Λέσβος Από Μυτιλήνη προς Θες/νίκη μέσω ... Τουρκίας!

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Χαιρετώ όλα τα μέλη -και μη μέλη- του TravelStories!

Σχεδόν σίγουρα θα επισκεφτώ το νησί της Λέσβου γύρω στις 25 Μαρτίου.
Από Θεσσαλονίκη που είμαι θα κλείσω με aegean και σε λιγότερο από μία ώρα θα είμαι εκεί.

Για την επιστροφή όμως σκέφτηκα να μην επιστρέψουμε με αεροπλάνο, αλλά από τα παράλια της Τουρκίας προς τα πάνω και μετά Θεσσαλονίκη!

Η Επιστροφή μάλλον θα γίνει 25η Μαρτίου (τυχαία ημερομηνία; :rolleyes: :cool: :D)


Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Γνωρίζει κανείς τί πρέπει να κάνουμε για να επιστρέψουμε από την Μυτιλήνη στη Θεσσαλονίκη μέσω παραλίων Τουρκίας, ώστε να πάρουμε και μία γεύση από εκεί;
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν τουριστικά γραφεία στη Μυτιλήνη που οργανώνουν συνέχεια την διαδρομή αυτή με λεωφορείο και που σαφώς είναι πιο οικονομική από το αεροπλάνο (κυρίως συμφέρει τους Βορειοελλαδίτες φοιτητές που σπουδάζουν στο νησί).
Πόσο κοστίζει η πορεία αυτή; Είναι ωραία; Κουραστική ή όχι και πόσες ώρες ταξίδι;

Αυτά προς το παρόν!

Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας σφυρίξει!


Υ.Γ: Κανένα Μυτιληνιό δεν έχει η παρέα του TravelStories; :D
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Κανείς να μ δώσει κάποια πληροφορία;

Ή έστω κανένα έμπιστο site ώστε να τα ψάξω από κει...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Καλή χρονιά xontrompizeli. Από Μυτιλήνη για Αιβαλί έχει καθημερινά δρομολόγια. Τώρα το χειμώνα ίσως να είναι μειωμένα. Πάρε το λιμεναρχείο Μυτιλήνης για να μάθεις τι παίζεται. Από Αιβαλί, αν ξεκινήσεις νωρίς, φτάνεις αυθημερόν στη Θεσσαλονίκη. Θέλεις 3 περίπου ώρες μέχρι Canakkale, μισή ώρα η διέλευση απέναντι, μιάμισι ώρα μέχρι τα σύνορα, κανένα μισάωρο εκεί και τέλος τουλάχιστον 4 ώρες μέχρι Θεσσαλονίκη. Σύνολο 9,5 ώρες με τρέξιμο. Θα πρέπει να υπολογίσεις και την τυχόν καθυστέρηση στα σύνορα, γιατί τότε θα έχει πολλά λεωφορεία με έλληνες εκδρομείς που πάνε/γυρίζουν από την Πόλη.
Αλλά θα πρέπει επίσης να υπολογίσεις το φέρυμποτ στο Canakkale, γιατί αν το χάσεις, θα πρέπει να περιμένεις 1 ώρα μέχρι το επόμενο. Επίσης θα πρέπει να δεις αν θα επισκεφτείς Πέργαμο, ή Τροία ( η δεύτερη είναι στο δρόμο σου), οπότε θα έχεις κι άλλη καθυστέρηση.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
traveladdict δεν σκοπεύω να επισκεφτώ κάποια περιοχή. Απλά, αντί να γυρίσω με αεροπλάνο ή πλοίο από Μυτιλήνη, θα γυρίσω μέσω Τουρκίας, χωρίς να σταματήσω κάπου.

Σίγουρα λέει να επισκεφτείς Πέργαμο και Τροία αλλά δεν νομίζω να έχω χρόνο τότε.
Αν κλέψω λίγο χρόνο, εννοείται θα προσπαθήσω να τις επισκεφτώ!


Πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα τα βάλω κάτω και θα οργανώσω την επιστροφή μου :)

Να είσαι καλά traveladdict !

Πρέπει να αξίζει πάντως, γιατί άλλο το πλοίο που κάνουν πόσες ώρες ή το αεροπλάνο που κοστίζει πόλλα λεφτά, και άλλο αυτή η επιλογή για να επιστρέψεις πίσω. Συν ότι θα δεις και λίγο από παράλια Τουρκίας κ.τ.λ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντως στις 7:25 το πρωΐ της 25ης Μαρτίου από Μυτιλήνη για Θεσσαλονίκη μέσω Αθηνών το εισιτήριο με Aegean κοστίζει 66 Ευρώ.

 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Νομίζω άλλο Τουρκία κι άλλο Γερμανία. Δεν είναι ίδιες οι συγκοινωνίες. Ιδαίτερα αν δεν έχει κανείς σκοπό να επισκεφτεί μέρη στην περιοχή.

Είχα γράψει για αστείο
όχι και να το εφαρμόσουμε.

Μου μοιάζει με το "Εξπρές του Μεσονυκτίου"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom