Γαλλία Από Παρίσι Μπριζ

Μηνύματα
19
Likes
2
καλησπέρα στην παρέα,

να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου:
μετά από την διαμονή μου στο Παρίσι θα πάρω το τρένο και θα πάμε μπριζ.
έχει κλείσει κανείς εισιτήρια με goeuro ? να τα κλείσω από τώρα η εκεί πέρα θα είναι πιο εύκολα.
επίσης ο σταθμός των τρένων που βρίσκεται γιατί δεν μπόρεσα να καταλάβω..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπέρα στην παρέα,

να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου:
μετά από την διαμονή μου στο Παρίσι θα πάρω το τρένο και θα πάμε μπριζ.
έχει κλείσει κανείς εισιτήρια με goeuro ? να τα κλείσω από τώρα η εκεί πέρα θα είναι πιο εύκολα.
επίσης ο σταθμός των τρένων που βρίσκεται γιατί δεν μπόρεσα να καταλάβω..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα. To goeuro είναι μεταπωλητής. Θα τα κλείσεις από το επίσημο site https://en.oui.sncf/en/train-ticket
Ο σταθμός είναι o Gare du Nord ή όποιον δείχνει το δρομολόγιο που έχεις επιλέξει.
Για το thalys από το Gare du Nord.
Υπάρχει και το λεωφορείο πχ Flixbus
και εδώ και άλλες επιλογές: https://www.rome2rio.com/map/Paris/Bruges
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από gare de Lyon για Brugge? Δε νομίζω τάκη... (Gare de l' Est ή Gare du Nord ανάλογα με το σημείο ανταπόκρισης).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
gare du nord και για Thalys μεχρι Βρυξελλες,αλλαγη ,μετα μπρυζ και για TGV μεχρι Λιλ και μετα λεωφορειο για Μπρυζ..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Screenshot from 2018-07-19 08-28-15.jpg
Τι να σας πω;
Ο Τάκης συμπλήρωσε το thalys στο προηγούμενο ποστ.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος. Ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η καλύτερη περίοδος να επισκεφτείς το Παρίσι και ποια η πιο οικονομική περίοδος για να κλείσεις εισιτήριο για Παρίσι από Αθήνα. Είχα πάει πριν πολλά χρόνια , μήνα Αύγουστο και ήταν άδειο από Γάλλους και με λιγοστούς τουρίστες . Σκεφτόμουν για Χριστούγεννα -Πρωτοχρονιά αλλά θα γίνεται πανικός από την άλλη...
Καλημερα,εχω κλεισει εισητηρια για παρισι δεκεμβρη του 2018 και δεν ειναι τοσο ακριβα,τα εκλεισα πριν ενα μηνα περιπου πηγαινε -ελα 147 ευρω πηγε με την aegean για τους ποντους κυριως και για την ανεση των πτησεων γενικα......οποτε και να πας παρισι ειναι ωραια ακομα και την εποχη του πανικου ειναι τοσο καλα δομημενο που δεν νιωθεις ασφικτικα...απλα συνηθως κλεινω εισητηρια 5-6 μηνες νωριτερα και παντα βρισκω οικονομικα πακετα και σε αεροπορικα και σε δωματιο γιατι πηγαινω συχνα στο παρισι.......οσο για περιοχες κοιταξε τι θα σου προτεινουν τα παιδια εγω εχω παει 6 φορες και εχω δοκιμασει πολλες περιοχες που απ οτι λενε δεν ειναι και οι πιο καλες,εγω βεβαια περασα τελεια και δεν ενιωσα να κινδυνευω....αντιθετως ενιωθα πολυ ασφαλης....περιοχη pantin εμενα συνηθως πολυ καθαρα δωματια και πολυ οικονομικα με ιδιωτικο μπανιο πολυ σημαντικο.....και μου εκανε εντυπωση που δεν το εχουν και σε μεγαλη ζητηση το ιδιωτικο μπανιο......(δεν το σχολιαζω καν) κατα τ αλλα υπεροχη χωρα,πολη.......τα παντα!τωρα θα μεινω σε αλλη περιοχη που λεγεται la defense ειναι πιο ακριβη και δεν εχω ιδεα πως θα ειναι......μ αρεσει ομως καθε φορα που παω ειναι σαν να ειναι η πρωτη φορα να πας και να περασεις ομορφα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
View attachment 242299
Τι να σας πω;
Ο Τάκης συμπλήρωσε το thalys στο προηγούμενο ποστ.
Έπεσες στην περίπτωση. Δυο Σαββατοκύριακα του Σεπτέμβρη (αυτό που έψαξες και το προηγούμενο), λόγω έργων τα TGV και τα Thalys δεν θα πιάνουν στο Gare du Nord.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μια λειτουργει και μια οχι..συνηθως ομως ισχυει για το μετρο και οχι τα τρενα.Πχ,ο σταθμος μετρο κοντα μου εδειχνε πως η γκαρ ντι νορ ειναι κλειστη.Πηρα λεωφορειο και εφυγα απο γκαρ ντυ νορ για Λονδινο χωρις προβλημα.Πολλοι σταθμοι του μετρο ανακαινιζονται και κλεινουν κατα καιρους..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια λειτουργει και μια οχι..συνηθως ομως ισχυει για το μετρο και οχι τα τρενα.Πχ,ο σταθμος μετρο κοντα μου εδειχνε πως η γκαρ ντι νορ ειναι κλειστη.Πηρα λεωφορειο και εφυγα απο γκαρ ντυ νορ για Λονδινο χωρις προβλημα.Πολλοι σταθμοι του μετρο ανακαινιζονται και κλεινουν κατα καιρους..
Η συγκεκριμένη είναι προγραμματισμένη διακοπή για τις γραμμές του TGV ειδικά. Στην οποία περίπτωση, φυσικά, αν πρέπει να ταξιδέψεις ειδικά εκείνη τη μέρα, αγνοείς τις μπούρδες των 4 ωρών που προτείνει η SNCF από το Gare de Lyon, και πας και παίρνεις και παίρνεις το TGV σου από το αεροδρόμιο (CDG).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έπεσες στην περίπτωση. Δυο Σαββατοκύριακα του Σεπτέμβρη (αυτό που έψαξες και το προηγούμενο), λόγω έργων τα TGV και τα Thalys δεν θα πιάνουν στο Gare du Nord.
Έχεις δίκιο. Διορθώθηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom