Απορια για duty free

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
έχει κανείς επιστρέψει ποτέ κάτι ελαττωματικό που αγόρασε στα duty-free του ελ. βενιζέλος? πρόκειται για κάτι μικρής αξίας που αγόρασα πριν μια εβδομάδα και αναρωτιέμαι αν μπορώ να ρωτήσω αν μου το αλλάζουν με την απόδειξη φυσικά ή να μην το επιχειρήσω καν?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έχει κανείς επιστρέψει ποτέ κάτι ελαττωματικό που αγόρασε στα duty-free του ελ. βενιζέλος? πρόκειται για κάτι μικρής αξίας που αγόρασα πριν μια εβδομάδα και αναρωτιέμαι αν μπορώ να ρωτήσω αν μου το αλλάζουν με την απόδειξη φυσικά ή να μην το επιχειρήσω καν?
Λογικά με την απόδειξη πρέπει να στο αλλάξουν..άν ειναι πρόσφατη αγορά.
όμως για να μπείς πρέπει να έχεις κάρτα επιβίβασης για ταξίδι..
 

tessera

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Στα "duty free" που στην πραγματικοτητα δεν ειναι duty free ισχυει οτι προβλεπει ο νομος για καθε εμπορικο καταστημα.
Προφανως εαν ειναι αποδεδειγμενα ελλατωματικο στο αλλαζουν ή σου επιστρεφουν τη αξια της αγορας σου.
Το θεμα ειναι εαν αξιζει , οικονομικα , η μεταβαση στο αεροδρομιο σε σχεση με την αξια του προιοντος.
Σε καθε περιπτωση ενα τηλεφωνημα πριν πας βοηθαει.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι επίσης να ξέρετε γίνεται κανονικά αλλαγή και σε νούμερα, σχέδια κλπ. Ακριβώς όπως τα "συμβατικά" εμπορικά καταστήματα
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
έχω αλλάξει καλλυντικά της clinique (η πωλήτρια μου έδωσε λάθος προϊόν) και μάλιστα η εταιρία μού έστειλε τα σωστά με courrier στο γραφείο μαζί με ένα νεσεσερ με δείγματα ... για εξιλέωση...
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Που μπορούμε να βρούμε τον πιο πρόσφατο νόμο για την εισαγωγή ατελώς από ταξιδιώτες εμπορευμάτων;
Προχθές στα σύνορα ψιλοέγινε θέμα για μία κούτα τσιγάρα, για δύο άτομα, στο φυλάκιο Νίκης και μη γνωρίζοντας τι δικαιούμαι κατέβασα τ' αυτιά και τους ευχαρίστησα που μου τη χάρισαν.
Βέβαια ίσως και οι ίδιοι οι τελώνες να μην ήξεραν τι επιτρέπεται γιατί κάτι μουρμούριζαν για δύο πακέτα ανά άτομο.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα δε κάνω λάθος
2 πακέτα τσιγάρα
1 λίτρο βότκα
16 λίτρα μπύρας
κι 2 λίτρα Κρασί

αυτό πάντως ισχύει για την μεταφορά τέτοιον προϊόντων από την Ουκρανία στην Πολωνία
 

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
2 κούτες είναι το γενικό όριο της ΕΕ (και από Σκόπια-Ελλάδα, και από Ουκρανία-Πολωνία και παντού), όχι 2 πακέτα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε καταργήθηκε το 2 κούτες?

η μπορεί να είναι μόνο κι μόνο στα σύνορα πολώνιας/ουκρανίας για τα λαθραία προιόντα
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Γιαυτό ψάχνω τον νόμο. Γιατί μου φάνηκε ότι ο τελώνης μουρμούριζε για αλλαγή του φορολογικού νόμου πέρυσι και 2 πακέτα ανά άτομο (40 τσιγάρα).
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εχω μπερδευτει με το θεμα των τσιγαρων στα dutyfree. Θελω να παρω τσιγαρα απο τα duty free αθηνας ή της ρωμης, ειναι πιο φθηνα? μεχρι ποσα πακετα μπορω να παρω? σε τι τιμες κυμαινονται ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom