Γαλλία Ελβετία Από Παρίσι για Γενεύη με OUI.snsf-βοήθεια

Fouskaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα, happy travellers!!!
Είμαι νέο μέλος στην ομάδα αν και χρόνια παρακολουθώ το forum χωρίς να έχω συμμετοχή.Λοιπόν, το Μάρτιο λοιπόν σκοπεύω να ξαναπάω Παρίσι μετά από πολλαααααά χρόνια και από εκεί έχουμε κλείσει εισιτήρια για Γενεύη με την εταιρεία από το σταθμό Gare de Lyon.Η ερώτηση μου λοιπόν ( ίσως φανεί χαζή ) είναι η εξής: Τα εισιτήρια δεν έχουν σταλεί αλλά μας έστειλαν σε e-mail πως εμείς θα τα εκτυπώσουμε στο σταθμό σε μηχάνημα.Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; Θα βγάλουμε άκρη με την εκτυπωσή τους ή θα το χάσουμε; Φυσικά και θα πάμε μια μέρα πιο μπροστά να κάνουμε τη διαδικασία όχι τελευταία ώρα!!!Οι αποβάθρες είναι συγκεκριμένες που φεύγουν για Γενεύη;Συγνώμη για το μακροσκελές της ερώτησης αλλά είναι κάτι που με έχει αγχώσει πρώτη φορά σε ταξίδι.Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία-βοήθεια
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλησπέρα, happy travellers!!!
Είμαι νέο μέλος στην ομάδα αν και χρόνια παρακολουθώ το forum χωρίς να έχω συμμετοχή.Λοιπόν, το Μάρτιο λοιπόν σκοπεύω να ξαναπάω Παρίσι μετά από πολλαααααά χρόνια και από εκεί έχουμε κλείσει εισιτήρια για Γενεύη με την εταιρεία από το σταθμό Gare de Lyon.Η ερώτηση μου λοιπόν ( ίσως φανεί χαζή ) είναι η εξής: Τα εισιτήρια δεν έχουν σταλεί αλλά μας έστειλαν σε e-mail πως εμείς θα τα εκτυπώσουμε στο σταθμό σε μηχάνημα.Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; Θα βγάλουμε άκρη με την εκτυπωσή τους ή θα το χάσουμε; Φυσικά και θα πάμε μια μέρα πιο μπροστά να κάνουμε τη διαδικασία όχι τελευταία ώρα!!!Οι αποβάθρες είναι συγκεκριμένες που φεύγουν για Γενεύη;Συγνώμη για το μακροσκελές της ερώτησης αλλά είναι κάτι που με έχει αγχώσει πρώτη φορά σε ταξίδι.Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία-βοήθεια
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Τυχαίνει λόγω συγγενή μου στην γενευη να έχω κάνει το συγκεκριμένο δρομολόγιο 4 φορές!
Καταρχήν όταν κανείς την κράτηση από το site της SNCF το συστημα σε ρωταει πως θες να παραλαβεις τα εισητηρια! Αν επιλεξεις e ticket τοτε εκτυπωνεις το εισητηριο απο το σπιτι σου σε μορφη pdf και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο! Δεν ξερω τι εχεις επιλεξει! Σε καθε περιπτωση με τον κωδικο που σου στελνουν στο mail πας στον σταθμο και τα εκτυπωνεις! Η ολη διαδικασια δεν κραταει πανω απο ενα λεπτο. Πας, βαζεις επιθετο και κωδικο κρατησης (αυτο που σου εστειλαν στο μαιλ) και αυτα εκτυπωνονται!! Ωστοσο είμαι βεβαιως οτι αν μπεις τωρα στο site της SNCF και πατησεις my booking και βαλεις επιθετο και κωδικο θα σου δωσει την δυνατοτητα να τα εκτυπωσεις σε pdf απο το σπιτι σου! Τελος αν τα πας καλα με την τεχνολογια μπορεις να εχεισ το εισητηριο στο κινητο σου (ωστοσο για να το κανεις αυτο πρεπει να κατεβασεις την εφαρμογη της SNCF και να το κανεις απο εκει)
Τα τρένα για Γενευη και συγκεκριμένα η TGV Lyria με την οποια φανταζομαι θα ταξιδεψεις αναχωρει κατα 99% απο το HALL 2 της Gare de Lyon! Η πλατφορμα ενφανιζεται ΠΑΝΤΑ 20-25 λεπτα νωριτερα στον πινακα αναχωρησεων. ΠΡΟΣΟΧΗ: Η επιβιβαση σταματαει 2 λεπτα πριν την προγραμματισμενη αναχωρηση του τρενου (το κανουν αυτο για να φυγει στην ωρα του). Οποτε φροντισε να μην αργησεις! Τελος δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πας απο την προηγουμενη και να χασεις χρονο για το εισητηριο αφου οπως σου ειπα μπορεις να το κανεις απο το σπιτι σου και στην τελικη θες να το κανεις εκει, κανε το επιτοπου! Κσι προς θεου μην αγχωνεσαι! δεν ειναι τιποτα (τωρα είμαι 18,5 οταν εκανα το ταξιδι πρωτη φορα ημουν 16 και ειχα παει με τον κολλητο μου χωρις γονεις οποτε χαλαρωσε)
Κατα τα αλλά κοιτά να απολαύσεις το ταξίδι το οποίο είναι πραγματικά υπέροχο( ειδικά αν έχεις κλείσει πρώτη θέση έχει κάτι απίθανα καθίσματα στα οποία κοιμάσαι για πλάκα)
Ελπίζω να βοηθησα
 

Fouskaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρση και βοήθεια σου,δε θυμάμαι αν με ρωτούσε να εκτυπώσω τα εισιτήρια από το σπίτι αλλιώς θα είχα επιλέξει αυτό! Ωραία θα το ψάξω στην κράτηση μου ξανά αν γίνεται αλλιώς θα ψάξω τα μηχανήματα εκεί αναγκαστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom