Αστυπάλαια Σέριφος Αστυπάλαια ή Σέριφος; (Αύγουστος 2018)

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα σας!

Με την κολλητή μου θέλουμε να επιλέξουμε νησιώτικο προορισμό για τον Αύγουστο. Αυτό που σίγουρα θέλουμε να διαθέτει είναι γραφικότητα. Έπειτα, καθαρές παραλίες, δεν μας ενδιαφέρει να είναι οργανωμένες ή απέραντες. Επίσης, προτιμούμε νυχτερινή ζωή τύπου Σίφνου και όσον αφορά το κόστος σε φαγητό και διαμονή, σχετικά οικονομικό (όπως η Αμοργός). Τέλος, δεν διαθέτουμε μεταφορικό μέσο και πάντα επιλέγουμε τη λύση των ΚΤΕΛ.
Έχουμε καταλήξει σε Αστυπάλαια και Σέριφο. Ποιο από τα δυο θα προτείνατε και γιατί;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Αν σας αρεσει η Σιφνος, νομιζω κ τα δυο θα σας φανουν αρκετα περιορισμενα στο θεμα της διασκεδασης.
Για μενα η Σεριφος εχει πολυ πιο ωραιες παραλιες. Μικρη αλλά κουκλιστικη Χωρα. Ισως λιγο καλυτερη συγκοινωνια σε σχεση με την Αστυπαλαια κ καλυτερο οδικο δικτυο. Βεβαια ειναι αρκετα ακριβη κ τα δωματια ειδικα τον Αυγουστο εξαντλουνται νωρις.
Η Αστυπαλαια εχει μια πολυ ομορφη Χωρα μπορεις να περνας ωρες ατελειωτες χαζευοντας το καστρο της, αλλα στο συνολο της δεν με συγκλονισε. Επισης ειναι πολυ πιο μακρυα.
Βεβαια θα σας προτεινα Φολεγανδρο, αν κ φθηνη δεν την λες.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αστυπαλαιά χωρίς μέσο δεν θα μπορείται να πατε στις καλές παραλίες (βάτσες και καμινακια ). Σέριφος πιστεύω είναι καλή επιλογή για εσάς όπως επίσης η Αντίπαρος
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νυχτερινή ζωή τύπου Σίφνου δε θα έλεγα οτι διαθέτει κανένα από τα δύο νησιά.
Οχι ότι δε περνάς καλά, το αντίθετο. Αν με έβαζες να διαλέξω, θα προτιμούσα τα δύο αυτά από τη Σίφνο.
Από άποψη παραλιών υπερέχει νομίζω η Σέριφος. Πανέμορφη επίσης η χώρα της, αν και σαν νησί μου φάνηκε ακριβούτσικο. Η Αστυπάλαια είναι μαγεία ιδιαίτερα στη χώρα της, γενικως ένα πολύ όμορφο νησάκι.
Δύσκολη επιλογή. Έχοντας δει και τα δύο, ούτε εγώ ξέρω τι να διαλέξω. Θα έλεγα Αστυπάλαια δεδομένης δυσκολίας πρόσβασης, γιατί τη Σέριφο μπορείς να τη κάνεις και τετραήμερο, είναι κοντά.
Επίσης δύσκολα εξίσου τα πράγματα και στα δύο χωρίς μεταφορικό μέσο. Ταξάξι και λεωφορείο ίσως, αλλά δε ξέρω αν θα μπορέσετε να τα γυρίσετε όλα.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
@tol_pap @psilos3 Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Καταλήξαμε στην Αστυπάλαια γιατί μας αρέσει πολύ η χώρα της (από τις φωτό τουλάχιστον) και είναι πιο οικονομικό νησί σε διαμονή, φαγητό. Αν έχετε κάποια έξτρα συμβουλή-τιπ , είναι καλοδεχούμενα :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@tol_pap @psilos3 Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Καταλήξαμε στην Αστυπάλαια γιατί μας αρέσει πολύ η χώρα της (από τις φωτό τουλάχιστον) και είναι πιο οικονομικό νησί σε διαμονή, φαγητό. Αν έχετε κάποια έξτρα συμβουλή-τιπ , είναι καλοδεχούμενα :)
Δε θα το μετανιώσετε, το νησί είναι υπέροχο και οι άνθρωποι φιλόξενοι. Με τη χώρα θα ξετρελαθείτε!
Τσέκαρε τις εκδρομές με τα καραβάκια γιατί αξίζουν. Κι επίσης να φροντίσεις αν σε συμφέρει για δωμάτιο ψηλά στη χώρα. Ακόμα έχω να λέω για τη θέα που αντίκρυζα κάθε μέρα!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σέριφο δεν έχω πάει, Αστυπάλαια πήγα πέρυσι. Όντως το οδικό δίκτυο είναι σχεδόν ανύπαρκτο και οι συγκοινωνίες όχι και τόσο καλές, το ωτοστόπ όμως δουλεύει εντυπωσιακά καλά, όλες και όλοι μετακινούμασταν έτσι. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ κι ας είναι κρανίου τόπος. Στο κάμπινγκ θα μένετε;
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Σέριφο δεν έχω πάει, Αστυπάλαια πήγα πέρυσι. Όντως το οδικό δίκτυο είναι σχεδόν ανύπαρκτο και οι συγκοινωνίες όχι και τόσο καλές, το ωτοστόπ όμως δουλεύει εντυπωσιακά καλά, όλες και όλοι μετακινούμασταν έτσι. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ κι ας είναι κρανίου τόπος. Στο κάμπινγκ θα μένετε;
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες, @psilos3 ,@mikrh tsopana !
Όχι, θα μείνουμε σε δωμάτιο στη χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom