Κούβα Νέα από Κούβα

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πλέον φαίνεται να έχει σταθεροποιηθεί η ισοτιμία στο 1 προς 100 (για τα ευρώ, για τα δολάρια είναι 1 προς 90-95)
, είναι και στρογγυλό και όμορφο, ελπίζω να μείνει εκεί.

Σοκ και δέος με το πόσο πιο φτηνά είναι πολλά πράγματα πλέον στην Κούβα, πλην πούρων και ρουμιού, που επειδή πωλούνται μόνο σε ευρώ, είναι αισθητά ακριβότερα από πριν.

Πχ σήμερα η διάσημη pina colada στο Βινιάλες πωλείται προς 96 πέσος, ήτοι 0,96€ όταν μέχρι πέρυσι ήταν στα 3€.
Daiquiri στο Floridita 100 πέσος = 1€ , μέχρι πέρυσι 6€.
Σαλάτα, νερό και μπύρα στην πισίνα του Νασιονάλ = 315 πέσος, δηλαδή 3,15€ όταν δεν έπεφτε κάτω από 10-11 μέχρι πέρυσι.
Νερό μικρό μπουκαλάκι στην καντίνα στο Los Jazmines στο Βινιάλες 0,25€, αντί για 1,25€ παλιότερα. Νερό στο Bodeguita del medio 0,50€ αντί για 1,5€ , μπύρα 1€ αντί για 3,5€.
Ταξί για αεροδρόμιο 8€ αντί για το αισιόδοξο 20ευρο (μη σου πω και 25ευρο) προ ολίγων μηνών.

Κλπ κλπ. Now is the time. Ελάχιστος τουρισμός (αλλά περισσότερος από τον Ιανουάριο), περισσότερη αλλά ακόμη πολύ ισχνή νυχτερινή ζωή σε σχέση με παλιά. Παρασκευές και Σάββατο interactivo στο Berthold Brecht🕺. Και μερικές νέες αφίξεις στη νυχτερινή και γαστρονομική ζωή της πόλης (τα εστιατόρια πια μπορώ να πω πως είναι κάτω από το μισό του κόστους σε σχέση με παλιά), ώρα ήταν.
Μήνας εγγραφής στο γυμναστήριο του Capri 15€ από 60€ που ήταν παλιότερα :minion happy:.

Πλέον μακράν η φτηνότερη χώρα στην Καραϊβική, όσο κρατάει το γαϊτανάκι με τη μαύρη αγορά συναλλάγματος (που πάντως θέλει προσοχή, σήμερα κάποιοι πλανόδιοι είχαν χώσει κάτι φωτοτυπημένα πέσος μέσα στις ντάνες που προσέφεραν στους τουρίστες, θεωρώντας πως κι αυτοί δε θα τσεκάρουν στη μέση του δρόμου ένα-ένα τα χαρτονομίσματα).

Μετανάστευση φουλ, ακόμη και φίλοι που ήμουν σίγουρος πως δε θα έφευγαν ποτέ από τη χώρα το επιχειρούν ή έφυγαν ήδη άρον-άρον, οι δε ουρές για προϊόντα θυμίζουν πια μέσα 90ς, ατελείωτες ώρες αναμονής σε 2 και 3 ουρές καθημερινά.

Δεν κατάφερα να το διασταυρώσω αλλά φίλος ξεναγός μόλις ήρθε από Γουαντάναμο, Μπαρακόα κλπ όπου σε οτιδήποτε ανήκει στη Gaviota (από εστιατόρια μέχρι καταστήματα) οι αγορές μπορούν να γίνουν μόνο με πιστωτική κάρτα κι όχι με μετρητά. :shock: Νοτ γκουντ.
ΣΕ παρακαλω αν μπορεις πες μου τι εχει αλλαξει απο τοτε σε τιμες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.446
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΣΕ παρακαλω αν μπορεις πες μου τι εχει αλλαξει απο τοτε σε τιμες
Πλέον ο,τι αγοράζεις μέσα σε ξενοδοχείο είναι με πιστωτική κάρτα, οπότε τέλος στα κοκτέιλ των 0,70€ στο Νασιοναλ και στους αστακούς των 3,50€, τα πληρώνεις όλα με την επίσημη ισοτιμία.

Κατά τα λοιπά, αλλάζεις γύρω στα 100 το πεσο στη μαύρη, αλλά με σαφώς πτωτική τάση, πχ πριν 2 εβδομάδες έφτασε και το 127.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Πλέον ο,τι αγοράζεις μέσα σε ξενοδοχείο είναι με πιστωτική κάρτα, οπότε τέλος στα κοκτέιλ των 0,70€ στο Νασιοναλ και στους αστακούς των 3,50€, τα πληρώνεις όλα με την επίσημη ισοτιμία.

Κατά τα λοιπά, αλλάζεις γύρω στα 100 το πεσο στη μαύρη, αλλά με σαφώς πτωτική τάση, πχ πριν 2 εβδομάδες έφτασε και το 127.
Αυτό με το πεσο προσπαθω να το εμπεδωσω .
Ενα ευρω σου δινει 100 + πεσος , σωστα ;
Δηλ. εχεις μια σακουλα και βαζεις μεσα τα πεσος , εδω παλιά με 1 προς 24 ειχα ειδικο τσαντακι για να χωρανε. Τουλάχιστον κοψανε νεα χαρτονομίσματα ή ειναι τα παλιά κουρελάκια ;
Ενα δωματιο σε σπίτι στην Αβάνα που εκανε 25-35 δολλαρια τώρα πόσο κανει ;
Το γάλα και το λαδι που ηταν στα 2,40 κουκ το λιτρο τωρα πόσο εχει ;
Σορυ που σε ζαλιζω αλλά εχω χασει το μπούσουλα ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.446
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό με το πεσο προσπαθω να το εμπεδωσω .
Ενα ευρω σου δινει 100 + πεσος , σωστα ;
Δηλ. εχεις μια σακουλα και βαζεις μεσα τα πεσος , εδω παλιά με 1 προς 24 ειχα ειδικο τσαντακι για να χωρανε. Τουλάχιστον κοψανε νεα χαρτονομίσματα ή ειναι τα παλιά κουρελάκια ;
Ενα δωματιο σε σπίτι στην Αβάνα που εκανε 25-35 δολλαρια τώρα πόσο κανει ;
Το γάλα και το λαδι που ηταν στα 2,40 κουκ το λιτρο τωρα πόσο εχει ;
Σορυ που σε ζαλιζω αλλά εχω χασει το μπούσουλα ...
Ναι, νέα χαρτονόμισμα τα πλέον υπάρχει έως και χιλιάρικο.

Το ίδιο κάνει το δωμάτιο.

Δεν υπάρχει γάλα ή λάδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.446
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλές διακοπές ρεύματος, στην επαρχία κρατάνε και πάνω από μια μέρα. Στην Αβανα αν εξαιρέσεις το Βεδαδο, που ειναι αραιες και σχετικά μικρές, μεγάλο πρόβλημα το Centro και η παλιά πόλη. Είχε διάγγελμα χτες με θέμα τις διακοπές ρεύματος ο πρόεδρος, δεν είπε κάτι αισιόδοξο, να το συνηθίσουμε μας είπαν. Πρόβλημα και στα καύσιμα, είναι πολυσχιδες το θέμα, είναι λίγο το πετρέλαιο, είναι παλιές και χαλάνε οι μονάδες παραγωγής ρεύματος, πρόβλημα στις μετακινήσεις, έτσι θα πάει όλο το καλοκαίρι, τουλάχιστον.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.446
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακυρώθηκε το καρναβάλι του Σαντιάγο,λόγω έλλειψης καυσίμων.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Υπάρχει κόσμος που μπορεί να κουβαλήσει στην Ελλάδα (ή σε οποιαδήποτε χώρα) πακέτο που θα του δώσουν άγνωστοι;
Για ποιο λόγο να συμβαίνει κάτι τέτοιο, μου κάνει εντύπωση.

Πάντως όλοι οι «έλα σπίτι μου να σου δώσω τα πούρα που καβάτζωσα σε προνομιακή τιμή» μόλις έβλεπαν περιπολία της αστυνομίας εξαφανίζονταν σε χρόνο Usain Bolt είναι η αλήθεια. :haha:
Εντελως ασχετο αλλα εχω κανει κατι παρομοιο, αλλα για "επιφανες ατομο" (την πρεσβειρα του Εκουαδορ στην Ελλαδα) χωρις να δημιουργηθει καποιο θεμα στο αεροδρομιο (αλλα με εγγραφο δικο της που επιβεβαιωνε οτι το κουτι ειναι για συγγενικο της προσωπο).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εντελως ασχετο αλλα εχω κανει κατι παρομοιο, αλλα για "επιφανες ατομο" (την πρεσβειρα του Εκουαδορ στην Ελλαδα) χωρις να δημιουργηθει καποιο θεμα στο αεροδρομιο (αλλα με εγγραφο δικο της που επιβεβαιωνε οτι το κουτι ειναι για συγγενικο της προσωπο).
Άλλο αυτό κι άλλο να μεταφέρεις κάτι για κάποιον παντελώς άγνωστο που δε ξέρεις τι είναι.
Πολλές από τις περιπτώσεις που ανέφερε ο Γιώργος είναι για γέλια και για κλάμματα ταυτόχρονα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Ρε συ @Yorgos γιατί και τωρα επι Μπάϊντεν δεν υπάρχει καποια προσεγγιση ωστε να σταματησει το εμπάργκο;; αφου παλιοτερα πριν τον ανόητο Τράμπ υπήρχε μια ελπίδα.. τι συμβαινει παλι υπάρχει κάποιο πολιτικό πρόβλημα μεταξύ των χωρων περαν των υφιστάμενων εδω και χρόνια;;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.462
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom