Ηνωμένο Βασίλειο Απρίλιος 2011 στο Λονδίνο

Μηνύματα
2
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Maastricht
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Δεν θυμάμαι από πότε ξεκίνησε η αγάπη μου για τα ταξίδια...αυτό που ξέρω είναι ότι είναι αναπόσπαστο μέρος της ζωής μου...
Προγραμμάτιζα ένα ταξίδι στο εξωτερικό αρκετό καιρό κ μετά από σκέψη ο προορισμός αποφασίστηκε να είναι το Λονδίνο.Έτσι λοιπόν στις 1 Απριλίου το 2011 βρισκόμουν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης με μια βαλίτσα στο χέρι μην έχοντας ακόμα συνειδητοποιησει την αναχώρηση.
11.30 ήμουν στην Αγγλία όπου επροκειτο να περάσω μερικές από τις πιο όμορφες μέρες τις ζωής μου.
Το πρώτο πραγμα που καναμε ήταν η αλλαγή των χρημάτων και το δεύτερο η αγορά μια κάρτας για το μετρό η οποία αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη τις επόμενες μέρες.Φτάσαμε εύκολα στο ξενοδοχείο...μια γρήγορη ματιά στο δωμάτιο και αναχώρηση για έναν περίπατο στο Kensigton Gardens,μια μεγάλη έκταση με πράσινο,λιμνούλες και φυσικά το ομώνυμο παλάτι.Η κάμερα άρχισε να παίρνει φωτιά και το μάτι να περιπλανιέται σε ανθρώπους που κάνανε τον περίπατο τους,έπαιζαν με τα παιδιά τους...έτσι άπλα βρέθηκαμε μπροστά από το παλάτι το οποιό τολμω να πω ότι δεν με εντυπωσίασε όσο φανταζόμουν,βέβαια μερικά δωμάτια του ήταν εκθαμβωτικα αλλά στο σύνολο κάτω των προσδοκίων.
Αφήνοντας το πάρκο φτάσαμε μπροστά απο το Albert Hall Musuem,από εκεί πήραμε το μετρό για το Νοτινγκ Χιλ.Σε γενικές γραμμές είναι ένας απλος δρόμος με διάφορα μαγαζιά,κάτι σαν το δίκο μας Μοναστηράκι το οποιο μπορω να πω ειναι πολυ ωραιοτερο,με αντίκες,μαγαζια με τα κλασσικα μαφινς που τιμησαμε αρκετα σε αυτο το ταξιδι,αναμνηστικά ακομα και απο την ταινια με την Julia Roberts....
Το επόμενο πρωι με βρήκε απο νωρις ξυπνια,πηραμε το πρωινο μας στο ξενοδοχειο και φυγαμε για το Madamme Tussuad.Ημασταν εκει πριν το ανοιγμα και το οτι βρισκομαστιν απο τους πρωτους στην ουρα με χαραποιησε ιδιαιτερα.Το εισιτηριο ειναι λιγο τσουχτερο αλλα το μουσειο αξιζει τα λεφτα του.Ειναι αρκετα μεγαλο και χωριζεται σε δωματια π.χ ενα με ηθοποιους,αλλο με τραγουδιστες.Κατι το οποιο δεν ηξερα ηταν οτι μπορεις να αγγιζεις αφοβα τα αγαλματα.Η καμερα δουλευε ασταματητα και εγω πηγαινα απο το ενα ομοιωμα στο αλλο με ολο και ολοενα περρισότερο ενθουσιασμο.Εχει αρκετα εκθεμετα κ σχεδον απο ολους τους τομεις κινηματογραφος,μουσικη,πολιτικη.Αφηνοντας πισω μας τα κερινα ομοιωματα μπηκαμε σε ενα δωματιο τρόμου οπου ανθρωποι μασκαρεμενοι εμφανοζιταν ξαφνικα μπροστα σου.Τελος παρακολουθησαμε μια παρασταση 4D.Η εμπειρία αξιζε και με το παραπανω,εκστασιασμένη λοιπον πηρα το μετρο για το μουσειο της φυσικης ιστοριας.Το κτιριο σου κόβει τιν ανασα,ειναι απιστευτα όμορφο και πολύ μεγαλο,απειρα εκθεματα και παρα τον πολυ κοσμο πεντακαθαρο και οργανωμενο,μπορεις να δεις απο ταριχευμενα ζωα και ψευτικους δεινοσαυρους μεχρι την δικια μας Μεδουσα.Συνεχισαμε με τα ποδια προς το περιφημο Harrods.Αρχοντικο κτιριο,με ολα τα καλα,για μια ματια βεβαια,γιατι οι τιμες...να φανταστιτε ενα παγωτο εφαγα,16 λιρες.Βγαινοντας απο το κτιριο περπατησαμε στην Σλοαν στρειτ,εναν δρόμο με ολα τα καταστηματα των διασημων οικων....και ετσι η δευτερη μερα σφιριξε τελος.
Το πρωτο πραγμα που αντικρισα το επομενο πρωι ηταν μια αχτιδα φωτος να μπαινει απο το παραθυρο,ο ηλιος ανελπιστα μας συνοδευσε σε ολο μας το ταξιδι,σημερα η αρχη της ξεναγησης ηταν με το παλατι του Μπακιχαμ.Το μερος ηταν γεματο κοσμο με καμερες στα χερια που περιμενε την αλλαγη της φρουρας,κατι που δεν με εντυπωσιασε.Κατευθυνομενοι μεσα απο το Regent's park,χαζευοντας την ομορφια και απολαμβανοντας την φυση βρεθηκαμε μπροστα στο μαλλον πιο γνωστο αξιοθεατο του Λονδινου,το Μπιγκ Μπεν.Σου μαγνητιζε το βλέμμα και σε εκανε να αναρωτιεσαι,οντως βρισκομαι στο Λονδινο?Περνώντας την γεφυρα φτασαμε κατω απο το ματι του Λονδινου.Αν και εχω λιγη υψοφοβια δεν γινοταν να περασω χωρις να δοκιμασω,η θεα...?μοναδικη!!!! για να συμπληρωσω την απολαυση επειτα εφαγα φραουλες,σοκολατα και σαντυγη στο μαγαζι που βρισκοταν ακριβως διπλα.Κατα μηκος του πεζοδρομου υπηρχαν διαφοροι καλυτεχνες,αλλοι με εκαναν να γελασω και αλλοι να εντυπωσιαστω.Ετσι συνεχισαμε προς την τραφαλγκαρ σκουεαρ με τα τεσσερα λιονταρια και την εθνικη γκαλερι και εδω ηθελα να προσθεσω οτι τα ποδια μου απο την ορθοστασια και το περπατημα των ημερων πονουσαν τοσο πολυ που σε καθε βημα υπεφερα,δεν μπορουσα καν να ανεβω τα σκαλια για να φτασω στην πινακοθηκη.Η ημερα εκλεισε πολυ ωραια με μια βαρκαδα στον ταμεση την οποια πραγματικα απολαυσα(ημουν και καθισμενη),ο ξεναγος εκτος απο τα απαραιτητα ειχε προσθεσει και καποια σχολια οπως:
αυτο δεν το κλεψαμε,αληθεια σας λεω.
Την τεταρτη μερα αποφασισαμε να την περασουμε χαλαρα.Μια βολτα στους εμπορικους δρομους της πολης και επιστροφη νωρις στο ξενοδοχειο για χαλαρωση.Απο εκει πηραμε ταξι,γιατι στο Λονδινο ειναι και αυτο μια εμπειρια και πηγαμε στο θεατρο οπου παρακολουθησαμε το μιουζικαλ,το Φαντασμα της Οπερας.Μια απο τις ωραιοτερες εμπειριες της ζωης μου!!!!!!Καθιλοτικο,αψογα ερμηνευμενο,απλα μαγικο.Τα σκηνικα,τα φωτα,η μουσικη,οι ηθοποιοι....η ψυχη μου ταξιδεψε και σαγηνευτηκε......
Η τελευταια μου ημερα στην πολη ξεκινησε με την επισκεψη στο βρετανικο μουσειο....μονο βρετανικο δεν ειναι....και εδω ας μου επιτραπει να μην σχολιασω κατι αλλο.Απο εκει συνεχισα για την εκκλησια του Αγιου Παυλου,την γνωστη Tower Bridge και τέλος το Tower of London.
Πέντε μέρες αξεχαστες,μερες μοναδικες....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατευθυνομενοι μεσα απο το Regent's park,χαζευοντας την ομορφια και απολαμβανοντας την φυση βρεθηκαμε μπροστα στο μαλλον πιο γνωστο αξιοθεατο του Λονδινου,το Μπιγκ Μπεν.
Μηπως εννοεις τα Green Park και St James' s Park;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom