Αρχαιολογικοί χώροι στην Ελλάδα...Ποιους αγαπάμε περισσότερο;

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Θησαυροί σκορπισμένοι σε κάθε γωνιά της χώρας...Όλοι σημαντικοί, λατρεύουμε κάποιους περισσότερο; Είτε επειδή η εποχή της ακμής τους μας γοητεύει είτε επειδή μας συνδέει κάτι με τον ίδιο τον χώρο;
Π.χ. Βεργίνα, δική μου αγαπημένη εδώ και χρόνια.
Ακρόπολη, εννοείται.
Ακροκόρινθος, εντυπωσιακή.
Θα θυμηθώ και άλλους σιγά-σιγά...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Βεργίνα, Δωδώνη.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ακρωτήρι στη Σαντορίνη.
Ναός Επικούριου Απόλλωνα στις Βάσσες Φιγαλείας, έστω και με το στέγαστρό του...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κνωσός, Φαιστός, Κάμειρος, Ακρωτήρι, Δήλος.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Αμφιάρειο ή Αμφιαράειο κοντά στον Κάλαμο αττικής. Τόπος λατρείας του χθόνιου Θεού και ήρωα του Αργους Αμφιαράου. Το ιερό του λειτουργούσε ως μαντείο και θεραπευτήριο. Αγαπημένος χώρος με ιδιαίτερη συναισθηματική αξία.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αμφιάρειο ή Αμφιαράειο κοντά στον Κάλαμο αττικής. Τόπος λατρείας του χθόνιου Θεού και ήρωα του Αργους Αμφιαράου. Το ιερό του λειτουργούσε ως μαντείο και θεραπευτήριο. Αγαπημένος χώρος με ιδιαίτερη συναισθηματική αξία.
Θα ψάξω να τον βρω όταν βρεθώ κοντά στον Κάλαμο...
Άλλος αγαπημένος χώρος το νεκρομαντείο στον Αχέροντα...
Δεν έχω καταφέρει να πάω Δήλο και Κνωσό ακόμη. Σίγουρα θα ήταν πρώτα στη λίστα των αγαπημένων κι αυτά.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Την αρχαία Ολυμπία κανείς δεν την συμπεριέλαβε?Μετά την Ακρόπολη νομίζω είναι η αρχαία Ολυμπία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακρωτήρι, Μυκήνες, Δελφοί, Δήλος, Επίδαυρος, Κνωσός με αυτή τη σειρά. Δεν έχω πάει στη Βεργίνα, απάραδεκτος το ξέρω, ίσως προλάβω φέτος.

Η Ολυμπία ειδικά, απογοητευτική για μένα ως θέαμα. Η Ακρόπολη παρά την τεράστια σημασία της κι αυτή, όσες φορές έχω πάει χάνει λόγω λαοθάλασσας στο impact που έχει (το ίδιο ισχύει και για τη Λίνδο). Την πρώτη φορά που ανεβαίνεις πάντως, σε πιάνει ένα σύγκρυο. Αλλά σαν Ακρωτήρι (κυρίως) και Μυκήνες (καταπληκτικά τα εκθέματα στο μουσείο), πουθενά. Στους Δελφούς έχω πάει υπερβολικά πολλές φορές ίσως, αλλιώς θα ήταν και ψηλότερα. Νομίζω πως θα μου αρέσει πολύ η Σαμοθράκη που δε με έχει αξιώσει η τύχη να πάω.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ισως κάθε τόπος- και εποχή- αποπνέει μια αύρα που κρούει κάτι στο υποσυνείδητο του καθένα ή κάτι "ξύνει" στο χαρακτήρα του. Ο,τι έκαναν και οι χώροι αυτοί όταν ήταν εν δράσει ας πούμε. Πείτε και ποιός αρχαιολογικός χώρος θεωρείτε ότι σας ταιριάζει περισσότερο.
Με Ακρωτήρι θα ξεκινούσα κι εγώ τη λίστα και θα συνέχιζα με Δήλο. Από τα υπόλοιπα δεν τρελαίνομαι για τη Βεργίνα. Μεταξύ Ακρόπολης και Επικούρειου θα πήγαινα στον δεύτερο, που είναι όντως ένας μικρός παρθενώνας, ας πούμε πιο primitive. Το περιβάλλον, η θέση και το υλικό με έλκουν περισσότερο, εντάξει είμαι ακαλλιέργητος αλλά τι να κάνω? Μεταξύ Ολυμπίας και Δελφών θα πήγαινα μάλλον στους Δελφούς μιας και καθόλου της ανταγωνιστικότητας ή του χουλιγκανισμού δεν είμαι. Εκκρεμότητα έχω μόνο τη Σαμοθράκη.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ολυμπία, γιατί εκεί μεγάλωσα, εκεί έμαθα για το ολυμπιακό ιδεώδες, εκεί μίλησα τα πρώτα μου αγγλικά, τα πρώτα μου ιταλικά...Τον έχω επισκεφθεί αμέτρητες φορές και ακόμη και τώρα όταν κατεβαίνω σπάνια θα παραλείψω να τον επισκεφθώ...
Ακολουθούν Μυκήνες, Επικούρειος Απόλλωνας, Δωδώνη, Ακρόπολη...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πολύ καλή εντύπωση μού έκανε και ο αρχαιολογικός χώρος στο Παλαμάρι της Σκύρου (ανακαλύφθηκε οικισμός της Χάλκινης περιόδου, παρακαλώ. Ο μισός είναι βυθισμένος..βλέπουμε όμως τις εντυπωσιακές οχυρώσεις - εξέλιξη της τεχνικής της Συροπαλαιστίνης - οργανωμένη πολεοδομία). Πέρα από την αξία του ιδιου του χώρου, αξίζουν και ο υπεύθυνοι αρχαιολόγοι, που ετοίμασαν με μεράκι τον χώρο για να τον επισκεπτόμαστε εμείς.Να είναι καλά και το Γ' ΚΠΣ, βέβαια! Αξίζει σίγουρα μια και δυο επισκέψεις από όλους μας!!!!
http://www.tdpeae.gr/index.php?ID=8TReZqbOv56KwJkn
σκ.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom