Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου ήρθε η επιστροφή της αξίας τους εισιτηρίου (aegean) που είχα (επέλεξα επιστροφή χρημάτων και όχι το 10%).

Αν θυμάμαι καλά, ζητούσε μόνο iban για να γίνει η επιστροφή.

Δεν είχε επιλογή να γίνει επιστροφή χρημάτων στη κάρτα που έκανες χρήση για τη πληρωμή του εισιτηρίου.

Αποτέλεσμα: -4€ χρέωση εισερχομένου εμβάσματος στο τραπεζικό μου λογαριασμό!!!! Συγχαρητήρια !

Συνήθως στις on line αγορές με τον ίδιο μέσο που χρησιμοποίησες για να πραγματοποιήσεις την αγορά γίνεται και η επιστροφή. Δηλαδή και για περιοου 1,5 χρόνο ήταν “δεσμευμένα τα χρήματα” (αφού έτσι και αλλιώς ταξίδια ήταν πολύ δύσκολο να γίνουν) και -4€........

Η Ryan μου έκανε επιστροφή σε 7 ημέρες και στη κάρτα μου !
Εμένα μου τα επέστρεψαν στην κάρτα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Γενικά στην Αegean τα έχουν μπλέξει τελευταία. Zητάνε υποχρεωτικά ΙΒΑΝ για επιστροφή χρημάτων αγοράς εισιτηρίου που έγινε με χρεωστική κάρτα και οι απαράδεκτοι σου στέλνουν την πίστωση με επιβάρυνση των εξόδων της τράπεζάς σου (SHA).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.756
Γενικά στην Αegean τα έχουν μπλέξει
Δεν θα το περιεγραφα ως "τα 'χουν μπλεξει" οταν απο ολες τις αλλες εταιρειες, ακομη και το καταπτυστο ταξιδιωτικο γραφειο που καθυστερησε 13 μηνες, τα πηρα ολα μεχρι κεραιας στον λογαριασμο.
Να πληρωσουν καποιον που ξερει "να τα ξεμπλεξει".
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κατάλαβα πολύ καλά τι κάνουν γιατί όταν ζήτησα επιστροφή χρημάτων από voucher σε λογαριασμό τράπεζας εξωτερικού που δε χρεώνει προμήθεια σε εισερχόμενες πιστώσεις σε ευρώ από χώρα Ευρωζώνης, έλαβα ολόκληρο το ποσό. Τους έρχεται μάλλον φθηνότερα να στέλνουν τις επιστροφές με αυτόν τον τρόπο και γι' αυτό τους είπα απαράδεκτους.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μου ήρθε η επιστροφή της αξίας τους εισιτηρίου (aegean) που είχα (επέλεξα επιστροφή χρημάτων και όχι το 10%).

Αν θυμάμαι καλά, ζητούσε μόνο iban για να γίνει η επιστροφή.

Δεν είχε επιλογή να γίνει επιστροφή χρημάτων στη κάρτα που έκανες χρήση για τη πληρωμή του εισιτηρίου.

Αποτέλεσμα: -4€ χρέωση εισερχομένου εμβάσματος στο τραπεζικό μου λογαριασμό!!!! Συγχαρητήρια !

Συνήθως στις on line αγορές με τον ίδιο μέσο που χρησιμοποίησες για να πραγματοποιήσεις την αγορά γίνεται και η επιστροφή. Δηλαδή και για περιοου 1,5 χρόνο ήταν “δεσμευμένα τα χρήματα” (αφού έτσι και αλλιώς ταξίδια ήταν πολύ δύσκολο να γίνουν) και -4€........

Η Ryan μου έκανε επιστροφή σε 7 ημέρες και στη κάρτα μου !
Ακριβως η ιδια εμπειρια. Και δεν ειναι η πρωτη φορα που η aegean κανει τετοιες τσιγκουνιες...
 

lifeform

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού στο φόρουμ, αλλά σήμερα μου ήρθε ένα email από την Aegean σχετικά με το voucher, που μου προτείνει:
1. Να επεκτείνω την ισχύ του voucher μέχρι το τέλος του 2023 με ταυτόχρονη αύξηση 10% της αξίας του
ή
2. Να ζητήσω επιστροφή χρημάτων τώρα.
3. Να διατηρήσω το voucher ως έχει.

Στην περίπτωσή μου, το 18μηνο λήγει το Νοέμβριο.

Σας έχει έρθει εσάς?

Ειλικρινά, τις τελευταίες μέρες το σκεφτόμουν ότι κάπως έτσι θα το χειριστεί η Aegean, όταν θα πλησιάσει η ημερομηνία της μαζικής επιστροφής χρημάτων.

Πίστευα ότι θα ήταν πάνω από 10%. Ίσως να το κάνει όταν πλησιάσουν κι άλλο οι μέρες. Με τη λογική να τσιμπήσουν όσο πιο πολλοί με το 10%. Άλλωστε το συνηθίζει. Έτσι δεν είχε συμπεριφερθεί και το Μάρτιο-Απρίλιο του '20, που δε ξέραμε τί θα κάνουμε με τα εισιτήριά μας? "Έδινε" λίγο λίγο, μέχρι που έφτασε στο καλύτερο deal, το επίσης απαράδεκτο των 18μηνων voucher.

Σκέφτομαι να περιμένω μήπως αυξήσει την προσφορά (πιστεύω θα το κάνει) ή να ζητήσω refund. Άλλωστε το 10% είναι γελοίο και δεν είναι αναφέρονται ρητά οι όροι (πχ αν επιλέξω το 10% και περισσέψει κάποιο ποσό από το Voucher τι γίνεται? Επιστροφή ή πρέπει ντε και καλά να φτάσω ακριβώς την αξία ή να την υπερβώ για να πάρω και το 10%?).
Έχει κάποιους όρους εδώ εδώ

Η λογική από ότι καταλαβαίνω είναι ότι σου δίνει ένα voucher +10%, το οποίο θα πρέπει να καλύψεις σε 1 ή περισσότερες πτήσεις, διαφορετικά το χάνεις. Με δεδομένο επίσης ότι οι τιμές δείχνουν να έχουν πάρει την ανηφόρα, πολύ πιθανό το +10% να μη σου φτάσει να ξανακλείσεις την αρχική σου πτήση.

Ενα άλλο κόλπο είναι ότι σου λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιείς ένα κωδικό τη φορά. Οπότε σε κάποια φάση που βγάζει μια προσφορά με κωδικό (πχ HAPPY22, FAMILY κλπ) δεν μπορείς να βάλεις και την προσφορά και το voucher.

Τέλος το κουφό είναι ότι σου λεει ότι έχεις 3 επιλογές: 1) να πάρεις τα λεφτά, 2) να πάρεις το +10% voucher και 3) να μην κάνεις τίποτα (δηλαδή;;;;;)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τέλος το κουφό είναι ότι σου λεει ότι έχεις 3 επιλογές: 1) να πάρεις τα λεφτά, 2) να πάρεις το +10% voucher και 3) να μην κάνεις τίποτα (δηλαδή;;;;;)
Μπορείτε φυσικά να διατηρήσετε το τρέχον Credit Voucher σας ως έχει. Εάν θέλετε να συνεχίσετε με αυτήν την επιλογή, δεν χρειάζεται να επικοινωνήσετε μαζί μας, καθώς το Credit Voucher σας θα παραμείνει σε ισχύ.
 

lifeform

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Μπορείτε φυσικά να διατηρήσετε το τρέχον Credit Voucher σας ως έχει. Εάν θέλετε να συνεχίσετε με αυτήν την επιλογή, δεν χρειάζεται να επικοινωνήσετε μαζί μας, καθώς το Credit Voucher σας θα παραμείνει σε ισχύ.
Ναι το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα αμα θες voucher και όχι τα λεφτά τι νόημα έχει να κρατήσεις το παλιό και να μην πάρεις το +10%
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ναι το διάβασα αλλά δεν κατάλαβα αμα θες voucher και όχι τα λεφτά τι νόημα έχει να κρατήσεις το παλιό και να μην πάρεις το +10%
Δεν έχει, απλά μπορεί να είναι κάποιος που δεν ασχολείται, που θα ασχοληθεί μετά από 1 χρόνο, που δεν είδε το mail...
Και προφανώς και για νομικούς λόγους
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Να κανω μια μάλλον χαζή ερώτηση; Ξερει κανεις αν στις αποσκευές που θα παραδώσω, μπορώ να έχω 2-3 μπουκαλάκια με αντισηπτικό; Ή θεωρούνται εύφλεκτα και δεν επιτρέπονται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom