Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Στην κρουαζιερα μενεις κανονικα μεσα;;; κανει στασεις;;; και που παει σαν προορισμο;;;; εγω σκεφτομουν για πλωτο εστιατοριο για βραδυνή βόλτα στο νειλο.. δεν αρκει αυτο;;
Κοιμάσαι σε καμπίνα και το πρωί βγαίνεις Λούξορ - Ασουάν κτλ βλέπεις τα πιο απίστευτα μνημεία και το βράδυ ταξιδεύεις... (δες κάποιο βιντεο στο ίντερνετ και θα καταλάβεις)
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA road trip West->East
έτσι είναι, το κόστος νομίζω 20 ευρώ. Στη ίδια αίθουσα με τις βίζες έχει τράπεζα να κάνει ντόπιο νόμισμα. Με 5 μέρες στο Κάιρο ξέχνα την κρουαζιέρα, το πολύ να κάνεις μια βόλτα με φελούκα, καλή εμπειρία κι αυτή.
Εκεί επίσης μπορείς να πάρεις sim card για ντόπια τλφ που είναι τζάμπα. Μόνο την κάρτα πλερώνεις
καλα ναι για κρουαζιερα μαλλον απιθανο.. λογικα οπως ειχα αρχικα το πλανο Κάιρο και Αλεξάνδρεια.. συμφερει να αλλαξω εκει μεσα νομισμα; ή καλυτερα εκτος αεροδρομιου;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
καλα ναι για κρουαζιερα μαλλον απιθανο.. λογικα οπως ειχα αρχικα το πλανο Κάιρο και Αλεξάνδρεια.. συμφερει να αλλαξω εκει μεσα νομισμα; ή καλυτερα εκτος αεροδρομιου;
Και με τι θα πληρώνεις όταν βγεις από την έξοδο? Θα δείχνεις τα ευρώ σου?

Και με τι θα πληρώνεις όταν βγεις από την έξοδο? Θα δείχνεις τα ευρώ σου?
θέλεις το τλφ φίλου μου ξεναγού που μιλά ελληνικά αν παραστεί ανάγκη? η πληροφορία δωρεάν!!!
 
Last edited by a moderator:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημέρα και καλη χρονιά! Έχει βγάλει κανείς βίζα από εδώ; https://www.egyptimmigration.org/processing . Αξίζει λέτε να την βγάλω από εδω ή να την βγάλω στο αεροδρόμιο; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνεις έχει να μου προτείνει κάποιο κρουαζιερόπλοιο για την κρουαζιέρα, θα θέλαμε να την κάνουμε από Aswan προς luxor καλύτερα.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
15 μέρες στην Αίγυπτο το κόβω για τρελλή υπερβολή ειδικά αν σκοπεύεις να μείνεις και 8 μέρες στο Κάιρο, το οποίο δεν είναι απλά τρελλή υπερβολή αλλά τρέλλα γενικά...

Για τις κρουαζιέρες τώρα έχω μια γενική ένσταση και παρακαλώ να βοηθήσουν αυτοί που τις έχουν κάνει... το να είμαι 3-4 μέρες μαντρωμένος σε ένα Αιγυπτιακό κρουαζιερόπλοιο μαζί με δεκάδες άλλους τουρίστες, να τρώω από μπουφέ συγκεκριμένο φαγητό και να πηγαίνω κοπάδι σε συγκεκριμένες εκδρομές τις συγκεκριμένες ώρες μαζί με χιλιάδες άλλους κατσαπλιάδες δεν πέφτει λίγο έως πολύ βαρύ? ρωτάω καλόπιστα μια που δεν έχω κάνει τέτοια κρουαζιέρα και σαν ιδέα μου προκαλεί φρίκη... θα ήθελα να ακούσω γνώμες... πιστεύω ακράδαντα ότι μια κρουαζιέρα στο Νείλο είναι εμπειρία αλλά όχι με αυτό τον τρόπο... υπάρχουν καταπληκτικά μικρά πλοιάρια με τα οποία απολαμβάνεις πραγματικά το τοπίο και τα αξιοθέατα μακριά από όλους και όλα...

http://www.travelhippo.gr/dahabiya-νείλος/
Πόσο θα συμφωνήσω φίλε, και εγώ δεν το μπορώ σαν ιδέα! Μόνο ένα ταξίδι είχα κάνει με γκρουπ και το μετάνιωσα !!!
Έκτοτε ποτέ ξανά!!
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
wow!!!
τι να πω καλη μου marydim??
ετσι που τα λες ενδεχετι να μη μου φτασουν και οι μερες!! :Ρ
ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ.. εκτυπωνω ολα οσα ειπες κ τα παω γρηγορα στην παρεα!!
να εισαι καλαααααααα!!!!
Όλγα αν συνεχίζεις να ”ζεις” travelstoriκά μετά από 10 χρόνι θα με ενδιέφερε να μάθω πως τα πέρασες τελικά γιατί απ τα λίγα που διάβασα έκλαψα να ξέρεις λίγο!!!
Πιστεύω να κατάφερες να ομορφύνεις έστω και λίγο αυτό το ”βαρετό” ταξίδι !
 
Last edited:

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπέρα σας,
έχω μια αποριά σχετικά με την έκδοση βίζας. Μπήκα στο https://visa2egypt.gov.eg/ και απότι είδα η διαδικασία είναι εύκολη, απλά είδα το παρακάτω (στα requirements) και δεν ξέρω τι είναι τα παρακάτω έγγρφα που ζητάνε. Γνωρίζει κανείς αν όντως χρειάζονται?

https://visa2egypt.gov.eg/eVisa/FAQ...-JMEW-AX2L-13O5-UO0Y-26RA-KUVH-EZP3-3ODS-Z86N

-Travel itinerary
-Supporting letter e.g. letter from company or invitation letter for business/family visits.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Καλησπέρα σας,
έχω μια αποριά σχετικά με την έκδοση βίζας. Μπήκα στο https://visa2egypt.gov.eg/ και απότι είδα η διαδικασία είναι εύκολη, απλά είδα το παρακάτω (στα requirements) και δεν ξέρω τι είναι τα παρακάτω έγγρφα που ζητάνε. Γνωρίζει κανείς αν όντως χρειάζονται?

https://visa2egypt.gov.eg/eVisa/FAQ...-JMEW-AX2L-13O5-UO0Y-26RA-KUVH-EZP3-3ODS-Z86N

-Travel itinerary
-Supporting letter e.g. letter from company or invitation letter for business/family visits.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιατι δεν τη βγαζεις στο αεροδρομιο; ειναι απλη και γρηγορη διαδικασια. Πριν προσγειωθουμε στο αεροδρομιο μας μοιρασαν στο αεροσκαφος μια καρτα που επρεπε να συμπληρωσουμε τα στοιχεια της πτησης μας και τα δικα μας. Με αυτη, το διαβατηριο και 25€ βγαλαμε τη βιζα ευκολα στο αεροδρομιο του καιρου
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα σας,
έχω μια αποριά σχετικά με την έκδοση βίζας. Μπήκα στο https://visa2egypt.gov.eg/ και απότι είδα η διαδικασία είναι εύκολη, απλά είδα το παρακάτω (στα requirements) και δεν ξέρω τι είναι τα παρακάτω έγγρφα που ζητάνε. Γνωρίζει κανείς αν όντως χρειάζονται?

-Travel itinerary
-Supporting letter e.g. letter from company or invitation letter for business/family visits.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το supporting letter είναι αν πας για δουλειά ή σε συγγενείς. Αν πας έτσι, για διακοπές, εντάσσεσαι στο παρακάτω που λέει Hotel details. Το ξενοδοχείο που θα μείνεις δηλαδή.
Το travel itinerary πιστεύω είναι ποια μέρη θα επισκεφθείς, όπως στις ΗΠΑ/Αυστραλία σε ρωτάνε τις πολιτείες που θα πας.
Θα τα εξακριβώσω κι εγώ με το καλό, αν πάμε το ταξίδι τον Οκτώβρη που σχεδιάζουμε. :rolleyes-80:
 

εγώ

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Ξέρω ότι θα.. πρωτοτυπήσω αλλά θέλω να ζητήσω και εγώ πληροφορίες για το Κάιρο, δεδομένου ότι η απόφαση μας για να πάμε ήταν ξαφνική και αιφνίδια (σε δύο εβδομάδες). Και ναι, έχω googlaρει, έχω διαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες και ερωταπαντήσεις στο forum, αλλά εδώ τα περισσότερα θέματα έχουν αναρτηθεί give or take 10ετία πριν οπότε μήπως θέλει κάποιος που έχει πάει πιο πρόσφατα να με διαφωτίσει σε μερικές ερωτήσεις; Δε νομίζω να τις βρείτε πρωτότυπες, αλλά still.
1. Η πτήση που σκέφτομαι να κλείσω είναι η βραδινή της Aegean, 11:55 - 12:50, θα έχουμε πρόβλημα λόγω του ότι θα φτάσουμε αργά, με βίζα στο αεροδρόμιο, ή με το να μη βρίσκουμε ταξί να μας πάει στο κατάλυμα μας;
2. Χρειαζόμαστε εν τέλει ή όχι αυτή την πολυπόθητη βίζα;
3. Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι καλό θα ήταν να εμπιστευόμαστε την Uber για τις μετακινήσεις μας. Ποια η άποψη σας; Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Είναι όντως καλύτερη;
4. Το αγαπημένο όλων.. Αίγυπτος και εγκληματικότητα. Δεν ξέρω αν με όλα αυτά που διαβάζουμε μας έχουν αποθαρρύνει ή όχι για τις εξορμήσεις μας στη συγκεκριμένη χώρα, αυτό που ξέρω είναι ότι το Δεκέμβρη σημειώθηκε πάλι ένα τρομοκρατικό χτύπημα σε ένα λεωφορείο, αλλά από την άλλη γνωστοί μου πήγαν ανενόχλητοι το Σεπτέμβρη του 2018. Βέβαια, σκέφτομαι ότι τρομοκρατικές επιθέσεις έχουν γίνει σχεδόν σε κάθε ευρωπαϊκή (και μη) χώρα, άρα..;
5. Ξενοδοχείο καλύτερα στο κέντρο του Κάιρου ή στη Γκίζα; Στη δεύτερη περιοχή είναι τα πιο αξιόλογα και με φοβερή θέα στις πυραμίδες αλλά ποια περιοχή είναι πιο βολική για εξορμήσεις;
6. Διάβασα ότι είναι ελαστικοί σε σχέση με το δυτικό ντύσιμο και φαντάζομαι ότι το να μην προκαλείς είναι το δέον αλλά δεδομένου ότι θα είμαστε ζευγάρι που θα ταξιδέψουμε, μήπως υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε; όπως πχ εκδηλώσεις τρυφερότητας σε δημόσιο χώρο;

Όποιος/α θέλει μας φωτίζει έστω και σε κάποια από τις ερωτήσεις. Ευχαριστώ team!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom