Τουρκία Από την Πόλη έρχομαι.....

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598

Μετά από το προσφατο ταξίδι μου στην Κωνσταντινουπολη ,από όπου γύρισα μαγεμένη από τις εικόνες και την «αίσθηση» που αποπνεει ο αέρας ,είπα να γράψω κάποιες εντυπωσεις ώστε να προστεθουν σε κάποιο από τα θέματα που υπάρχουν ήδη στο φόρουμ…στην πορεία μου βγήκαν πολλά ….δε βάζω και καμμιά φωτο να φτιάξω μια ιστορία με εντυπωσεις και εικονες ?λεω…και ορίστε



aimg687.imageshack.us_img687_4421_kon3.jpg
aimg519.imageshack.us_img519_2585_kon6.jpg



 

Attachments

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Τέλειααα!!!! Απλά τέλεια!!! Όμορφες οι φωτογραφίες σου. Φυσικά καλά έκανες και μένεις στο Πέραν. Το Σουλτανχμέτ είναι για να πας τη μέρα το ράδυ νεκρώνει!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Μπράβο Dafni. Καλή η αρχή και οι φωτογραφίες. Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και χρήσιμες οι πληροφορίες! Dafni αναμένουμε τη συνέχεια!:)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Μπράβο Dafni,από αεροπλάνο σε αεροπλάνο είσαι!!!:clap::clap:
αλλά μη σταματάς,πες τα όλα!!και για τις πτήσεις!!:bleh:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Φαγητό

Παλιά πόλη

Rumeli έχει αναφερθει ξανά στο φόρουμα και είχα συγκρατήσει το όνομα.παρά το πολύ τουριστικό σημειο που βρισκεται, το φαγητό είναι καλό(έχει πιάτα από διαφορες περιοχές της τουρκιας αλλά και μεσογειακή κουζινα)…ο χωρος στο εσωτερικό είναι πολύ ζεστος αλλά και αν ο καιρός είναι καλός ,τα τραπεζάκια έξω έδειχναν πολύ προσεγμένα….(30-40ευρώ τα δυο άτομα)
-Sultanahmet Koftecisi selim usta εδώ μπαινουν πληθη τουριστών αλλά και ντοπιων….το μαγαζί διαθέτει δυο μονο κυρια πιατα ,κεμπαπ με μοσχαρι και αρνακι.(φημίζεται για το κεμπαπ του) Το συνοδύεται με σαλάτα και ρύζι αν θέλετε και προτείνω οπωσδήποτε να πιειτε αιραν(εμένα μου άρεσε πααααρα πολύ το αιραν)και για επιδόρπιο έχει χαλβά…είναι εντυπωσιακή η καθαριοτητα σε αυτό το πολυσυχναστο μέρος μια που η κουζινα είναι με τζαμι για να βλεπει ο πελάτης που και πως φτιαχνεται το φαγητό.Είναι φτηνό και το προτεινω κυριως για μεσημέρι

aimg175.imageshack.us_img175_664_kon21.jpg


-Amedros : εδώ δεν φάγαμε ,καθισαμε για καφέ μόνο….έχει αναφερθει και στο φόρουμ από άλλα μέλη και είναι πολύ όμορφο εστιατόριο στο εσωτερικό του αλλά έχει και έξω τραπεζάκια …μου φάνηκα πολύ καλό μαγαζί …

aimg168.imageshack.us_img168_3922_kon15.jpg


Πέραν

-θα αρχίσω από το Ιmbros έχω διαβάσει και στο φορουμ και αλλου για αυτό το εστιατόριο-ταβέρνα…το πρωι που περάσαμε απ έξω και το ειδαμε μας έκανε πολύ καλη εντυπωση ,παρά το ότι βρισκεται σε ένα πολυσυχναστο σημειο γεματο ταβέρνες δίπλα στην Ιστικλαλ…το βράδυ όμως …απογοητευτήκαμε…κατ’αρχήν μας έβαλαν στο τριτο όροφο ,οπου μαλλον εκει ήταν η ταρατσα και την ειχαν κλεισει για να δημιουργησουν εξτρα χωρο…τα τραπεζια κολλητα το ένα με το άλλο και στριμωγμένοι διπλα σε ξένους ανθρωπους….έπειτα εκεινο που με ενοχλει παντα είναι να μη φέρνουν μενου /τιμοκαταλογο…αντ’αυτου μας έφεραν ένα μεγαλο ξύλινο δίσκο με «δειγματα»ορεκτικών ώστε να επιλέξουμε…μετά μας είπαν ότι υπαρχουν και ζεστα ορεκτικά …το φαγητό μετριοτατο ή και κατω του μετριου ,αντιστροφως ανάλογο με τις τιμές…δυστυχώς παροτι αυτό το εστιατόριο είχε τις προοπτικές να είναι πολύ καλο έχει γίνει μια «βιομηχανία»
-πάνω στην Ιστικλαλ υπάρχουν αρκετά μαγαζιά για προχειρο φαγητό…τα περισσότερα είναι πολύ περιποιημένα ,και έχουν στη βιτρινα τα φαγητά για να διαλέξεις…μου έκανε εντυπωση η διακόσμηση στο εσωτερικό τους που ήταν μάλλον πολυτελης παρά το είδος του εστιατοριου …σε ένα που δοκιμάσαμε όμως το φαγητό ήταν χάλια(δε συγκράτησα το όνομα)Ένα άλλο μεσημέρι όμως δοκιμάσαμε το bursa izgara όπως κατεβαινεις αριστερά στην Ιστικλαλ….και το προτεινω…είναι βεβαια για ένα γρήγορα γεύμα αλλά με λιγα χρήματα τρως πολύ καλά και είναι πεντακάθαρο(έχει και ωραιο κεμπαπ)
-το 360 πολλές φορές έχει αναφερθει αλλά δικαιως…καταπληκτικό φαγητό με θέα….κάντε κράτηση

aimg138.imageshack.us_img138_1737_kon29.jpg


Καφέ-γλυκα

-the house cafe ,πάνω στην Ιστικλαλ ,όπως ανεβαίνεις δεξιά, είναι ένα ωραιοτατο καφέ που μάλλον έχει ανοιξει σχετικά προσφατα με πολύ όμορφη ατμοσφαιρα

-τσαι και καφε ήπιαμε σε πολλά μερη αλλά το καλυτερο φυσικά ήταν στο Ciragan Palace . Ενα πρωι ξενινήσαμε να παμε στο Ortakoy αλλά είχε βροχή και μια αγορά που υπάρχει εκει δεν είχε στηθει …τι να κάνουμε χαζευουμε λιγο υπο βροχή ,μπαινουμε σε ένα Mado cafe με θεα τη γέφυρα του βορσπορου ,πινουμε ένα σαλέπι,και κατηφοριζουμε με τα ποδια μεχρι το Ciragan Palace…για να πω την αλήθεια ντρεπομουν λιγακι γιατι ήμουν ντυμένη …χαλια και βρεγμένη στα μπατζακια ,δεν μπορεσα να αντισταθώ….μπήκαμε για ένα καφέ και χάζεψα …πραγματικά αυτό το μερος αποπνει μια πολυτελεια απιστευτη όχι κραυγαλέα αλλά σου δινει την αίσθηση ότι όλα είναι …classy.Οι σερβιτοροι μιλουσαν απταιστα αγγλικά και το σερβιρισμα αντιστοιχο της κλασσης του χώρου…πληρώσαμε 20 ευρω μαζί με το φιλοδωρημα αλλά αξιζε η εμπειρια ….φεύγοντας έκανα και μια βόλτα στο ισογειο με τα καταστηματα και χάζεψα ακόμα μια φορά την ομορφιά και την ποιοτητα που βγαζει αυτό το παλατι ,πάνω στο βόσπορο

aimg18.imageshack.us_img18_6568_kon19.jpg


aimg24.imageshack.us_img24_6338_kon30.jpg


aimg251.imageshack.us_img251_4046_kkon18.jpg


Για τα γλυκά ,τα οποια τιμήσαμε δεοντως φυσικά στο inci φάγαμε προφιτερολ….εμένα μου αρέσουν περσσότερο τα σιροπιαστα αλλά είναι ωραίο…λίγο άγλυκο και αυτό κανει τη διαφορά….στο Saray ,ανελιπως κάθε βραδυ πηγαίνοντας για το ξενοδοχειο τρώγαμε το γλυκό μας…και μόνο η βιτρίνα……..κολαση!!!Πάντως και σε διαφορα μαγαζια που πήραμε μπακλαβαδάκια ,στην παλιά πόλη ,όλα ωραία ήταν….δεν ξέρω ,αλλά έχω την εντυπωση ότι δύσκολα θα πεσει κανεις σε «κακό»ζαχαροπλστειο στην Κωνσταντινουπολη.

aimg687.imageshack.us_img687_6338_kon11.jpg


 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ όμορφες φωτογραφίες!δυναμικό ξεκίνημα της ιστορίας σου για την Πόλη!
Περιμένουμε τη συνέχεια!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
τώρα είδα και το δεύτερο κομμάτι,καλά τι γλυκά είναι αυτά;;;θα μας τρελλάνεις!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Θέλεις να πάθουμε εγκεφαλικό επεισόδιο με τις φωτογραφίες αυτές;;; δεν θα ζηλέψω πολύ γιατί μάλλον Απρίλη πάω Πόλη και εγώ!! :p
 

monalisa

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βέλγιο χωρίς επιστροφή...
Πολύ όμορφες φωτό! Όσο ωραία είναι και η Πόλη... :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Συνέχισε! Συνέχισε! Τόσος σαδισμός πια;:(
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μπράβο Dafni,από αεροπλάνο σε αεροπλάνο είσαι!!!:clap::clap:
αλλά μη σταματάς,πες τα όλα!!και για τις πτήσεις!!:bleh:

βρε τι να πω η άμοιρη η πετοφοβική?μου σύστησε ο γιατρός μια πτηση μηνιαιως ....σα φάρμακο.... τι να κανω ?το παίρνω...αλλά εσύ μου ταξες ότι θα μου στελνεις θετική ενεργεια....το θυμήθηκες όταν πήγαινα κι ένοιωθα μια χαρά (εντάξει ...περιπου)...και σε ρωτώ με παράπονο....γιατι στο γυρισμό με ξέχασες?:(πάντως λίγο το κακό....με θυμήθηκε ένα άλλο μέλος του φόρουμ και μου τηλεφώνησε όταν ήμουνα στο αεροδρόμιο και πάνω που έλεγα "να μπω ...να μη μπω..." με απειλησε με δημόσιο διασυρμό στο φόρουμ αν συνεχισω ....ψέμματα Erminathess?
να στε καλά πάντως κορίτσια γιατί όσο και να λέω ότι ξεπερναω τις φοβίες και κάνω αεροπορικά ταξίδια ....μια υποστήριξη δε βλάπτει:hug:
εντάξει Κική δε σε ξέχασα,.... εννοειται κι εσύ ακους την κλαψα μου κάθε φορά που ταξιδεύω με αεροπλανο....αλλά τι να κάνουμε αν δε τα πω σε σενα που έχεις κάνει τα υπερατλαντικά Πάτρα- Αθήνα σε ποιον να τα πω?:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom