Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πωπω ετσι οπως το εθεσες με αγχωσες! Τι να πω ελπιζω πως δεν θα γινει κατι.ξερετε αν μπορω να το μαθω καπου σιγουρα?
Μα τι να μάθεις σίγουρα; Λέμε είσαι εκτός επισήμων ορίων. Αν θες το ρισκάρεις, γιατί δεν είναι ότι βγάζει μάτι αυτή η διαφορά, αν θες να πας με τον κανόνα τότε παίρνεις άλλη βαλίτσα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Να έχεις ήδη τη βαλίτσα, να το ρισκάρεις, αλλά αν είναι να αγοράσεις καινούρια γιατί να το κάνεις?
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδεψα με μεγαλύτερη αποσκευή την προηγουμένη εβδομάδα με Aegean και Ryanair, κανένας δεν ασχολήθηκε με τις διαστάσεις, σύνολο 167 εκ.

55 x 33 (36) x 79cm 114L (124L)
Σε ευχαριστω πολυ!! Τωρα αν τυχω εγω στον περιεργο τι να πω μπραβο μου!

Να έχεις ήδη τη βαλίτσα, να το ρισκάρεις, αλλά αν είναι να αγοράσεις καινούρια γιατί να το κάνεις?
Εχεις δικιο απλα με συμφερει πολυ σαν τιμη γιατι δεν εχω κ χειραποσκευη!
 
Last edited by a moderator:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Σε ευχαριστω πολυ!! Τωρα αν τυχω εγω στον περιεργο τι να πω μπραβο μου!
Εγώ ταξίδεψα πριν 2 μήνες και ελεγχανε κανονικά και χθες πάλι ελεγχανε μέχρι και βάρος (τις χειραποσκευες).

Δεν είναι περίεργοι οι υπάλληλοι, την δουλειά τους κάνουν.
 

sinos

Member
Μηνύματα
54
Likes
79
Είναι αστείο να μιλάμε για 1,5 cm σε μια βαλίτσα που δεν υπάρχει όριο σε διάσταση συγκεκριμένα για κάποια πλευρά αλλά για άθροισμα διαστάσεων

Δεν υπάρχει περιπτώσεις για 1,5 cm να υπάρξει θέμα μιλάμε για μια απόκλιση στα 158 cm = 1%

Αυτός που θα το μετρήσει με μεζούρα ποτέ δεν θα είναι ακριβής

Αν και δεν έχω δει ποτέ να μετράνε την παραδοτέα αποσκευή.

φαντάζομε θα την μετρήσουν αν βγάζει μάτι και όχι αν είναι 5-10 εκατοστά παραπάνω

ο κανόνας αυτός υπάρχει για να ξεχωρίζουν τα over size αντικείμενα που δεν παραδίδονται στον γκισέ.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Είναι αστείο να μιλάμε για 1,5 cm σε μια βαλίτσα που δεν υπάρχει όριο σε διάσταση συγκεκριμένα για κάποια πλευρά αλλά για άθροισμα διαστάσεων

Δεν υπάρχει περιπτώσεις για 1,5 cm να υπάρξει θέμα μιλάμε για μια απόκλιση στα 158 cm = 1%

Αυτός που θα το μετρήσει με μεζούρα ποτέ δεν θα είναι ακριβής

Αν και δεν έχω δει ποτέ να μετράνε την παραδοτέα αποσκευή.

φαντάζομε θα την μετρήσουν αν βγάζει μάτι και όχι αν είναι 5-10 εκατοστά παραπάνω

ο κανόνας αυτός υπάρχει για να ξεχωρίζουν τα over size αντικείμενα που δεν παραδίδονται στον γκισέ.
Ειναι λιγο τρελο οντως! Ειναι λεπτομερεια δεν πιστευω! Λοιπον οποτε καλοριζικη μου! Χαχα! Αν εχω καποιο θεμα θα σας ενημερωσω για να γνωριζετε κι οι υπολοιποι!
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Μα τι να μάθεις σίγουρα; Λέμε είσαι εκτός επισήμων ορίων. Αν θες το ρισκάρεις, γιατί δεν είναι ότι βγάζει μάτι αυτή η διαφορά, αν θες να πας με τον κανόνα τότε παίρνεις άλλη βαλίτσα.
Μισο εκατοστο στα 55 ειναι στα ορια του σφαλματος μετρησης. Ακομη και του κατασκευαστη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν βρεις κάποιο ενημερωτικό αυτοκόλλητο στην έξω πλευρά της βαλίτσας που αναγράφει τις διαστάσεις, ξεκόλλα το.

Υ.Γ. Άσχετο με το ερώτημα, είδα για πρώτη φόρα σε αεροδρόμιο εξωτερικού σε πύλη αναχώρησης πτήσης Aegean να ζυγίζουν επιλεγμένες χειραποσκευές-βαλιτσάκια (τονίζοντας το όριο των 8 κιλών) χωρίς όμως να ελέγχουν διαστάσεις στο κλασικό κουτί.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μισο εκατοστο στα 55 ειναι στα ορια του σφαλματος μετρησης. Ακομη και του κατασκευαστη.
Σφάλμα-ξεσφάλμα εξακολουθεί να είναι εκτός ορίων. Όπως προείπα, δε νομίζω να ασχοληθεί ποτέ κανείς στο γκισέ, γιατί δεν είναι οφθαλμοφανής αυτή η απειροελάχιστη διαφορά. Αλλά αν θελήσει για κάποιον λόγο ν' ασχοληθεί, δε νομίζω να τον ενδιαφέρει και πολύ αν πρόκειται για σφάλμα μέτρησης.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Εννοω οτι μπορει ακομη κι ο κατασκευαστης να εχει σφαλμα 1% και να ειναι οκ οταν τις μετρησεις σπιτι. Με γεια τις βαλιτσες.
Χαχα να σαι καλα σε ευχαριστω πολυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom