Αργεντινή Βραζιλία Αργεντινη-Βραζιλια καμια προταση?

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
4/03/2010 φευγω για Αργεντινη-Βραζιλια!!Προορισμος ετων-ονειρου-καψουρα-αποθημενο οπως θελετε πειτε το.Καθε συμβουλη δεκτη:clap:
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Καλό ταξίδι να έχεις, είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις φανταστικά.
Σε καμία περίπτωση μη χάσεις τους καταρράκτες Ιγκουασού.
Επίσης αν πας Ριο πετάξου μέχρι το Buzios, είναι περίπου 2 ώρες οδήγηση.
Που αλλού σχεδιάζεις να πάς;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δίχως ίχνος εμπάθειας προς τους Αργεντίνους (τους οποίους ομολογώ πως αντιπαθώ, όπως και όλοι σχεδόν οι ισπανόφωνοι), κάθε μέρα που περνάς στην Αργεντινή είναι μια μέρα χαμένη στη Βραζιλία. Καλά κάνεις και θες να πας και στις δύο, αλλά η εντελώς προσωπική μου άποψη είναι πως η Αργεντινή είναι η πιο υπερτιμημένη χώρα στην ήπειρο και δεν έχει και πολλά να πει μπροστά στην πολυσχιδή Βραζιλία. Στη θέση σου λοιπόν, αν είχα ας πούμε ένα μήνα, δε θα το έκανα 15 + 15 μέρες, αλλά κάτι σαν 22 +8 υπέρ της Βραζιλίας.

Φυσικά δικό σου είναι το ταξίδι, ό,τι θες το κάνεις και πάντα είναι καλύτερο να βγάζουμε μόνοι μας τα συμπεράσματά μας, από ιδία εμπειρία, απλώς λέω μια υποκειμενική άποψη.
Από όλες τις νοτιαμερικάνικες πάντως, ούτε η Βραζιλία ούτε η Αργεντινή είναι οι πιο συναρπαστικές, όμορφες, αυθεντικές ή περιπετειώδεις, πάλι κατά τη γνώμη μου.
 
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη, παταγωνια
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκανη
εγώ θα έλεγα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι και τόσο κάθετοι ειδικά όταν δίνουμε πληροφορίες σε κάποιους που πρόκειται να ταξιδέψουν!!!
Πάντως yorgos είσαι ο μόνος άνθρωπος στις δεκάδες με τους οποίους έχω μιλήσει που έχουν τόσο αρνητικη άποψη για την Αργεντινή!!!
Μου κάνει πραγματικά εντύπωση!!! :rolleyes:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δίχως ίχνος εμπάθειας προς τους Αργεντίνους (τους οποίους ομολογώ πως αντιπαθώ, όπως και όλοι σχεδόν οι ισπανόφωνοι), κάθε μέρα που περνάς στην Αργεντινή είναι μια μέρα χαμένη στη Βραζιλία. Καλά κάνεις και θες να πας και στις δύο, αλλά η εντελώς προσωπική μου άποψη είναι πως η Αργεντινή είναι η πιο υπερτιμημένη χώρα στην ήπειρο και δεν έχει και πολλά να πει μπροστά στην πολυσχιδή Βραζιλία. Στη θέση σου λοιπόν, αν είχα ας πούμε ένα μήνα, δε θα το έκανα 15 + 15 μέρες, αλλά κάτι σαν 22 +8 υπέρ της Βραζιλίας.

Φυσικά δικό σου είναι το ταξίδι, ό,τι θες το κάνεις και πάντα είναι καλύτερο να βγάζουμε μόνοι μας τα συμπεράσματά μας, από ιδία εμπειρία, απλώς λέω μια υποκειμενική άποψη.
Από όλες τις νοτιαμερικάνικες πάντως, ούτε η Βραζιλία ούτε η Αργεντινή είναι οι πιο συναρπαστικές, όμορφες, αυθεντικές ή περιπετειώδεις, πάλι κατά τη γνώμη μου.
ποιες θεωρεις εσυ;;
 

coco jelado

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
.........
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Στη Βραζιλία αξίζει ν' αφιερώσεις χρόνο σίγουρα και σε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος ή νησάκι. Εγώ είχα πάει στο Trindade το οποίο βρίσκεται μεταξύ Ρίο ντε Τζανέιρο και Σάο Πάολο με κοντινή παραθαλάσσια κωμόπολη το Paraty, το οποίο επίσης πολύ όμορφο μέρος, αλλά θα πρότεινα καλύτερα Trindade. Το μέρος είναι μικρό μεν (έχει βέβαια αρκετά καταλύματα, εστιατόρια κλπ), σαν παράδεισος, καταπράσινο, με πολλούς καταρράκτες, απίστευτες παραλίες, φοβερές θάλασσες και πολυποίκιλη χλωρίδα και πανίδα...τέλεια!
Επίσης άλλο μέρος πολύ ωραίο είναι και το Isla Bella. Ήταν να πάω εκεί αντί για το Trindade αλλά τελικά κατέληξα στο τελευταίο.
Αν μείνεις στο Ρίο να επιλέξεις να μείνεις στην Ipanema κι όχι στην Copacabana, είναι καλύτερα και σαν περιοχή και από κόσμο.
Τέλος εγώ είχα μείνει και 4 μέρες στο Santos, ωραία πόλη με πολύ ωραίο ενυδρείο και οι άνθρωποι εκεί είναι όλη μέρα στην παραλία. Αυτά! Καλά να περάσεις!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom