Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
239
Likes
2.650
Εγω καθυστέρησα λίγο με τη βίζα (προσπάθησα να την αποφύγω γιατί θα έμενα στη χώρα 20 ώρες μόνο) και τελικά, με χειραποσκευή μόνο, ήμουνα στο uber μου 55' μετά την προσγείωση (η aegean τότε έφτανε 01:50).
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ναι, 01:50 φτάνει η Aegean ακόμη, αλλά επειδή θα είμαστε άτομα με διαφορετική αφετηρία, η τελευταία πτήση έρχεται στις 02:50, οπότε βάσει αυτής θα γίνει ο προγραμματισμός.

Και κάτι ακόμη, για να βγει από τη μέση: στην EgyptAir, έχοντας ως προεπιλογή ως χώρα την Ελλάδα, σου επιτρέπει να βγάλεις μόνο συγκεκριμένων κατηγοριών εισιτήρια, που είναι 3πλάσια σε τιμή απ' ό,τι αν βάλεις ως χώρα την Αίγυπτο και επιλέξεις τη φθηνότερη επιλογή (που από άποψη παροχών μας καλύπτει). Θα έχει θέμα όποιος μη Αιγύπτιος επιλέξει τη δεύτερη επιλογή (σε περίπτωση που το σάιτ του το επιτρέψει μέχρι τέλους);
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Σημαντικο ειναι να μαθεις αν η 2η πτηση αναχωρει απο το ιδιο terminal γιατι το αεροδρομιο του καιρου ειναι μεγαλο, εχει 3 terminal και για να πας απο το 1 στο αλλο πας με λεωφορειο.
Κατα τα αλλα εμεις δεν καθυστερησαμε ιδιαιτερως για την εκδοση βιζας και για τον ελεγχο
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Θα ηθελα κι εγω να ταξιδεψω την ανοιξη σε Αίγυπτο με τον φιλο μου.. Είναι η πρωτη φορα που θα βγω εκτος Ευρώπης οποτε σχεδιαζα να βρω ενα ταξιδιωτικο γραφειο με καποιες αμφιβολίες λογω κακης εμπειριας! Αλλα μετα απο διαφορα που διαβασα αποφασισα να παμε μονοι!! Σκεφτομουν για 5 μερες Κάιρο και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Θα ηθελα γενικα να εχω ενα χαλαρο πρόγραμμα και να μην τρεχω σαν τρελη! Οποιος εχει παει πειτε μου τι πρεπει να δω εκτος απο τα αυτονόητα! Μεταφορα Κάιρο Αλεξάνδρεια τι να διαλεξω;;;
 

rina_15

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα!! Μόλις γύρισα από Αίγυπτο, επιλέγοντας και εμείς να πάμε χωρίς γκρουπ. Εμένα προσωπικά οι 5 μέρες στο Κάιρο μου φαίνονται πολλές! Η Αλεξάνδρεια μου άρεσε πάρα πολύ και μπορεί όλοι να κάνουν μονοήμερη γιατί δεν έχει τόσα αξιοθέατα (αν και σε μονοήμερη πάλι δεν προλαβαίνεις να τα δεις όλα, επιλέγεις κάποια), αλλά έχει αυτό που λείπει από τις άλλες πόλεις, που σε κάνει να θες να περπατήσεις, να είσαι χαλαρός, να κάτσεις απλά να χαζεύεις τη θάλασσα! Οπότε, πιστεύω ότι αξίζει μια διανυκτέρευση! Εμείς πήγαμε με τρένο. Λέει ότι ειναι 2μιση ώρες, αλλά κάνει σχεδόν 3 και είναι μια χαρά το ταξίδι. Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω είμαι στη διάθεση σου
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Όχι ότι θα πάω τώρα . αλλά από περιέργεια πόσο κόστη σε το τρένο; πήγαινε έλα.. Άρα πρότεινεις 3 μέρες Καιρό κ 2 πχ Αλεξάνδρεια;
 

rina_15

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Το τρένο για Αλεξάνδρεια είναι αιγυπτιακής γραμμής οπότε ήταν πολύ φθηνό, νομίζω σε ευρώ έβγαινε 5 ευρώ πηγαινέλα. Πόσες μέρες σκέφτεστε να πάτε? Αν βγαίνει χρονικά και οικονομικά να πάτε και Λούξορ θα πρότεινα να το κάνετε. Τα αεροπορικά για Λούξορ είναι γύρω στα 120 ευρώ από και προς Κάιρο και το νυχτερινό τρένο 150. Δεν ξέρω αν μπορώ να είμαι αντικειμενική για το Κάιρο, γιατί εμένα μ'άρεσε λιγότερο απ'όλες τις πόλεις και έχοντας δει και το Λούξορ και την Αλεξάνδρεια θα πρότεινα τα βασικά στο Κάιρο ώστε να βγουν και οι άλλες 2 πόλεις
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Το εγραψα λαθος! 5 μερες συνολικα ετσι κι αλλιως την πρωτη μερα η πτηση φτανει απογευμα.. κ σκεφτομουν για βραδυ σε καραβακι στο νειλο το προτεινουν στα ταξιδιωτικα.. εκανες κατι αντιστοιχο;
Μετα μια μερα πυραμιδες και μουσειο η επομενη μερα Αλεξάνδρεια κ η επομενη χαλαρά στο καιρο σε αγορα. Την πεμπτη μερα ειναι η αναχώρηση! Να προσθεσω κ μια μερα λουξορ;; πιστευειςς οτι αξιζει ε;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Θα ηθελα κι εγω να ταξιδεψω την ανοιξη σε Αίγυπτο με τον φιλο μου.. Είναι η πρωτη φορα που θα βγω εκτος Ευρώπης οποτε σχεδιαζα να βρω ενα ταξιδιωτικο γραφειο με καποιες αμφιβολίες λογω κακης εμπειριας! Αλλα μετα απο διαφορα που διαβασα αποφασισα να παμε μονοι!! Σκεφτομουν για 5 μερες Κάιρο και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Θα ηθελα γενικα να εχω ενα χαλαρο πρόγραμμα και να μην τρεχω σαν τρελη! Οποιος εχει παει πειτε μου τι πρεπει να δω εκτος απο τα αυτονόητα! Μεταφορα Κάιρο Αλεξάνδρεια τι να διαλεξω;;;
Εκτός από τα αυτονόητα: Τον Άγιο Γεώργιο με το ελλ νεκροταφείο, επίσκεψη στο ελλ σχολείο στην Ηλιούπολη, με μια βολτούλα σ αυτό το αριστοκρατικό προάστειο με τα πολλά κτίρια κλασικής αρχιτεκτονικής. Και βέβαια την πολύβουη αγορά του Καΐρου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Θα ηθελα κι εγω να ταξιδεψω την ανοιξη σε Αίγυπτο με τον φιλο μου.. Είναι η πρωτη φορα που θα βγω εκτος Ευρώπης οποτε σχεδιαζα να βρω ενα ταξιδιωτικο γραφειο με καποιες αμφιβολίες λογω κακης εμπειριας! Αλλα μετα απο διαφορα που διαβασα αποφασισα να παμε μονοι!! Σκεφτομουν για 5 μερες Κάιρο και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Θα ηθελα γενικα να εχω ενα χαλαρο πρόγραμμα και να μην τρεχω σαν τρελη! Οποιος εχει παει πειτε μου τι πρεπει να δω εκτος απο τα αυτονόητα! Μεταφορα Κάιρο Αλεξάνδρεια τι να διαλεξω;;;
Εγω αυτό που λάτρεψα στην Αίγυπτο ήταν η κρουαζιέρα στο Νείλο..... Νομίζω πως αν εχεις χρόνο πρεπει να το κανεις. Ειχα παέι με γραφείο 8-9 μέρες 4 ηταν η κρουαζιερα !!!! Αν δεν υπήρχε νομίζω ποτέ δεν θεώρουσα αυτο το ταξίδι τοσο επιτυχημένο.
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Εγω αυτό που λάτρεψα στην Αίγυπτο ήταν η κρουαζιέρα στο Νείλο..... Νομίζω πως αν εχεις χρόνο πρεπει να το κανεις. Ειχα παέι με γραφείο 8-9 μέρες 4 ηταν η κρουαζιερα !!!! Αν δεν υπήρχε νομίζω ποτέ δεν θεώρουσα αυτο το ταξίδι τοσο επιτυχημένο.
Εγω αυτό που λάτρεψα στην Αίγυπτο ήταν η κρουαζιέρα στο Νείλο..... Νομίζω πως αν εχεις χρόνο πρεπει να το κανεις. Ειχα παέι με γραφείο 8-9 μέρες 4 ηταν η κρουαζιερα !!!! Αν δεν υπήρχε νομίζω ποτέ δεν θεώρουσα αυτο το ταξίδι τοσο επιτυχημένο.
Στην κρουαζιερα μενεις κανονικα μεσα;;; κανει στασεις;;; και που παει σαν προορισμο;;;; εγω σκεφτομουν για πλωτο εστιατοριο για βραδυνή βόλτα στο νειλο.. δεν αρκει αυτο;;
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip West->East
Για την βιζα χρειαζεται να κανω κατι απο εδω;;;; μονο με το διαβατηριο μου παω και μου την βγαζουν στον ελεγχο, ετσι δεν ειναι; ποσο κοστιζει η βιζα;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εκτός από τα αυτονόητα: Τον Άγιο Γεώργιο με το ελλ νεκροταφείο, επίσκεψη στο ελλ σχολείο στην Ηλιούπολη, με μια βολτούλα σ αυτό το αριστοκρατικό προάστειο με τα πολλά κτίρια κλασικής αρχιτεκτονικής. Και βέβαια την πολύβουη αγορά του Καΐρου.
Για την βιζα χρειαζεται να κανω κατι απο εδω;;;; μονο με το διαβατηριο μου παω και μου την βγαζουν στον ελεγχο, ετσι δεν ειναι; ποσο κοστιζει η βιζα;
έτσι είναι, το κόστος νομίζω 20 ευρώ. Στη ίδια αίθουσα με τις βίζες έχει τράπεζα να κάνει ντόπιο νόμισμα. Με 5 μέρες στο Κάιρο ξέχνα την κρουαζιέρα, το πολύ να κάνεις μια βόλτα με φελούκα, καλή εμπειρία κι αυτή.
Εκεί επίσης μπορείς να πάρεις sim card για ντόπια τλφ που είναι τζάμπα. Μόνο την κάρτα πλερώνεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.697
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom