίτηση για Visa,μέχρι 90 ημέρες.

Μην ασχολείσαι λοιπόν με την ειρωνεία μου,ασχολήσου λιγάκι με το τι ισχύει με το διαβατήριο που κουβαλάς.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για τη φράση που σου είπε σχετικά με την παραμονή σου στην ΕΕ, δεν είπε κάτι περίεργο.

Είπες ότι ταξίδεψες με αμερικάνικο διαβατήριο, άρα ως αμερικανός πολίτης, έχεις δικαίωμα να μείνεις χωρίς βίζα στην ΕΕ (εντός Σένγκεν) για χρονικό διάστημα 90 ημερών.

Προφανώς αυτό εννοούσε. Αν βέβαια έχεις και ελληνικό διαβατήριο (το οποίο εκείνος δε γνώριζε), τότε ο περιορισμός των 90 ημερών δεν ισχύει.

Edit: Με πρόλαβε ο maltakias
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου ήταν ότι γελούσαν 2 γερμανοί όταν μεταξύ τους ανέφεραν την λέξη 'ελλάδα'. μεταξύ μας αν ήμουν γερμανός/γάλλος/δανός κτλ κι εγώ θα γελούσα λέγοντας 'ελλάδα' τη σήμερον ημέρα.
 

periklis

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
τζαμαϊκα
Εγω ξερω οτι αυτο που ειπαν δεν στεκοταν γιατι αν στεκοταν φυσικα και δεν θα με αφηναν να πεταξω

καταρχας να πω οτι εχουν δικιο οι προγραψαντες και κατι ακομη, ακομη και αν εχει ληξει το τριμηνο παραμονης σε χωρες σενγκεν κανενας δεν μπορει να σου απαγορεψει εξοδο απο τη χωρα αλλα επιβαλλεται προστιμο το υψος του οποιου εξαρταται απο τις μερες που εισαι over του 3μηνου. Και ειτε το πληρωνεις απευθειας ειτε αναγραφεται πανω στο διαβατηριο σου οτι επιβληθηκε προστιμο και πετας κανονικα.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Μα οπως σας ειπα εχω και Ελληνικη υπηκοότητα. Ταυτοτητα κτλ κτλ. Κι εγω ξαναρωταω... γιατι οταν π.χ. τον Γεναρη (ενω ειχα μεινει Ελλαδα κοντα στους 8 μηνες) που ειχα ταξιδεψει παλι στις ΗΠΑ γιατι στην Αθηνα δεν μου ειπαν τιποτα? γιατι στην Νεα Υορκη δεν μου ειπαν τιποτα?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μα οπως σας ειπα εχω και Ελληνικη υπηκοότητα. Ταυτοτητα κτλ κτλ. Κι εγω ξαναρωταω... γιατι οταν π.χ. τον Γεναρη (ενω ειχα μεινει Ελλαδα κοντα στους 8 μηνες) που ειχα ταξιδεψει παλι στις ΗΠΑ γιατι στην Αθηνα δεν μου ειπαν τιποτα? γιατι στην Νεα Υορκη δεν μου ειπαν τιποτα?

Στο Γερμανό έδειξες το αμερικάνικο διαβατήριό σου και από εκεί έκρινε και έκανε το σχόλιο.

Αν έβλεπε το ελληνικό, τότε δε θα σου έλεγε τίποτα σχετικό.
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Στο Γερμανό έδειξες το αμερικάνικο διαβατήριό σου και από εκεί έκρινε και έκανε το σχόλιο.

Αν έβλεπε το ελληνικό, τότε δε θα σου έλεγε τίποτα σχετικό.
Διαβατηριο ελληνικο δεν εχω. Ταυτοτητα εχω.

Στα κομπιουτερ μεσα δεν γραφονται ολα απο την στιγμη που βαζουν το ονομα μου? και στο οτι οι ελληνες αστυνομικοι ή αμερικανοι δεν μου εχουν πει τιποτα παρομοιο πως το κρινεις?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Από τα σημερινά "τοπικά νέα"

ένας Κρητικός πάει στο Μόναχο για επίσκεψη. Παίρνει ένα ταξί για να πάει στο ξενοδοχείο του. Ο ταξιτζής όταν κατάλαβε πως είναι Έλληνας τον ρωτάει: -έχεις χρήματα να πλερώσεις τη διαδρομή; κι αυτός:
-Για εκεί που σου είπα έχω, αλλά αν με πας στο ξενοδοχείο Άουσβιτς δεν έχω...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Υπάρχουν και μ@@@κες Γερμανοί όπως και Έλληνες βέβαια τι το συζητάμε, ...αλλά μην το γενικεύουμε.....
και τελικά μπορεί έτσι να αισθάνθηκε ο RoDiTiS, ότι τον χλευάζουν, αλλά δεν μπορεί να μεταφέρει αυτήν την αίσθηση εδώ...
Πιστεύω ότι απο δω και πέρα θα αυξάνονται αυτά τα περιστατικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom