1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Αυστρία Απορίες για ταξίδι στην Αυστρία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος ioannispsa, στις 26 Νοεμβρίου 2014.

1. ioannispsa

ioannispsa Member

Καλημέρα στην παρέα! Σκεφτόμαστε με ένα φίλο μου να πάμε τη 2η εβδομάδα του Πάσχα στην Αυστρία. Θα μείνουμε 6 βράδια αν πάμε τελικά. Όλοι μου έχουν πει ότι η Αυστρία έχει πάρα πολλά να δεις. Εμείς, επειδή δε θα έχουμε αυτοκίνητο, σκεφτόμαστε να μείνουμε 4 βράδια στη Βιέννη και 2 στο Σάλτσμπουργκ. Πιστεύετε ότι φτάνουν για να δούμε τα βασικά; Συμβουλές για αξιοθέατα, μέρη-περιοχές να μείνουμε στις 2 πόλεις ή κάποιες ημερήσιες εκδρομούλες; Ευχαριστώ!!!

2. sif.....

sif..... Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κιργιστάν - Ιαπωνία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού - Κίνα
    Σιγουρα ειναι πανεμορφη χωρα με πολυ πρασινο το μερος που μου αρεσε παρα πολυ για ημερησια εκδρομη ειναι το Hallstatt!!

3. ioannispsa

ioannispsa Member

Στο Hallstatt θελω κι εγω να παω. Μπορεις να πας χωρις αυτοκινητο;

4. sif.....

sif..... Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κιργιστάν - Ιαπωνία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού - Κίνα
    Ναι χωρις αυτοκινητο πηγαμε και εμεις λιγο δυσκολα βεβαια αλλα αξιζει.Παιρνεις λεοφωρειο[δεν θυμαμαι τον αριθμο]απο το σταθμο τρενων στο Σαλτσμπουργκ που παει στο Bad Isch και μετα απο εκει αλλο για hallstatt!!Δεν ειναι μονο ο προορισμος αλλα και η διαδρομη υπεροχα!!Και εκει πηγαινε για μια ξεναγηση στο αλατορυχειο που βρισκεται εκει!!

5. karfitsa

karfitsa Member

Για το Σαλτσμπουργκ,2 μερες ειναι ιδανικες.Θα μεινετε στο κεντρο η κοντα σε αυτο.
    Εγω ειχα μεινει σε αυτοhttp://www.booking.com/hotel/at/gol...=27;checkout_year_month=2014-11;req_adults=2&
    Κοντα στο κεντρο,και καλουτσικο στις παροχες του.Κανε αναζητηση στο φορουμ για να βρεις και αλλες πληροφοριες.Ριξε και μια ματια εδω...http://www.clickatlife.gr/taksidi/story/24694

6. ΕΒΙΤΑ1982

ΕΒΙΤΑ1982 New Member

Καλησπέρα σας!
    Σε λίγες μέρες φεύγω για 4 μέρες Βιέννη και θα ήθελα τη γνώμη σας εαν αξίζει περισσότερο μια μονοήμερη εκδρομή Μπρατισλάβα ή Σάλτσμπουργκ.
    Θα ήθελα και τα δύο αλλά οι μέρες είναι λίγες και ίσως να μην βγει!

7. makisg

makisg Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Καλαμάτα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησιά Φίτζι
    Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση. Σάλτσμπουργκ

themischar and vikara like this.
  8. vikara

vikara Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βιετναμ_Καμποτζη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νησί Πάσχα
    Ήμασταν πριν 2 εβδομαδες Βιέννη-Σαλτσμπουργκ-Λιουμπλιανα-Μπρατισλαβα. Το Σαλτσμπουργκ ειναι "κουκλιστικο".Και η Μπρατισλαβα ειναι ενδιαφερουσα ιστορικα και αρχιτεκτονικα,ομως το Σαλτσμπουργκ ειναι αδιαμφισβήτητα πιο εντυπωσιακο...Βεβαια,η απόστασή Βιέννη-Μπρατισλάβα ειναι λιγοτερο απο μια ωρα ενω Βιέννη-Σαλτσμπουργκ ειναι περιπου 2,5-3 ωρες(με το αυτοκινητο).Για μονοημερη τα ζυγιζεις και αποφασίζεις!

themischar likes this.
  9. themischar

themischar Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ιβηρική Χερσόνησος-Οδικώς
    Σαλτσμπουργκ κι' εγώ, χωρίς δεύτερη σκέψη.
    Μπρατισλάβα, πας κάποια άλλη φορά.

10. είμαι ευτυχής

Η μέρα είναι μεγάλη ακόμα και μπορείς άνετα να παλέψεις το 3ωρο του τρένου για Σαλσμπουργκ...
    Σαν πόλεις δε τίθεται θέμα σύγκρισης,σαν εκδρομή η Μπρατισλάβα πάντα συνδυάζεται με Βιέννη και το Σαλσμπουργκ με Μόναχο..

Pilgrim likes this.
  11. psyhas

psyhas Member

Ειναι λιγες οι μερες,εγω θα εμενα Βιέννη και περιχωρα,αντε και λιγο Μπρατισλαβα για να πεις οτι την ειδες. Το Ζαλτσμπουργκ συνδυαζεται και με Χααλστατ,ενα κουκλιστικο παραλιμνιο χωριουδακι και Μπερχτεσγκάντεν. Εχει το καστρο,το ποταμι και τα γνωστα σοκολατακια! Αρκετα τουριστικο πιστευω. Προσωπικα, μου αρεσε περισσοτερο το Ινσμπρουκ και γενικα το Τιρολο.

12. dimaq

dimaq Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ΜΑΔΡΙΤΗ
    Συμφωνω με psyhas, καλυτερα Μπρατισλαβα. 6 ωρες στα τρενα συν χρονο να πας στο σταθμο,στο κεντρο κτλπ εχεις φαει τη μιση ημερα...