Τουρκία Αρχόντισσα Πόλη

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
εσένα θα διάλεγα γι αυτή την τόσο ξεχωριστή στιγμή της ζωής μας.
Η απόφαση ομόφωνη,το μωρό θα βαφτιστεί στην Κωνσταντινούπολη,
ταξίδι και Μυστήριο,δύο σ ένα,θα μας βγει και οικονομικά.
Λίγοι και εκλεκτοί φίλοι θ ακολουθήσουν.Ευκαιρία να γνωρίσουν μια πόλη
για την οποία έχουν ακούσει τόσα πολλά.
Μας υποδέχτηκες φορώντας τ ανοιξιάτικα.Κούκλα με την πρώτη ματιά
και στη συνέχεια όμως δεν μας απογοήτευσες.
Κέρδισες ακόμα και τους δύσπιστους της παρέας.
Αυτοί που την πρώτη μέρα σε κοίταξαν καχύποπτα,υποσχέθηκαν μετά από έξι μέρες σουλάτσου στις γειτονιές σου,ότι θα ξανάρθουν το συντομότερο.

Δευτέρα του Πάσχα και όλοι πιστοί στο ραντεβού μας στην Παναγία των Βλαχερνών που βρίσκεται στο Φανάρι.
Μια εκλησία ιστορική,πολύ ήσυχη,απλή, με λίγες εικόνες μόνο να στολίζουν τους λευκούς τοίχους και ένα μεγάλο κήπο.
Τρεις ιερείς και ένα ζευγάρι που βοηθά στη συντήρηση του ναού,μας υποδέχτηκαν όλο ζεστασιά και χαμόγελο.
Οι καφέδες δεν άργησαν να ψηθούν και να σερβιριστούν στην αυλή απ όπου φαίνεται ένα μέρος της Πόλης και ο Κεράτιος να λαμπυρίζει ανάμεσα.
Η ατμόσφαιρα κατά τη διάρκεια της τελετής κατανυκτική.
Λείπουν όλα όσα έχουμε συνηθίσει σε μια βάφτιση,τα λουλούδια,τα τούλια,οι προβολείς και ο πολύς κόσμος.
Τις ψαλμωδίες διαδέχεται η φωνή του Μουεζίνη που καλεί τους πιστούς σε προσευχή.
Κάποια στιγμή ακούγονται ταυτόχρονα, κι εμένα με κατακλύζουν ρίγη συγκίνησης.
Ο Θεός και των δύο καλείται να δώσει την ευχή του.
Όσα κι αν προσπαθήσω να γράψω όμως δεν πρόκειται να σας μεταφέρω αυτό που βίωσα.Τα απλά τελικά είναι τα πιο όμορφα,αυτά που δεν πρόκειται να ξεχάσεις ποτέ.
Εντύπωση μου καναν επίσης τα λόγια του παπά ότι τα Μυστήρια δεν πληρώνονται και αν θέλουμε ντε και καλά να δώσουμε χρήματα να τα διαθέσουμε εκεί που τα χουν ανάγκη.
Το απόγευμα της ίδιας μέρας οι περισσότεροι απ την παρέα απολαύσαμε τον καφέ μας μπροστά στον Βόσπορο στο καφέ του Ciragan .
Ανάκτορο που χει αναπαλαιωθεί και λειτουργεί ως ξενοδοχείο.
Μετά από υπόδειξη της Έρσης,ναι της δικής μας,πήγαμε για φαγητό στο Sarnic στην περιοχή του Soultanahmet,πίσω ακριβώς από την Αγία Σοφία σένα πλακόστρωτο σοκάκι που το φως το φαναριών το κανε μαγικό.
Βυζαντινή δεξαμενή 1500 χρόνων που τώρα έχει γίνει εστιατόριο.
Ο χώρος διακοσμημένος πολύ προσεκτικά φωτίζεται μόνο από κεριά.
Τα δύο κεντρικά τραπέζια έχουν κλειστεί 15 μέρες πριν και μας περιμένουν.
Χαμηλή μουσική που σε μεταφέρει σ άλλες εποχές μακρινές,ακόμα και το κρασί σερβίρεται σε πήλινα ποτήρια,το γυαλί δεν έχει καμιά θέση εδώ.
Οι γεύσεις μοναδικές καθότι τιμήσαμε την τοπική κουζίνα.
Μια βραδιά που θ αναπολούμε νοσταλγικά για πολύ καιρό.

Έρση ένα Μεγάλο Ευχαριστώ απ όλους.
Το Sarnic ίσως το καλύτερο εστιατόριο που χουμε πάει ποτέ
 

Attachments

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Nτινα και πάλι να σας ζήσει ο μικρός...χαιρομαι που κάνατε τη βάφτιση όπως θέλατε....μ'αρεσε πολύ αυτό που περιγράφεις ....λιτή ,ατμοσφαιρική και ουσιαστική τελετή ....το εστιατόριο αυτό φαινεται καταπληκτικό....να το βάλω στα σχέδια για την επομενη φορά ή ένα γευμα για δυο θα μου κοστισει όσο τα εισητηρια?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ο Θεός και των δύο καλείται να δώσει την ευχή του.



Πολύ όμορφη σκέψη που δείχνει καθαρά την ατμόσφαιρα της Πόλης και πως την βίωσες!!!
καλώς ήρθες και να σου ζήσει ο γιος!!!!!!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να σας ζήσει ο μικρός! Καλοφώτιστος! Πολύ χαίρομαι που η βάφτιση εξελίχθηκε τόσο μυσταγωγικά.
Χαίρομαι επίσης πολύ που σας ικανοποίησε και η κουζίνα του Sarnic! Γιατί ο χώρος είναι όντως υπέροχος!
Να είστε πάντα γεροί και να κάνετε παντου όμορφα ταξίδια με τα παιδιά σας!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ντίνα να σας ζήσει ο Έκτορας!!! Να είστε πάντα καλά να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να κάνετε πολλά-πολλά ταξίδια όλοι μαζί! :lol:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ντίνα μου η αρχή σου με συγκίνησε και με ενθουσίασε, ατμόσφαιρα, μυσταγωγία, κατάνυξη, τώρα περιμένω και τα υπόλοιπα, τις μυρωδιές των μπαχαρικών, το γουργούρισμα του ναργιλέ, το σουλάτσο στα σοκάκια. Κάνε με να λαχταράω ακόμα πιο πολύ να πάω στη Πόλη
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τι όμορφη ιδέα να βαπτίσετε το μωρό σας στην Πόλη!
Να σας Ζήσει και να τον βλέπετε πάντα ευτιχισμένο!

 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Kαλά ο μικρός θα έχει να θυμάται και να μιλάει για τα πιο πρωτότυπα βαφτίσια :D

Να σας ζήσει και πάλι ο Εκτοράς σας, Ντινάκι... Τα καλύτερα στη ζωή του, του εύχομαι ...

....Και το ΕΡΣΗ ΤRAVEL, για άλλη μια φορά, δεν απογοήτευσε τους πελάτες του :clap:
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Καλημέρα Ντίνα, καλημέρα σε όλους,

θα ήθελα και εγώ να ευχαριστήσω την Έρση, οι περιγραφές και οι πληροφορίες της ήταν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικές!

Η Ντίνα πραγματικά ήταν πολύ συγκινημένη την ημέρα εκείνη, παρόλα αυτά, η ατμόσφαιρα ήταν έτσι ακριβώς όπως την περιγράφει! Η Πόλη ήταν μαγευτική!

Ioanna με ή χωρίς δικές μας περιγραφές να πας σίγουρα στην Κωνσταντινούπολη, θα σου αρέσει πάρα πολύ! Νομίζω ότι μετά το Θιβέτ θα είναι ένας καλός επόμενος προορισμός!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Κορίτσια κι αγόρια ευχαριστώ κατ αρχήν για τις ευχές:lol:

Dafni το Sarnic δεν ήταν καθόλου ακριβό,
Με κυρίως πιάτο,σαλάτα,ορεκτικά,κρασί, ρακή,αναψυκτικά
και επιδόρπιο (αυτά τα θεικά γλυκά τους) στοίχησε κατ άτομο 35 ευρώ.
Μην ξεχάσω ν αναφέρω ότι και το σέρβις τους ήταν άψογο,
την επόμενη φορά που θα πας, βάλτο οπωσδήποτε στο πρόγραμμα σου:lol:
μπορεί να στο κανονήσει και το πρακτορείο ERSI TRAVEL.
Ιωάννα θα πάμε και στα παζάρια,αλλά πρέπει να ξαποστάσω λίγο
τα πόδια μου δεν είναι για πολλά πολλά...:haha:
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Ντίνα μου , να σας ζήσει το μωράκι σας.Να είναι πάντα γερό και τυχερό στη ζωή του.
Η περιγραφή σου με συγκίνησε αρκετά και μας μετέφερες όλη την κατανυχτική ατμόσφαιρα.Μπράβο και στο ΕΡΣΗ travel ...φαίνονται όλα υπέροχα!
Μάλλον θα πρέπει να βάλω και εγω στο ταξιδιωτικό μου πρόγραμμα την Κωνσταντινούπολη !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom