1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Αίγυπτος Αποριες για ταξιδι στην Αιγυπτο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αφρική' που ξεκίνησε από το μέλος fever1863, στις 26 Απριλίου 2010.

1. soudianos

soudianos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Βερακρούζ
    Εκτός από τα αυτονόητα: Τον Άγιο Γεώργιο με το ελλ νεκροταφείο, επίσκεψη στο ελλ σχολείο στην Ηλιούπολη, με μια βολτούλα σ αυτό το αριστοκρατικό προάστειο με τα πολλά κτίρια κλασικής αρχιτεκτονικής. Και βέβαια την πολύβουη αγορά του Καΐρου.

2. skoumpi

skoumpi Member

Εγω αυτό που λάτρεψα στην Αίγυπτο ήταν η κρουαζιέρα στο Νείλο..... Νομίζω πως αν εχεις χρόνο πρεπει να το κανεις. Ειχα παέι με γραφείο 8-9 μέρες 4 ηταν η κρουαζιερα !!!! Αν δεν υπήρχε νομίζω ποτέ δεν θεώρουσα αυτο το ταξίδι τοσο επιτυχημένο.

TSAKIRAPOST likes this.
  3. xenia93

xenia93 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αίγυπτος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Nέα Υόρκη
    Στην κρουαζιερα μενεις κανονικα μεσα;;; κανει στασεις;;; και που παει σαν προορισμο;;;; εγω σκεφτομουν για πλωτο εστιατοριο για βραδυνή βόλτα στο νειλο.. δεν αρκει αυτο;;

4. xenia93

xenia93 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αίγυπτος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Nέα Υόρκη
    Για την βιζα χρειαζεται να κανω κατι απο εδω;;;; μονο με το διαβατηριο μου παω και μου την βγαζουν στον ελεγχο, ετσι δεν ειναι; ποσο κοστιζει η βιζα;

5. soudianos

soudianos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Βερακρούζ
    έτσι είναι, το κόστος νομίζω 20 ευρώ. Στη ίδια αίθουσα με τις βίζες έχει τράπεζα να κάνει ντόπιο νόμισμα. Με 5 μέρες στο Κάιρο ξέχνα την κρουαζιέρα, το πολύ να κάνεις μια βόλτα με φελούκα, καλή εμπειρία κι αυτή.
    Εκεί επίσης μπορείς να πάρεις sim card για ντόπια τλφ που είναι τζάμπα. Μόνο την κάρτα πλερώνεις

6. skoumpi

skoumpi Member

Κοιμάσαι σε καμπίνα και το πρωί βγαίνεις Λούξορ - Ασουάν κτλ βλέπεις τα πιο απίστευτα μνημεία και το βράδυ ταξιδεύεις... (δες κάποιο βιντεο στο ίντερνετ και θα καταλάβεις)

TSAKIRAPOST likes this.
  7. xenia93

xenia93 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αίγυπτος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Nέα Υόρκη
    καλα ναι για κρουαζιερα μαλλον απιθανο.. λογικα οπως ειχα αρχικα το πλανο Κάιρο και Αλεξάνδρεια.. συμφερει να αλλαξω εκει μεσα νομισμα; ή καλυτερα εκτος αεροδρομιου;

8. soudianos

soudianos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Βερακρούζ
    Και με τι θα πληρώνεις όταν βγεις από την έξοδο? Θα δείχνεις τα ευρώ σου?

θέλεις το τλφ φίλου μου ξεναγού που μιλά ελληνικά αν παραστεί ανάγκη? η πληροφορία δωρεάν!!!

Last edited by a moderator: 4 Ιανουαρίου 2019
  9. xenia93

xenia93 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αίγυπτος
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Nέα Υόρκη
    Ναι εννοειται το χρειάζομαι!!

10. woodripp3r

woodripp3r Member

Καλημέρα και καλη χρονιά! Έχει βγάλει κανείς βίζα από εδώ; https://www.egyptimmigration.org/processing . Αξίζει λέτε να την βγάλω από εδω ή να την βγάλω στο αεροδρόμιο; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνεις έχει να μου προτείνει κάποιο κρουαζιερόπλοιο για την κρουαζιέρα, θα θέλαμε να την κάνουμε από Aswan προς luxor καλύτερα.

11. woodripp3r

woodripp3r Member

Καλησπέρα σας,
    έχω μια αποριά σχετικά με την έκδοση βίζας. Μπήκα στο https://visa2egypt.gov.eg/ και απότι είδα η διαδικασία είναι εύκολη, απλά είδα το παρακάτω (στα requirements) και δεν ξέρω τι είναι τα παρακάτω έγγρφα που ζητάνε. Γνωρίζει κανείς αν όντως χρειάζονται?

https://visa2egypt.gov.eg/eVisa/FAQ...-JMEW-AX2L-13O5-UO0Y-26RA-KUVH-EZP3-3ODS-Z86N

-Travel itinerary
    -Supporting letter e.g. letter from company or invitation letter for business/family visits.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επισυναπτόμενα Αρχεία:

12. rubi

rubi Member

Γιατι δεν τη βγαζεις στο αεροδρομιο; ειναι απλη και γρηγορη διαδικασια. Πριν προσγειωθουμε στο αεροδρομιο μας μοιρασαν στο αεροσκαφος μια καρτα που επρεπε να συμπληρωσουμε τα στοιχεια της πτησης μας και τα δικα μας. Με αυτη, το διαβατηριο και 25€ βγαλαμε τη βιζα ευκολα στο αεροδρομιο του καιρου