Απορία για τις τιμές

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Καλησπέρα σας! Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου προέκυψαν κάποιες απορίες όσον αφορά τα πακέτα για αεροπορικά εισιτήρια+διαμονή. Ψάχνοντας στο www.airtickets.gr για τιμές αεροπορικών εισιτηρίων για το μήνα Δεκέμβριο για Κουάλα-Λουμπούρ - Λανγκάουι (και επιστροφή) κατέληξα στην κατώτερη τιμή που μπόρεσα να βρω, περίπου 1099 ευρώ. Αυτά χωρίς να έχω ψάξει για διαμονή. Κοιτάζοντας το site ενός τουριστικού πρακτορείου είδα πακέτο 2 διανυκτ. Κουάλα Λουμπούρ+5 διανυκτ. Λανγκάουι+αεροπορικά περίπου 850 ευρώ. Πώς γίνεται μόνο τα αεροπορικά να τα βρίσκω 1099 ευρώ ενώ το πρακτορείο με 850 να έχει μέσα και διαμονή?
Υπάρχει ίσως κάποια συνεργασία με συγκεκριμένες αεροπορικές εταιρίες για χαμηλότερες τιμές στα εισιτήρια εάν τους πάνε π.χ. ένα τάδε αριθμό επιβατών?
Τι συμφέρει περισσότερο, να κλείνεις πακέτα διακοπών (ατομικά) μέσω πρακτορείων ή μέσω ίντερνετ με πιστωτική? Να σημειώσω ότι δεν έχω πιστωτική κάρτα και έψαχνα τις τιμές με σκοπό να δω αν με συμφέρει να βγάλω, ώστε να κάνω τις συναλλαγές μου μέσω ίντερνετ και να μην απευθύνομαι σε πρακτορείο.
Please help!!:shock:
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολο τον κοσμο
εγω πιστευω ειναι καλυτερα να κλεινεις απευθειας απο τα σαιτ των αεροπορικων εταιρειων οσο πιο νωρις μπορεις και ξενοδοχειο να κλεινεις στον προορισμο σου αφου πρωτα εχεις κοιταξει στο νετ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σου Menia , μολιs γυρισεs απο Μαυρικιο και κοιταs για Λανγκαουι? Ευγε αξιο μελοs του travelstories :lol:.
Λοιπον τα γραφεια παιρνουν πιο φθηνα τα εισιτηρια απο οτι οι ιδιωτεs...λογικο ειναι.
Αυτο το 850 που ειδεs δεν πρεπει να ειναι με τουs φορουs και πιστευω θα περασει τα χιλια ευρω. Ρωτησε το.
Αν συμφερει με γραφειο δεν το ξερω αφου ποτε στα ταξιδια που εχω ετοιμασει δεν εχω χρησιμοποιησει..βασικα ετσι οπωs το κανω εγω δε με συμφερει το γραφειο. Τωρα αν σκοπευειs να μεινειs 5 μερεs σε ενα μεροs (Λανγκαουι) μπορει και να σε συμφερει να τα κλεισειs ολα με γραφειο.Αυτο ειναι και ευκολο να το τσεκαρειs. Δεs ποσο θα σου παει το ξενοδοχειο που κοιταs συν τα εισιτηρια μονη σου και ποσο με γραφειο.Τωρα αν η διαφορα ειναι μικρη , καλυτερα κλεισε με γραφειο να βγειs απο τη διαδικασια με την καρτα.
Μακαρι να ειχεs λιγεs μερεs παραπανω να περναγεs με το φερυ στο Πεναγκ.Δε λεει πολλα απο παραλιεs αλλα εχει ωραια ατμοσφαιρα και χρωμα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
γνωμη προσωπική ειναι τα αεροπορικά εισιτήρια να τα δεις και να τα κλείσεις κατ ευθεινα απο το σάιτ της αεροπορικής εταιρίας. προσοχή εδώ παντα στην τιμή αν ειναι με η χωρίς φορους. πολλες εταιρίες σου δινουν πρώτα την τιμη ανευ φόρων και οσο προχωράς τη διαδικασία σου αποκαλύπτουν το τελικο ποσο που θα βγάλεις απο το πορτοφόλι σου. Ενημερωσου πριν, με ποιες εταιρίες μπορείς να πετάξεις στον τελικο σου προορισμό.

για τη διαμονή σου δοκίμασε την τύχη σου και με www.booking.com. Πολύ αξιόπιστο και εύχρηστο!
Επίσης αν χρειαστεις βοηθεια για μετατροπή του τοπικου νομίσματος σε ευρω δες εδω
www.xe.com
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Mένια μου, καλού - κακού πάντως βγάλε και μια καρτούλα να σου βρίσκεται. ροσωπικά, επειδή δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα το διαδίκτυο για συναλλαγές (είναι να μη σου λάχει!) πήγα στην Eurobank και έβγαλα μια πιστωτική. Βάζεις μέσα μόνο με το ποσόν που θα χρειαστείς στη συναλλαγή σου. Έτσι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Και μετά, ανάλογα με την αγορά που θέλεις να κάνεις κάθε φορά, πηγαίνεις στην Τράπεζα και προσθέτεις το ποσόν.
Βέβαια, η όλη διαδικασία έχει ένα πηγαινε-έλα (γιατί πρέπει να γίνει και καλά από τον κάτοχο της κάρτας) αλλά... κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε!

Ερώτηση: Όταν πηγαίνεις ταξίδι, δεν έχεις πιστωτική μαζί σου; Μόνο μετρητά;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Ερώτηση: Όταν πηγαίνεις ταξίδι, δεν έχεις πιστωτική μαζί σου; Μόνο μετρητά;
Πάντα μετρητά χρησιμοποιώ, πιστωτική δεν είχα ποτέ ούτε και ο άντρας μου. Οχι δεν είμαι καμιά πλούσια, στο δημόσιο δουλεύω, απλά ξοδεύω μόνο ότι υπάρχει μέσα στο πορτοφόλι και τίποτα παραπάνω!
Go2dbeach έτσι πάνε αυτά τα πράματα, γυρνάς από τον ένα προορισμό και ονειρεύεσαι ψάχνοντας για τον επόμενο!;) Τις μέρες μπορώ να τις φιξάρω φαντάζομαι άμα υπάρχουν κίνητρα όμορφα νησάκια ε???!!:D
Thanks για τις απαντήσεις, μάλλον θα κοιτάξω τι παίζει μ' αυτήν την κάρτα που είπε η Greta (χρεωστική δεν την λένε?)
 

taxidiotis76

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
πουκετ τον ιουνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολο τον κοσμο
prepaid card εννοει μαλλον απ'οτι καταλαβα
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ονειρεμένο Ταξίδι
Maurikios
Γεια σου Μένια,

Μένω χρόνια στη Γερμανια με αποτέλεσμα να έχω γινει ειδική στα θέματα εισητηρίων.Θα σου πρότεινα λοιπόν να τα κλείνεις μεσω ιντερνετ οσο πιο νωρίς μπορείς ουτως ωστε να βρεις αρκετα φτηνά εισητήρια.Βεβαια μεσω ιντερνετ χρειάζεται και πιστωτική.Καλο θα ηταν να αποκτήσεις μια μονο για τα ταξιδια σου!

Φιλικα

c the strange

Καλησπέρα σας! Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί μου προέκυψαν κάποιες απορίες όσον αφορά τα πακέτα για αεροπορικά εισιτήρια+διαμονή. Ψάχνοντας στο www.airtickets.gr για τιμές αεροπορικών εισιτηρίων για το μήνα Δεκέμβριο για Κουάλα-Λουμπούρ - Λανγκάουι (και επιστροφή) κατέληξα στην κατώτερη τιμή που μπόρεσα να βρω, περίπου 1099 ευρώ. Αυτά χωρίς να έχω ψάξει για διαμονή. Κοιτάζοντας το site ενός τουριστικού πρακτορείου είδα πακέτο 2 διανυκτ. Κουάλα Λουμπούρ+5 διανυκτ. Λανγκάουι+αεροπορικά περίπου 850 ευρώ. Πώς γίνεται μόνο τα αεροπορικά να τα βρίσκω 1099 ευρώ ενώ το πρακτορείο με 850 να έχει μέσα και διαμονή?
Υπάρχει ίσως κάποια συνεργασία με συγκεκριμένες αεροπορικές εταιρίες για χαμηλότερες τιμές στα εισιτήρια εάν τους πάνε π.χ. ένα τάδε αριθμό επιβατών?
Τι συμφέρει περισσότερο, να κλείνεις πακέτα διακοπών (ατομικά) μέσω πρακτορείων ή μέσω ίντερνετ με πιστωτική? Να σημειώσω ότι δεν έχω πιστωτική κάρτα και έψαχνα τις τιμές με σκοπό να δω αν με συμφέρει να βγάλω, ώστε να κάνω τις συναλλαγές μου μέσω ίντερνετ και να μην απευθύνομαι σε πρακτορείο.
Please help!!:shock:
 

katkat

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια
Οσο αφορα το www.airtickets.gr .... επειδη κοιταω τα εισητηρια πολυ καιρο εκει, διαπιστωσα οτι ΔΕΝ βγαζει αποτελεσματα για ολες τις εταιριες και επισης ΔΕΝ βγαζει παντα αποτελσματα με τις κατωτερες τιμες.
Τωρα για τα πρακτορεια...τα ταδιωτικα πρακτορεια πολλες φορες εχουν αλλες τιμες απο τα site γιατι κλεινουν πακετα ολη την ωρα.
Προσπαθουν να εχουν χαμηλες τιμες για να κλεινει ο πελατης μαζι τους.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι η να κλεινεις απευ θειας απο την αεροπορικη εταιρεια ή να κανεις κρατηση σε καποιο γραφειο ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ωστε να πετυχεις καλη τιμη.
Η κρατηση δεν ειναι τιποτα.Δδεν δεσμευεσαι καπου.

ΥΣ. Την καρτα της eurobank την εχω και γω.Ειναι καλη φαση με ενα μειονεκτημα....καθε φορα που την γεμιζεις πληρωνεις προμηθεια!!!!

2? ή ?5 αναλογα το ποσο.... γκρρρρρ $%^&#%^%$#
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! Με διευκολύνατε πολύ!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Να ξέρεις επίσης ότι όσο πιο καλή η προσφορά, τόσο πιο πολλά τα μειονεκτήματα. Για παράδειγμα δεν μπορείς ούτε να εξαργυρώσεις το εισιτήριο σου αν σου τύχει κάτι, ούτε να αλλάξεις τις ημερομηνίες. Τα λεφτά σου τα χάνεις. Τι νόμιζες; έτσι μας αγάπησαν οι αεροπορικές εταιρίες και μας κάνουν τη χάρη ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom