ΗΠΑ Καναδάς Από τη ζέστη στο κρύο με ένα μωρό...Και ήταν τέλεια!!

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Παρασκευοσαββατοκύριακο στο Ορλάντο.
  3. Κεφάλαιο 3ο
  4. Κεφάλαιο 4ο
  5. Βόλτα στο Μαιάμι]Η Πεμπτη ήταν αφιερωμένη στο Μαιαμι. Πριν πάω στην Φλόριντα ειχα την εντυπωση ότι το Μαιάμι ήταν πολύ πιο κοντα με το Ft Lauderdale. Αλλα γενικά εχω ένα θεμα στο να υπολογιζω αποστασεις ισως επειδη ζω σε μια μικρή πόλη όπου τα παντα είναι κοντα. Ξεκινήσαμε λιγο πριν από της 9 το πρωι και οι δρομοι δεν ειχαν καθολου κινηση οποτε και φτασαμε αρκετα γρηγορα ίσως σε κανενα μισάωρο. Η θέα από τον αυτοκινητοδρομο καθως πλησιάζαμε εντυπωσιακή. Παρκάραμε δίπλα από το Bayside marketplace και πηγαμε να βγαλουμε εισητηρια για το Hop on hop off λεωφορείο. Γενικά περα από τους εντυπωσιακους ουρανοξύστες, την αντιθεση των πανυψηλων κτηρίων με τη θάλασσα και τους φοινικες στο South Beach, τις παραλίες και τα εμπορικά κεντρα το Μαιάμι δεν εχει ουσιαστικα κάτι άλλο που επιβαλλεται να δεις. Ισως μια βολτα από την μικρη Αβάνα, μια επισκεψη στο ενυδρείο (όπου δεν προλαβαμε να παμε αλλα μου ειπαν ότι του Ορλάντο είναι πολύ καλύτερο), ή σε καποιο παρκο. Έτσι ξεκινήσαμε τη βολτα μας στo South beach. Διασχίζοντας τη γεφυρα προς το Sobe, η θεα σου κοβει την ανασα! To κεντρο της διασκεδασης στο Μαιαμι μερα και νυχτα, μπορεις να κάνεις εκει ό,τι ειδους διακοπες θελεις… οικογενειακες, με το ετερον ημισυ (ρομαντικες ) με φιλους, μονος (θα βρεις παρέα), ατελειωτο shopping σε καταπληκτικα εμπορικα κεντρα. Διασχισαμε τη διάσημη Ocean Drive με τα Art Deco κτηρια, τα οποια είναι όλα διατηρητεα και δεν επιτρεπεται να κανεις την οποιαδηποτε παρεμβαση εξωτερικα. Ειδαμε το μεγαρο του μακαριτη του Versace, το Carlyle που τωρα το εχουν μετατρεψει σε διαμερισματα, το Cardozo της Γκλορια Εστεφαν. Ε ναι αυτά είναι τα «αξιοθεατα» της περιοχης. Αυτό που πραγματικα αξιζει καποιος να δει είναι το μνημειο του ολοκαυτωματος. Το γλυπτο είναι εξαιρετικο, και μπορειτε να παρετε πληροφοριες εδώ. [URL="http://www.holocaustmmb.org/"][U]http://www.holocaustmmb.org/[/U][/URL]. Η εβραική περιοχή είναι πολύ ομορφη, τα σπιτια μεγαλα, περιποιημενα, και πολύ ακριβα. Γυρνωντας πισω στο σημειο εκκινησης, η θεα ήταν και παλι καταπληκτικη. Υπαρχει ένα κτηριο το οποιο ξεχωριζει αρχιτεκτονικα από τα υπολοιπα και αυτό είναι το Freedom Tower, είναι το αντιστοιχο Ellis island της ΝΥ. Εκει καταγραφονταν οι Κουβανοι μεταναστες. Καταβηκαμε λοιπον από το λεωφορειο και καθως ειχαμε πεινασει, πηγαμε για φαγητο και βολτα στο Bayside marketplace. To εστιατοριο στο οποιο φαγαμε ήταν το «The knife” [URL="http://www.thekniferestaurant.com/ingles/index.html"][U]http://www.thekniferestaurant.com/ingles/index.html[/U][/URL
  6. Bye bye Florida- Hello Canada
  7. Καταρράκτες Νιαγάρα και Μπάφαλο]Μετα από έναν καλο βραδυνο υπνο, ξυπνησα νωρις αρκετα ανυπομονη! Η Νεα Υορκη δεν ήταν στα σχεδια μου αλλα όταν προέκυψε ένιωσα τρεις φορες πιο ενθουσιασμενη απ’ότι για το υπολοιπο ταξιδι όντας επηρεασμενη και από το φορουμ ομολογουμενως! Τα πραγματα ήταν ηδη ετοιμα από την προηγουμενη μερα, οποτε μετα το πρωινο, κάναμε τις τελικες ετοιμασιες (που αφορουσαν οι περισσοτερες την μικρη) και κατά της 10,30 ξεκινήσαμε για τους Καταρρακτες του Νιαγάρα. Η διαδρομή κραταει περιπου μιαμιση ώρα και δεν είναι κάτι το ιδιαιτερο. Όταν φτασεις πια στους Καταρρακτες όμως εκει εντυπωσιάζεσαι μιας που το θεαμα είναι μαγικο. Δυστυχως η περιοχή γυρω από τους καταρρακτες εχει εμπορευματοποιηθει παρα πολύ και θεωρώ ότι δεν αξιζει να μεινει καποιος εκει. Είναι ότι πρεπει για ήμερησια εκδρομή ή αν θελει καποιος να εξερευνήσει την περιοχή, είναι προτιμότερο να μεινει για λιγες μερες στη μικρή πολη Niagara on the Lake, που είναι κουκλίστικη, ήσυχη και κοντα στους καταρρακτες, και απ’ότι θυμαμαι υπαρχουν πολλα οινοποιεία τα οποια μπορει να επισκεφτει. Εμεις καναμε μια γρήγορη βολτα με το αυτοκίνητο για να δω το Horseshoe Fall ( τον Καταρρακτη που ανηκει στον Καναδα) αλλα προτιμησα να περασουμε αμεσως απεναντι στο Buffalo και να θαυμασουμε τη θεα και από εκεινη την πλευρα. Αν και ειχε αρκετη κινηση στα συνορα, δεν αργησαμε να περασουμε με συνοπτικες διαδικασιες, ελεγχοντας μονο τα διαβατήρια μας (ουτε esta ζητησαν, ουτε τη συγκαταθεση του αντρα μου για την μικρή ) το μονο που με ρωτησε ηταν ποτε ήμουν τελευταια φορα στην Αμερική. Ισως γιαυτο δεν ζητησε τιποτε άλλο. Εν πασει περιπτωσει, περασαμε και κατευθυνθηκαμε στο Niagara Falls State Park. Δεν παρκαραμε στο παρκιν του παρκου γιατι ήταν γεματο αλλα σε ένα άλλο παρκιν λίγο πριν το παρκο. Το αντιτιμο 5 δολαρια ενώ στο παρκιν του παρκου όπως μαθαμε στην πορεια 10 δολαρια. Και λογικο. Το παρκο είναι τεραστιο, γεματο λουλουδια και δεντρα, πάρα πολύ καθαρο και όσο κοσμο και αν εχει δεν το καταλαβαινεις. Περασαμε από το visitor center και κατεβηκαμε κάτω όπου πια, περνωντας από ένα μικρο δασακι πραγματικά φτάνεις διπλα ακριβως στους Καταρρακτες. Η θεα είναι δεκα φορες καλυτερη απότι στην Καναδεζικη πλευρα. Οι Αμερικάνοι εχουν κανει καταπληκτική δουλεια με το παρκο. Από εκει μπορεις να κατεβεις κάτω και να παρεις το καραβάκι για μια βολτα κοντα στους Καταρράκτες ή να ανεβεις ξανα επανω και να βγεις στο παρατηρητήριο για μια πανοραμική, μαγική θεα. Και τα δυο τα συστηνω ανεπιφυλακτα! Έχοντας μπει στο Maid of the mist από την Καναδεζικη πλευρα, πριν τρια χρονια εχω να πω ότι ήταν για μενα τουλαχιστον καταπληκτική εμπειρια. Πλησιάζεις αρκετα κοντα, τοσο όσο να εισαι ασφαλής και τοτε συνειδητοποιείς με ποση ορμη και δυναμη πεφτει κάτω το νερο. Τέλος πάντων η ωρα ειχε περασει και το στομάχι διαμαρτυρόταν, και η μικρή που δεν κανει κάλα την κοιλια της πεινουσε, οποτε πηγαμε για φαγητο στο Denny’s. Εγώ εφαγα ένα «Sweet & Tangy BBQ Chicken” το οποιο συνοδευοταν με πιτες και εσκασα! Ήταν πολύ νοστιμο. Για γλυκο πηραμε κάτι λουκουμαδες γεμιστους που δεν θυμαμαι πως τους λενε αλλά ήταν πολύ καλοι. Γενικα φθηνο και καλο φαγητο. Με το στομαχι γεματο ξεκινήσαμε για το ξενοδοχειο. Το προγραμμα ελεγε διανυκτερευση στο Μπαφαλο, και πρωι πρωι πτηση για NY City. Το ξενοδοχειο που ειχαμε κλεισει ήταν το Millenium hotel Buffalo, [URL="http://www.millenniumhotels.com/millenniumbuffalo/index.html"]Buffalo New York Hotels near Niagara Falls | Millennium Hotel Buffalo | Cheektowaga Hotels[/URL
  8. Πρώτη μέρα στο Μεγάλο Μήλο!]Το τηλεφωνο χτυπησε στις 6.00. «Good morning, this is your wake up call» ακουστηκε από την άλλη ακρη της γραμμης. Ευχαρίστησα τον ρεσεψιονιστ, και σηκωθηκα με το ένα ματι κλειστο γιατι δεν ειχα κοιμηθει καλα το βραδυ. Εκανα ένα μπουκάλι γαλα στην μικρή και την εβαλα κοιμισμένη στο καροτσι της. Ηξερα πως δεν θα αργουσε να ξυπνησει με την φασαρια. Και πραγματικά, ξυπνησε με το που ανεβηκαμε στο λεωφορειο, το οποιο περιμενε στην εισοδο, εμας και πεντε εξι ακομα ατομα για το αεροδρομιο. Φτασαμε αμεσως στο Buffalo Niagara International airport, ένα μικρό αεροδρομιο με εντυπωσιακο όμως σχεδιασμό. Καναμε τσεκ ιν και πηγαμε στην πυλη μας. Θα πετουσαμε με την Delta και τα εισητηρια τα ειχε κλεισει η ξαδερφη μου, 100 ευρω μονο. Αυτος ηταν και ο δευτερος λογος που επιλεξαμε το συγκεκριμενο αεροδρομιο, διοτι οι τιμες από το Pearson ήταν σχεδον τριπλασιες. Το αεροπλανο ήταν το μικροτερο με το οποιο εχω πεταξει ποτε, δε νομιζω να χωραγε περισσοτερα από 70 ατομα και ήταν ολοφάνερα παλιο. Επισης αυτό που με παραξενεψε ήταν το ότι ταξιδεψαμε με χειραποσκευη ( την τσεκαρισμενη βαλιτσα την χρεώνουν) την οποια ουτε ζυγισαν ουτε προσεξαν ιδιαιτερα ούτε τιποτα. Καθως μπαιναμε στο αεροπλανο ή υπαλληλος με το ματι μας ελεγε αν θα την παιρναμε στην καμπινα ή όχι. Αν της φαινοταν μεγάλη, της εβαζε ένα χαρτακι (σαν να την τσεκαρε δηλαδη) εδινε το αποκομα και αυτό ήταν. Η δική μου της φανηκε μεγάλη (όπως και οι περισσοτερες) και την αφησαμε εξω μαζι με το καροτσι. Επισης να σημειωση ποσο ελαστικοι ήταν στο θεμα των υγρων μεσα στις χειραποσκευες. Κρατουσαμε μια τσαντα με τρια μισα μπουκαλια νερο και εξι χυμους 200ml ο καθενας. Το νερο το περασαμε χωρις μα και μου, και το χυμο, ανοιξε ένα κουτακι, ελεγξε λιγο σε ένα μηχανημα πουειχε και τον υπολοιπο μου τον εδωσε να τον πιω. Για να μην αναφερω τα κρακερακια, τα μπισκοτα και τα κορν φλεικς της μικρης. Για αυτά ουτε λογος. Τέλος παντων, στο αεροπλανο υπηρχε μια αεροσυνοδος (λογικό αφου ηταν τοσο μικρο , ο καφες ήταν ο χειροτερος που εχω πιει ποτε, η πτηση κρατησε 55 λεπτα, μιαμιση ωρα στο συνολο μεχρι να βγουμε από το αεροπλανο. Μια συντομη ευχαριστη πτηση, κατά τη διαρκεια της οποιας η μικρή κοιμόταν και δεν με ενοχλησε καθολου! Η θεα της Νεας Υορκης μεσα από το αεροπλάνο ήταν συγκλονιστική. Δεν μπορουσα να πιστεψω ότι πηγαινα στη Νεα Υορκη! Στο JFK γινόταν χαμός, ειχε παρα πολύ κοσμο. Πηραμε ένα ταξι και ξεκινησαμε για το ξενοδοχείο. Ο ταξιτζής πολύ φιλικος και εξυπηρετικος, πιασαμε την κουβεντα και μας ειπε ότι εχει πολλους Ελληνες φιλους. Η διαδρομή κρατησε αρκετη ωρα και κοστισε 50 δολαρια τα οποια δεν μου φανηκαν πολλα. Τον κλεισαμε και για την επιστροφή μας (συνοπτικες διαδικασιες). Το ξενοδοχειο που μειναμε ήταν το Beekman Tower Hotel, ένα πολύ παλιο ξενοδοχείο, που βρισκεται στην 49th street και 1st avenue. [URL="http://www.thebeekmanhotel.com/"]Midtown Manhattan Luxury Hotel - NYC East Side | Beekman Tower Hotel[/URL
  9. Κεφάλαιο 9ο
  10. Financial District & Central Park
  11. Το άγαλμα της Ελευθερίας
  12. Αποχαιρετισμός στην Νέα Υόρκη.
  13. Πίσω στο Τορόντο..]Την επομενη μέρα ξυπνήσαμε αργά και εγω μαλιστα δεν ειχα καμμια ορεξη να σηκωθώ απο το κρεββάτι. Λιγο χουζουρι το ήθελα αλλά τι να κάνουμε, εκανα την καρδιά μου πετρα:). Βγήκα στο μπαλκόνι και αν και ο ήλιος ελαμπε εκανε ψυχρα. Νοσταλγησα την Φλοριντα, προτιμω να ζεσταινομαι απο το να κρυωνω. Μετα το πρωινό βαλθηκα να κάνω τις απαραίτητες δουλειες του πλυσιματος των ρουχων, τακτοποιηση, συμμαζεμα κτλ. Το ιδιο και οι υπολοιποι. Το μεσημερακι τηλεφωνήσαμε στα ξαδερφια μας και κανονισαμε να παμε για φαγητο. Κάθε τριτη Κυριακή του Ιουνίου στον Καναδά γιορταζεται η μερα του πατέρα (Father's Day) και εχει την ιδια βαρυτητα με την γιορτη της Μητέρας (οχι οπως εδω που οι περισσοτεροι δεν ξερουν ότι κάν υπαρχει). Κλείσαμε τραπεζι στο Mandarin (αν και ισως θα επρεπε να παμε καπου αλλου) και περασαμε ενα ομορφο απογευμα ολη η οικογενεια μαζι. Μετα το φαγητό οι μισοι εφυγαν αλλα εμεις που ειχαμε ορεξη για βολτα, πηραμε το αυτοκίνητο και πηγαμε στην "παραλία". Η περιοχή The Beach ή The Beaches ειναι αρκετα δημοφιλής στο Τοροντο. Βρισκεται ανατολικά της πολης και ειναι απο τις παλαιότερες γειτονιες. Η οριστική ονομασία The Beach δοθηκε μετα απο ψηφοφορία μεταξυ των κατοικων καθώς αλλοι ήθελαν αν λεγεται The Beach και αλλοι The Beaches. Επικράτησε το πρωτο αν και πολλοι ακομα αναφερονται στην περιοχή με το δευτερο. Μπορείς να πας εκει με streetcar. Ο κεντρικός δρομος η Queen street ειναι πραγματικά γραφικος, με όμορφα μικρά μαγαζάκια κατα μηκος του, καφέ και εστιατόρια. Η παραλία ειναι με ψιλή αμμο και η λίμνη Οντάριο δεν ξεχωριζει απο θαλασσα με το ματι. Απ 'οτι εμαθα όμως το νερό δεν ειναι καθαρό. Μια βολτα ομως κατα μήκος της ακτής θα ήταν πολύ ομορφα, εμεις όμως δεν την κάναμε. Υπαρχει επισης ενα πολύ ομορφο μεγαλο παρκο διπλα ακριβως απο τη λίμνη. Το καλοκαίρι και στο πάρκο και στην παραλία μαζευεται πολύς κοσμος, υπάρχουν ξύλινα τραπεζάκια όπου μπορείς να κάνεις πικ νικ, φιλέ για βολευ, και στο παρκο ειναι υπεροχα να πας με την οικογένεια να παιξουν τα παιδιά ή και μονος σου με ένα βιβλίο κάτω απο ενα δεντρο. Γενικά η περιοχή πλεον ειναι πολύ αναβαθμισμένη και τα σπιτια πολύ ακριβά. Αν λοιπον καποιος εχει πολλες μερες στη διαθεση του, προτεινω μια βολτα στην εν λογω περιοχή. To βραδάκι το μενου ειχε παγωτο. Κοντα στο σπιτι της θειας μου στην υπαρχει ενα μαγαζάκι με παγωτο, μεγαλη ποικιλια γευσεων και μεγαλη ποικιλία απο χωνάκια, το Dutch Dreams. Δεν μπορειται να φανταστειτε την ουρα! Το μαγαζι ειναι παρα πολυ μικρό, η διακοσμηση πολύ κιτς, αλλα το παγωτο πολύ ωραίο. Ο ιδιοκτήτης μενει απεναντι και βλεπεις τους υπαλληλους να πηγαινοερχονται με δοχεία παγωτα συνεχεια! Μια γευση εδω [URL="http://www.blogto.com/restaurants/dutchdreams"]Dutch Dreams[/URL
  14. Toronto Islands]Η Δευτέρα ήταν αφιερωμενη στα παιδιά (βάζω όμως και τον εαυτο μου μεσα μιας που με θεωρώ παιδι στην καρδια! ;)). Το προγραμμα ειχε επισκεψη στα νησακια του Τορόντο. Προκειται για μικρά νησακια στη λιμνη Ονταριο 10-15 λεπτά αποσταση με το φερυ. Ο μονος τροπος να τα επισκεφτείς είναι το φερυ ή καποια βάρκα ή water taxi, δεν υπαρχει δηλαδη δρομος προς τα εκει. Το φερυ φευγει από το λιμάνι (bay street) κάθε 20 λεπτα περιπου. Το εισητηριο αν θυμαμαι καλα 7 δολαρια. Εμείς φτάσαμε κατά της 11 και το καραβι για το Center Island οπου βασικά θελαμε να παμε ειχε μολις αναχωρήσει. Αποφασισαμε να παρουμε το άλλο για το Ward’s island που εφευγε σε 5 λεπτα. Από εκει ενας ομορφος περιπατος στη φυση και μετα από μιση ωρα περιπου φτανεις στο Center Island. Η διαδρομή πολύ συντομη, και ο κοσμος στο καραβακι λιγοστός (γιατι οι περισσοτεροι προτιμουν το άλλο). Το Ward’s island ήταν για μενα ο μικρός παραδεισος που θα ήθελα να ζω:roll:. Μέσα στη φυση, στο πράσινο, στα λουλουδια και τοσο κοντα στην πολη. Στα νησακια αυτά δεν υπαρχουν αυτοκίνητα περα από τα δημοσιας χρησης (πυροσβεστικό, ασθενοφόρο κτλ). Τα σπιτια είναι πολύ γραφικά και περιποιημένα , με όμορφους κήπους. Όσα βρισκονται δίπλα από τη λιμνη δε, εχουν καταπληκτική θέα του Τορόντο. Η μισή ωρα αποσταση εγινε μια, γιατι περιπλανηθηκαμε αρκετα στο νησι. Το Center island είναι αυτό που προτιμά ο περισσοτερος κόσμος εξαιτίας του παρκου Centerville ([URL="http://www.centreisland.ca/"][U]http://www.centreisland.ca/[/U][/URL
  15. Επίλογος..
  16. Φωτογραφίες][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8652d1313932264-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1068-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8652d1313932264t-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1068-jpg[/IMG][/URL] [URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8653d1313932297-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1094-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8653d1313932297t-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1094-jpg[/IMG][/URL] [URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8654d1313932338-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1110-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8654d1313932338t-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1110-jpg[/IMG][/URL] [URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8655d1313932442-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1279-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/8655d1313932442t-%E1%F0%EF-%F4%E7-%E6%E5%F3%F4%E7-%F3%F4%EF-%EA%F1%FD%EF-%EC%E5-%E5%ED%E1-%EC%F9%F1%EF-%EA%E1%E9-%DE%F4%E1%ED-%F4%E5%EB%E5%E9%E1-cimg1279-jpg[/IMG][/URL

Το ταξίδι.

Και η μερα για το πολυποθητο ταξιδι εφτασε!! Μετα από τρια χρονια, μετα από τοκετους, βαφτισια και άλλα τετοια (κατά τα άλλα ευχαριστα βεβαια) που σου αδειαζουν τις τσεπες και δεν σε αφηνουν να κάνεις τα ταξιδακια που τοσο σου αρεσουν, εφτασε η ωρα να κάνω και εγω κάτι για τον εαυτο μου, κατι που αγαπω πολύ. Η μπεμπα μου και εγω. Μεγάλο το ταξιδι και κουραστικό:
Χανιά-Αθήνα
Αθήνα-Φρανκφούρτη
Φρανκφούρτη-Μαιάμι. Διαμονή στην Φλοριντα για 9 μέρες,
Φορτ Λοντερντειλ-Τοροντο. Διαμονή για 4 μερες. Μετά οδικώς για Μπάφαλο διαμονή για ένα βραδυ.
Μπάφαλο-Νέα Υορκη για πέντε μέρες.
Νεα Υόρκη – Μπάφαλο και επιστροφή στο Τορόντο.
24 Ιουνίου επιστροφη με απευθείας πτηση στην Αθήνα και 25 Ιουνίου επιστροφη στα Χανιά.

Ο συζυγος και ο γιος μας πηγαν στο αεροδρομιο όπου πηραμε την τελευταια πτηση από Χανιά. Φτάσαμε κατά τις 11 στην Αθηνα, πηραμε τις βαλιτσες κατοπιν «συμβουλης» της Aegean να μην τις στειλουμε απευθείας Μαιάμι γιατι θα περναγαν το βραδυ στο αεροδρομιο και υπηρχε λεει κινδυνος να χαθουν. Βλακεια? Δεν ξερω. Τις πηγα στο χωρο φυλαξης αποσκευων. Συναντήθηκα με τους κουμπάρους τους οποιους ειχα καιρο, (να’ναι καλα τα παιδια ήρθαν και να μας δουν και να μας κάνουν παρεα για λιγο). Ειχα σκοπο να μεινω στο Sofitel το βραδυ αλλα δεν μπορεσα να βρω τιμή χαμηλότερη των 160? την βραδια… ποια βραδιά, τις λιγες ωρες εως την επομενη πτηση. Ε όχι το θεωρησα υπερβολικο οποτε ειχα σχεδιάσει να κοιμηθει η μικρη στο καροτσι της, και να την αράξω σε ένα lounge της Ολυμπιακής όπου θα ειχα και περισσοτερη ησυχια. Ουτε το ένα εγινε όυτε το άλλο. Γενικά τα πραγματα δεν ηρθαν όπως τα περιμενα. Λογω της μπεμπας, δεν μπορεσα να κάνω online check in, και χωρις boarding pass δεν έχει "λέει" lounge. Αυτό ήταν το πρωτο σοκ, το δευτερο ήταν η ενεργεια και η υπερενταση της μικρής η οποια δεν εκλεισε ματι ολη νυχτα. Αυτό παλι μου βγηκε σε καλο. Με το που ανεβήκαμε στο αεροπλάνο γυρω στις 05.30 η μικρή κοιμηθηκε. Σε όλη την πτηση μεχρι την Φρανκφούρτη. Τυχεροι οι επιβάτες ( και εγω!). Φτάσαμε στην Φρανκφούρτη, κατεβηκαμε από το αεροπλάνο, κάναμε την βολτα μας, φάγαμε και το δεκατιανό μας και πριν καλα καλα το καταλαβουμε, μπηκαμε στο αεροπλανο για Μαιάμι. Αν και δεν ενθουσιάστηκα γενικά με την εξυπηρέτηση της Lufthansa, η πτηση αυτή ήταν λιγοτερο κουραστική απ’ότι περιμενα. Η θεση μου ήταν πολύ καλή, η μικρή ειχε κρεββατακι το οποιο και τιμησε για τουλάχιστον 6,5 ωρες. Ετσι και εγω ξεκουράστηκα, και η ιδια δεν δυσανασχετησε. Έτσι μετα από 10 σχεδον ώρες φτάσαμε στον προορισμό μας! Το αεροδρόμιο μεγάλο και πολύ καθαρο. Μειονέκτημα ο κλιματισμός, εκανε πραγματικά κρυο, το ιδιο συνεβαινε και μεσα στο αεροπλάνο, δεν καταλαβαινω γιατι το εχουν τοσο χαμηλά. Εν πασει περιπτωσει, εξυπηρετηθηκα γρήγορα και βγαινοντας εξω, βλεπω την ξαδερφη μου με την φωτογραφική μηχανη στο χερι. «Πρεπει να απαθανατισω στη σκηνη» μου ειπε. Ποσο μου ειχε λειψει και ποσο χαρηκα δεν λεγεται! Πήγαμε στο αυτοκίνητο και μετα απ’ευθείας στο σπιτι. Μετα από λιγη ωρα πηγαμε στο σχολειο να παρουμε τα παιδια, ήρθε στο σπιτι και ο ξάδερφος μου. Άντεξαμε μεχρι της 20.30. Κοιμηθηκαμε αμεσως μεχρι το πρωι. Η προσαρμογή μας στη νεα ωρα ηταν (ευτυχως) άμεση. Οι διακοπες μας ειχαν μολις ξεκινήσει!!!
 

Attachments

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να και μία ιστορία με μικρούλα πρωταγωνίστρια!Ζηλέυω το κουράγο σου να κάνεις τέτοιο ταξίδι!Εγώ μέχρι την παιδική χαρά τις πάω (είναι βέβαια δύο τα βλαστάρια μου ζωή να'χουνε) και γυρίζω πτώμα!!!Τι ηλικίας είναι η μικρή σου?Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια να πάρω θάρρος!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Α εμένα ποτε δεν με απετρεψε το γεγονός ότι εχω παιδια απο το να πηγαινω οπουδήποτε. Ειναι κουραστικο δε λεω, ειδικά οταν ειναι μικρα. Η μικρη ειναι 20 μηνων και πολυ ζωηρη! Ο μεγαλος ειναι 7 χρονων αλλα δεν τον πηρα μαζι μου αυτη τη φορα. Να πας villi μου όπου θες με τα παιδακια σου, σιγουρα δεν θα μπορεσεις να κάνεις ολα αυτα που θα θελεις αλλα νομιζω ότι ειναι πολυ σημαντικο να παιρνουμε τα παιδια μας μαζι μας. Να σου ζησουν οι κορουλες σου!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πραγματικά ανυπομονώ να σας ακολουθήσω (μαμά και κόρη) σε αυτό το ταξίδι!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Με την πρωτη ευκαιρια θα ακολουθησει η συνεχεια!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Παρασκευοσαββατοκυριακο στο Ορλάντο.

Η Παρασκευη με βρηκε με έναν αφορητο πονοκέφαλο. Και επειδη εχω αρκετα συχνα ημικρανίες, σκεφτηκα ότι δεν αρχίσαμε καλα. Μαζί με τον καφε ήπια και δυο παυσίπονα με την ελπιδα να μου περάσει συντομα. Κατά της 9 πηγαμε στο σχολείο των ανηψιών μου όπου γινόταν μια εκδηλωση για την βραβευση των παιδιων που πηγαν πολύ καλα την χρονια, οσοι διαβασαν τα περισσότερα εξωσχολικα βιβλια κτλ. Ήταν μια πολύ καλη κινηση εκ μερους του σχολείου και απ’ότι εμαθα τα παιδια την περιμενουν ολη την χρονια. Η επιβραβευση των προσπαθειών των παιδιών είναι πολύ σημαντική και το εκπαιδευτικο συστημα που εφαρμοζεται δινει πολλα κινητρα στα παιδια να συνεχισουν με επιμελεια από το νηπιαγωγειο ακομα. Γυρισαμε σπιτι, ετοιμασαμε τα πραγματα μας, φαγαμε κατι προχειρο, φορτώσαμε το αυτοκίνητο-θηριο και ξεκινήσαμε για Ορλάντο. Η διαδρομη κρατησε περιπου 3 ωρες. Φτάσαμε στο Ορλάντο κατά της 18.30 πεινασμένοι. Κάτσαμε για φαγητο στο Ale House restaurant ένα εστιατοριο-μπυραρία-sports bar δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω, με πολύ καλο φαγητο. Sea food mac & cheese ήταν η επιλογη μου, και δικαιώθηκα. Πεντανοστιμο και μεγαλη μεριδα. Χαρακτηριστικό του εστιατοριου ήταν οι τουλαχιστον 50 τηλεορασεις γυρω γυρω στην εσωτερικη αιθουσα και η κάθε μια ειχε διαφορετικο προγραμμα. Μετα το φαγητο ξεκινήσαμε για το ξενοδοχειο. Μειναμε στο Comfort Inn International για 45 δολάρια τη βραδυα με πρωινο. Και ειμασταν 3 ενήλικες και 4 παιδια. Το δωμάτιο μεγάλο και πολύ καθαρό και πολύ κοντα στο Magic Kingdom όπου θα πηγαιναμε την επομενη μερα. Τακτοποιηθήκαμε γρηγορα και κοιμηθηκαμε σαν πουλακια!
Η επομενη μερα ήταν για μενα ένα παιδικο ονειρο που εγινε πραγματικοτητα. Και το σπουδαιότερο ήταν που το μοιράστηκα με το δικο μου παιδι… Μετα το πρωινο ξεκινήσαμε για το Walt Disney World. Προκειται για το δευτερο και μεγαλυτερο παρκο Disney το οποιο προσελκύει και τον περισσοτερο κοσμο. Οκτω και μισή ειχαμε ηδη μπει μεσα στο παρκο. Τεραστιο και πεντακαθαρο. Παρκαραμε στο παρκινγκ Pluto J, βγάλαμε τα εισητηρια και μια ομορφη μερα ξεκινησε. Το καραβακι μας μετεφερε στο χωρο των παιχνιδιών. Δεν θα σας κουρασω με τις λεπτομερειες. Γενικα το παρκο δεν ειχε πολύ κοσμο ήταν μια χαλαρη μερα απ’ότι μου ειπαν. Στα ματια μου ήταν πανεμορφο! Καθαρο και προσεγμενο και ακριβουτσικο. Η αχρηστη πληροφορια της ημερας είναι το ότι κατω από το παρκο υπαρχουν τουνελ 2 χιλιομετρων για το προσωπικο ώστε να μην υπαρχει τιποτα που να μπορει να χαλασει τη μαγεια του παρκου! Μπηκαμε σε όλα τα παιχνίδια σχεδον. Το διαφορετικο εκεινης της ημερας ίσως και ο λογος που δεν ειχε και τοσο κοσμο ήταν το γεγονός ότι εκεινες τις μερες γιορτάζονταν οι Gaydays 2011 στο Ορλαντο. Το πρωτο Σαββατο του Ιουνίου είναι αφιερωμενο στο Magic Kingdom. Οποτε εβλεπες εκατονταδες ατομα (για να μην πω χιλιαδες) με κοκκινα μπλουζακια να πηγαινοέρχονται, μιλαμε για λαοθάλασσα! Η μερα κυλησε γρηγορα και μολις αρχισε να νυχτωνει βρηκαμε μια πολύ καλη θεση σε ένα εστιατοριο για να απολαυσουμε τα πυροτεχνήματα. Το καστρο άλλαζε χρώματα και ηταν μαγικο. Η παρελαση ξεσήκωσε τον κοσμο και η μικρή μου ξετρελαθηκε! Τα πυροτεχνηματα (διάρκειας 10 λεπτων) ηταν θεαματικά και το αποκορύφωμα η Τινκερμπελ η οποια «πεταξε» από το καστρο. Το παρκο εμεινε ανοικτο ως της 12 το βραδυ οποτε κατά της 23.30 πηραμε το δρομο για το ξενοδοχειο.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Ωραίο ταξίδι mariagl! Ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι, περιμένουμε κι άλλα...
 
Last edited by a moderator:

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
μπραβο που πηγατε με το παιδι! τελικα ειναι ευκολο να ταξιευεις με παιδια αρκει να εισαι ευελικτος..Εγω τον ταξιδευω απο 3 μηνων κ τωρα ειναι 26 μηνων κ τον εχω μαζι μου στην Ουγκαντα...Κ θα παμε μαζι κ στα επομενα ταξιδια (εφοσον το επιτρεπουν οι συνθηκες γιατι σε καποια μερη δεν μπορει να ερθει)..
Μπραβο! περιμενουμε συνεχεια!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Την επομενη μερα σηκωθηκαμε νωρίς. Φτιάξαμε τα πραγματα μας και κατεβηκαμε για πρωινο. Τα παιδια ήθελαν μπανάκι οποτε μετα το πρωινό αραξαμε στην πισινα για κανενα διωρο και κάναμε το μπανιο μας. Όσοι βρεθούν στην περιοχη και ψαχνουν ένα οικονομικό μερος να μεινουν το Comfort Inn νομιζω είναι ό,τι πρεπει. Είναι ένα απλο ξενοδοχείο τριών αστερων με αρκετα καλο πρωινό( παραδοξως και καλο καφε) και γενικά καθαρο σε όλους τους χωρους. Η παιδική πισινα εχει φραχτη γυρω γυρω για να μην υπαρχει κινδυνος να ξεφυγει καποιο παιδι προς την πισίνα ενηλίκων η οποία είναι πολύ κοντα. Μετα το μπανακι μας λοιπον κάναμε μια βολτα στην περιοχή, η οποια βρισκεται περιπου 25 χιλιομετρα από την πολη. Όλα τα μεγαλα παρκα όπως το Magic Kingdom που επισκεφτηκαμε εμεις, το Animal Kingdom, Hollywood studios, Epcot αλλα και πολλα λουνα παρκ βρισκονται σε αυτην την περιοχή. Είναι πολύ τουριστική και αυτό είναι λογικό, εχει παρα πολλά ξενοδοχεία πολλα από τα οποία πολύ ομορφα. Πριν την δημιουργία του Disneyworld το Ορλάντο ήταν βασικά ένα τιποτα. Ο τουρισμός βεβαια είναι ένα πολύ σημαντικο κομματι της οικονομίας στο Ορλάντο, αλλα και το γεγονός ότι εκει πραγματοποιούνται πάρα πολλά συνέδρια. O κεντρικός τουριστικός δρομος στην περιοχή που μεναμε είναι το International Drive , οπου κατά μήκος του βρίσκονται μεγαλα ξενοδοχεία, εστιατορια, παρκα, εμπορικά κεντρα. Δεν μπορώ να πω ότι υπο άλλες συνθήκες θα επέλεγα το Ορλάντο για διακοπές. Οι βασικοί λογοι να πάει κανείς εκει είναι βεβαια τα πάρκα, ειδικά για οικογενειακες διακοπές (δεν υπαρχει καλύτερο δωρο για παιδι νομίζω) και τα outlets. Οι τιμες στα προιόντα είναι πολύ χαμηλές και με την διαφορα δολαριου-ευρώ πάρα πολύ συμφέρουσες. Σταματήσαμε για μερικά ψωνια και φαγητό στο Premium Outlet International Drive και καταλήξαμε να περασουμε καμποσες ωρες εκει. Να μπουμε και εδώ, να δουμε και αυτό , να παμε παρακάτω, περασε η ωρα. Με την τσεπη πιο ελαφρια, ξεκινησαμε αργα το απογευμα για το Fort Lauderdale.

Η Βενετία της Αμερικής.

Το Fort Lauderdale. Τωρα για την ιστορία της περιοχής δεν ξερω πολλα πραγματα περαν του ότι ονομάστηκε ετσι προς τιμήν καποιου λοχαγού Lauderdale ο οποιος εχτισε καποια οχυρα κατά τη διαρκεια καποιου πολεμου. Σας κατατόπισα καλα ετσι? :haha:Πάντως το γιατι ονομαζεται Βενετια της Αμερικης αυτό το διαπιστωσα ιδίοις ομμασι. Περίπου 300 χιλιόμετρα είναι τα κανάλια που εχουν φτιαξει και είναι πραγματικά εντυπωσιακά. Πιο εντυπωσιακά είναι βεβαια τα πανακριβα σπιτια μεσα στα καναλια καθως και τα γιοτ εξω από κάθε σπιτι. Πως εμεις παρκαρουμε το αυτοκίνητο μας εξω από το σπιτι μας? Ετσι αυτοι παρκαρουν τα γιοτ τους. Το Fort Lauderdale επισης στηριζεται στον τουρισμό και αποτελει σημειο εκκινησης πολλων κρουαζιεροπλοιων για την Καραιβική και τις Μπαχάμες. Επισης αν δεν κάνω λαθος εκει κατασκευάζουν γιοτ, και κάθε χρονο πραγματοποιείται μια εκθεση με γιοτ η οποια είναι πολύ δ ημοφιλής. Τέλος πάντων το σπίτι μας δεν ήταν βεβαια μεσα στα καναλια αλλα σε μια ομορφη και ησυχη γειτονιά περίπου 15 λεπτα από το κεντρο. Η Δευτέρα μας πηγε στραφι, μεχρι να σηκωθουμε να μαγειρεψουμε, να πλυνουμε ρουχα και να ξεπακεταρουμε αυτά που δεν ειχαμε ξεπακετάρει ειχε ήδη παει μεσημερι. Έτσι περιοριστηκαμε σε μια βολτα στην περιοχή. Τα σπιτια χαμηλά, bungalows, εξωτερικά μοιαζουν με «κουτια» και μικρά αλλα δεν καταλαβαινεις ποσο μεγάλα είναι. Τα περισσότερα με πισινα και πολλα λουλουδια. Μετα το βραδυνό παίξαμε λιγο με τα παιδια (αυτό το Wii μεγαλο κολλημα), κάναμε ένα μπανακι στην πισινα και πηγαμε για υπνο.
Την επομενη μερα ειχαμε κανονισει μια κρουαζιερα στα κανάλια. Αφήσαμε τα μεγαλα στο σχολείο και πηγαμε στο σημειο εκκινησης της κρουαζιερας. Το Jungle Queen ήταν το ποταμόπλοιο που μας χάρισε μια πολύ όμορφη πρωινή βολτα. Στην απογευματινή κρουαζιέρα μπορείς να δειπνήσεις κιολας. Ξεκινήσαμε περιπου στις 9. Το αερακι που φυσουσε μετριαζε λιγο τη ζεστη και ήταν πολύ ευχαριστα. Περιηγηθήκαμε λοιπον στο ποτάμι και πραγματικά θαυμάσαμε τα σπιτια. Μάλλον μεγαρα είναι η σωστη λεξη, καποια από αυτά πραγματικά υπεροχα. Το ίδιο και τα γιοτ! Η φωτογραφική μου μηχανη πηρε φωτια, καθως μου αρεσουν πολύ τα σπιτια. Μετά από καμποση ωρα το ποταμοπλοιο άραξε σε ένα νησακι, ιδιοκτησια της εταιριας που κάνει την κρουαζιερα. Εκει ήταν μάλλον αδιαφορα, ειχε ένα μικρο ζωολογικό κηπο, ένα κιοσκι με αναμνηστικά. Το μονο που εκανε ισως τη διαφορα ήταν ένα σοου με αλιγατορες, αλλα δεν μπορω να πω ότι ξετρελαθηκα κιολας. Ο εκπαιδευτης εκανε ο καημενος ό,τι μπορουσε… Μετα από περιπου μιση ωρα στο νησι, επιβιβαστηκαμε για πισω. Η βολτα μας τελειωσε κατά της 12 και την απολαυσα πραγματικα. Επομενη σταση η παραλια. Δυστυχως δεν κραταγα το μαγιο μου και δεν εκανα μπανιο. Τα ποδαράκια μου όμως τα βουτηξα! Η παραλία ατελειωτη! Το νερό ζεστό με λιγο κύμα. Πραγματικά τη λιμπίστηκα! Ευτυχως δεν κατσαμε πολύ γιατι η ζεστη ήταν ανυποφορη και δε θελω να εχω το παιδι στον ηλιο και την τοση ζεστη. Πάντως η παραλια ήταν πεντακαθαρη και ο παραλιακος δρομος όταν ολοκληρωθουν οι εργασιες (ισως να εχει ηδη γινει βεβαια) θα είναι ότι καλύτερο για μια βολτα με τα ποδια. Γυρισαμε λοιπον σπιτι, φάγαμε βραδυνό και περασαμε μια ευχαριστη βραδυα με ένα ποτηρακι κρασι, ανέκδοτα, αστεια και πολλες αναμνήσεις!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Η επόμενη μερα ήταν αφιερωμένη στον περίπατο. Παρκάραμε το αυτοκίνητο, φορτωσαμε τα καροτσια μας με «προμήθειες» και ξεκινήσαμε. Και κατά τη γνωμη μου το καλύτερο μερος για περπάτημα είναι η λεωφόρος Las Olas, το «καμάρι» του Fort Lauderdale. Επίσης το καλύτερο μερος να μεινεις στο Fort Lauderdale είναι το ξενοδοχείο Riverside, πρωτον γιατι είναι το μοναδικό ξενοδοχείο στην Las Olas, και δευτερον γιατι βρισκεται ακριρως διπλα από το ποταμι New River, προσφεροντας ετσι πολύ ομορφη θεα. Η Las Olas λοιπόν είναι μια τεράστια λεωφόρος στην οποία μπορείς να βρει ό,τι τραβάει η ψυχή του καθενός. Εστιατόρια με κουζίνες διαφόρων εθνικοτήτων, ομορφα καφέ, μπαρ, κοσμηματοπολεία μπουτικ και καταστήματα ρουχων, γκαλερι, ακομα και σαλόνια ομορφιας. Κοσμοπολίτικη ατμοσφαιρα, πολύς κοσμος στο δρομο, στα καταστηματα (ακριβα καταστηματα ομολογουμενως), πεντακάθαροι δρομοι ακριβα αυτοκίνητα. Ώστε εδώ ψωνιζουν οι πλουσιοι… Ευχαριστω δεν θα παρω! J
“ Εδώ θα κάνουμε μονο window shopping” μου ειπε η ξαδερφη μου. Το αληθινο shopping θα το κανουμε το απογευμα!»
«Κανένα πρόβλημα!! Εσυ ξερεις!» της απαντησα.
Μου εκανε εντυπωση το γεγονος ότι οση ωρα περπατουσαμε και ήταν αρκετη δεν ειδαμε τιποτα που να εχει να κάνει με τα παιδια. Ουτε καταστηματα παιχνιδιων ουτε παιδοτοποι (που μαλλον δεν υπαρχουν??) ουτε παρκα για παιδια. Περάσαμε ένα πολύ ομορφο πρωινό, η Las Olas είναι γεματη ζωή, δεν νοειται επισκεψη στο Ft Lauderdale χωρις μια βολτα στην καρδια της πολης.
Μεσημερι πια γυρισαμε σπιτι για να τσιμπησουμε κατι και να ξεκουραστουμε για κανενα διωρο, περισσοτερο για τα παιδια γιατι εγω ειχα αντοχες, ειμαστε καλοι φιλοι εγω και το περπατημα. Οποτε κατά της 4 φυγαμε ξανα για ψωνια αυτή τη φορα. Το πρωτο μαγαζι στο οποιο πηγαμε ήταν το Ross. Οποιος θελει να ψωνισει σε καλες τιμες, this is the place!! Dress for less το συνθημα της εν λογω εταιριας. Πολυκατάστημα που εχει τα παντα για ολη την οικογενεια, ρουχα παπουτσια, λευκα ειδη για το σπιτι, ειδη για το μπανιο, μικροεπιπλα, διακοσμητικα παιχνίδια. Μιλαμε για πολύ χαμηλες τιμες σε επωνυμα ειδη και όχι σαβουρα. Το ιδιο ισχύει και για το T.J. Maxx, το επομενο καταστημα που επισκεφτηκαμε. Αν καποιος θελει να ψωνίσει πρεπει οποσδήποτε να τα επισκεφτει για μερικες συμφερουσες αγορες. Βεβαια μην περιμενετε ραφια και προσωπικό πανω σας. Και να σημειώσω επισης ότι και Ross και T.J. Maxx υπαρχουν στις περισσοτερες πολιτείες της Αμερικής. Δηλαδη πχ στη ΝΥ που είναι ο πιο δημοφιλής μαλλον προορισμος της Αμερικής υπαρχουν και τα δύο. Αλλα μερη για συμφερουσες αγορες είναι τα Target και τα Marshalls, πολυκαταστηματα με την ιδια νοοτροπια. Και γυρνωντας κατακοπη πια το βραδυ στο σπιτι, γελασα πολύ με τον ξαδερφο μου όταν μου ειπε:
«Τι λες θα χρειαστεις τελικά κοντέινερ για αυτά?»
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Βολτα στο Μαιάμι

Η Πεμπτη ήταν αφιερωμένη στο Μαιαμι. Πριν πάω στην Φλόριντα ειχα την εντυπωση ότι το Μαιάμι ήταν πολύ πιο κοντα με το Ft Lauderdale. Αλλα γενικά εχω ένα θεμα στο να υπολογιζω αποστασεις ισως επειδη ζω σε μια μικρή πόλη όπου τα παντα είναι κοντα. Ξεκινήσαμε λιγο πριν από της 9 το πρωι και οι δρομοι δεν ειχαν καθολου κινηση οποτε και φτασαμε αρκετα γρηγορα ίσως σε κανενα μισάωρο. Η θέα από τον αυτοκινητοδρομο καθως πλησιάζαμε εντυπωσιακή. Παρκάραμε δίπλα από το Bayside marketplace και πηγαμε να βγαλουμε εισητηρια για το Hop on hop off λεωφορείο. Γενικά περα από τους εντυπωσιακους ουρανοξύστες, την αντιθεση των πανυψηλων κτηρίων με τη θάλασσα και τους φοινικες στο South Beach, τις παραλίες και τα εμπορικά κεντρα το Μαιάμι δεν εχει ουσιαστικα κάτι άλλο που επιβαλλεται να δεις. Ισως μια βολτα από την μικρη Αβάνα, μια επισκεψη στο ενυδρείο (όπου δεν προλαβαμε να παμε αλλα μου ειπαν ότι του Ορλάντο είναι πολύ καλύτερο), ή σε καποιο παρκο. Έτσι ξεκινήσαμε τη βολτα μας στo South beach. Διασχίζοντας τη γεφυρα προς το Sobe, η θεα σου κοβει την ανασα! To κεντρο της διασκεδασης στο Μαιαμι μερα και νυχτα, μπορεις να κάνεις εκει ό,τι ειδους διακοπες θελεις… οικογενειακες, με το ετερον ημισυ (ρομαντικεςJ ) με φιλους, μονος (θα βρεις παρέα J), ατελειωτο shopping σε καταπληκτικα εμπορικα κεντρα. Διασχισαμε τη διάσημη Ocean Drive με τα Art Deco κτηρια, τα οποια είναι όλα διατηρητεα και δεν επιτρεπεται να κανεις την οποιαδηποτε παρεμβαση εξωτερικα. Ειδαμε το μεγαρο του μακαριτη του Versace, το Carlyle που τωρα το εχουν μετατρεψει σε διαμερισματα, το Cardozo της Γκλορια Εστεφαν. Ε ναι αυτά είναι τα «αξιοθεατα» της περιοχης. Αυτό που πραγματικα αξιζει καποιος να δει είναι το μνημειο του ολοκαυτωματος. Το γλυπτο είναι εξαιρετικο, και μπορειτε να παρετε πληροφοριες εδώ. http://www.holocaustmmb.org/. Η εβραική περιοχή είναι πολύ ομορφη, τα σπιτια μεγαλα, περιποιημενα, και πολύ ακριβα. Γυρνωντας πισω στο σημειο εκκινησης, η θεα ήταν και παλι καταπληκτικη. Υπαρχει ένα κτηριο το οποιο ξεχωριζει αρχιτεκτονικα από τα υπολοιπα και αυτό είναι το Freedom Tower, είναι το αντιστοιχο Ellis island της ΝΥ. Εκει καταγραφονταν οι Κουβανοι μεταναστες. Καταβηκαμε λοιπον από το λεωφορειο και καθως ειχαμε πεινασει, πηγαμε για φαγητο και βολτα στο Bayside marketplace. To εστιατοριο στο οποιο φαγαμε ήταν το «The knife” http://www.thekniferestaurant.com/ingles/index.html ενα Argentinian steak house με πολύ καλο φαγητο, ομορφο περιβαλλον, καλή εξυπηρετηση και ωραια θεα. Μετα το φαγητο και τη βολτα μας, πηραμε τον δρομο του γυρισμου. Το βραδακι ειχαμε κανονισει εξοδο για φαγητο. Αντε να εβλεπα και την Las olas boulevard και τη νυχτα! Και καθως ήθελα πολύ να παω, πηγαμε στο Cheesecake factory το οποιο και λατρεψα τοσο για το φαγητο όσο και για το γλυκο. Και η μπεμπα? Μια κυρία! Πολύ ομορφος χωρος, πολύ καλο φαγητο. Η βραδυα κυλησε υπεροχα, συνεχιστηκε από μια βολτα με το αυτοκινητο στην πολη για να φτασουμε αργα το βραδυ στο σπιτι. Δεν το πιστευα πως ειχαν περασει οι μερες και την επομενη θα αφηνα τη ζεστη (πολύ ζεστη Φλοριντα) για το κρυο Τοροντο.
 
Last edited by a moderator:

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μας μεταφέρεις πολύ όμορφες εικόνες από το ταξίδι σας! Ευχαριστούμε και για τις χρήσιμες πληροφορίες!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom