Αστυπάλαια Αστυπαλαια διαμονή..

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
καλημέρα!
εχει κανεις να προτεινει καποιο κατάλυμα στη χωρα της αστυπαλαιας?
και γενικα όποιες αλλες πληροφοριες θα ηταν ευπρόσδεκτες!
ευχαριστώ!!
 

makis265

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
γεια σου
ημουνα αστυπαλαια το 2007 και εμεινα στο αγναντι στην χωρα.ειναι πολυ καλη επιλογη σχετικα φθηνη και οι ιδιοκτητες πολλοι συμπαθητικοι ανθρωποι ( σε αντιθεση με την πλειοψηφια του νησιου).αν μπεις στο www.astypalaia.gr και ψαξεις στην διαμονη θα το δεις.ακριβως απο κατω ειναι τα studios ανατολη.να φανταστεις για να παμε στο δωματιο περνουσαμε απο μπροστα απο τα δωματια τους!!! εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και στον περα γιαλο, αλλα οχι μπροστα στο λιμανι αλλα στην πλαγια του δρομου.ειναι πολυ ησυχα, κοντα σε ολα οσα υπαρχουν στο λιμανι, και εχει εξεισου καταπληκτικη θεα.τσεκαρε απο το www.astypalaia.gr τα studios με τα νουμερα 32, 1, 26. βεβαια βασικη προυποθεση να διαθετεις μεταφορικο μεσο.
τωρα απο παραλιες εγω τουλαχιστον δεν τρελαθηκα.απλα συμπαθητικες, και λιγες.μια που ειναι οντος καλη ( καμινακια) θα πας μονο με καικι, εκτος και αν διαθετεις 4Χ4, διαφορετικα θα διαλυσεις το αυτοκινητο.το φαγητο ειναι πολυ καλο.θα σου προτεινω στο λιβαδι το τελευταιο μαγαζι, (δεν θυμαμαι το ονομα) να φας οπωςδηποτε καλαμαρι γεμιστο, και στον περα γιαλο την ακτη απο το ομωνυμο ξενοδοχειο.
οσον αφορα τα ποτακια σου, σιγουρα μια επισκεψη πανω στο καστρο.εχει ενα μπαρακι με πολυ χαλαρη μουσικη, λιγα τραπεζακια και πολυ ωραια ατμοσφαιρα.για μενα που πηγαμε 2 ζευγαρια και δεν θελαμε να ξημερωσουμε ηταν οτι επρεπε.αν θελεις βεβαια να πας εως πολυ αργα θα βρεις και αλλα μπαρακια.
γενικα η αστυπαλαια προσφερεται για χαλαρες διακοπες, και εμενα προσωπικα μου αφησε καλες εντυπωσεις.
ελπιζω να σε βοηθεισα με τα παραπανω και οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!
καλες διακοπες, και καλα να περασεις
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πήγαμε διακοπές στην Αστυπάλαια για περίπου 20 μέρες τον Αύγουστο του 2004, άρα οι πληροφορίες μου δεν είναι πολύ φρέσκιες. Παρόλα αυτά θα σου γράψω όσα θυμάμαι.

Πρώτα απ'όλα, το νησί μου άρεσε πολύ και είναι κατάλληλο για ήσυχες και χαλαρές διακοπές. Επειδή οι διακοπές μας βασίζονται κυρίως στο ψάρεμα και στη χαλάρωση και επειδή μας συνοδεύει πάντα και ένα μικρό φουσκωτό, δε μείναμε στη Χώρα αλλά στην Ανάληψη ή Μαλτεζάνα όπως συνηθίζουν να τη λένε οι ντόπιοι.
Το δωμάτιο (studio) που μείναμε εκεί ήταν εξαιρετικό και τότε σε καλή τιμή. Αλλά χρειάζεται σίγουρα μεταφορικό μέσο για να πηγαίνεις το βράδυ στο λιμάνι και στη Χώρα μιας και η Μαλτεζάνα δεν έχει τίποτα για διασκέδαση πέρα από κάποια εστιατόρια.

Οι οικισμοί του νησιού είναι λίγοι και οι παραλίες αρκετές (χρειάζεσαι πάντα μεταφορικό μέσο). Τα νερά και ο βυθός της μου άρεσαν πάρα πολύ. Βέβαια, εμείς πήγαμε σε πολλές παραλίες που δεν πηγαίνει δρόμος.

Από εστιατόρια στη Μαλτεζάνα ήταν πολύ καλή η Αλμύρα διπλα στη θάλασσα με highlight το συμιακό γαριδάκι (έχει αδερφάκι και στο Χαλάνδρι), στη Χώρα υπηρχαν δύο μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο (ήταν τα τελευταία της περατζάδας πριν φθάσεις στους μύλους) αλλά δε θυμάμαι ονόματα, τα οποία είχαν καλό φαγητό και μεζέδες. Πολύ γνωστό και ιδιαίτερο είναι το εστιατόριο Μπαρμπαρόσα πάλι στη Χώρα.

Στο λιμάνι, στην παραλία, αυτό που έβγαζε το βράδυ τραπεζάκια στην άμμο (επίσης δε θυμάμαι όνομα) ήταν καλό. Τέλος, υπήρχε και το εστιατόριο "Αυστραλία", του οποίου το περιβάλλον και η θέα "δε λέγανε" τίποτα, αλλά τα μπιφτέκια του ήταν ΜΟΝΑΔΙΚΑ.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπερα,ημουν πριν 2 βδομαδες αστυπαλαια...οτι και να πω ειναι λιγο!Αν και δεν ειχαν ανοιξει πολλα μαγαζια λογω περιοδου,ωστοσο εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις.Για φαγητο το μπαρμπαροσσα στη χωρα,το κοκκινο πιπερι στη μαλτεζανα,η λιντα στα καμινακια(φοβερη παραλια,υπαρχει ενα και μοναδικο ταβερνακι στο οποιο ολα ειναι δικης της παραγωγης,απο τα μποστανικα μεχρι τα κατσικακια κ τα ψαρια απ το καικι της).Για διαμονη τωρα...η αστυπαλαια εχει μετατραπει σ ενα απεραντο εργοταξιο...το τι χτιζεται απο στουντιος κ ξενοδοχεια δε φανταζεστε...εψαχνα στο ιντερνετ να βρω δωματια...εβρισκα ενα...τελειο ελεγα...εψαχνα αλλο...ακομα καλυτερο..εχει απιστευτα στουντιος...εγω εμεινα στο θολαρια(Tholaria boutique resort) 5 λεπτα με τα ποδια απ τους μυλους(το κεντρο της χωρας),με 60 ευρω το δικλινο.(στο καστελλανο).Αν θες κατι καλυτερο ζητα το αιγαιο με ιδιωτικη πισινα.Διπλα στα θολαρια εξισου καλο και το καλντεριμι(http://www.kalderimi.gr/indexgr.html Λιγο μακρια απο τη χωρα(και εξω απο το λιβαδι-θες αυτοκινητο) ειναι το φιλντισι(σουπερ δωματια-www.fildisi.net) και το αρχιτεκτονικη στουντιο(http://www.astypalaia.com/accommodation/livadi/arhitektoniki.php Για παραλιες εχει απειρες,η μια καλυτερη απ την αλλη!εμεις πηγαμε στο στενο και στα καμινακια(μιση ωρα περιπου-20 λεπτα χαλια χωματοδρομος,αλλα αξιζει).Γενικα οι παραλιες του νησιου μου θυμισαν μηλο,γαλαζοπρασινα νερα..κρυα ομως!Για ποτο στο μυλο και μετα στο πανοραμα!εχει επισης 3 σουπερ καφε,ενα πανω στο καστρο,το αρχιπελαγος μεταξυ χωρας κ λιβαδι,και ενα καφε στο λιβαδι ,μεσα στη θαλασσα με θεα το καστρο και τη χωρα.Με αυτοκινητο γυριζεται ευκολα,εχει μικρο οδικο δικτυο.Το υπολοιπο ειναι χωματοδρομοι...Υπαρχουν βεβαια και καικακια που σε πανε σε απομονομενες παραλιες,φανταζομαι αξιζει τον κοπο.Εγω εμεινα με τις καλυτερες εντυπωσεις και θα ξαναπαω σιγουρα!ειναι μια ζωγραφια το νησι!ευχομαι να περασεις τελεια!
 

athina15

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία-Γ. Πολυνησία
Είναι από τα αγαπημένα μου νησιά! Πήγα το 2002 και λυπάμαι που δεν έχω καταφέρει να ξαναπάω. Οι παραλίες είναι πανέμορφες αλλά στις περισσότερες έχει χωματόδρομο ή "ανεβοκατέβασμα" σε μονοπατια.Μία πολύ μικρή αλλά πανέμορφη είναι στη Μαλτεζάνα: Κοιτάζοντας τη θάλασσα στην κεντρική παραλία της Μαλτεζάνας (η οποία "δε λέει τίποτα") υπάρχει ένα μονοπατι στο δεξί σου χέρι που καταλήγει σε ένα (μπλε τότε!!!) πορτάκι. Μετά το πορτάκι (ναι, μάλλλον περνάς από την ιδιοκτησία κάποιου!!!!) υπάρχει ένας κουκλιστικος κολπίσκος, φτάνει να μην έχει πολύ κόσμο!
Στα υπόλοιπα με έχουν καλύψει οι προλαλίσαντες!!! Καλά να περάσετε!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
παιδιά σας ευχαριστώ ολους που απαντήσατε! θα παω και θα επανελθω με τις δικες μου συμβουλές! καλο μας καλοκαιρι..
 

giocakis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Πήγαμε διακοπές στην Αστυπάλαια για περίπου 20 μέρες τον Αύγουστο του 2004, άρα οι πληροφορίες μου δεν είναι πολύ φρέσκιες. Παρόλα αυτά θα σου γράψω όσα θυμάμαι.

Πρώτα απ'όλα, το νησί μου άρεσε πολύ και είναι κατάλληλο για ήσυχες και χαλαρές διακοπές. Επειδή οι διακοπές μας βασίζονται κυρίως στο ψάρεμα και στη χαλάρωση και επειδή μας συνοδεύει πάντα και ένα μικρό φουσκωτό, δε μείναμε στη Χώρα αλλά στην Ανάληψη ή Μαλτεζάνα όπως συνηθίζουν να τη λένε οι ντόπιοι.
Το δωμάτιο (studio) που μείναμε εκεί ήταν εξαιρετικό και τότε σε καλή τιμή. Αλλά χρειάζεται σίγουρα μεταφορικό μέσο για να πηγαίνεις το βράδυ στο λιμάνι και στη Χώρα μιας και η Μαλτεζάνα δεν έχει τίποτα για διασκέδαση πέρα από κάποια εστιατόρια.

Οι οικισμοί του νησιού είναι λίγοι και οι παραλίες αρκετές (χρειάζεσαι πάντα μεταφορικό μέσο). Τα νερά και ο βυθός της μου άρεσαν πάρα πολύ. Βέβαια, εμείς πήγαμε σε πολλές παραλίες που δεν πηγαίνει δρόμος.

Από εστιατόρια στη Μαλτεζάνα ήταν πολύ καλή η Αλμύρα διπλα στη θάλασσα με highlight το συμιακό γαριδάκι (έχει αδερφάκι και στο Χαλάνδρι), στη Χώρα υπηρχαν δύο μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο (ήταν τα τελευταία της περατζάδας πριν φθάσεις στους μύλους) αλλά δε θυμάμαι ονόματα, τα οποία είχαν καλό φαγητό και μεζέδες. Πολύ γνωστό και ιδιαίτερο είναι το εστιατόριο Μπαρμπαρόσα πάλι στη Χώρα.

Στο λιμάνι, στην παραλία, αυτό που έβγαζε το βράδυ τραπεζάκια στην άμμο (επίσης δε θυμάμαι όνομα) ήταν καλό. Τέλος, υπήρχε και το εστιατόριο "Αυστραλία", του οποίου το περιβάλλον και η θέα "δε λέγανε" τίποτα, αλλά τα μπιφτέκια του ήταν ΜΟΝΑΔΙΚΑ.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.


ισως μπορεις να με βοηθησεις.... σκεφτομαι να παω τον ιουνιο... σχεδον αποκλειστικα για ψαρεμα.... εχει τιποτα??? αξιζει τον κοπο?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ισως μπορεις να με βοηθησεις.... σκεφτομαι να παω τον ιουνιο... σχεδον αποκλειστικα για ψαρεμα.... εχει τιποτα??? αξιζει τον κοπο?

Στην Αστυπάλαια είχαμε πάει το 2004 τον Αύγουστο (σίγουρα όχι και η καλύτερη εποχή για ψάρεμα). Πολλά θα έχουν αλλάξει από τότε, οπότε δεν μπορώ να σου πω τί μπορεί να παίζει τώρα.
Ένας λόγος παραπάνω, ότι έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο τα ψάρια λιγοστεύουν.

Με τί είδους ψάρεμα ασχολείσαι?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κατ'αρχάς πρέπει να διορθώσεις το μήνυμά σου στα ελληνικά γιατί απαγορεύονται τα greeklish. :xmas_biggrin:

Αν επιλέξεις Αστυπάλαια, το ότι κάνεις εγγλέζικο, σου δίνει ελπίδες να πάρεις ψάρια, γιατί το κάστινγκ είναι ψιλοτελειωμένη υπόθεση. Η γνώμη μου είναι να κάνεις εγγλέζικο μέσα στο λιμάνι. Τότε κρατούσε πολύ ψάρι το λιμάνι. Αν είσαι τυχερός, μπορεί να τσακίσεις τους σαργούς.
Και το νησί είναι μεν μικρό, αλλά πολύ ωραίο, ρομαντικό και ήσυχο, οπότε θα αρέσει και στην κοπέλα σου.

Πάντως και στα Δωδεκάνησα, μη νομίζεις ότι τα πράγματα είναι ψαρευτικά καλύτερα σε σχέση με το Ιόνιο. Και εκεί έχει Ιταλούς, αλλά ακόμα χειρότερα, έχει Καλύμνιους. Για παράδειγμα, ο βυθός της Λέρου το 1998 (!) ήταν το απόλυτο κενό. Ούτε πέρκα δεν κυκλοφορούσε. Αν και το νησί ήταν πολύ όμορφο, τα μαζέψαμε άρον άρον και φύγαμε.
Σε άλλο νησί παραδίπλα, μας "έσκασε" δυναμίτης μέρα μεσημέρι, σχεδόν δίπλα μας. Δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο.
 

giocakis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κατ'αρχάς πρέπει να διορθώσεις το μήνυμά σου στα ελληνικά γιατί απαγορεύονται τα greeklish. :xmas_biggrin:

Αν επιλέξεις Αστυπάλαια, το ότι κάνεις εγγλέζικο, σου δίνει ελπίδες να πάρεις ψάρια, γιατί το κάστινγκ είναι ψιλοτελειωμένη υπόθεση. Η γνώμη μου είναι να κάνεις εγγλέζικο μέσα στο λιμάνι. Τότε κρατούσε πολύ ψάρι το λιμάνι. Αν είσαι τυχερός, μπορεί να τσακίσεις τους σαργούς.
Και το νησί είναι μεν μικρό, αλλά πολύ ωραίο, ρομαντικό και ήσυχο, οπότε θα αρέσει και στην κοπέλα σου.

Πάντως και στα Δωδεκάνησα, μη νομίζεις ότι τα πράγματα είναι ψαρευτικά καλύτερα σε σχέση με το Ιόνιο. Και εκεί έχει Ιταλούς, αλλά ακόμα χειρότερα, έχει Καλύμνιους. Για παράδειγμα, ο βυθός της Λέρου το 1998 (!) ήταν το απόλυτο κενό. Ούτε πέρκα δεν κυκλοφορούσε. Αν και το νησί ήταν πολύ όμορφο, τα μαζέψαμε άρον άρον και φύγαμε.
Σε άλλο νησί παραδίπλα, μας "έσκασε" δυναμίτης μέρα μεσημέρι, σχεδόν δίπλα μας. Δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο.


σιγουρα τα ψαρια εχουν παντου λιγοστεψει αλλα νομιζω...
οσο πιο αγονο ειναι το νησι, τοσο καλυτερο για μας.
το εγγλεζικο στα λιμανια πολλες φορες ειναι η καλυτερη επιλογη...αλλα,
εγω παντα κλεινω καποιο σπιτακι πολυ κοντα στη θαλασσα... το ψαχνω πολυ δηλαδη...και παντα βρισκω...ετσι ωστε ακομα κι αν η κοπελα μου θελει να κοιμηθει....η ακομα και την ωρα που πινουμε το ποτακι μας στην βεραντα μας να μπορω να εχω τα καλαμια μου να ψαρευουν με τα κουδουνακια τους.
στην αστυπαλαια απο οτι ειδα δεν υπαρχει κατι τετοιο....
στην καλυμνο βρηκα κατι, και τωρα θα αρχισω ψαξιμο σε λειψους και οτι αλλο υπαρχει εκει κοντα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το λιμάνι στην Αστυπάλαια, εκτός από το μώλο, έχει και παραλία που κάνουν μπάνιο και μπορείς να ψαρέψεις άνετα. Πλοίο έτσι κι αλλιώς πιάνει μια φορά στο τόσο.
Η Μαλτεζάνα έχει καταλύματα ακριβώς πάνω στην παραλία και μάλιστα κάποια από αυτά είναι πολύ καλά και προσιτά στις τιμές. Σε ένα από αυτά είχαμε μείνει και εμείς.
Ο καιρός βοηθάει το ψάρεμα και στις δύο αυτές παραλίες γιατί είναι κυρίως στεριανός.

Για Κάλυμνο θα σου έλεγα να το ξεχάσεις, γιατί σίγουρα θα απογοητευθείς ψαρευτικά. Εκεί κι αν θα είναι άδειος ο βυθός! Όπως σου είπα και πριν, οι Ιταλοί είναι προτιμότεροι από τους Καλύμνιους.

Οι Λειψοί είναι καλύτερη περίπτωση από την Κάλυμνο, αλλά παραείναι μικρό και ήσυχο νησί. Μήπως τότε είναι που θα σε χωρίσει η κοπέλα σου? :xmas_cheesygrin:
 

giocakis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το λιμάνι στην Αστυπάλαια, εκτός από το μώλο, έχει και παραλία που κάνουν μπάνιο και μπορείς να ψαρέψεις άνετα. Πλοίο έτσι κι αλλιώς πιάνει μια φορά στο τόσο.
Η Μαλτεζάνα έχει καταλύματα ακριβώς πάνω στην παραλία και μάλιστα κάποια από αυτά είναι πολύ καλά και προσιτά στις τιμές. Σε ένα από αυτά είχαμε μείνει και εμείς.
Ο καιρός βοηθάει το ψάρεμα και στις δύο αυτές παραλίες γιατί είναι κυρίως στεριανός.

Για Κάλυμνο θα σου έλεγα να το ξεχάσεις, γιατί σίγουρα θα απογοητευθείς ψαρευτικά. Εκεί κι αν θα είναι άδειος ο βυθός! Όπως σου είπα και πριν, οι Ιταλοί είναι προτιμότεροι από τους Καλύμνιους.

Οι Λειψοί είναι καλύτερη περίπτωση από την Κάλυμνο, αλλά παραείναι μικρό και ήσυχο νησί. Μήπως τότε είναι που θα σε χωρίσει η κοπέλα σου? :xmas_cheesygrin:

θα το ψαξω και θα σου στειλω να σου πω που κατεληξα...
αν θυμηθεις κατι στειλε μου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom