Γαλλία Ας μιλησουμε για το Παρισι...

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ξερω πως για το Παρισι εχουν γραφτει παρα πολλα. Η παρακατω ιστορια, που θα μπορουσατε να μην την πειτε και ιστορια (εγω ας πουμε τη λεω διαλογο ή κουβεντα) δεν εχει καθολου, μα καθολου αφηγηματικο περιεχομενο (θα προσπαθησω τουλαχιστον). Εκεινος κι εγω* ειμαστε στο αεροδρομιο λιγο πριν την πτηση μας για Ρωμη στο δρομο της επιστροφης προς Θεσσαλονικη. Ακολουθει η μεταξυ μας κουβεντα (στο περιπου). Μεσα απ' αυτη μπορουν να αντληθουν χρησιμες πληροφοριες για τον μελλοντα ταξιδιωτη της πολης αλλα, θα ειμαι ελαχιστα περιγραφικος. Τη σκηνοθεσια θα ηθελα να την αναλαβει ο καθενας και να στησει τα σκηνικα που θελει για τον εαυτο του... Αλλωστε για μενα αυτη ειναι η μαγεια των ταξιδιων. Ολοι βλεπουμε τα ιδια αξιοθεατα, περνουμε απο τα ιδια μερη, διασχιζουμε τους ιδιους δρομους. Μα ο ενας τα αντιλαμβανεται τελειως διαφορετικα απο τον αλλον.

*Τα λογια του ενος εμφανιζονται με μπλε και του αλλου με μαυρο, για να ειναι πιο ευκολο να παρακολουθειτε τη συζητηση. Τυχον αλλο χρωμα θα χρησιμοποιηθει για τα λογια καποιου τριτου.



-Αυτα τα ελβετικα σοκολατακια που ειναι τυλιγμενα 10 φορες και μεχρι να τ' ανοιξεις για να φας ενα κανεις μιση ωρα, τα 'χει σιχαθει η ψυχη μου.
-Τα ποια;
-Να ρε αυτα... Ηθελα να 'ξερα αλλα δεν εχει αυτο το αεροδρομιο; Charles de Gaulle σου λεει μετα...
-Ελα ρε, παρε μια toblerone, μου θες και σοκολατακια πολυτελειας.
-Δεν τα θελω για μενα, για δωρο ειναι.
-Παρε ποτα απο δω, για δωρο θα παρουμε macaron απ' απεναντι. Απο τη Γαλλια δωρο ελβετικα σοκολατακια; Ημαρτον!
-Τι λε ρε μεγαλε, macaron απο απεναντι να παρεις εσυ. Σιγα μη δωσω 25 ευρω για ενα κουτακι με 8 macaron. Αλλωστε πηρα απ' το Παρισι τα εξι 4,50 ευρω.
-Απο φουρνο;
-Οχι, απο τα McDonalds στο Les Halles...
-Στο ποιο;
-Στο μεγαλο το εμπορικο ρε, που 'χει μετρο και rer απο κατω.

-Τωρα κατι μας ειπες.
-Εισαι και σπιρτο παναθεμα σε. Που ημαστε στον -3 οροφο και μου λες: “ενταξει ισογειο ειμαστε, απο δω βγαινουμε”, ειχες δει το αιθριο.
-Ε και γιατι δεν ειπες να παρω κι εγω ρε; Ποτε τα πηρες;
-Καλα εισαι πολυ ηλιθιος. Οταν πηγες τουαλετα τα πηρα. Δεν σου δωσα να δοκιμασεις ρε και μου λες σιγα το γλυκο;
-Ε ναι, δεν ελεγαν και τιποτα. Αλλα με τα φθηνιαρικα που παιρνεις εσυ τι περιμενεις...
-Ναι, ειδα και το εκλερ που πηρες στο χερι με 5 ευρω απο τη Montorgueil και το πεταξες...
-Δεν ηταν εκλερ, παστα ηταν.
-Εκλερ το ελεγε...
-Εμ αμα δεν ξερουν πως λεγονται, πως ειναι δυνατον να τα φτιαχνουν καλα;
-Λολ
-Ωραιος δρομος ομως η Montorgueil, πλακοστρωτο, μαγαζακια, μπακαλικα, κρεωπολεια, φουρνοι, καφε.
-Γενικα ωραια ολη η περιοχη γυρω απο το Les Halles.
-Λιγο παρακμη ομως εκει που ειναι τα καταστηματα των μαυρων.
-Μη γινεσαι ρατσιστης ρε...
-Οχι, δεν το λεω γι' αυτο, ισα ισα που τους γουσταρω. Αλλα να, λιγο αποπνυκτικα ηταν. Σαν το ενα πανω στο αλλο, δεν ξερω κατι με χαλασε.
-Ε μπορει να φταιει που καναν τα εργα ρε και γκρεμιζαν ενα μερος απο το εμπορικο.
-Ισως, μας πηραν και τα αυτια τα κομπρεσερια.
-Ναι αλλα τα mojito δεν σε χαλασαν που τα πινες με 4,50 ευρω.
-Αφου ειχε happy hour μεχρι τις 11 εκει.
-Ε σχεδον παντου εχει happy hour στο Παρισι.
-Ναι αλλα συνηθως μεχρι τις 8 αντε 9.
-Ναι αλλα κρυωσαμε εξω... Αψου.
-Εγω φταιω; Αφου εσυ δεν καθοσουν μεσα με τιποτα.
-Ε δεν μ' αρεσουν τα παριζιανικα καφε μεσα. Τα περισσοτερα ειναι ψυχρα κι απο αδιαφορα ως οικτρα στη διακοσμηση.
-Ενω εξω ειναι πολυ ντιζαινατα! Ολα ιδια τραπεζοκαθισματα μπαμπου. Μονο τα χρωματα αλλαζουν. Ηθελα να 'ξερα ποιος εκανε την αρχη και τον αντιγραφουν οι αλλοι...
-Για να του δωσεις τα συγχαρηκια σου; Αψου.
-Ναι ρε... και κανονικα θα επρεπε να τους δωσουν το ονομα του.
-Στα τραπεζια και στις καρεκλες;
-Ναι, σ' αυτα... τι θα γινει θα τελειωσει αυτη στο ταμειο; Τελειωνε μανταμ, θα μου πεσουν τα μπουκαλια.
-Σκασε ρε θα γινουμε ρεζιλι... Αμαν πια κυριε γκρινιαρη. Ααααψου, αψου, αψου, αψουυυυυυυ... αααααχ
-Ναι απο μενα θα γινουμε ρεζιλι κυριε μυξιαρη. Ελα ανοιξε το εξωτερικο τσεπακι πισω στην τσαντα, εχω χαρτομαντηλα. Δεκα πακετακια 1 ευρω φιλε.
-Απ' τα Carrefur;
-Οχι, απο κει εξω απο το Les Halles κι αυτα. Εκεινο το καταστημα στη Rambuteau που 'χε φθηνα ειδη για το μπανιο, την κουζινα και τα μωρα, λιγο πριν την εκκλησια που δεν μπορουσαμε να περασουμε για να παμε να τη δουμε γιατι ειχαν οδοφραγμα για το εργοταξιο. Απο κει πηρα και τον αφρο και τα ξυραφακια που μου πεταξανε στον ελεγχο.
-Καταλαβα... αλλα γιατι δεν τα 'βαλες στη βαλιτσα σου; Αψου
-Γιατι ρε να τα βαλω στη βαλιτσα, να τωρα που χρειαστηκαν.
-Τι βλακας θε μου! Για τα ξυραφακια και τον αφρο λεω ρε... οχι για τα χαρτομαντηλα.
-Ε, τα ξεχασα. Σιγα την αξια... Επιτελους τελειωσε η αλλη (η κυρια στο ταμειο)... κατσε να τ' αφησω γιατι λιγο ακομα θα μου πεσουν...
-Πληρωνε τωρα 102 ευρω.
-Ανοιξε παλι πισω και βγαλε την καρτα μου. Στην εσωτερικη θηκη αριστερα, την κιτρινη.
-Κατσε να βγαλω και το boarding pass... Voila madam... merci.
-Ωραια γαλλικα μιλας!
-Ασ' τα διαλα ρε...
-Λεγε τωρα πως την ελαγαν την εκκλησια;
-Που θες να ξερω, ο επισκοπος του Παρισιου ειμαι; Να παλουκωσου και βγαλε το χαρτη να δουμε πως λεγεται. Μη μου πεις παλι ανοιξε πισω ομως, αλιμονο σου. Αψου, αψου...
-Χα χα οχι, ελα παρ' τον...
-Κατσε ρε ενα λεπτο, μην εισαι ορθιος.
-Α, αναπαυτηκα τα μπλε τα καθισματακια. Δεν τους το 'χα.
-Les Halles, Les Halles...
-Κοιτα τη μοβ, την 4 και θα πεσεις πανω του.
-Να το! Eglise Saint-Eustache λεγεται.
-Αγιος Ευσταθιος δηλαδη. Ε πες το ντε, Αη Σταθης. Τι ωρα ειναι;
-4 και 15. Σηκω παμε στα αρωματα...
-Δεν πηραμε απο την Gallery Lafayette αρωματα;
-Εσυ πηρες, εγω πηρα μονο ενα. Αν γυρισω Ελλαδα χωρις αρωματα θα με σκισουν...
-Ωχ, αιντε παμε...Καλα ειχαμε καθισει!
-Ελα που σου λεω ρε, εχει και ωραιες πωλητριες...
-Και τι να τις πω ρε; Αφου δεν ξερω γρι γαλλικα. Voulez vous coucher avec moi?
-E εισαι πολυ μαλ...ς. Εδω βρηκες να βγαλεις γκομενα; Ελα μιλαν και αγγλικα...
-Μπα πως το 'παθαν; Ελπιζω να καταλαβουν αν τους πω για one afternoon stand.
-Εγω παλι ευχομαι να μην καταλαβουν...
-Τοτε θα κανω αυτο το κολπο με τα χειλια του Martini.
-Ελα γοη σοβαρεψου...
-Καλα, πλακα κανω...
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
αχαχαχαχχαχα...έχει και συνέχεια; έχω λιώσει με τους διαλόγους...
Την επόμενη φορά, macaron να πάρετε από το Ladurée...:Ρ
Επίσης ήθελα να ρωτήσω, εσύ είσαι ο μπλε ή ο μαύρος; :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
...έχει και συνέχεια;
Φυσικα κι εχει, τοσα ειπαμε. Να μην γραψω τουλαχιστον τα μισα;

Την επόμενη φορά, macaron να πάρετε από το Ladurée...:Ρ
Σιγα να μην παρω κι απο το Fauchon... για το Laduree λεγαμε. Δεν ειναι κατι που με ενθουσιαζει το macaron, μου αρκουν αυτα που φερνει η αδερφη οταν ερχεται Ελλαδα.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, εσύ είσαι ο μπλε ή ο μαύρος; :D
Τι σημασια εχει;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ευαγγελια να παιξεις λοττο. Ο μπλε ειμαι...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Όταν είδα ότι ΕΣΥ γράφεις για Παρίσι, είπα "πάει χάλασε ο κόσμος"! :shock:
Αλλά πεθαίνω από το διάλογο!!!! Πολύ γέροι του Μάπετ μου κάνετε :haha:
Δώσε κι άλλο στο λαό!!! :clap: :clap: :clap:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τελικα οχι δεν το ειδα γιατι ειχε εισιτηρια μονο των 66 ευρω και οι υπολοιποι απο την παρεα δεν θελανε... Πως ηταν φοβερο; Κανε με να ζηλεψω...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τελικα οχι δεν το ειδα γιατι ειχε εισιτηρια μονο των 66 ευρω και οι υπολοιποι απο την παρεα δεν θελανε... Πως ηταν φοβερο; Κανε με να ζηλεψω...
Σουπερ, καταπληκτικο, απιστευτα κοστουμια, το θεμα πολυ ωραιο, ωραια ακροβατικα, αλλα οχι οπως στο varekai, το οποιο για μενα μετα απο 3 παραστασεις που εχω δει, παραμενει το Νο1, ισως επειδη ηταν και η 1η μου παρασταση, αλλα αυτο αν ειχε 1, 2 καλυτερα ακροβατικα θα ηταν καλυτερο απο το varekai.Εμεις ειχαμε των 88 ευρω τικετ, σουπερ θεση, αξιζε το ταξιδακι για να δουμε μονο την παρασταση. Παμε για την επομενη τωρα! Επιδιωξε να το δεις καπου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.019
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
-Και δεν μου λες τωρα; Αφου δεν μπορεις να μυρισεις, πως θα διαλεξεις αρωμα;
-Εχω συγκεκριμενη παραγγελια Channel No19. Τα αλλα θα τα διαλεξεις εσυ...
-Σωθηκες... Να τα τα Channel.
-Τωρα ποιο σκατα ειναι απ' ολα;
-Πωωωωω! Εισαι σιγουρος πως θελει αυτο; Σαν κατσαριδοκτονο βρωμαει.
-Κατσε ρε να μυρισω... Αααααψουυυυυ...
-Αντε γα..σου ρε μαλ..α . Κι εσυ και το κρυωμα σου. Στο χερι μου βρηκες ρε σιχαμα;
-Ωχ, με ζαλισες! Ειναι πολυ δυνατο οντως. Ας παρουμε κατι αλλο.
-Γιατι δεν παιρνεις απ' αυτα τα μικρα, που ειναι σε συσκευασια δωρου κι ο,τι πρεπει για ταξιδια;
-Γιατι αν παρω τετοια θα μου λεν ο,τι τους πηγα τα δειγματα που μου καναν δωρο.
-Εγω παντως πηρα απο τη Lafayette τετοια..
-Καλα εκανες εγω δεν θελω.
-Τι θελεις επιτελους; Δεν εχω καταλαβει ακομα... Στη Lafayette απο το ισογειο με τα αρωματα, με κατεβασες στα παπουτσια και ξανα πανω ανεβηκα ολους τους οροφους. Μεχρι και στα φαγητα πανω μ' ετρεχες. Και τελικα δεν πηρες τιποτα...
-Ναι αλλα πηρες εσυ...
-Ναι καλα, και στο αλλο το εμπορικο εκει διπλα, πως το λενε...
-Το Printemps;
-Ναι αυτο. Εκει γιατι πηγαμε; Αφου ηταν ολα πανακριβα. Μου φαινεται ηθελες να δεις τα χριστουγεννιατικα δεντρα και τις βιτρινες.
-Ε, ειναι αξιοθετα ρε. Δεν σου αρεσαν;
-Ενταξει στη Lafayette ο θολος μονο, φερνει λιγο σε θεωρεια οπερας και ο χριστουγεννιατικος στολισμος. Κατα τ' αλλα ενα απλο εμπορικο. Το αλλο χλιδατο αρκετα, οχι για τα γουστα μου.
-Ελα μην εισαι αχαριστος, τωρα που το πες, δεν πηγαμε και στην Οπερα μετα; Και στο cafe de la paix, ε;
-Αυτη με το μπλε καπελο και τα χρυσα αγαλματακια, γιρλαντες και τα λοιπα λες... Το καφε μ' αρεσε πολυ.
-Καθισαμε και μεσα...
-Αφου εβρεχε. Περιμεναμε και 20 λεπτα μεχρι να μας βαλουν να καθισουμε. Ωραιο ηταν δεν λεω. Αλλα 8 ευρω ο cappuccino...
-Γιατι αλλου ποσο ειχε;
-Ε ηπια και με 6. Αληθεια αυτο που λενε στην Ελλαδα οτι στο εξωτερικο ο καφες ειναι φθηνος, τι εννοουν; Σε ποιες χωρες αναφερονται;
-Που θες να ξερω... Λονδινο παντως ειναι πιο φθηνος. Αψου...
-Σε σιχαθηκα, σταματα επιτελους...
-Επιτηδες το κανω; Με πειραζουν και τ' αρωματα εδω...
-Βαλε ενα μανταλακι στη μυτη. Κι εγω δεν μπορω αλλο. Ολα το ιδιο μου φαινονται δεν τα ξεχωριζω πλεον.
-Ελα παμε, θα παρω αυτα τα δυο και το Prada που το βλεπαμε στο BHV.
-Τι ειναι αυτο παλι;
-Εκει στη Rivoli και Renard, που ειχε τις προσφορες, απεναντι απο το Hotel de Ville...
-Τι ξενοδοχειαρα ειναι αυτη ρε; Σαν παλατι κι η πλατεια σουπερ, που 'χαν εκεινη την εκθεση για το περιβαλλον και την κλιματικη αλλαγη.
-Στο καρουζελ ομως δεν ηθελες να ανεβουμε χα χα...
-Ε βιαζοσουν να παμε στο κεντρο Pombidou . Και τι σ' αρεσει απ' ολα αυτα τα πολυχρωμα μπουρια και τους σωληνες;
-Ρε, συγχρονη τεχνη...
-Καλα κι εγω στο σπιτι μου ετσι θα τ' αφησω, ασοβατιστο και με τους σωληνες εξω. Και μεταμοντερνο και οικονομια στην κατασκευη.
-Γιατι εγκριθηκε το δανειο;
-Οχι, γι' αυτο θα τ' αφησω ετσι, δεν εχω αλλα λεφτα... Παντως ευτυχως που καθισαμε εκει στην πλατεια για καφε. Ωραιο μερος ανοιχτο, κοσμος, ειχε και ωραιο καιρο. Με κουρασαν λιγο τα παιχνιδια στο συντριβανι που στριφογυριζαν ολη την ωρα αλλα ΟΚ, πλακα ειχαν κι αυτα.
-Τι εννοεις ευτυχως;
-Εννοω πως αν δεν καθομασταν εκει, θα καταληγαμε σε καποιο gay bar στο Marrais .
-Αφου φαγωθηκες να το δεις.
-Ναι ρε αλλα επρεπε να μου πεις περι τινος προκειται...
-Γι' αυτο σε πηγα μερα, το βραδι να δεις τι γινεται, η χαρα του gay...
-Θα μας την επεφταν δηλαδη;
-Μπα θα μας περνουσαν για ζευγαρι. Στο χαλασα ε;
-Χα χα χα!
-Αψου!
-Ε δεν υποφερεσαι. Αν ησουν ετσι θα σε παρατουσα, προτιμω να μου την πεσει gay παρα να σ' ακουω να φτερνιζεσαι συνεχεια... Παντως εκει στον κηπο, στα παγκακια του μουσειου ιστοριας που καθισαμε για λιγο επαιζε το ματι του απεναντι, ολο καρφωμενο πανω μας ηταν το βλεμμα του...
-Εσενα θα κοιτουσε...
-Γιατι εμενα;
-Εσυ εισαι ο ωραιος, εμενα τι να με κανει;
-Καλα καλα, αντε δωσε την καρτα που ζητα η κοπελα, να φευγουμε κι απο δω.
-Σκασε, τη δινω... Merci!
-Να σου πω τωρα, κρατα λιγο τα πραγματα μου, να παω τουαλετα.
-Ρε φιλε καθε 3 ωρες πας για κατουρημα, τι εχεις παθει;
-Δεν ξερω...
-Να το δεις αυτο μην παιζει κανενας προστατης...
-Αντε ρε, με πιανει οταν ειμαι εξω. Χθες στο Saint Lazare επαθα μεγαλη πλακα φιλε... Ειναι δυνατον ολοκληρο εμπορικο να μην εχει τουαλετες;
-Να που ειναι...
-Ουτε στα καφε ρε, πουθενα; Πως παιρνουν αδεια αυτοι ρε;
-Δεν ξερω ρε, μην γκρινιαζεις συνεχεια αφου πηγες μετα στην πλατεια Saint Augustin, εκει που καθισαμε, γωνια La Pepiniere και Hausman , πηγαινε τωρα να τελειωνουμε...
-Θα κατεβεις τα σκαλια;
-Οχι, θα περιμενω εδω... ή μαλλον κατσε να κατεβω, να παρω απο τον φιλο μου τον Paul κανα σαντουιτσακι.
-Παρε μου κι εμενα ενα. Αλλα προσεξε οχι καμια βλακεια σαν το αλλο με το ωμο το κρεας...
-Rose beef !
-Rose beef και στα μουτρα τους. Για να το βαλεις στη μαπα το βραδι καλο ειναι. Προσεξε ειπα... παρε κατι σαν εκεινο που πηρα στο Λουβρο... Αντε παω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom