Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Γενικά η Aegean είναι χαλαρή από θέμα χειραποσκευων. Πολλές γυναίκες ταξιδεύουν κανονικά με μικρή βαλίτσα και την τσάντα τους. Δεν λένε τίποτα όπως στις LoCo
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
στην aegean μπορείς να ταξιδευέις με την χειραποσκευή σου, την προσωπική σου τσάντα και το λάπτοπ σου. Το έχω κάνει αρκετές φορές τόσο σε πτήση εσωτερικού όσο και εξωτερικού. Αντιθέτως πρόβλημα δημιουργείται όταν δεν έχει το λάπτοπ στην θήκη του, αλλά μέσα στην χειραποσκευή ή στην βαλίτσα σου.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
σαν τι προβλημα δηλ?ουδεποτε ειχα θηκη.
δεν ξέρω, κάποια στιγμή που μιλούσα με την υπεύθυνη της Aegean, μου είπε ότι το λάπτοπ απαγορεύεται να είναι στην βαλίτσα και να μπει στις αποσκευές του αεροσκάφους, αλλά πρέπει να είναι με την θήκη του πάνω στο αεροπλάνο. Το γιατί δεν το ρώτησα.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
δεν ξέρω, κάποια στιγμή που μιλούσα με την υπεύθυνη της Aegean, μου είπε ότι το λάπτοπ απαγορεύεται να είναι στην βαλίτσα και να μπει στις αποσκευές του αεροσκάφους, αλλά πρέπει να είναι με την θήκη του πάνω στο αεροπλάνο. Το γιατί δεν το ρώτησα.
Στη βαλίτσα που δίνουμε όντως απαγορεύεται! Πρέπει να το πάρουμε μαζί μας στο αεροπλάνο για να του κάνουν έλεγχο...Τώρα το που θα το έχει ο καθένας είναι δικό του θέμα, ή σε τσάντα laptop ή μέσα στη χειραποσκευή.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Δεν θέλουν να το έχετε μαζί σας για να του κάνουν έλεγχο... θέλουν να το έχετε μαζί γιατί αποφεύγουν προβλήματα σε τυχόν καταστροφή της βαλίτσας.
Θεωρητικά αν επιτρεπόταν να το βάλεις στην βαλίτσα και το έχαναν/το χτυπούσαν θα έπρεπε να σας το πληρώσουν (η αεροπορική ή η ασφάλειά σας). Οπότε λένε οτι "δεν πρέπει" να μπει στην βαλίτσα (έχω δει και "απαγορεύεται") και είναι καλυμμένοι.

Συνεχώς (με πολλές εταιρίες) μεταφέρω μια μπακατέλα φορητό στην βαλίτσα που το χρησιμοποιώ για να ξεφορτώνω της φωτογραφίες. Ουδέποτε είχα πρόβλημα αν και ξέρω οτι αν χτυπηθεί η βαλίτσα και χαλάσει το λάπτοπ, δεν θα πάρω φράγκο.

Για τον ίδιο λόγο δεν βάζουμε σε βαλίτσες λεφτά, κοσμήματα και λοιπά τιμαλφή.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Βάζει κανείς το laptop μέσα στη βαλίτσα; :shock:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

ΕΥΑ-ΛΙΑ

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
θελω να κλεισω αεροπορικα εισητηρια με την Aegean το εισητηριο που με συμφαιρει ειναι χωρις αποσκευες.το ερωτημα ειναι η χειραποσκευη επιτρεπεται η θεωρειτε αποσκευη?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Και εγώ νόμιζα πως ήταν υποχρεωτικό να το έχουμε σε χειραποσκευή για λόγους ασφαλείας ... κάποτε πάντως είχα βάλει ένα κινητό, κλειστό, μέσα σε αποσκευή που τελικά θα έδινα και μου ζήτησαν να το βγάλω και να το πάρω μαζί μου στην χειραποσκευή. Νόμιζα πως κάτι αντίστοιχο έπαιζε και με τα laptop.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom