Γενικά Αργεντινή, Χιλή, Παραγουάη για δύο μήνες, συμβουλές, αεροπορικά κτλ

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γεια σε όλους,
Οργανώνουμε ταξιδάκι για τον ερχόμενο Απρίλιο - Μάιο σε Χιλή- Αργεντινή. Προσπαθώ να βρω πτήση για Σαντιάγκο και επιστροφή από Μπουένος Άιρες. (Στο ενδιάμεσο θα γυρίσουμε ό,τι γυρίζεται σε δύο μήνες περίπου). Από τις εταιρείες που ανέφερα, εσείς οι έμπειροι με τα αεροπλάνα, τι προτείνετε; Έχω διαβάσει το απίστευτο θάψιμο για Iberia και British, γι' αυτό ρωτώ. :D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Γεια σε όλους,
Οργανώνουμε ταξιδάκι για τον ερχόμενο Απρίλιο - Μάιο σε Χιλή- Αργεντινή. Προσπαθώ να βρω πτήση για Σαντιάγκο και επιστροφή από Μπουένος Άιρες. (Στο ενδιάμεσο θα γυρίσουμε ό,τι γυρίζεται σε δύο μήνες περίπου). Από τις εταιρείες που ανέφερα, εσείς οι έμπειροι με τα αεροπλάνα, τι προτείνετε; Έχω διαβάσει το απίστευτο θάψιμο για Iberia και British, γι' αυτό ρωτώ. :D
Αυτά είναι ταξίδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλά να περάσετε.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Επανέρχομαι, με διευρυμένο θέμα πλέον.
Εκτός τυχόν απόψεων περί αεροπορικών εταιρειών, θα σας γράψω εδώ τα μέρη που έχουμε στο σχέδιο. Αν υπάρχει κάτι άλλο, αν κάποια - κάποιος έχει να προτείνει κι άλλα, με χαρά! Άλλωστε γι' αυτό ανέβασα το θέμα, να ακούσουμε κανένα έμπειρο, ή και ονειροπόλο. :)
Λοιπόν, το ταξίδι θα είναι με τον μικρό μας φυσικά, θα είναι 18 μηνών τότε.
Έχουμε λοιπόν, κατά σειρά
Santiago 5 μέρες
Valparaiso 3
Punta Arenas 2-3
El Calafate 4
El Chalten 4
San Carlos di Bariloche 4
Cordoba 4
Tucuman 2
Salta - Purmamarca 5
Cafayate 2
Mendoza 3
Asunsion 3
Iguazu 3
Buenos Aires 4
Το πρόγραμμα είναι στο περίπου, εξαρτάται και από τα αεροπορικά, μπορεί να αντιστραφεί αν βολέψει να πάμε Μπουένος πρώτα, αλλά όπως και να έχει θα πρέπει να ξεκινήσουμε από νότια την περιήγηση, μιας και θα είναι φθινόπωρο.
Το θέμα είναι πώς να χωρέσουμε και τη Mendoza, έχει καεί το κεφάλι μου.
Οι μετακινήσεις εκεί θα είναι είτε με αεροπλάνο, είτε με λεωφορείο νυχτερινό, να κοιμόμαστε όλοι και ο μικρός. Θα μπορούσαμε και πιο μεγάλες αποστάσεις με λεωφορεία, αλλά δε γίνεται ακόμη, θα αυτοκτονήσουμε όλοι μαζί οι επιβάτες. :D
Σκοπεύουμε να δουλέψουμε πολύ το couchsurfing, να γνωρίσουμε κόσμο σε μικρές πόλεις και χωριά κτλ, οπότε οποιοδήποτε κονέ υπάρχει, θα βοηθούσε. @Yorgos , @10900km , @taver , @hydronetta , @isabelle και όποιος άλλος ακούει κι έχει κάτι, ας μας βοηθήσει. :)
Ευχαριστούμε για οτιδήποτε γραφτεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Santiago 5 μέρες - μια μέρα και πολύ του είναι, τι θα κάνετε τόσες μέρες εκεί; δεν έχει αξιοθέατα πρακτικά, άντε να πάτε για κρασάκια μια μέρα
Valparaiso 3 - πολλές! Για μένα δεν είναι για πάνω από μια μερα
Punta Arenas 2-3 ωραία έχει εκδρομές από εδώ
El Calafate 4 πολλές...
El Chalten 4 πολλές!
San Carlos di Bariloche 4 παρά πολλές
Cordoba 4 απαπα
Tucuman 2
Salta - Purmamarca 5 Ε κάτι έχει να κάνετε, αλλά 5 μερες;;;
Cafayate 2 δεν ξερω
Mendoza 3 για ήσυχα και γκουγκουρμεδικα καλά είναι... λίγο βαρετά
Αsunsion 3 - θα αυτοκτονήσεις. Δε βλέπεται.
Iguazu 3 - 2 μέρες αρκουν
Buenos Aires 4 οκ
Το πρόγραμμα είναι στο περίπου, εξαρτάται και από τα αεροπορικά, μπορεί να αντιστραφεί αν βολέψει να πάμε Μπουένος πρώτα, αλλά όπως και να έχει θα πρέπει να ξεκινήσουμε από νότια την περιήγηση, μιας και θα είναι φθινόπωρο.
Το θέμα είναι πώς να χωρέσουμε και τη Mendoza, έχει καεί το κεφάλι μου.
Οι μετακινήσεις εκεί θα είναι είτε με αεροπλάνο, είτε με λεωφορείο νυχτερινό, να κοιμόμαστε όλοι και ο μικρός. Θα μπορούσαμε και πιο μεγάλες αποστάσεις με λεωφορεία, αλλά δε γίνεται ακόμη, θα αυτοκτονήσουμε όλοι μαζί οι επιβάτες. :D
Σκοπεύουμε να δουλέψουμε πολύ το couchsurfing, να γνωρίσουμε κόσμο σε μικρές πόλεις και χωριά κτλ, οπότε οποιοδήποτε κονέ υπάρχει, θα βοηθούσε.

Εγώ θα πήγαινα Βραζιλία περισσότερο. Καλά, Περού θα πήγαινα, αλλά αν επιμένετε για το από κει κομμάτι της λατινικής Αμερικής Ε στη Χιλή το ωραίο είναι οι έρημοι του βορά και το νησί του Πάσχα, στην Παραγουάη τίποτε, στην Αργεντινή άντε πες το Μπουένος Άιρες στην πολλή βαρεμάρα. Δέκα φορές Βραζιλία από όλα αυτά αν κάνετε το έγκλημα και δεν πάτε Περού. Ειλικρινά στο λέω, εγώ τα θεωρώ πολύ βαρετά όλα αυτά, αδιάφορα για έναν ευρωπαίο, κρίμα να πάτε μέχρι εκεί για να δείτε ο,τι πιο αδιάφορο έχει η ήπειρος.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ξέχασα να αναφέρω ότι θέλουμε να κάνουμε πεζοπορίες στις περισσότερες περιοχές από αυτές. Δηλαδή με βάση το El Chalten να κάνουμε κάθε μέρα πεζοπορίες στην περιοχή, το ίδιο στο El Calafate κτλ. Το μωρό το κουβαλάω σε σακίδιο πλάτης ανάλογο. Το Σαντιάγο, ή το Μπουένος Άιρες αν πάμε ανάποδα, το υπολογίζω κάμποσες μέρες λόγω jet lag, κι επειδή δεν ξέρουμε πώς θα το αντιμετωπίσει ο μικρός.
Νησί Πάσχα δε μας βγαίνει το μπάτζετ, κι ούτε καίγομαι προς το παρόν, θα πάμε ξανά εκεί έτσι κι αλλιώς, για Γκαλαπάγκος επίσης όταν μεγαλώσει ο Έκτορας.
Περού και Βολιβία, όπως και Βραζιλία, δεν τα βάλαμε γιατί είναι ακόμα ζόρι να ψάχνω τι νερό θα πιει ο μικρός, αν τον τσίμπησε τίποτα περίεργο στη ζούγκλα, αφού δεν μπορεί να μας το πει.
Το Park National los Glacieres , και τέτοια παρομοια, δεν αξίζουν δηλαδή; Μας φαινονται πολύ εντυπωσιακά, όπως και τα χωριά εκεί γύρω από τη Salta,όπου λέω να νοικιάσω και αμάξι δύο μέρες.
Η αρχική σκέψη ήταν να περάσουμε 5 μήνες, με Βολιβία, Περού και Ισημερινό επίσης, αλλά θέλουμε να μείνει και κανένα φράγκο και χρόνος για Ισλανδία στην επιστροφή, και δεν ξέρουμε πώς να θα πάει τέτοιο ταξίδι με μωράκι.
Μήπως βοήθησα πιο πολύ, ή δεν αλλάζεις γνώμη;; :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέχασα να αναφέρω ότι θέλουμε να κάνουμε πεζοπορίες στις περισσότερες περιοχές από αυτές. Δηλαδή με βάση το El Chalten να κάνουμε κάθε μέρα πεζοπορίες στην περιοχή, το ίδιο στο El Calafate κτλ. Το μωρό το κουβαλάω σε σακίδιο πλάτης ανάλογο.
Καλούτσικα είναι, αλλά δίπλα είναι το Περού...

Το Σαντιάγο, ή το Μπουένος Άιρες αν πάμε ανάποδα, το υπολογίζω κάμποσες μέρες λόγω jet lag, κι επειδή δεν ξέρουμε πώς θα το αντιμετωπίσει ο μικρός.
E, buenos Aires τότε.


Περού και Βολιβία, όπως και Βραζιλία, δεν τα βάλαμε γιατί είναι ακόμα ζόρι να ψάχνω τι νερό θα πιει ο μικρός, αν τον τσίμπησε τίποτα περίεργο στη ζούγκλα, αφού δεν μπορεί να μας το πει.
Σε Περού και Βολιβία δε βλέπω λίγο να πάτε στη ζούγκλα. Στη Βραζιλία ομοίως, αλλα είναι τα αξιοθέατα της χώρας.

Το Park National los Glacieres , και τέτοια παρομοια, δεν αξίζουν δηλαδή; Μας φαινονται πολύ εντυπωσιακά
,

Καλούτσικα είναι.

όπως και τα χωριά εκεί γύρω από τη Salta,όπου λέω να νοικιάσω και αμάξι δύο μέρες.
Ε θα τις γεμίσεις τις δύο μέρες. Αλλά όταν σκέφτομαι τι θα έβλεπες σε μπαλιά, Μεξικό , Περού, Βραζιλία... συγκρίνεται ο πόρος με τη Σαντορίνη;

Για το μωράκι δεν ξέρω να σας πω πολλά, ειδικά για τζετ λαγκ και υψόμετρα .
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλούτσικα είναι, αλλά δίπλα είναι το Περού...



E, buenos Aires τότε.



Σε Περού και Βολιβία δε βλέπω λίγο να πάτε στη ζούγκλα. Στη Βραζιλία ομοίως, αλλα είναι τα αξιοθέατα της χώρας.

,

Καλούτσικα είναι.


Ε θα τις γεμίσεις τις δύο μέρες. Αλλά όταν σκέφτομαι τι θα έβλεπες σε μπαλιά, Μεξικό , Περού, Βραζιλία... συγκρίνεται ο πόρος με τη Σαντορίνη;

Για το μωράκι δεν ξέρω να σας πω πολλά, ειδικά για τζετ λαγκ και υψόμετρα .
Δεν ξέρεις πόσο θέλουμε Περού και Βολιβία, αλλά:
Εφόσον το νερό δεν πίνεται, πώς κάνεις μπάνιο το μωρό, χωρίς να πιει νερό, αφού δεν καταλαβαίνει και θέλει να πίνει;
Επίσης, αν είναι να πάμε εκεί, έχω ήδη διαβάσει τα τρεκ που έκανες στο Περού, το θέμα είναι αν μπορώ να πάω εκεί με τον μικρό, γιατί δεν μπορώ να βασιστώ ότι θα είμαστε πάντα οκ σε διανυκτέρευση σε σκηνή, λόγω κλίματος εννοώ (στην Παταγονία φαντάζομαι έχει πιο πολύ αέρα και κρύο, όχι τόση υγρασία και υγρές συνθήκες, ή κάνω λάθος;) Οπότε, αν είναι να πάω ξανά, ας το κάνω στο μέλλον μία και καλή, λέω εγώ.
Επίσης, να διευκρινήσω ότι, με τον μικρό μαζί μας, το ενδεχόμενο μία διανυκτέρευσης δεν παίζει πουθενά για εμάς, το ελάχιστο είναι δύο. Δεν μπορούμε να γυρίζουμε μέχρι αργά βράδυ, και όλα γίνονται γενικά ένα επίπεδο πιο αργά σε σχέση με το πώς πηγαίναμε μόνοι. Υπολογίζοντας ότι δε θα αρρωστήσει, αν και γι' αυτο δε φοβάμαι.
Όταν δηλαδή μου λες μία μέρα το πολύ Σαντιάγο, υπολογίζω δυο, ή μία είναι καμία για εμάς.
Εσύ, πώς είδες τη φάση εκεί στο Περού, για μωρά (όχι ενήλικα μωρά :cool: ) κτλ;
Επίσης, αν κάποιος του φόρουμ έχει πάει στις περιοχές με βρέφος, ας σηκώσει το δάχτυλο, να μάθουμε τίποτα παραπάνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Οι μετακινήσεις εκεί θα είναι είτε με αεροπλάνο, είτε με λεωφορείο νυχτερινό, να κοιμόμαστε όλοι και ο μικρός .
Γερό να ΄ναι πρωτα απο ολα, αλλα βγαλε ενα βιντεο πως θα τρεχετε πισω του που θα χει αρχισει να περπαταει και θα θελει να τρεχει πανω κατω συνεχεια (μεχρι 6 ωρες με τρενο μου ειχε εβγαινε η γλωσσα και ειχε και παιδοτοπο στο τρενο να ξεκουραζομαι) :haha:.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γι 'αυτό υπάρχει moderator, να μας προσέχει. :)
Τις ανέφερα στον τίτλο, τον οποίο άλλαξα μετά, για να κάνω πιο γενικό το θέμα, χοχο!
Iberia, Alitalia, KLM, British ανέφερα. Από τις οποίες, όπως το βλέπω τώρα, μόνο η Alitalia έχει δωρεάν την αποσκευή, στις άλλες πληρώνεις, εννοώ στο χαμηλότερο ναύλο. Α ρε @Samion , βρήκες υποστηρικτή της Alitalia μάλλον. :cool:
Αν και παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να πάμε μόνο με χειραποσκευές - backpacks, μιας κι εκεί θα έχουμε κάποιες πτήσεις, και μετά την επιστροφή θα γυρίζουμε low cost Ευρώπη.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γερό να ΄ναι πρωτα απο ολα, αλλα βγαλε ενα βιντεο πως θα τρεχετε πισω του που θα χει αρχισει να περπαταει και θα θελει να τρεχει πανω κατω συνεχεια (μεχρι 6 ωρες με τρενο μου ειχε εβγαινε η γλωσσα και ειχε και παιδοτοπο στο τρενο να ξεκουραζομαι) :haha:.
Ας θέλει αυτός να περπατάει, και θα είμαστε καλά. Τα λεωφορεία θα είναι νυχτερινά γι' αυτό το λόγο βασικά, είναι οι ώρες που κοιμάται, ελπίζω. Τώρα, όσο πιο πολύ θέλει να περπατάει μέσα στη μέρα, έστω και στο ρυθμό του, τόσο πιο πολλή ξεκούραση θα είναι για εμένα, γιατί δε θα κουβαλάω 16+ κιλά στην πλάτη μου, όσο βολικό κι αν είναι το σακίδιο.
Γι' αυτό και απορρίψαμε τα ημερήσια δρομολόγια, και θα κινούμαστε γενικά λίγο αργά.
Θα είναι δύσκολα έτσι κι αλλιώς, το ξέρουμε. Αλλά, κι εδώ τώρα που κάθομαι και γράφω, είναι δύσκολα, μου κλείνει το PC συνέχεια και σκαρφαλώνει στην καρέκλα μου :D
Απλά, είναι ίσως μοναδική περίοδος που θα έχω τόση άδεια από τη δουλειά, και θέλουμε να ζήσουμε μια περιπέτεια να θυμόμαστε, όχι απλά να περάσουμε χαλαρά στην Κρήτη.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Αν φθάσετε στην Ασουνσιόν πρωί, σας προτείνω να περάστε μόνο ένα βράδυ, να πάτε με το που θα φθάσετε στο ξενοδοχείο σας ή ό,που αλλού θα έχετε κανονίσει να μείνετε, να αφήστε πράγματα, να κάντε μία γύρα, να περάστε το βράδυ εκεί, και την επομένη να πάρετε βραδινό λεωφορείο για Φοζ. Η διαδρομή τού λεωφορείου από Ασουνσιόν για Σιουδάδ ντελ Έστε δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (εκτιμώ), οπότε δεν θα χάσετε κάτι συγκλονιστικό. Στη δε Ασουνσιόν, αν μείνετε τρίτη μέρα, δύσκολα θα δείτε κάτι που δεν θα έχετε δει τις δύο προηγούμενες (για να μην γράψω την πρώτη-πρώτη). Η NSA, η μόνη εταιρεία που πηγαίνει μέχρι Φοζ και δεν τερματίζει το δρομολόγιό της στη Σιουδάδ ντελ Έστε, έχει γραφείο στο κέντρο, σε μια γωνιά τής Plaza Uruguaya. Δεν χρειάζεται να πάτε στον σταθμό των λεωφορείων για να αγοράσετε εισιτήριο. Όταν δοκίμασα να αγοράσω online, το σύστημά τους δεν λειτουργούσε.

Επίσης, αν φθάσετε στο Φοζ πρωί, νωρίς, κι έχετε σκοπό να πάτε και στη βραζιλιάνικη και στην αργεντίνικη πλευρά των καταρρακτών, μπορείτε να το κάνετε σε δύο διαδοχικές ημέρες, και να “σώσετε” την τρίτη, που βλέπω ότι έχετε στο πρόγραμμα να περάσετε εκεί. Το Φοζ σαν πόλη δεν έχει πολλά να σε κρατήσουν απασχολημένο, μια ιδέα περπατώντας στους κεντρικούς δρόμους την παίρνεις ακόμα και αργά το απόγευμα/νωρίς το βράδυ, μετά από ολοήμερη επίσκεψη στους καταρράκτες.

Τα γράφω αυτά για να δώσω ιδέες πώς θα μπορούσατε να “εξοικονομήστε” δύο μέρες, και να τις περάσετε αλλού, ίσως.

Περί αεροπορικών, αν τα open-jaw εισιτήρια που βρείτε είναι πολύ ακριβότερα από απλά μετ’ επιστροφής είτε για Μπουένος Άιρες είτε για Σαντιάγο, έχετε κατά νου τη Sky (https://www.skyairline.com/english), για το Μπουένος Άιρες-Σαντιάγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom