Βολιβία Περού Από το Περού μέχρι τη Βολιβία...

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο

1η μέρα: Αθήνα-Λίμα

Το αεροπλάνο προσγειώθηκε στις ακτές του Ειρηνικού στην πρωτεύουσα του Περού. Η ώρα ήταν 19:00 και ο ήλιος που έδυε κάπου στα βάθη του ωκεανού είχε βάψει με το πορφυρό του χρώμα το άγριο και άγονο τοπίο. «Προσγείωση στον Άρη» σκέφτηκα... Οι πόρτες άνοιξαν και μια υγρή, βαριά ζέστη με καλωσόρισε. Περίπου μια ώρα αργότερα βρισκόμουν έξω από το αεροδρόμιο ανάμεσα σε ένα πλήθος που παρακαλούσε να με εξυπηρετήσει και να με μεταφέρει στο ξενοδοχείο μου.
Η πρώτη νύχτα ήταν κλεισμένη στο «Hotel Espana» (www.hotelespanaperu.com) στο κέντρο της πόλης. Οι υπόλοιπες μέρες θα γέμιζαν με τόπους που περίμεναν να τους ανακαλύψω στην πορεία... Άναψα ένα τσιγάρο και σταμάτησα για λίγο το χρόνο. Η γνώριμη και λυτρωτικά οικεία αίσθηση του καπνού καταπράυνε κάπως την αγωνία που μου βάραινε τα πόδια πολύ περισσότερο από το σακίδιο που κουβαλούσα στη πλάτη. Αγωνία και φόβος που είχαν βρει άνοιγμα και μπήκαν στο κεφάλι μου. Βρήκαν άνοιγμα από «συμβουλές» του στιλ «εκεί σφάζουν, κλέβουν και απαγάγουν» από την σκληρή οπτικά πρώτη γνωριμία με την άγονη ακτή, αλλά κυρίως γιατί αυτό το ταξίδι ήταν ένα παιδικό μου όνειρο... και είχε έρθει η ώρα να το ζήσω. Buena sera senior, Hotel Espana por favour…
Ένα τρελό ταξί κάποιων δεκαετιών με πορεία μονίμως στο αντίθετο ρεύμα κορνάροντας σε όσους πήγαιναν από την αντίθετη στο δικό τους (ευτυχώς αυτοί ήταν ελάχιστοι) και ένας ταξιτζής που κάθε φορά που απέφευγε την μετωπική γύρναγε πίσω και μου έλεγε γελώντας «Peruviano Locos» δε βοήθησε και πολύ στην ψυχική μου ανάκαμψη. Η διαδρομή από το αεροδρόμιο προς το κέντρο στις όχθες του Rio Rimac πέρναγε από τις φτωχογειτονιές της πόλης. Παρέες Περουβιανών συζητούσαν καθισμένοι στο χώμα γύρω από φωτιές που είχαν βάλει σε βαρέλια έξω από τις παράγκες τους. Εκεί τολμώ να παραδεχτώ πως σκέφτηκα «πώς θα περάσουν 16 μέρες???!!! Θα κλειστώ στο ξενοδοχείο και θα ξαναβγώ όταν έρθει η ώρα να φύγω...». Και κάπως έτσι βρέθηκα έξω από το Ξενοδοχείο.
Το Hotel Espana είναι ένα κτήριο αποικιοκρατικού ρυθμού χτισμένο κάπου το 15ο αιώνα. Πανέμορφο, ανακαινισμένο, καθαρό και στη καρδιά της πόλης προσφέρει τόσο δωμάτια όσο και κοιτώνες. Είχα κλείσει ένα δίκλινο με 12 δολάρια. Έκανα ένα μπάνιο μάζεψα τα κομμάτια μου και πήρα την «θαρραλέα» απόφαση να κάνω μια βόλτα στο κέντρο της Λίμα πριν καταδικάσω τελεσίδικα τον τόπο αυτό. Και αυτό ήταν όλο! Βρέθηκα στη καρδιά μιας πόλης γεμάτη ζωντάνια, όμορφα κτήρια και γελαστούς ανθρώπους. Ξένοι και ντόπιοι σε ένα ατελείωτο σουλάτσο στους πεζόδρομους, μικροπωλητές παντός είδους και μαγαζάκια, εστιατόρια και μπαράκια συνέθεταν μια εικόνα που με καλωσόρισε φιλόξενα ξεριζώνοντας μια και καλή οποιαδήποτε αγωνία, φόβο ή αμφιβολία είχε φωλιάσει μέσα μου. Η Λίμα μου έκλεινε το μάτι και κουνούσε το δάχτυλο της γνέφοντας «έλα να γνωρίσεις έναν τόπο που δε θα σταματήσει να σε εκπλήσσει σε κάθε σου βήμα». Περπάτησα από το Καθεδρικό του St. Francisco έως την Plaza Mayor (Plazades Armas) με το μεγαλόπρεπο Palacio de Goberno (παλάτι της κυβέρνησης) και το Καθεδρικό και από κει μέχρι την Plaza de St. Martin δια μέσω του πεζόδρομου Av. De La Union, έφαγα κάτι σε γνωστή αλυσίδα fastfood (είπα να μη ρισκάρω ακόμη) και μετά άραξα για μια μπύρα παρατηρώντας τους ανθρώπους και σκεπτόμενος το υπόλοιπο ταξίδι. Η ώρα είχε πάει 02:00 όταν επέστρεψα στο δωμάτιο. Κανόνισα στη reception αύριο το πρωί να με περιμένει ένα ταξί για αεροδρόμιο και να μου κανονίσει αεροπορικά εισιτήρια για Κούζκο (τόσο απλά). Έγραψα στο ημερολόγιο που τώρα συμβουλεύομαι για να φρεσκάρω στη μνήμη μου όσα ο χρόνος έχει μεταμορφώσει από αναμνήσεις σε μια γλυκιά αίσθηση. Έκλεισα τα μάτια μου και αποκοιμήθηκα με το μυαλό μου γεμάτο εικόνες. Το πρωί στην Αθήνα, η Μαδρίτη, ο Ατλαντικός και μετά ο Αμαζόνιος όπως τον διέσχιζε το αεροπλάνο σαν ένας πράσινος ωκεανός με τα φιδίσια ποτάμια. Αρκετά για μια μέρα, αύριο Κούζκο...

Συμβουλές: Όταν πάρετε ταξί, κανονίστε και παζαρέψτε από πριν την τιμή. Δεν υπάρχει ταξίμετρο. Επίσης κανονίστε τη διαδρομή εφόσον πρόκειται για ξενοδοχείο ή εστιατόριο, αλλιώς ο οδηγός θα το παίξει ότι δεν ξέρει που είναι και θα σας προτείνει κάποιο άλλο. Στη πορεία ο οδηγός θα σας πει ότι το ξενοδοχείο που του ζητάτε δεν είναι καλό (ή ακόμη και πως έχει κλείσει) και πως με τα ίδια χρήματα ξέρει κάποιο καλύτερο (από το οποίο παίρνει προμήθεια). Πείτε του πως έχετε ήδη πληρώσει, πως σας περιμένουν και πως δεν είστε διατεθειμένοι να ξαναπληρώσετε.
Με το φαγητό και το νερό δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα αρκεί να πίνετε εμφιαλωμένο (και σφραγισμένο), να μη βάζετε παγάκια στο ποτό και να μην τρώτε ωμά λαχανικά και σαλάτες που έχουν πλυθεί με το νερό. Επίσης προσοχή να μην καταπιείτε νερό όταν κάνετε μπάνιο ή όταν πλένετε τα δόντια σας. Για τις κλοπές χρειάζεται απλή λογική. Μη ντύνεστε προκλητικά, τα λεφτά σας βάλτε τα σε μάρσιπο που μπαίνει κάτω από τη μπλούζα και μην έχετε τσάντες χειρός μαζί σας. Επίσης τη νύχτα μείνετε εκεί που έχει κόσμο και μην παρεκκλίνετε σε στενά δρομάκια στη τύχη. Τέλος μην προκαλέσετε και μην προσβάλλετε κανέναν. Οι Περουβιανοί είναι υπερήφανοι άνθρωποι και σίγουρα θα απαντήσουν (και καλά θα κάνουν).

Συνεχίζεται...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ξαναζώ το πιο 'ομορφο ταξίδι
Δώσε πολύ Περού στο λαό.
Ωραία η περιγραφή, ανυπομονουμε για τη συνέχεια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
περιμένω με κομμένη την ανάσα ! mauro 75!
και μόνο ο σχεδιασμός ενός τέτοιου ταξιδιού μόνος σου,με ελκύει πραγματικά και το κανει ακόμα πιο όμορφο!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολυ ομορφη ιστορια!Συμφωνω οτι το ανεξαρτητο στυλ του ειναι που το κανει ακομα πιο γοητευτικο! Περιμενουμε τη συνεχεια :)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Σας παραθέτω λοιπόν ολόκληρη την αφήγηση και συγχωρήστε μου λάθη ορθογραφικά, επαναλήψεις λέξεων και άλλα τέτοια. Οφείλονται στο ότι μόλις τέλειωσα την ιστορία μου και με τις τεχνικές λεπτομέρειες θα ασχοληθώ αργότερα...
Τώρα είμαι αλλού, είμαι εκεί...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ομορφο ταξιδι και πολυ ομορφη αφηγηση ..
Σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ περιεκτικός, μπράβο, ευχαριστούμε πολύ.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Eιναι απο τις ιστοριες που τις ξαναδιαβαζεις ανετα ειδικα αμα θες να οργανωσεις το ταξιδι σου σ`αυτα τα μερη.
Μπραβο gmavro παντα τετοια ταξιδια ευχομαι,και παντα περιεκτικες και χρησιμες ιστοριες να μας δινεις,οπως αυτη εδω.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Eιναι απο τις ιστοριες που τις ξαναδιαβαζεις ανετα ειδικα αμα θες να οργανωσεις το ταξιδι σου σ`αυτα τα μερη.
Μπραβο gmavro παντα τετοια ταξιδια ευχομαι,και παντα περιεκτικες και χρησιμες ιστοριες να μας δινεις,οπως αυτη εδω.

Συμφωνω απολυτα.Σε ευχαριστουμε για την ιστορια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Επίλογος

Αεροδρόμια, Λίμα ώρα 17:00.
Έχω μείνει με το μολύβι μετέωρο πάνω από μια λευκή σελίδα, την τελευταία αυτού του ημερολογίου... Πως να χωρέσεις σε λίγες φράσεις όλη αυτή τη μαγεία που η μεριά αυτή της γης μου πρόσφερε τόσο απλόχερα όλες αυτές τις μέρες... Ποιες λέξεις θα χωρέσουν τα τοπία όταν αυτά είναι βουνά, ζούγκλες έρημος και ωκεανός μαζί. Πώς να μιλήσεις για τον πολιτισμό όταν η αλήθεια του είναι απόσταγμα αρχαιολογίας, μύθων, εικασίας και μυστηρίου. Για τους ανθρώπους όταν ο αγώνας τους για επιβίωση συνυπάρχει με τα πιο γλυκά χαμόγελα.
Να ΄σαι καλά gmavro.
Σε ευχαριστώ από καρδιάς.
Γράψε αν θέλεις και τα οικονομικά μεγέθη πιο αναλυτικά.
Και επίτρεψέ μου μια απορία:
Πως κατάφερες και ξεμπέρδεψες με το Ματσου Πιτσου σε τοσες λίγες αράδες;
 
Last edited by a moderator:

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Να ΄σαι καλά gmavro.
Σε ευχαριστώ από καρδιάς.
Γράψε αν θέλεις και τα οικονομικά μεγέθη πιο αναλυτικά.
Και επίτρεψέ μου μια απορία:
Πως κατάφερες και ξεμπέρδεψες με το Ματσου Πιτσου σε τοσες λίγες αράδες;
Vagatos και όλοι οι «συνταξιδιώτες» να 'σαστε καλά... Πάντως το ΣΚ που έγραφα για το ταξίδι το ξανάζησα, οπότε η ευχαρίστηση είναι όλη δική μου!
Υπάρχουν μέρη που δεν μπορείς να περιγράψεις με λόγια και αράδες. Είχα διαβάσει για το Μάτσου Πίτσου και για τον Αμαζόνιο και για τη Λίμνη Τιτικάκα και τις Άνδεις και τη Λα Παζ. Είχα διαβάσει περιγραφές από καταξιωμένους ποιητές, συγγραφείς και ταξιδιωτικά site και ταξιδιωτικούς οδηγούς... Τίποτα όμως δε σε προετοιμάζει για αυτά τα μέρη. Όπως θα ξέρεις και εσύ, απλά πρέπει να το ζήσεις. Δεν είναι μόνο εικόνα για να την περιγράψεις. Είναι και το άρωμα, η αφή και οι ήχοι... Οπότε το νόημα στη περιγραφή του Μ.Π. είναι στις τρεις τελείες που κλείνουν την παράγραφο. Τα προηγούμενα είναι μια απλή ημερολογιακή καταγραφή.
Το ταξίδι έγινε το Μάρτιο του 2004 (1η μέρα: Πε 18/3/2004, 16η μέρα Πα 2/4/2004).Κόστισε συνολικά κάτι λιγότερο από 2.500 ευρώ.Τα αεροπορικά Αθήνα-Λίμα-Αθήνα με IBERIA ήταν 900 ευρώ (από όσο ξέρω τώρα έχουν σχεδόν διπλασιαστεί). Σχετικά ακριβή είναι η επίσκεψη στον Αμαζόνιο, αν θυμάμαι καλά 180 δολάρια το βράδυ το δίκλινο, αλλά περιλαμβάνονται φαγητό, περίπατοι, σεμινάρια, μεταφορές από-προς αεροδρόμιο. Έξτρα είναι τα ποτά.Ακόμα τοΜάτσου Πίτσου κόστισε περίπου100+ δολάρια. Από αυτά τα 80 ήταν το τρένο για τουριστικό βαγόνι.Υπάρχει και η επιλογή του κανονικού βαγονιού (το οποίο είναι στον ίδιο συρμό,το τελευταίο βαγόνι) και είναι πολύ φθηνότερο (20 δολάρια). Τέλος ή εκδρομή, Ica-Nazca-Paracas ήταν στα 150 ευρώ με τις μεταφορές, ξεναγήσεις, την είσοδο στο Πάρκο και τη διαμονή στο El Mirador. Έξτρα 50 δολάρια /άτομοη η πτήση στη Nazca. Τέλος σε ένα καλό εστιατόριο στο Περού τρως με 8-10 δολάρια, ενώ η Βολιβία είναι αρκετά πιο φθηνή. Άλλες λεπτομέρειες ίσως να μην έχουν νόημα γιατί έχουν περάσει χρόνια.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom