Απο λιμανι Πειραια πως να παω Κτελ Κηφισου?

Supergirl

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο-Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μμμ...Κινα?
Γεια σας, Θα ταξιδευω απο Κυκλαδες κ θα γυρναω απογευμα 17.40 απο Ναξο με Νησος Μυκονος (12.40 με 17.40) κ πρεπει να παω να παρω το Κτελ για Θεσ/νικη απο τον Κηφισο απο οτι ειδα.

Ποια ειναι η αποσταση λιμανι-Κηφισος, ποιο αστικο λεωφορειο να παρω κ ποση ωρα θα κανω? Για να δω με ποιο Κτελ θα φυγω. Εχει στις 18.00 κ στις 19.30.Των 19.30 το προλαβαινω? (των 18.00 το βρισκω απιθανο). Επισης, ειδα οτι υπαρχει σταση Κτελ Πεδιο Αρεως (Που ειναι αυτο?)

Με προβληματιζει που θα φτασω μεταμεσονυχτια κατα τις 1.30-2.00 στη Θεσ/νικη αλλα τι να κανω.Η μονη λυση για να φτασω νωριτερα ειναι να παρω αλλο πλοιο το Μπλου σταρ το πρωινο 9.30-15.15 οποτε θα παρω πιο νωρις κτελ κ θα φτασω νωριτερα κ "ασφαλεστερα" στην Θεσνικη...

Σημειωτεο οτι το εχω ψαξει για τραινο αλλα τα απογευματινα δρομολογια επιστροφης ειναι ιντερσιτυ εξπρες που ειναι για μενα ακριβο!!Θα μου πεις στο σταθμο φτανεις σχετικα πιο ευκολα ΗΣΑΠ κ μετρο αλλα δεν κανουν τωρα εργα στον Ησαπ κ εχει ανεβα-κατεβα?Δεν υπαρχει ενημερωση εδω πανω τι να κανω!
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Γεια σας, Θα ταξιδευω απο Κυκλαδες κ θα γυρναω απογευμα 17.40 απο Ναξο με Νησος Μυκονος (12.40 με 17.40) κ πρεπει να παω να παρω το Κτελ για Θεσ/νικη απο τον Κηφισο απο οτι ειδα.

Ποια ειναι η αποσταση λιμανι-Κηφισος, ποιο αστικο λεωφορειο να παρω κ ποση ωρα θα κανω? Για να δω με ποιο Κτελ θα φυγω. Εχει στις 18.00 κ στις 19.30.Των 19.30 το προλαβαινω? (των 18.00 το βρισκω απιθανο). Επισης, ειδα οτι υπαρχει σταση Κτελ Πεδιο Αρεως (Που ειναι αυτο?)

Με προβληματιζει που θα φτασω μεταμεσονυχτια κατα τις 1.30-2.00 στη Θεσ/νικη αλλα τι να κανω.Η μονη λυση για να φτασω νωριτερα ειναι να παρω αλλο πλοιο το Μπλου σταρ το πρωινο 9.30-15.15 οποτε θα παρω πιο νωρις κτελ κ θα φτασω νωριτερα κ "ασφαλεστερα" στην Θεσνικη...

Σημειωτεο οτι το εχω ψαξει για τραινο αλλα τα απογευματινα δρομολογια επιστροφης ειναι ιντερσιτυ εξπρες που ειναι για μενα ακριβο!!Θα μου πεις στο σταθμο φτανεις σχετικα πιο ευκολα ΗΣΑΠ κ μετρο αλλα δεν κανουν τωρα εργα στον Ησαπ κ εχει ανεβα-κατεβα?Δεν υπαρχει ενημερωση εδω πανω τι να κανω!
γεια σου!!
σιγουρα των 6 δεν το προλαβαινεις...
τωρα για να προλαβεις των 7 ο τροπος που ξερω εγω ειναι απο πειραια με τρενο ως την ομονοια και απο κει απο την αγ.κωνσταντινου (οδο που θα ρωτησεις,ειναι πισω απο την εξοδο της ομονοιας) θα παρεις το λεωφορειο που σε παει στα κτελ...
πειραιας - ομονοια ειναι 20-25 λεπτα(ειδικα το καλοκαιρι και με τα ....**εργα τουλαχιστον! ) και το λεωφορειο αν δεν εχεο κινηση κανει κανα τεταρτο...
αλλιως ταξακι για να μην παιδευεσαι και πολυ!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γεια σας, Θα ταξιδευω απο Κυκλαδες κ θα γυρναω απογευμα 17.40 απο Ναξο με Νησος Μυκονος (12.40 με 17.40) κ πρεπει να παω να παρω το Κτελ για Θεσ/νικη απο τον Κηφισο απο οτι ειδα.

Ποια ειναι η αποσταση λιμανι-Κηφισος, ποιο αστικο λεωφορειο να παρω κ ποση ωρα θα κανω? Για να δω με ποιο Κτελ θα φυγω. Εχει στις 18.00 κ στις 19.30.Των 19.30 το προλαβαινω? (των 18.00 το βρισκω απιθανο). Επισης, ειδα οτι υπαρχει σταση Κτελ Πεδιο Αρεως (Που ειναι αυτο?)

Με προβληματιζει που θα φτασω μεταμεσονυχτια κατα τις 1.30-2.00 στη Θεσ/νικη αλλα τι να κανω.Η μονη λυση για να φτασω νωριτερα ειναι να παρω αλλο πλοιο το Μπλου σταρ το πρωινο 9.30-15.15 οποτε θα παρω πιο νωρις κτελ κ θα φτασω νωριτερα κ "ασφαλεστερα" στην Θεσνικη...

Σημειωτεο οτι το εχω ψαξει για τραινο αλλα τα απογευματινα δρομολογια επιστροφης ειναι ιντερσιτυ εξπρες που ειναι για μενα ακριβο!!Θα μου πεις στο σταθμο φτανεις σχετικα πιο ευκολα ΗΣΑΠ κ μετρο αλλα δεν κανουν τωρα εργα στον Ησαπ κ εχει ανεβα-κατεβα?Δεν υπαρχει ενημερωση εδω πανω τι να κανω!

Από τον Πειραιά για το σταθμό των ΚΤΕΛ στον Κηφισό σίγουρα εξυπηρετεί το λεωφορείο 420. Δες εδώ τη διαδρομή και τα δρομολόγιά του. Το πόση ώρα θα κάνεις αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται σίγουρα από τη μέρα (καθημερινή, σ/κ, ανοιχτά εμπορικά καταστήματα κλπ) Το δρομολόγιο των 18.00 σίγουρα δεν το προλαβαίνεις.

Το Πεδίο του Άρεως είναι σχετικά κοντά στη στάση του ΗΣΑΠ Βικτώρια.

Πράγματι κάνουν έργα στον ΗΣΑΠ και είναι κλειστοί κάποιοι σταθμοί αλλά όχι αυτοί που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αν επιλέξεις να φύγεις για Θεσ/νικη με τρένο.
Δες εδώ πληροφορίες για τους σταθμούς που δε λειτουργούν και για τις αλλαγές που μπορεί να υπάρχουν στα δρομολόγια. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι λόγω των έργων υπάρχουν καθυστερήσεις στα δρομολόγια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
για να πας κτελ ο πιο γρηγορος τροπος ειναι να πας ομονοια με τον ηλεκτρικο...βγαινεις απο την εξοδο προς αγιου κωνσταντινου...καταβαινεις απο την ομωνυμη οδο, σε 2 τετραγωνα στα αριστερα σου ξεκιναει λεωφορειο νο 051 με τελικο σταθμο κτελ....των 6 δε θα το προλαβεις.... το εισιτηριο κτελ εχει 35 ευρω...το καλυτερο βεβαια ειναι να παρεις το ιντερσιτι εξπρες μεχρι λαρισα που ειναι τα μισα λεφτα απότι θεσσαλονικη δηλαδη περιπου 30 ευρω ενω για θεσσαλονικη 48 και λαρισα -θεσσαλονικη το απλο, φτανεις λαρισα 10.46,φευγει 11.15 1,5 ωρα 5-6 ευρω, συνολο 35 περιπου παλι.

αν εχεις σκοπο να παρεις τρενο γνριζεις βεβαια οτι πρεπει να χεις κλεισει κανα τετραημερο πριν...αλλιως ξεχνα το

στον ησαπ δεν εχει ανεβα κατεβα με εξαιρεση καποια σκ, και νομιζω τελειωσαν...κλειστη ειναι η σταση κατω πατησια, αλλα δεν επηρεαζει για τρενα και κηφισο
 
Μηνύματα
13
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Από λιμάνι Πειραιά για ΚΤΕΛ Κηφισού οικονομικότερος τρόπος είναι αυτός που είπαν τα παιδιά, αλλά γρηγορότερος είναι σίγουρα το ταξί (σε 10-15 λεπτά max) θα είσαι εκεί ;). Με τον ηλεκτρικό και το λεωφορείο θα κάνεις κύκλο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από λιμάνι Πειραιά για ΚΤΕΛ Κηφισού οικονομικότερος τρόπος είναι αυτός που είπαν τα παιδιά, αλλά γρηγορότερος είναι σίγουρα το ταξί (σε 10-15 λεπτά max) θα είσαι εκεί ;). Με τον ηλεκτρικό και το λεωφορείο θα κάνεις κύκλο.
Τα ταξί του λιμανιού μάλλον όχι, γιατί ο κύκλος μπορεί και να είναι μεγαλύτερος (συν ότι θα περιμένεις μέχρι να γεμίσει το ταξί). Αλλά αν έχεις καλέσει ραδιοταξί...
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Γιατί δεν πηγαίνεις με το αεροπλάνο όπως είπε ο taver από πάνω?
Κοίταξα για one way διαδρομή με την Aegean και βγαίνει 68 ευρώ. Κάπου εκεί στην τιμή (60ε) είναι και το ΚΤΕΛ φαντάζομαι για Θεσσαλονίκη.
Πάντως εμένα το ταξί για τα Κτελ μου είχε πάρει 10 ευρώ από τον Πειραιά. Πάρε ταξί καλύτερα. Ευτυχώς στν Αθήνα είναι άφθονα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
10-15 λεπτα και 10 ευρω λογω εξτρα χρεωσης λιμανιου, βαλιτσας και κινησης,συν οτι ακριβυναν τα ταξι....! αν ειναι δωστα στο ιντερισιτι εξπρες και φτανεισ σαλονικα στις 12! 6+ ωρες το κτελ, 4.30 το ντερσιτι εξπρες....και απο ανεση δε συγκρινονται

στα τρενα οι κατω των 26 να μη ξεχνανε ποτε να ζητανε τη νεανικη εκπτωση...25% στο απλο εισιτηριο...στα συμπληρωματα ιντερσιτι οχι, αλλα και παλι κατι κερδιζεις! εκνευριζομαι που κανεις δε στο λεει ποτε και που λιγοι κατω των 26 το ξερουν!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Γιατί δεν πηγαίνεις με το αεροπλάνο όπως είπε ο taver από πάνω?
Κοίταξα για one way διαδρομή με την Aegean και βγαίνει 68 ευρώ. Κάπου εκεί στην τιμή (60ε) είναι και το ΚΤΕΛ φαντάζομαι για Θεσσαλονίκη.
Πάντως εμένα το ταξί για τα Κτελ μου είχε πάρει 10 ευρώ από τον Πειραιά. Πάρε ταξί καλύτερα. Ευτυχώς στν Αθήνα είναι άφθονα.

φανταζεσαι να κανε 60 ευρω το κτελ???? οι φοιτητες που ζουν με 80 και 100 τη βδομαδα θα πηγαιναν με γαιδουρια...:bleh:
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
γιατι δεν παιρνεις το τραινο αντι του κτελ που θα πας και πανευκολα με τον ηλεκτρικο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom