Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
@aspa τσέκαρε και το memphis tours, είναι αν όχι το πιο γνωστό από τα πιο γνωστά γραφεία, εγώ με αυτό ταξίδεψα πέρυσι.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
@aspa τσέκαρε και το memphis tours, είναι αν όχι το πιο γνωστό από τα πιο γνωστά γραφεία, εγώ με αυτό ταξίδεψα πέρυσι.
Ευχαριστώ πολύ έχω βρει και το Ibis tours που ειναι στην Αιγυπτο με πολύ καλές τιμές και καλές κριτικές.
 

NO BORDER

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Καλησπερα Παιδια , Μετα τις Φιλιππινες λεμε για Αιγυπτο. Μας τραβαει η ανατολη ρε φιλε... Οποιος εχει τιπσακια για την χωρα ας βοηθησει . Περιοδος 20-11-19 με 27-11-19 Καιρο και Αλεξανδρεια
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα κι από μένα. Θα ήθελα κι εγώ βοήθεια σχετικά με ξεναγό στο Κάιρο όπως και πρόταση για τριήμερο προγραμμα.
Λοιπόν, δυστυχώς επειδή υπάρχει πολύ περιορισμένος χρόνος, το μίνι ταξιδάκι μας θα είναι μόνο για 3 γεμάτες μέρες (4 διανυκτερεύσεις μεν αλλά άφιξη 21/9 μετά τα μεσάνυχτα και αναχώρηση από Κάιρο 25/9 νωρίς το πρωί)
Η πρώτη μου ερώτηση εχει να κανει με την πρόταση κάποιου τοπικού ξεναγού, (με αυτοκίνητο φυσικά) όπου την μία μέρα από τις 3 θα μας πάει Γκίζα και Σακκάρα μετά. Ίσως τον χρειαστούμε και μια δευτερη απο τις 3 μέρες για μια βολτα στο Ισλαμικό Κάιρο και αγορά.
Επισης θα ήθελα προτάσεις ή σχόλια σχετικά με το πρόγραμμα που έχω σκεφτεί.
Για ξενοδοχείο σκέφτομαι το Μαρριοττ στη Ζαμαλέκ που εχει καλή προσφορουλα για Σεπτέμβρη.
Επίσης επειδή ο συντρόφος μου εργάζεται στον τουριστικό τομέα και θα εχει μόλις επιστρέψει απο 20ημερο ταξιδι και θα πρεπει να το επαναλάβει μόλις γυρίσουμε, ε θα ήθελα το προγραμμα να είναι σχετικά χαλαρό, να αποκαλαύσουμε λιγο χρόνο στην πισίνα και γενικά οχι τρελλο πρωινό ξύπνημα και όλη μερα εξω.
Λοιπόν λέω , την δευτερη μερα μας μόλις ξυπνήσουμε, (πρώτη μερα ουσιαστικά στο Καιρο) χαλαρά πρωινό, και μετά μουσείο και ίσως βολτα με Φελούκα ή Κοπτικό Κάιρο.
Δευτερη μερα, πρωινο ξύπνημα και Γκίζα, Σακκάρα και ότι αλλο προτείνετε μαζι με τον ξεναγό, οσο κρατήσει αυτό.
Τρίτη και τελευταία μερα στο Καιρο, χαλαρά πάλι, ή μόνοι μας η με τον ξεναγό, βολτα στο Ισλαμικό Κάιρο, τζαμιά, αγορά.
Την επόμενη μερα πρωι πρωί αναχώρηση.
Αν μπορείτε γνώμες και προτάσεις, τοσο για το πρόγραμμα αλλα κυρίως για κάποιον αξιόπιστο ξεναγό (δεν θέλουμε, αν γίνεται να μας τρέχει σε μαγαζιά και «παπύρους» για προμήθεια)
Ευχαριστω πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!

 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για Πυραμίδες είχα βρει απο το forum μια επαφή, τον Mostafa. Το email του είναι [email protected]
Για 2 άτομα μας πήρε σύνολο 55 δολλάρια χωρίς το κόστος των εισόδων. Στο τουρ ήταν η μεταφορά και η ξενάγηση στα ακόλουθα (δίπλα στο καθένα είναι το κόστος εισόδου):
Pyramids of Giza is 160 L.E
The area of Saqqara is 150 L.E
Dahshour is 80 L.E
And Memphis is 80 L.E

Για την έρημο κλείσαμε με Cleopatra Egypt Tours ( https://www.facebook.com/cleopatraegypttour/ ) αν και μιλήσαμε και με άλλους πχ https://www.facebook.com/upper.egypt.tours/

Μπορείς να τους στείλεις μήνυμα για το πότε θέλετε και πόσα άτομα θα είστε και να σας πουν τιμή. Η αρχική τιμή που θα σας δώσουν θα είναι αρκετά υψηλή, παζάρεψτε το, πείτε πως έχετε καλύτερες προσφορές από άλλα γραφεία και θα μπορέσετε να το ρίξετε στο μισό. Γενικότερα Αίγυπτος == παζάρι.
Μπορώ να σε ρωτήσω αν ήσουν ευχαριστημένος απο τον παραπανω ξεναγό; Μόλις του εστειλα email.
Επίσης αν μιλάει καλά αγγλικά.
Ενδιαφερόμαστε κυρίως για ολοήμερη επίσκεψη, Γκίζα, Σακκάρα και Ντασχουρ. Επίσης ίσως και μια δεύτερη μέρα σε Ισλαμικό Κάιρο και αλ χαλίλι νωρίς το βραδάκι.
Το ταξίδι θα είναι Σεπτέμβρη τρεις γεμάτες μέρες (4 νύχτες βράδυ 21/9 με 25/9 πρωί) και κλείσαμε στο Μάρριοτ στο Ζαμαλέκ, οπότε αναγκαστικά θα είναι μονο Κάιρο κι ελπίζω να προλάβουμε να δούμε αρκετά.
Ότι άλλη πρόταση δεκτή, από όποιον πήγε πρόσφατα ή μη.
Ευχαριστώ πολύ
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Μπορώ να σε ρωτήσω αν ήσουν ευχαριστημένος απο τον παραπανω ξεναγό; Μόλις του εστειλα email.
Επίσης αν μιλάει καλά αγγλικά.
Ενδιαφερόμαστε κυρίως για ολοήμερη επίσκεψη, Γκίζα, Σακκάρα και Ντασχουρ. Επίσης ίσως και μια δεύτερη μέρα σε Ισλαμικό Κάιρο και αλ χαλίλι νωρίς το βραδάκι.
Το ταξίδι θα είναι Σεπτέμβρη τρεις γεμάτες μέρες (4 νύχτες βράδυ 21/9 με 25/9 πρωί) και κλείσαμε στο Μάρριοτ στο Ζαμαλέκ, οπότε αναγκαστικά θα είναι μονο Κάιρο κι ελπίζω να προλάβουμε να δούμε αρκετά.
Ότι άλλη πρόταση δεκτή, από όποιον πήγε πρόσφατα ή μη.
Ευχαριστώ πολύ
Ναι ήμασταν ευχαριστημένοι. Ο ξεναγός μπορεί να είναι κάποιος άλλος καθώς ο Mostafa είναι ο ιδιοκτήτης απ'οσο κατάλαβα. Αυτός που ήρθε σε εμάς ήταν μια χαρά με καθαρά Αγγλικά, χωρίς να μας πιέσει για οποιαδήποτε τουριστική παπάτζα και πάντα προσπαθούσε να μας προστατέψει απο τύπους που μας έπρηζαν. Τώρα βέβαια εσάς μπορεί να σας τύχει κάποιος άλλος και να μην είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα αλλά πιστεύω λίγο πολύ θα είναι καλά.

Αυτό το πρόγραμμα που ανέφερα ξεκίνησε νωρίς το πρωί και γυρίσαμε πίσω αργά το απόγευμα. Επίσης ήταν αρκετά ευέλικτό καθώς και αλλάξαμε το route λόγο αέρα στη Γκίζα, που ήταν να επισκεφτούμε αρχικά, και όταν θελήσαμε να κάτσουμε για ένα καφέ και ναργιλέ το μεσημεράκι ο ξεναγός δεν έφερε κάποια αντίρρηση.
 
  • Like
Reactions: emm

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ναι ήμασταν ευχαριστημένοι. Ο ξεναγός μπορεί να είναι κάποιος άλλος καθώς ο Mostafa είναι ο ιδιοκτήτης απ'οσο κατάλαβα. Αυτός που ήρθε σε εμάς ήταν μια χαρά με καθαρά Αγγλικά, χωρίς να μας πιέσει για οποιαδήποτε τουριστική παπάτζα και πάντα προσπαθούσε να μας προστατέψει απο τύπους που μας έπρηζαν. Τώρα βέβαια εσάς μπορεί να σας τύχει κάποιος άλλος και να μην είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα αλλά πιστεύω λίγο πολύ θα είναι καλά.

Αυτό το πρόγραμμα που ανέφερα ξεκίνησε νωρίς το πρωί και γυρίσαμε πίσω αργά το απόγευμα. Επίσης ήταν αρκετά ευέλικτό καθώς και αλλάξαμε το route λόγο αέρα στη Γκίζα, που ήταν να επισκεφτούμε αρχικά, και όταν θελήσαμε να κάτσουμε για ένα καφέ και ναργιλέ το μεσημεράκι ο ξεναγός δεν έφερε κάποια αντίρρηση.
Τέλεια, ήσουν κατατοπιστικότατος , ευχαριστώ πολύ! Του έχω στείλει ήδη mail και περιμένω απάντηση.
Μια ακόμα ερώτηση, δεδομένου οτι το ταξιδι μας είναι σε δυό μήνες, πρεπει να δώσουμε κάποια προκαταβολή για να κλείσουμε τον συγκεκριμένο ή κάποιον συνεργάτη του;
Ευχαριστώ και πάλι
 

SotirisV

Member
Μηνύματα
36
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Τέλεια, ήσουν κατατοπιστικότατος , ευχαριστώ πολύ! Του έχω στείλει ήδη mail και περιμένω απάντηση.
Μια ακόμα ερώτηση, δεδομένου οτι το ταξιδι μας είναι σε δυό μήνες, πρεπει να δώσουμε κάποια προκαταβολή για να κλείσουμε τον συγκεκριμένο ή κάποιον συνεργάτη του;
Ευχαριστώ και πάλι
Όχι δεν χρειάζεται κάποια προκαταβολή. Απλά πριν φύγετε από Ελλάδα, για παν ενδεχόμενο, στείλτε ένα email να επιβεβαιώσετε πως ισχύει η κράτηση.
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Όχι δεν χρειάζεται κάποια προκαταβολή. Απλά πριν φύγετε από Ελλάδα, για παν ενδεχόμενο, στείλτε ένα email να επιβεβαιώσετε πως ισχύει η κράτηση.
Σ´ευχαριστώ πολύ!
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα κι από εμάς που κλείσαμε μόλις σήμερα τα αεροπορικά μας εισιτήρια για Κάιρο, 1-7.11.2019!
Πρώτη φορά στην Αίγυπτο, δεν έχω προλάβει να δω πολλά πράγματα αλλά λέω να μείνουμε όλες τις μέρες στο Κάιρο με μία μονοήμερη στην Αλεξάνδρεια, ίσως και εξόρμηση σε έρημο/όαση αν βρω κάτι.
Την κρουαζιέρα για τον Νείλο είπα να την αφήσω για επόμενη φορά για να την απολαύσω!
:xalara:
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Και με τι θα πληρώνεις όταν βγεις από την έξοδο? Θα δείχνεις τα ευρώ σου?


θέλεις το τλφ φίλου μου ξεναγού που μιλά ελληνικά αν παραστεί ανάγκη? η πληροφορία δωρεάν!!!
Καλησπέρα, ετοιμάζομαι για Κάιρο και Αλεξάνδρεια αρχές Νοεμβρίου. Μήπως μπορώ να έχω κι εγώ την επαφή του ξεναγού;
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Θα ηθελα κι εγω να ταξιδεψω την ανοιξη σε Αίγυπτο με τον φιλο μου.. Είναι η πρωτη φορα που θα βγω εκτος Ευρώπης οποτε σχεδιαζα να βρω ενα ταξιδιωτικο γραφειο με καποιες αμφιβολίες λογω κακης εμπειριας! Αλλα μετα απο διαφορα που διαβασα αποφασισα να παμε μονοι!! Σκεφτομουν για 5 μερες Κάιρο και μια μονοήμερη Αλεξάνδρεια. Θα ηθελα γενικα να εχω ενα χαλαρο πρόγραμμα και να μην τρεχω σαν τρελη! Οποιος εχει παει πειτε μου τι πρεπει να δω εκτος απο τα αυτονόητα! Μεταφορα Κάιρο Αλεξάνδρεια τι να διαλεξω;;;
Καλησπέρα,
Τελικά έγινε το ταξίδι στην Αίγυπτο;
Καμιά βοήθεια και για εμάς που ετοιμαζόμαστε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom