Αυστρία Ουγγαρία Από Βιέννη προς Βουδαπέστη και τούμπαλιν

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Χαιρετώ όλα τα μέλη του travelstories και ζητώ τη βοήθειά σας. Μια και φοβήθηκα το κρύο και δεν το τόλμησα για Βερολίνο λέω να πάω Βιέννη τον Αύγουστο με τις προσφορές της skyeurope.

Σκέφτηκα επίσης να πεταχτώ Βουδαπέστη για 2 μέρες με το που θα φτάσω (ειλικρινά δε θέλω παραπάνω) δηλαδή στις 17.10 και μετά να επιστρέψω Βιέννη ,να μείνω 5 ημέρες και να επιστρέψω.

Κοιτάξτε όμως τα προβλήματα που προκύπτουν: 1) Να νοικιάσω αυτοκίνητο ή Θα με πιάσει το βράδι και δε θα μπορώ να κυκλοφορήσω (είναι γύρω στα 250 km απόσταση); Θα βγάλω άκρη με τους δρόμους; Θα νοικιάσω βέβαια GPS αλλά θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω; Γιατί αν και τα καταφέρνω με την τεχνολογία στα GPS δεν έχω εμπειρία.
2) Να πάρω τρένο/λεωφορείο; Αν ναι έχει σταθμο από αεροδρόμιο για Βουδαπέστη και τι τιμές παίζουν; Έψαξα στα σχετικά sites των αυστριακών σιδηρόδρομων αλλά δεν έβγαλα άκρη γιατί απο ένα σημείο και μετά τα πάντα είναι στα γερμανικά. Επίσης κοίταξα σε forums σε trpadisor και virtualtourist αλλα΄και εκεί αντικρουόμενες οι απόψεις.

Κάνω έκκληση λοιπόν αν μπορείτε να με διαφωτίσετε ή να μοιραστείτε τις πιθανόν υπάρχουσες εμπειρίες σας μεταφοράς προς Βουδαπέστη θα σας ήμουν ευγνώμων. Και ακόμα περισσότερο αν μου απαντούσατε σύντομα για να κλείσω. Γιατι από αυτο εξαρτώνται οι μέρες που θα μείνω. Αν βρω τη μετακινηση δύσκολη ίσως μείνω μόνο στη Βιέννη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Απο οτι θυμαμαι δεν ειναι κοντα αεροδρομιο με σταθμο τρενου. εγω ειχα παει Βουδαπεστη απο Βιεννη με τρενο το πρωι και επεστρεψα βραδυ .Οι τιμες πριν καμποσα χρονια μου ειχαν φανει τσουχτερες,η διαδρομη ηταν ενα τριωρο περιπου και ο σταθμος της Βουδαπεστης απο το κεντρο της πολης ειναι κοντα και εξυπερετει το μετρο.Θα σου προτεινα να πας πρωτα βιεννη και απο εκει να οργανωθεις θα σου ειναι πολυ πιο ευκολο.
 

THEMIS

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
κλσ αυτο το ταξιδι το εχω κανει το 1998 πριν 20 χρονια με δωρεαν εισητηρια απο την αιρ λαουντα .αλλα αποτι γνωριζω δεν εχουν αλλαξει και πολλα. αν πας μονος αεροπορικα θα παρεις το λεωφορειο η το τραινο απο το αεροδρομια για να πας στο κεντρο εχει πυκνα δρομολογια .εγω προτιμησα το λεωφορειο που με αφησε στο κεντρο εχει πολλα και
φτηνα ξενοδοχεια. αν θες μπες στο ωωω νιεηηαχοτελς.κομ θα βρεις πολλα και σε καλες τιμες .εμενα σενα ξενοδοχειο κοντα στο πρατερ μια πολυ γνωστη περιοχη της βιεννης. την επομενη εφυγα για βουδαπεστη με το τραινο. προσεξε μονο τα δρομολογια γιατι δεν εχει συχνα πυκνα.τσεκαρισετο με το που θα φτασεις βιεννη ελλα ειναι σχετικα κοντα.
στην βουδαπεστη αυτη την εποχη και λογω της οικονομικης κρισης ειναι πολυ φτηνα. συμφερει να μεινεις περισσοτερο εκει παρα βιεννη.τωρα το τι θα δεις και που θα πας ειναι δικο σου θεμα.εγω παντως τις γυρισα και τις δυο με τα ποδια.πριν 20 χρονια φανταζεσαι τι ηταν αυτο το ταξιδι.περιπετεια.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Οδηγίες μετακίνησης Βιέννη-Βουδαπέστη-Βιέννη

Γειά σου black mamba.

Η ιδέα σου είναι πολύ καλή για Βουδαπέστη. Νά έχεις όμως αρκετό χρόνο για Βιέννη. Θα δείς ότι είναι μια καταπλητκική πόλη με σπουδαία αρχιτεκτονική και ο Δούναβης είναι η κορώνα της. Το ποτάμι είναι μεγάλο επιβλητικό, στη μέση της πόλης, αποτελεί την σπονδυλική της στήλη. Είναι το ποτάμι της Ευρώπης. Οπως αποθανατίστηκε σε τόσα αγάλματα (όπως στο fantana dei fiumi τηε Ρώμης) και πίνακες σαν αντιπροσωπευτικό της ηπείρου. Το Βυζαντινό του όνομα είναι Υστερος ποταμός (τελευταίος), και με αυτό το όνομα μπορεί να το δείς καμμιά φορά, Ister.

Για τα υπόλοιπα είμαι σίγουρος ότι θα προετοιμαστείς καλα, να ξέρεις ότι υπάρχουν πολλά και οικονομικά bar με ζωντανή μουσική, περίφημη και φθηνή όπερα (την συνιστώ απόλυτα, αν δεν βρείς εισιτήριο, πίεσε λέγοντας ότι μπορείς να πληρώσεις και κάτι παραπάνω), και υπάρχει ένα καλό νυχτερινό δίκτυο με λεωφορεία.

Επειδή λες ότι μπερδευτηκες με τα τρένα, σου έχω την ακριβή διεύθυνση. SparSchiene ?19 ανα κατεύθυνση (Βιέννη-Βουδαπέστη). Εγώ έκλεισα εισιτήριο απο Ελλάδα τηλεφωνικά στα OBB (in English CallCenter +43-05-1717, με πιστ.κάρτα) και επιβεβαίωση με email. Το εισιτήριο το παρέλαβα απο ένα (οποιοδήποτε) σταθμό τρένων της Βιέννης δίνοντας απλά το Νο της κράτησης και το όνομά μου και αντίγραφο του email επιβεβαίωσης. Η διαδρομή διαρκεί 3 ώρες, είναι άνετη, τα τρένα του OBB αθόρυβα.
http://www.oebb.at/pv/en/Travel_within_Europe/SparSchiene/SparSchiene_Hungary/index.jsp
Αν ταξιδεύεις με SkyEurope, τότε θα ξεκινήσεις απο ξενοδοχείο της Βουδαπέστης γύρω στις 6 πμ, θα πάρεις το τρενο στις 7.10πμ, σταθμός Budapest-Keleti palyuadvar (Keleti pu), άφιξη στο Wien-Westbahnhof στις 10:07πμ. Απο εκεί θα πάρεις το λεωφορείο (?6, βαλίτσες δωρεάν στο λεωφορείο)
http://www.postbus.at/en/Regions/Vi...and/Airport_Bus/Vienna_AirportLines/index.jsp
που πάει στο αεροδρόμιο Schwechat (Βιέννης) και θα σε πάει κατ ευθείαν. Θα είσαι εκεί (Schwechat -abflugsebene) ακριβώς στις 10:55πμ πριν την αναχώρηση της πτήσης. Σύνολο ?50,- Schwechat-Βιέννη-Βουδαπέστη-Βιέννη-Schwechat .

Η διαδρομή Schwechat-Budapest είναι φυσικά η ακριβώς αντίθετη απ αυτή που περιέγραψα, στο Schwechat θα ζητήσεις το bus για Westbahnof. Υπάρχει τρένο για WienWestbahnhof-Budapest στις 18:50-22:19 και 19:50-22:49.

Για άλλες ώρες βάλε
http://www.oebb.at/pv/en/Servicebox/Train_schedule/index.jsp
from: Wien west
to: Budapest keleti
και ημερομηνίες αναχώρησης και επιστροφής. Δεν δέχονται διαδρομή μόνο Budapest-Wien.

Καλά να περάσεις σου εύχομαι!
(μην το πολυσκέφτεσαι για Βιέννη, τα εισιτήρια ανεβαίνουν).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για δες μήπως θα είχε πλάκα να κάνεις τη μια διαδρομή (είτε το πήγαινε είτε το έλα ) με πλοίο στο Δούναβη. Δεν το έχω κάνει, οπότε δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν, με μια πρόχειρη αναζήτηση στο internet βρήκα αυτό το site: Hydrofoil trips between Budapest and Vienna (Wien) on the River Danube
Ίσως έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Κοίτα όμως και αυτό: http://www.twincityliner.com/
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Εγώ έκλεισα εισιτήριο απο Ελλάδα τηλεφωνικά στα OBB (in English CallCenter +43-05-1717, με πιστ.κάρτα) και επιβεβαίωση με email. Το εισιτήριο το παρέλαβα απο ένα (οποιοδήποτε) σταθμό τρένων της Βιέννης δίνοντας απλά το Νο της κράτησης και το όνομά μου και αντίγραφο του email επιβεβαίωσης.
Να συμπηρώσω πανω σε αυτή της χρηστικότατη :clap::clap: αναφορά του trapper πως το τηλεφωνικό κέντρο των αυστριακών σιδηροδρομων για κράτηση εισητηρίων διεθνών δρομολογίων λειτουργει απο τις 8-23 ωρα Ελλάδος!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Γειά σου ΕΡΣΗ

Ηξερα ότι υπάρχει πλοίο για Bratislava αλλα όχι για Βουδαπέστη. Είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή.

Μόνη επιφύλαξη το hydrofoil. Επειδή είναι μακρυά, βάλανε (γρήγορα) hydrofoil που το κάνει σε 4:30 ώρες (1 ώρα επιπλέον αντίθετα στο ρεύμα). Πάντως δεν έχω και πολύ ευχάριστη εμπειρία γενικά με τα hydrofoil. Μοιάζουν λίγο με λεωφορεία !! Δεν έχουν τη μαγεία του κανονικού πλοίου η ποταμόπλοιου. Πάντως η διαδρομή Βέννη-Βουδαπέστη με τρένο δεν παρουσιάζει και μεγάλο ενδιαφέρον απο άποψη σκηνικού, ίσως να είναι αρκετά καλύτερα με πλοίο, έστω μέσα απο τα κλειστά τζάμια.

Πάντως θα το ψάξω περισσότερο μια επόμενη φορά. Οποιος το έχει δοκιμάσει να μας πει εμπειρίες.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Πώς να σας ευχαριστήσω!!! Είστε όλοι άψογοι και ενημερωμένοι. Θα συμπεριλάβω σίγουρα τη Βουδαπέστη, οπότε θα κλέισω για 8 μέρες. Τώρα βέβαια θα σκεφτώ πως θα το οργανώσω, αλλά μου ξεδυαλύνατε αρκετά τα πράγματα. Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου trapper. ίσως να το κάνω έτσι (καθόλου δεν το σκέφτηκα για να λέμε την αλήθεια). Επίσης θα ήθελα να ρωτησω τον driver :Πρόλαβες να δεις καπως τη Βουδαπέστη; Είναι εφικτό να πάρεις μια καλή ιδέα; Τι ακριβώς έκανες;

Και πάλι χίλια ευχαριστώ!!!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Φίλε trapper,
θα καταχραστώ λίγο από το χρόνο σου μια και φαίνεται ότι κατέχεις το θέμα Βιέννη. Πόσες μέρες πιστεύεις ότι χρειάζομαι για να πάρω μια καλή γεύση της πόλης; Επίσης σχετικά με την όπερα, γνωρίζεις αν έχει παραστάσεις τον Αύγουστο; Να' σαι καλά!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις με 5 νύχτες Βιέννη και 3 Βουδαπέστη. Αυτό θα σου αφήσει την ακατανίκητη επιθυμία να ξαναπάς σύντομα. Και στις δύο πόλεις. Και μάλλον έτσι θα συμβεί.

Τον Αύγουστο οι Αυστριακοί πάνε διακοπές. Ετσι είναι κλειστή η όπερα αλλά και το hofreitschule (σχολή ιππασίας). Τον Αύγουστο βρίσκεις μόνο τουρίστες, κυρίως Γιαπωνέζους, που θα ρωτάνε εσένα να τους κατευθύνεις στη Βιέννη ! Συναυλίες όμως γίνονται πάντα, θα παρακολουθήσεις απαραίτητα μία. Επίσης έχει και πολλά events για ξένους, θα το ψάξεις κατα το καλοκαίρι, κάποιο χορό η και θέατρο. Φυσικά θα κάνεις tour-ξενάγηση της όπερας, στα Αγγλικά γίνεται νομίζω 1-2 φορές τη μέρα, αξίζει.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Νομίζω ότι μπορείς να ξεκινήσεις με 5 νύχτες Βιέννη και 3 Βουδαπέστη. Αυτό θα σου αφήσει την ακατανίκητη επιθυμία να ξαναπάς σύντομα. Και στις δύο πόλεις. Και μάλλον έτσι θα συμβεί.

Τον Αύγουστο οι Αυστριακοί πάνε διακοπές. Ετσι είναι κλειστή η όπερα αλλά και το hofreitschule (σχολή ιππασίας). Τον Αύγουστο βρίσκεις μόνο τουρίστες, κυρίως Γιαπωνέζους, που θα ρωτάνε εσένα να τους κατευθύνεις στη Βιέννη ! Συναυλίες όμως γίνονται πάντα, θα παρακολουθήσεις απαραίτητα μία. Επίσης έχει και πολλά events για ξένους, θα το ψάξεις κατα το καλοκαίρι, κάποιο χορό η και θέατρο. Φυσικά θα κάνεις tour-ξενάγηση της όπερας, στα Αγγλικά γίνεται νομίζω 1-2 φορές τη μέρα, αξίζει.

:haha::p:lol: Για 'αλλη μια φορά σε υπερευχαριστώ! Πολυτιμότατες οι πληροφορίες σου:clap::clap::clap:
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
black mamba

Για την Βιέννη, δές και το κατατοπιστικότατο κείμενο της StellAnna στο Travelpedia:
http://www.travelstories.gr/travelp...E5%E9%E1/1950-%E2%E9%DD%ED%ED%E7.html?garpg=9
καλό θα είναι να το τυπώσεις για διάβασμα και στο αεροπλάνο.

Επίσης, καθώς "Η ζωή μου...μια βόλτα!!!" ...προτείνω:

βόλτα στο Ring
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...1-%F3%F4%E7-%E2%E9%E5%ED%ED%E7.html#post40981

βόλτα στο Prater - Δούναβη
http://www.travelstories.gr/42066-post26.html

βόλτα στο Grienzig
http://www.travelstories.gr/42214-post34.html

live webcam προς το Burghtheater
WebCam Wetter Wien Rathausplatz WebCams Weather Vienna Townhall Viena Vienna Vienne, Camera Telecamera Meteo Temps Tiempo Web Cams Live TV Video PanoCams Panoramablick.com Webcams around Europe Wetter und Panoramacams

live webcam προς το άγαλμα του Johann Strauss στο Stadtpark
WebCam Wetter Johann Strauss WebCams Weather Johann Strauss , Camera Telecamera Meteo Temps Tiempo Web Cams Live TV Video PanoCams Panoramablick.com Webcams around Europe Wetter und Panoramacams
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom