Απο λιμάνι Πειραιά στο αεροδρόμιο

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ποιος είναι ο πιο σύντομος τρόπος να βρεθεί κανείς από το λιμάνι του Πειραιά στο αεροδρόμιο;;

Έχω βρει στο ιντερνετ ότι υπάρχουν ταξί και μπορείς να κλείσεις με τιμές να κυμαίνονται από 45-55€ ισχύουν;
Πόση ώρα θα θελουμε;;
Βασικά στο λιμάνι φτάνουμε 13:50 προλλαβαίνουμε να πάρουμε πτήση των 16:40;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Αν υποθέσουμε ότι το πλοίο θα φτάσει στις 2παρα10 κ ότι δεν έχετε αποσκευές για check in κ η πτήση είναι εσωτερικού τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κ ηλεκτρικό κ μέτρο ( διάρκεια χοντρικά 1,5-2 ώρες η κ λεωφορείο χ96 επίσης 1,5-2 ώρες)
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Με ταξί; 1 ώρα αρκεί; Γιατί αλλιώς είναι μεγάλο το ρίσκο!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Mε ταξι προλαβαίνεις άνετα δεδομένου ότι εκείνη την ωρα δεν έχει τρελή κινηση ο κηφισος. Εκτός αν βρέχει ή γινει κάτι απρόοπτο
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
Πέρυσι είχα πάρει το πλοίο από Μήλο για Πειραιά, έπρεπε να φτάσω στις 4:30 και μετά έπρεπε να πάρω το λεωφορείο τον 8:30 για Ιωάννινα,
Τελικά κατέβηκα στον Πειραιά στις 8:10 να πάρω γρήγορα ένα taxi και πρόλαβα να βγάλω το εισιτήριο και ευτυχώς που άργησε το λεωφορείο για 2/3 λεπτά και το πρόλαβα.
Αεροπορικώς έχω φύγει μεσημέρι από Μήλο και είχα απογευματινή πτήση, δεν είχα πρόβλημα.
Φέτος πάλι αεροπορικώς από Μήλο και κάθομαι μια νύχτα στην Αθήνα για σιγουριά και για βόλτα.
Τώρα είσαι σίγουρος ότι το πλοίο θα είναι στην ώρα του στον Πειραιά ;
 

keepwalkingr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου post στο forum οπότε take it easy! Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στην Σόφια της Βουλγαρίας στις 8 του μήνα. Η πτήση είναι στις 08:35 π.μ. από Αθήνα και εγώ θα φτάσω γύρω στις 6 στο λιμάνι του Πειραιά, το πρόβλημα είναι ότι αν υπολογίσω τον χρόνο για να φτάσω στο αεροδρόμιο από το λιμάνι με μετρο/ηλεκτρικό η με λεωφορείο (Χ96) φτάνω οριακά και πιθανόν να μην προλάβω.. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος εκτός απο ταξί που θα μου πάει ο κούκος αηδόνι;;;;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου post στο forum οπότε take it easy! Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στην Σόφια της Βουλγαρίας στις 8 του μήνα. Η πτήση είναι στις 08:35 π.μ. από Αθήνα και εγώ θα φτάσω γύρω στις 6 στο λιμάνι του Πειραιά, το πρόβλημα είναι ότι αν υπολογίσω τον χρόνο για να φτάσω στο αεροδρόμιο από το λιμάνι με μετρο/ηλεκτρικό η με λεωφορείο (Χ96) φτάνω οριακά και πιθανόν να μην προλάβω.. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος εκτός απο ταξί που θα μου πάει ο κούκος αηδόνι;;;;
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Καταρχήν γνωρίζεις ότι για τις 8/12 η ΠΝΟ έχει προγραμματίσει απεργία. Θα επηρεάσει αυτό το ταξίδι σου με το πλοίο; Ακόμα και αν δεν επηρεαστεί το δρομολόγιο. Πόσο σίγουρος είσαι ότι θα φτάσει το πλοίο ακριβώς στις 6. Κι αν έχει κακό καιρό, πάθει βλάβη; Αν φτάσει στην ώρα του, εκτός από ταξί ή τέλος πάντων αυτοκίνητο δεν υπάρχει άλλος τρόπος να φτάσεις στην ώρα σου στο Ελ. Βενιζέλος. Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις το πλοίο μια μέρα πριν και να κάνεις μια διανυκτέρευση στην Αθήνα, για να μην το ρισκάρεις.
Τα ερωτήματα σου για Σόφια μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/Πληροφορίες-για-Σόφια-Βουλγαρία.49217/
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Καλησπέρα θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει από την Αθήνα να μου πει σχετικά με ένα δρομολόγιο. Το πλοίο φτάνει στον Πειραιά στις 7 π.μ(καθημερινή μέρα) σκέφτομαι να κλείσω αεροπορικό εισιτήριο στις 10:00 π.μ. . Θέλω να ρωτήσω αν προλαβαίνω με το καλό να πάω στο αεροδρόμιο ;; είδα ότι υπάρχει μια γραμμή χ96. Ευχαριστώ πολύ .
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
:welcome2:

To X96 βλέπω πάει αεροδρόμιο, με εναλλακτικές το μετρό (γραμμές 1 και 3 με αλλαγή στο Μοναστηράκι) και το ταξί. Αλλά να δένει το πλοίο στις 7 και το αεροπλάνο να φεύγει στις 10 (δηλ. η επιβίβαση θα έχει αρχίσει από τις 9:30), μου φαίνεται πολύ χλωμό να προλαβαίνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.669
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom