US Airways Απορία σχετικά με υπερατλαντικό ταξίδι

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Καλημέρα παιδιά.. Θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έκανε εντύπωση όσον αφορά ταξίδι από Αθήνα - Νέα Υόρκη που πιθανό να ισχύει και αλλού...

Κοιτάω να κλείσω ένα τέτοιο ταξίδι τον χειμώνα.. όπως ξέρουμε μέχρι στιγμής τουλάχιστον για τον Χειμώνα.. απευθείας πτήση δεν υπάρχει από Αθήνα..

Ψάχνω λοιπόν εισιτήρια και μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι για ταξίδι από Αθήνα προς Νέα Υόρκη με US Airways (χωρίς επιστροφή) πχ το εισιτήριο κοστίζει 1300 ευρώ

Αντίθετα αν κλείσω Αθήνα - Νέα Υόρκη - Αθήνα (με επιστροφή δηλαδή) , τότε και οι 2 πτήσεις μαζί κοστίζουν 750 ευρώ.. (πάλι με τις ίδιες ημερομηνίες και με την ίδια εταιρία)

Με άλλα λόγια με συμφέρει ακόμα και αν δεν θα επιστρέψω Αμερική, να κλείσω την επιστροφή και ας μην μπω στην πτήση New York - Athens..

Δεν είναι λίγο περίεργο αυτό? Πώς εξηγείται?
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Επίσης για να μην ανοίγω νέο τοπικ... Ποια εταιρία θα προτείνατε σαν καλύτερη για Αθήνα - Νέα Υόρκη? Στις μηχανές αναζήτησης τα φθηνότερα γίνονται με μια ρώσικη Aerflot. Αν και δεν έχω ακούσει καλά λόγια.. Μεταξύ των άλλων που πάνε.. US Airways, American A, British, Lufthansa, KLM, continental ποια θα προτείνατε ως καλύτερη; Εννοώ ως προς ασφάλεια, συνέπεια, άνετο ταξίδι που είναι και πολλές ώρε κτλ (ασχέτως τιμης)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Alex0077 said:
Επίσης για να μην ανοίγω νέο τοπικ... Ποια εταιρία θα προτείνατε σαν καλύτερη για Αθήνα - Νέα Υόρκη? Στις μηχανές αναζήτησης τα φθηνότερα γίνονται με μια ρώσικη Aerflot. Αν και δεν έχω ακούσει καλά λόγια.. Μεταξύ των άλλων που πάνε.. US Airways, American A, British, Lufthansa, KLM, continental ποια θα προτείνατε ως καλύτερη; Εννοώ ως προς ασφάλεια, συνέπεια, άνετο ταξίδι που είναι και πολλές ώρε κτλ (ασχέτως τιμης)
Γεια χαρα,
Εγω έκανα αυτο το ταξίδι πριν αρκετα χρόνια με Lufthansa και ήταν ολα πολυ καλα!!
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Επίσης είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος για την US ότι έχει wi-fi σε πτήσεις της.. Βέβαια δεν ξέρω αν έχει και για πτήσεις από Ευρώπη προς Αμερική ή μόνο για μέσα στην Αμερική.. Ξέρετε κάτι γι αυτό? Γιατί αν ισχυει αυτό με το wifi τότε σίγουρα η ώρα θα περάσει γρήγορα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μια χαρά είναι σύντροφε αλλά έχει και δυό κακά...

Το ένα είναι εκείνη η ρουφιάνα η διανυκτέρευση στο Σερεμέτιεβο... η visa για να βγεις τσούζει και να μείνεις 15 ώρες σε αυτό το αχούρι δεν παλεύεται...

Το δεύτερο και πιο σπουδαίο, είναι ότι δεν πετάει πλέον με τα υπερσύγχρονα και ασφαλέστατα IL-96, αλλά χρησιμοποιεί κάτι ιπτάμενα καπιταλιστικά ερείπια στυλ 777 και 330...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε μπορώ να καταλάβω την διανυκτέρευση στο Σερεμεντιεβο, σε όλες τις πτήσεις το έχει αυτό

όσο για ο ИЛ96 είναι πονεμένη ιστορία :(
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Μια χαρά είναι σύντροφε αλλά έχει και δυό κακά...

Το ένα είναι εκείνη η ρουφιάνα η διανυκτέρευση στο Σερεμέτιεβο... η visa για να βγεις τσούζει και να μείνεις 15 ώρες σε αυτό το αχούρι δεν παλεύεται...

Το δεύτερο και πιο σπουδαίο, είναι ότι δεν πετάει πλέον με τα υπερσύγχρονα και ασφαλέστατα IL-96, αλλά χρησιμοποιεί κάτι ιπτάμενα καπιταλιστικά ερείπια στυλ 777 και 330...
Δηλααδή για να πάω Νεα Υορκη μεσω Μοσχας θα πρεπει να βγάλω και visa και ας μην βγω από το αεροδρομιο;; Μπα δεν αξίζει τότε... Μία βίζα για την Αμερική δηλαδή και άλλη μία για Ρωσία? ελεος.. προτιμώ κάτι άλλο. .Για το wifi επιμενω ξερετε κάτι ? :p
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αν δεν βγεις έξω τι βίζα να χρειαστείς ;;
Διάβασε πιο προσεκτικά τι σου λέει ο traveller
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom