Κούβα Εντυπώσεις από Κούβα

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
E υποτίθεται ότι το πλεονέκτημα να μένεις σε casa αυτό είναι, είσαι με ντόπιους που ξέρουν και την πόλη. Αλλά ακόμη και σε ξενοδοχείο να μένεις, πέντε πράγματα παραπάνω από τους οδηγούς ξέρουν να σου πουν.


Καλά, αυτοί στα ξενοδοχεία τάτσι-μήτσι-κώτσι με τους ταρίφες είναι, και στην Κούβα και αλλού. Η κουβανική προφορά είναι όντως δύσκολη, δε φταις εσύ. Καλά λένε οι υπόλοιποι λατινοαμερικάνοι ότι μιλάμε με ένα ζαχαροκάλαμο στο στόμα.

Ακριβώς τρία τετράγωνα κάτω από το Casa de la Musica είναι η οδός 31, από τις βασικότερες αρτηρίες της πόλης, περνάνε almendron κυριολεκτικά το ένα πίσω από το άλλο και μπόλικα λεωφορεία, όλα πάνε κέντρο, μερικά ακόμη και στην παλιά πόλη.

Κατανοητό, η έλλειψη πληροφορίας είναι τεράστιο πρόβλημα. Και όχι μόνο για τις μεταφορές, γενικότερα. Τις προάλλες έκανα ξενάγηση στο ιστορικό νεκροταφείο της Αβάνας (χάιλάιτ, φυσικά στο Βεδάδο) και οι τουρίστες δεν ήξεραν ούτε ότι είναι επισκέψιμο, ούτε καν ότι χρεώνεται είσοδος. Οι μισοί οδηγοί δεν αναφέρουν καν το τροπικό δάσος της Αβάνας, καρα-χάιλάιτ μιλάμε.


Γενικά όχι μόνο εδώ, αλλά και σε άλλα θρεντς, θα πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα στις πληροφορίες. Πολλές είναι παλιές και δεν έχουν νόημα, τα νήματα γίνονται τεράστια και δυσκολοδιάβαστα, λίγος κόσμος θα κάτσει να διαβάσει 90 σελίδες νήματος. Χώρια ότι με το πέρας ενός χρονικού διαστήματος, χάνεουν την αξία τους οι πληροφορίες. Πχ οι πληροφορίες που έγραψα για τα κλαμπ σε 6 μήνες θα είναι άχρηστες σε κάποιο βαθμό, για τα εστιατόρια ίσως και οι περισσότερες.

Από την άλλη κανείς μας δεν πληρώνεται για να κάνουμε την ελληνική ονλάιν έκδοση του LP και να είμαστε updated, όλοι από χόμπι το κάνουμε, άντε πες εγώ ασχολούμαι λίγο παραπάνω επειδή νοικιάζω σπίτι και τυγχάνει η δουλειά μου να σχετίζεται. Πάντως γενικά το παρόν φόρουμ εχει απίστευτο όγκο πληροφοριών, δεν το έχω δει πουθενά αλλού (δε μιλάω για το νήμα της Κούαβς ξαναλέω).
Buena vista βραδιά από το κλειστό Ολυμπιακό κέντρο στο γαλατσι.Μου έλλειψε η Κούβα και είπα να πάω
IMG_20200118_203513.jpg
IMG_20200118_211703.jpg
 

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
470
Όπως τα λέει ο Γιώργος, η ιδιοκτήτρια του casa που μείναμε στα όρια του vedado μας είχε δώσει μία λίστα με επιλογές που σε γενικές γραμμές ταιριάζουν με του Γιώργου.

Εμείς φάγαμε κυρίως στο vedado, στο Paila για παράδειγμα πήγαμε δύο φορές. Δίπλα εκεί που μέναμε και απέναντι από το πάρκο Quinta de los Molinos έχει ένα paladar το Don Pepe όπου με 4cuc την κάναμε ταράτσα με ό,τι κοντινότερο σε σπιτικό φαγητό. Κλείνει όμως στις 7, οπότε είναι μάλλον μόνο για όσους μένουν εκεί κοντά.

Στην παλιά Αβάνα φάγαμε τίμια στο Havana 61 σε ένα όμορφο τρίγωνο πεζόδρομων κάτω από το μουσείο της Επανάστασης. Ήπιαμε ωραίο κοκτέιλ με ησυχία στο El Dandy στο Parque Cristo κοντά στο Καπιτώλιο.
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Συμφωνώ με τον προλαλησαντα. 2 μέρες βινιαλες είναι πολύ ωραία.
Α ρε Γιώργο δεν σε άκουσα έκατσα στο τρινιδαδα 3 ημέρες περπατώντας μέσα στα βρομονερα που κατέβαιναν κάτω προς την πολη και είδα τους χειρότερους Κουβανούς που όλη την ώρα κοιτούσαν να σε εκμεταλλευτούν προσπαθώντας να σου Πουλησουν εκδρομές .
Screenshot_2020-01-20-19-32-35-747_com.google.android.apps.photos.jpg
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α ρε Γιώργο δεν σε άκουσα έκατσα στο τρινιδαδα 3 ημέρες περπατώντας μέσα στα βρομονερα που κατέβαιναν κάτω προς την πολη και είδα τους χειρότερους Κουβανούς που όλη την ώρα κοιτούσαν να σε εκμεταλλευτούν προσπαθώντας να σου Πουλησουν εκδρομές . View attachment 294045
Kαλά, είχαν σπάσει οι σωλήνες και για 10 μέρες ήταν κάπως το Τρινιδάδ, το έφτιαξαν ήδη και σύντομα θα επανέλθει το νερό και στις γειτονιές που κόπηκε εδώ και μέρες
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Kαλά, είχαν σπάσει οι σωλήνες και για 10 μέρες ήταν κάπως το Τρινιδάδ, το έφτιαξαν ήδη και σύντομα θα επανέλθει το νερό και στις γειτονιές που κόπηκε εδώ και μέρες
Αλήθεια, έπεσα στην περίπτωση δηλαδή , γυρνωντας Ελλάδα έπλεινα τα παπούτσια και το τι βρωμα βγάλανε από τα νερά του Τρινιδάδ δεν λεγεται
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλήθεια, έπεσα στην περίπτωση δηλαδή , γυρνωντας Ελλάδα έπλεινα τα παπούτσια και το τι βρωμα βγάλανε από τα νερά του Τρινιδάδ δεν λεγεται
Ε οι σωλήνες αποχέτευσης έσπασαν... δεν ήταν και τα καθαρότερα νερά της Κούβας...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επιβεβαιώνω. Η παρέα μου και εγώ είχαμε περάσει σούπερ εκεί. Με 3 cuc είχαμε ακούσει πολύ ωραία μουσική και με ποτό!
Επιβεβαιώνω Νο.2. Και εδώ καλή μουσική, τρελό κέφι και γενικά χαμός. Εδώ βέβαια το χάιλαιτ ήταν ότι σε όλους και όλες βάλανε χέρι. Και δεν το εννοώ μεταφορικά. :kissing2: Ερωτιάριδες οι ντόπιοι. Χο χο χο. "Τριφτάδικο" νομίζω το λέγαμε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Α ρε Γιώργο δεν σε άκουσα έκατσα στο τρινιδαδα 3 ημέρες περπατώντας μέσα στα βρομονερα που κατέβαιναν κάτω προς την πολη και είδα τους χειρότερους Κουβανούς που όλη την ώρα κοιτούσαν να σε εκμεταλλευτούν προσπαθώντας να σου Πουλησουν εκδρομές . View attachment 294045
Να τον ακους τον θείο Γιώργο Κωνσταντινε !
Κατι παραπάνω ξέρει .

Οσο για αυτό με το Τρινιδαδ εχεις δίκιο . Μακράν οι πιο σκατουληδες κατοικοι της Κουβας.
Πάνε πακετο με τα βρωμονερα . Αυτό με τα νερά στους δρόμους ειναι συχνό φαινομενο .
Δεν ειναι απο αποχετευσεις συνηθως αλλά τρεχουν σε διαφορους δρόμους και μου προκαλουν αηδια ειδικά οταν ειμαι με σανδαλια κάνω ακροβατικά .
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
E υποτίθεται ότι το πλεονέκτημα να μένεις σε casa αυτό είναι, είσαι με ντόπιους που ξέρουν και την πόλη. Αλλά ακόμη και σε ξενοδοχείο να μένεις, πέντε πράγματα παραπάνω από τους οδηγούς ξέρουν να σου πουν.


Καλά, αυτοί στα ξενοδοχεία τάτσι-μήτσι-κώτσι με τους ταρίφες είναι, και στην Κούβα και αλλού. Η κουβανική προφορά είναι όντως δύσκολη, δε φταις εσύ. Καλά λένε οι υπόλοιποι λατινοαμερικάνοι ότι μιλάμε με ένα ζαχαροκάλαμο στο στόμα.

Ακριβώς τρία τετράγωνα κάτω από το Casa de la Musica είναι η οδός 31, από τις βασικότερες αρτηρίες της πόλης, περνάνε almendron κυριολεκτικά το ένα πίσω από το άλλο και μπόλικα λεωφορεία, όλα πάνε κέντρο, μερικά ακόμη και στην παλιά πόλη.

Κατανοητό, η έλλειψη πληροφορίας είναι τεράστιο πρόβλημα. Και όχι μόνο για τις μεταφορές, γενικότερα. Τις προάλλες έκανα ξενάγηση στο ιστορικό νεκροταφείο της Αβάνας (χάιλάιτ, φυσικά στο Βεδάδο) και οι τουρίστες δεν ήξεραν ούτε ότι είναι επισκέψιμο, ούτε καν ότι χρεώνεται είσοδος. Οι μισοί οδηγοί δεν αναφέρουν καν το τροπικό δάσος της Αβάνας, καρα-χάιλάιτ μιλάμε.


Γενικά όχι μόνο εδώ, αλλά και σε άλλα θρεντς, θα πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα στις πληροφορίες. Πολλές είναι παλιές και δεν έχουν νόημα, τα νήματα γίνονται τεράστια και δυσκολοδιάβαστα, λίγος κόσμος θα κάτσει να διαβάσει 90 σελίδες νήματος. Χώρια ότι με το πέρας ενός χρονικού διαστήματος, χάνεουν την αξία τους οι πληροφορίες. Πχ οι πληροφορίες που έγραψα για τα κλαμπ σε 6 μήνες θα είναι άχρηστες σε κάποιο βαθμό, για τα εστιατόρια ίσως και οι περισσότερες.

Από την άλλη κανείς μας δεν πληρώνεται για να κάνουμε την ελληνική ονλάιν έκδοση του LP και να είμαστε updated, όλοι από χόμπι το κάνουμε, άντε πες εγώ ασχολούμαι λίγο παραπάνω επειδή νοικιάζω σπίτι και τυγχάνει η δουλειά μου να σχετίζεται. Πάντως γενικά το παρόν φόρουμ εχει απίστευτο όγκο πληροφοριών, δεν το έχω δει πουθενά αλλού (δε μιλάω για το νήμα της Κούαβς ξαναλέω).
Τι ωραια που τα γραφεις .Με συγκινησες , μου εχουν λειψει πολύ αυτά τα στέκια .
Σε ευχαριστω πολυ για τον χρόνο που αφιερωσες και τις συστάσεις σου.
Εγω που σε ακουω γέροντα , εχω ακουσει απιστευτες μουσικαρες στα περισσοτερα απο αυτά τα μέρη.
Ειδικά στο Zorra y el Cuerno εχω περασει πολλά βραδυα μόνη μου ακουγωντας τους πιό καλους μουσικους που εχω ακουσει στη ζωη μου ,με 10 κουκ είσοδο (με δυο ποτά) .Χαιρομαι που ο φιλος μου γιγαντας που επαιζε στον Ηρακλή ειναι ακομα εκει. Ηταν η παρεα μου οταν εβγαινα για τσιγάρο.

και στα matine εχω περάσει καταπληκτικά μόνο με Κουβανους θαμώνες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να τον ακους τον θείο Γιώργο Κωνσταντινε !
Κατι παραπάνω ξέρει .

Οσο για αυτό με το Τρινιδαδ εχεις δίκιο . Μακράν οι πιο σκατουληδες κατοικοι της Κουβας.
Πάνε πακετο με τα βρωμονερα . Αυτό με τα νερά στους δρόμους ειναι συχνό φαινομενο .
Δεν ειναι απο αποχετευσεις συνηθως αλλά τρεχουν σε διαφορους δρόμους και μου προκαλουν αηδια ειδικά οταν ειμαι με σανδαλια κάνω ακροβατικά .
Ήταν χειρότερη η κατάσταση το Δεκέμβριο, έσπασαν οι αποχετεύσεις οριστικά, δε μιλάμε για το λίγο νεράκι που είχε που και πού αλλά για ποτάμι ολόκληρο. . Η πόλη έμεινε και χωρίς νερό για 11 μέρες. Τώρα την έχουν σκάψει όλη και υποτίθεται ότι η λύση θα είναι οριστική.

Για τους κατοίκους του Τρινιδαδ θα συμφωνήσω. Μετά του Σαντιάγο είναι οι χειρότεροι .
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Να τον ακους τον θείο Γιώργο Κωνσταντινε !
Κατι παραπάνω ξέρει .

Οσο για αυτό με το Τρινιδαδ εχεις δίκιο . Μακράν οι πιο σκατουληδες κατοικοι της Κουβας.
Πάνε πακετο με τα βρωμονερα . Αυτό με τα νερά στους δρόμους ειναι συχνό φαινομενο .
Δεν ειναι απο αποχετευσεις συνηθως αλλά τρεχουν σε διαφορους δρόμους και μου προκαλουν αηδια ειδικά οταν ειμαι με σανδαλια κάνω ακροβατικά .
Xaxa τα βρωμονερα ακριβώς όπως τα λες , ενώ είναι ωραίο το Τρινιδάδ το καταστρέφουν τα βρωμονερα και ο ενοχλητικός κόσμος , φανταζομαι τα ακροβατικά που θα έκανες και εσύ αλλά τώρα που πηγα εγώ ήταν ποτάμι όπως το λέει ο Γιώργο περπατουσα πάνω σε μεγάλες πέτρες για να αποφύγω τα βρωμονερα,,αρχικά όταν το είδα λέω από που κατεβαίνουν αυτο το τσουναμι από το El nicho χαχαχα
 

Silver

Member
Μηνύματα
6
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
To κέντρο το Βεδάδο είναι και η ζωή (νυχτερινή ζωή, φαγητό, καθημερινότητα) εκεί είναι. Νυχτερινή ζωή α; πούμε η παλιά πόλη δεν έχει, όλα κλείνουν στις 12 (όταν ξεκινάει η πραγματική ζωή στο Βεδάδο, που βγαίνουν και οι Κουβανοί), πλην τουριστικών μπαρ, Γουανταναμέρας κλπ. Η παλιά πόλη είναι σα να λέμε η Πλάκα και τα Αναφιώτικα, το Βεδάδο κάτι σαν το Σύνταγμα/Εξάρχεια και το Centro μια πιο υποβαθμισμένη (αλλά αρκετά γραφική) περιοχή, σα να λέμε η Ομόνοια ή τα Κάτω Πατήσια. Η ζωή στο Βεδάδο είναι, μου κάνει εντύπωση που λες ότι πήγαινες αλλού για ζωή!
-Όχι δεν εννοούσα τη «νυχτερινή» ζωή. Και δεν είναι αυτό που εννοώ «ζωή» όταν επισκέπτομαι μία πόλη.Με τον όρο «ζωή» εννοώ την κίνηση των ανθρώπων στο δρόμο, τους ήχους, τις κουβέντες που ξεκλέβεις από αυτούς που κάθονται έξω, ακόμα και το φαγητό του δρόμου. Γενικά σε κάθε τόπο περπατάω άπειρα χιλιόμετρα προκειμένου να εισπράξω την αύρα, τους ήχους και τις μυρωδιές του.Στην παλιά πόλη, ακόμα και όταν έκλειναν τα μαγαζιά, έβλεπες κόσμο να τριγυρίζει(και τουρίστες να είναι δείχνει ζωή), ή να κάθεται στα πεζούλια ή να ακούγεται μουσική μέσα ή έξω από τα σπίτια. Στο Βεδάδο δεν το εισέπραξα αυτό, περισσότερη άπλα αλλά και ερημιά στο δρόμο αν εξαιρέσω τη Μαλεκόν.

Επειδή το Βεδάδο δεν έχει μεγάλο πλάτος, πρακτικά είναι δύσκολο κάποιος να είναι πάνω από 5 τετράγωνα απόσταση από κάποια από τις δύο βασικές αρτηρίες: την οδό Linea και την οδό 23. Πέραν των almendrones, πλέον έχει και πάρα πολλά κίτρινα βανάκια, με κόστος μεταφοράς 0,25cuc.
Αυτά τα βανάκια τα έβλεπα παντού όντως, αλλά δεν ήξερα τον τρόπο που λειτουργούν, που κατευθύνονται και το κόστος τους, οπότε δυστυχώς δεν τα χρησιμοποίησα.

Σημαντικό που αναφέρεται, αλλά στα 20 χρόνια μου στη χώρα μόλις μια φορά από τις δεκάδες βρήκα εισιτήριο σε γεμάτο λεωφορείο.
Τι να σου πω, οι ίδιοι οι εργαζόμενοι ήταν απόλυτα καθησυχαστικοί ότι πρόκειται να βρω. Σε Βαραδέρο, Ματάνσας, Τρινιδάδ πήγα και την προηγούμενη ημέρα και μου είπαν “no te preocupes” Στην Αβάνα ήταν πιο αυστηρή η κυρία όταν πήγα την προηγουμένη και μου είπε ότι ήταν γεμάτο, προσθέτοντας έλα μια ώρα πριν την αναχώρηση, αλλά τη μέρα του ταξιδιού μου έβγαλε το εισιτήριο σαν να μην έτρεχε τπτ και το λεωφορείο με το ζόρι να είχε 25 ανθρώπους μέσα. Σάντα Κλάρα έβγαλα εισιτήριο μόλις κατέβηκα από τον σταθμό. Στο Σιενφουέγος πήγα κατά τις 12 για να βγάλω εισιτήριο και ο τύπος παρότι ήταν εκεί μάλλον έκανε διάλειμμα, μου είπε έλα στις 3 (το λεωφορείο έφευγε 3μιση) διαβεβαιώνοντάς με ότι θα βρω. Τώρα που το σκέφτομαι στα δύο τελευταία δεν μου είπαν ότι ήταν γεμάτο γιατί δεν πήγα την προηγούμενη μέρα, αλλά τα υπόλοιπα ήταν 4/4 χωρίς πρόβλημα.

Αυτό δεν είναι taxi colectivo, είναι camion de relevo, πολύ φτηνότερο, κανονικά στοιχίζει λίγα σεντες αλλά όπως είπες δεν έχει καμία αξιοπιστία.
Γιώργο, taxi colectivo συμφώνησα με τον τύπο στην πλατεία, taxi colectivo ήρθε και με πήρε από το κάζα(δεν θυμάμαι τη μάρκα αλλά ήταν παλιό ωραίο αυτοκίνητο), απλώς δεν μου είπε κανείς ότι θα άλλαζα όχημα και δεν μπορούσα να κάνω κάτι άπαξ και έφυγα. Το ταξί ήταν που έκανε και μια παράκαμψη (λίγο πριν κάνουμε την πρώτη αλλαγή οχήματος) πηγαίνοντας στην Σορόα–για κατούρημα μου είπε ο οδηγός για να επιβεβαιώσει το δόγμα «πας τουρίστας=ηλίθιος», αφού ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πήγαμε εκεί. Μάλιστα η δεύτερη αλλαγή έγινε στην καθιερωμένη στάση για καφέ όπου μάλλον είδαν ότι τους έβγαιναν καλύτερα τα δρομολόγια αν τα άλλαζαν και μας φόρτωσαν μαζί με έναν κινέζο απροειδοποίητα σε διασκευασμένο φορτηγό.

ΚΑλά όχι κι ένα πέσο, αυτό είναι 0,04cuc, αλλά ναι, αν σε συνοδέψει κάποιος στον αγρότη, πληρώνεις πολλαπλάσια. Βασικά όπου σε συνοδεύσουν παρατρεχάμενοι πληρώνεις πολλαπλάσια
Εντάξει ήταν στην κουβέντα τύπου, αυτά εμείς τα κάνουμε τζάμπα συγκριτικά με ότι χρεώνεται στους τουρίστες.

Τα Guantanamera είναι η μία από τις 3 μάρκες που είναι μηχανοποιημένα. Δε γίνονται στο χέρι, χρησιμοποιούν καπνό τσιγάρου και ως εκ τουτου δε θεωρούνται πούρα, είναι βιομηχανικά, το γράφει και πάνω. Δεν τα λαμβάνει ως πούρα ούτε κανένα τελωνείο, κοινώς δεν προσμετρούνται στα 50 πούρα που έχει κανείς δικαίωμα να πάρει.
Πάντως ήταν πιο μεγάλα, είχαν καλύτερη γεύση(υποκειμενικό αυτό) και καίγονταν πιο ομοιόμορφα από αυτά του αγρότη.

Στο Λος Ακουάτικος κάπου γράφεται πιο πίσω ότι είναι ωραία για ηλιοβασίλεμα, αλλά είναι για ανατολή. Εγώ που πήγα απόγευμα, ο ήλιος ήταν από ώρα πίσω από το βουνό. Απ’ότι μου είπε η κυρία της οικογένειας πάνε τουρίστες αρκετά συχνά το ξημέρωμα, όχι ότι γίνεται προσκύνημα όμως. Καλή θέα έχει, αλλά δεν βρήκα την πηγή με το νερό και ήπια μόνο όσο ζήτησα από την εν λόγω κυρία. Δεν ξέρω αν είναι θεραπευτικό όπως λένε, αλλά μετά από 11χλμ τρέκινγκ ήταν ότι πρέπει!
Εξαρτάται από μια μεριά θα πας, αν πας από τη σωστή, κάνει για μαγικό ηλιοβασίλεμα.
Εγώ τρία σπίτια είδα, τι να σου πω. Η κυρία όταν της είπα ότι πήγα για το ηλιοβασίλεμα με κοίταγε λίγο κοροϊδευτικά τύπου «δεν βλέπεις ότι ο ήλιος είναι πίσω από το βουνό»(ήταν μόλις 4 ή ώρα) και μετά άρχισε να μου λέει ότι ο ήλιος βγαίνει το πρωί από απέναντι με θέα την κοιλάδα και ότι για αυτό πάνε οι τουρίστες.

Τα ποτά στο αεροδρόμιο είναι ακριβότερα ένα δυο κουκ συγκριτικά με τις στάνταρ κρατικές τιμές
Δεν το είχα προσέξει! Χμμ, μάλλον κάποια απάτη παίζει, από ποιο από τα αεροδρόμια της Αβάνας έφυγες; Αν πεις αεροπορική...
Με Air France έφυγα, στην 7αρα Αβάνα από 19,6 που νομίζω ήταν η κανονική τιμή, εκεί την είχαν 20,5 νομίζω, πάντως σίγουρα 20+

Ελπίζω να πέρασες καλά γιατί γι αυτό δε μας έγραψες! Καλά ταξίδια.
Ωραία πέρασα, δεν έχω παράπονο-ειδικά μετά από τόσο ρούμι :) όμως νομίζω ότι ο μύθος γύρω από την Κούβα είναι πολύ μεγαλύτερος συγκριτικά με το real thing.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom