Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

smaragdi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
φεύγω για συδνευ αρχές Οκτωβρίου εχω μπερδευτεί με τον καιρό εκεί .τι ρουχα πρέπει να πάρω καλοκαίρινα ή φθινοπωρινά μπορεί να είναι και γελοια η ερώτηση μου αλλα ειλικρινά δεν ξέρω !
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
Καλημέρα στην παρέα...
Ετοιμάζουμε ένα ταξίδι για τον Μάρτιο για Αυστραλια.
θα είμαστε εκεί περίπου 21 μέρες (χωρίς το πήγαινε-έλα) και προσπαθούμε να οργανώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε τις ημέρες μας εκεί και τι μπορούμε να δούμε.
Οι πόλεις που θα επισκεφτούμε θα είναι Sydney για 8 μέρες , μετά το Brisbane για 5 μέρες και τελευταία την Melbourne για άλλες 8 μέρες , εσωτερικά τις Αυστραλίας θα μετακινηθούμε αεροπορικώς επίσης.
Εκτός από το τι έχει να δείξει και να προσφέρει το κάθε μέρος σίγουρα θα γίνουν και κάποιες μονοήμερες εκδρομές είτε με ενοικίαση αυτοκινήτου είτε με οργανωμένο γκρουπ.
Ζητώ την βοήθεια σας για να μαζέψω όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες για αυτό το ταξίδι, αξιοθέατα, τρόποι μετακίνησης ΜΜΜ, επικοινωνία με Ελλάδα τι συμφέρει καρτοκινητο αυστραλιας η τηλεκάρτα (αν υπάρχει) viber, καθώς και αν γνωρίζετε στο τι να αποφύγουμε
Επιτέλους ένα ταξίδι (για καποιους ταξιδι ζωης) σύντομα θα γίνει πραγματικοτητα και κάθε γνώμη και βοήθεια θα μας ήταν πολύτιμη και χρήσιμη .
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είχα γράψει πρόσφατα μια ιστορία για την Αυστραλία που καλύπτει (μαζί με την Καμπέρα) τη Μελβούρνη και το Σίδνεϊ εδώ. Είχαμε 6 ολόκληρες μέρες στη Μελβούρνη και 8 ολόκληρες μέρες στο Σίδνεϊ, παρόμοια με εσένα. Ρίξε μια ματιά στα αξιοθέατα, ίσως ο "σκελετός" του προγράμματος που είχαμε ακολουθήσει να σε βοηθήσει να τα μοιράσεις και στο δικό σου πρόγραμμα.

Τα περισσότερα αξιοθέατα της Μελβούρνης είναι στο κέντρο και αν μείνεις εκεί τα βλέπεις και με τα πόδια. Τα αξιοθέατα του Σίδνεϊ είναι πιο "απλωμένα" και θα χρειαστείς τα ΜΜΜ (ο προαστιακός CityRail και το τραμ LightRail θα σε βολέψουν).

Εμείς (για τελευταία φορά) μιλούσαμε με περιαγωγή και μας ήρθε ο λογαριασμός ένα σκασμό λεφτά. Δεν ξέρω για πακέτα, πλέον μιλάω με Skype με το WiFi του ξενοδοχείου. Απέφυγε την περιαγωγή.

Ρίξε μια ματιά στην ιστορία και ό,τι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις! Υπέροχη Αυστραλία!!! :clap:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Για τις μέρες που θα είσαι Μελβούρνη δες και δύο εκδρομές:

Μία στο Philip Island που βγαίνουν κάθε βράδυ από τη θάλασσα οι πιγκουίνοι, και είναι περίπου 2 ώρες από τη Μελβούρνη - αν δε σε ενοχλεί να επιστρέψεις σκοτάδι μπορείς άνετα να το κάνεις ημερήσια εκδρομή.

Και η δεύτερη βέβαια στο Great Ocean Road, με τελικό προορισμό τους 12 Αποστόλους, που είναι το πιο εντυπωσιακό αξιοθέατο στη Βικτόρια. Αυτή την εδρομή την κάνουν και οργανωμένα με πούλμαν κλπ, αλλά αξίζει να νοικιάσεις αμάξι και να την κάνεις στο δικό σου ρυθμό γιατί είναι μακριά, καμιά 300ριά χλμ, και έχει πολλά μέρη στη διαδρομή που αξίζει να σταματήσεις (Lorne, Apollo Bay, Torquay, Ottway, κλπ).

Δεδομένου ότι η Μελβούρνη δεν έχει και τα τρελά αξιοθέατα που θα σε εντυπωσιάσουν ως τουρίστα, οι εκδρομές αυτές, και ειδικά η δεύτερη, είναι για μένα must για όποιον ταξιδεύει στη Βικτόρια.

Όταν κατέβεις σφύρα να πιούμε καφέ. :D

Για το Brisbane τώρα, δε ξέρω αν το έχεις ψάξει, αλλά αυτό που αξίζει να δεις είναι ... μακριά από το Brisbane. Ξεκινάς από Gold Coast / Surfers Paradise, και μετά πας βόρεια προς Cairns (με αεροπλάνο βέβαια), απ'όπου μπορείς να κάνεις εκδρομές στο great barrier reef.
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
............
Τα αξιοθέατα του Σίδνεϊ είναι πιο "απλωμένα" και θα χρειαστείς τα ΜΜΜ (ο προαστιακός CityRail και το τραμ LightRail θα σε βολέψουν).

Εμείς (για τελευταία φορά) μιλούσαμε με περιαγωγή και μας ήρθε ο λογαριασμός ένα σκασμό λεφτά. Δεν ξέρω για πακέτα, πλέον μιλάω με Skype με το WiFi του ξενοδοχείου. Απέφυγε την περιαγωγή.
...............Υπέροχη Αυστραλία!!! :clap:
και εμεις μαλλον με λυση τυπου viber-out θα βολευτουμε μαλλον ισως και κατι τετοιο για τα gb
Για τα ΜΜΜ σε Συδνευ και Μελβουρνη παιζει κανενα τουριστικο εισιτήριο,ημερήσιο η κατι παρομοιο?αν οχι τις καρτες μετακινησης πως τις βγαζουμε?

Για τις μέρες που θα είσαι Μελβούρνη δες και δύο εκδρομές:......................................
Δεδομένου ότι η Μελβούρνη δεν έχει και τα τρελά αξιοθέατα που θα σε εντυπωσιάσουν ως τουρίστα, οι εκδρομές αυτές, και ειδικά η δεύτερη, είναι για μένα must για όποιον ταξιδεύει στη Βικτόρια.

Όταν κατέβεις σφύρα να πιούμε καφέ. :D

............
ενας απο τους λογους που σκεφτομαστε για ενοικιαση αυτοκινητου ειναι αυτες οι εκδρομες.
Συδνευ και Μελβουρνη απο ενα πρωινο θα αφιερωθει για επισκεψεις σε γνωστους και συγγενεις εκει και σιγουρα στις υπολοιπες μερες θα βρουμε τον τροπο να συναντηθουμε και να γνωριστουμε.
 
Last edited:

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
Μαζεύοντας πληροφορίες για τις 3 πόλεις (Sydney-brisbane-melbourne) που θα επισκεφτούμε είδα οτι στο city center τους,η CBD (central business distric) όπως το λένε, υπάρχουν επιλογές για δωρεάν μετακίνηση εντός του CBD αν κάποιος κουραστεί από το περπάτημα, το οποίο όμως είναι απαραίτητο προκειμένου να γνωρίσεις κάθε πόλη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ναι, η free tram zone δημιουργήθηκε πέρσι και καλύπτει το CBD, αλλά για να πας οπουδήποτε αλλού χρειάζεσαι myki - η οποία βγαίνει σε όλους τους σταθμούς τρένου πανεύκολα και θα σου πρότεινα να βγάλεις όταν έρθεις, βάλε 15-20$ να έχει και αν τα χρησιμοποιήσεις τη γεμίζεις πάλι.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για τα ΜΜΜ σε Συδνευ και Μελβουρνη παιζει κανενα τουριστικο εισιτήριο,ημερήσιο η κατι παρομοιο?αν οχι τις καρτες μετακινησης πως τις βγαζουμε?
Όταν είχαμε πάει (Χριστούγεννα 2011-12), τόσο στη Μελβούρνη όσο και στο Σίδνεϊ, παίρναμε τα απλά εισιτήρια.

Όσον αφορά τη Μελβούρνη, με τα ΜΜΜ είχαμε πάρει μόνο λεωφορείο + τραμ την πρώτη και την τελευταία μέρα για τη διαδρομή από και προς το αεροδρόμιο. Το εισιτήριο του λεωφορείου το είχαμε πάρει από την οδηγό, ενώ για το τραμ είχε μηχανήματα μέσα στο βαγόνι που έβγαζες το εισιτήριο. Το συστημα με τα "απλά" εισιτήρια υπήρχε τότε, και λίγο πριν είχε ξεκινήσει και η παράλληλη λειτουργία του myki, όπως λέτε. Σκοπός ήταν το Myki να αντικαταστήσει τα "απλά" εισιτήρια, κάτι που 6+ χρόνια μετά πιστεύω πως θα έχει γίνει και πλέον θα υπάρχει μόνο το Myki.

Όσον αφορά το Σίδνεϊ, πάλι κινούμασταν με τα "απλά" εισιτήρια, τόσο στα λεωφορεία (νομίζω μόνο στη Bondi πήραμε λεωφορείο), στα Light/City/Mono Rail, όσο και στα πλοία. Τα εισιτήρια τα παίρναμε από τους σταθμούς και για τα πλοία από την αποβάθρα στη Circular Quay που αναχωρούν τα πλοία. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, και στο Σίδνεϊ πλέον η Opal Card έχει αντικαταστήσει τα μεμονωμένα εισιτήρια.

Απ'ότι καταλαβαίνεις, το θέμα των εισιτηρίων έχει αλλάξει από τότε που πήγα. Αυτές τις κάρτες δεν τις χρησιμοποίησα στην Αυστραλία. Παρόμοιο σύστημα έχω δει στο Λος Άντζελες, όπου έβγαζες ένα ειδικό εισιτήριο (νομίζω με 1$) και του έβαζες επιπλέον ένα ποσό, το οποίο μειωνόταν σιγά-σιγά κάθε φορά που έπαιρνες κάποιο ΜΜΜ. *Υποθέτω* έτσι θα λειτουργεί και στην Αυστραλία.
Το τελευταίο δεκαήμερο έχω πολύ περιορισμένο ελεύθερο χρόνο, πιστεύω μέσα στο ΣΚ μπορώ να ρίξω μια πιο εκτενή ματιά στα Myki και στην Opal για να επιβεβαιώσω αν είναι έτσι όπως τα κατάλαβα με μια πρώτη ματιά.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στη Μελβούρνη δεν υπάρχουν πια σκέτα εισιτήρια. Ο μόνος τρόπος να κυκλοφορήσεις με τρένα/λεωφορεία/τραμ είναι η myki, που είναι μια κάρτα που βγάζεις σε ένα οποιοδήποτε σταθμό τρένου (και κάποιους σταθμούς τραμ), κοστίζει αν θυμάμαι καλά 7$ σκέτη η κάρτα, και τη γεμίζεις με χρήματα. Κάθε φορά που τη χρησιμοποιείς, αφαιρεί ένα ποσό για το αντίτιμο της διαδρομής. Όταν πλησιάσει στο μηδέν, πρέπει προφανώς να την "γεμίσεις" χρήματα πάλι ώστε να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Να'μαι κι εγώ πάλι πίσω! :)
Λοιπόν, ρίχνοντας μια πιο προσκετική ματιά για το Σίδνεϊ, βλέπω έχει την Opal Card, που λειτουργεί παρόμοια με τον τρόπο που περιγράφει και ο Defkalion για την myki. Ισχύει σε τρένα (CityRail), LightRail, λεωφορεία, τα Sydney Ferries κλπ. Ρίξε μια ματιά εδώ.

Εδώ σου έχει πληροφορίες για το πώς την βγάζεις, πώς την "ξαναφορτίζεις" κλπ.

Επίσης, προς διόρθωση του προηγούμενού μου post, τα "μεμονωμένα" εισιτήρια συνεχίζουν να κυκλοφορούν κανονικά, οπότε διαλέγεις και παίρνεις.

Μπορείς να κατεβάσεις και ένα οδηγό/βιβλιαράκι για την Opal Card από εδώ (είναι και στα Ελληνικά). :clap:
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Καλημέρα σε όλους
Το πρόγραμμα για το 2019 έχει Αυστραλία!
Διαθέσιμος χρόνος 4 - 5 βδομάδες.
Περίοδος κάποια στιγμή, από τα Χριστούγεννα ως τον Απρίλιο
Ο βασικός λόγος που επιλέγω την Αυστραλία είναι γιατί έχω συγγενείς στο Σίδνεϊ, που θα με φιλοξενήσουν και θα με τριγυρίσουν στα μέρη γύρω από το Σίδνεϊ.
Αυτό όμως δεν μου αρκεί, καθότι γνωστός παραλιόπληκτος. Αν υποθέσουμε ότι το κομμάτι Σίδνεϊ και πέριξ θα διαρκέσει 2 βδομάδες, έχω διαθέσιμες άλλες 2 - 3 βδομάδες για να τις περάσω σε κάποιον/κάποιους κοντινούς (σχετικό αυτό) τροπικούς προορισμούς.
Αρχικά σκέφτηκα το Queensland και γενικά τα τροπικά μέρη της Αυστραλίας. Διάβασα όμως αρκετά αποτρεπτικά (θαλάσσιους κροκόδειλους, καρχαρίες και μέδουσες δολοφόνους), με χειρότερο όλων το ότι πρέπει να κάνεις μπάνιο με στολή (την περίοδο που θα πάω), για να μην σε τσιμπήσει καμιά μέδουσα και σε στείλει στον άλλο κόσμο! Επίσης, οι τιμές είναι αρκετά έως πολύ τσουχτερές και δεν αξίζει, αν δεν μπορείς να το απολαύσεις όπως πρέπει.
Οπότε τώρα στρέφομαι σε άλλους τροπικούς προορισμούς της Ωκεανίας.
Όνειρο φυσικά είναι τα Bora Bora, αλλά έχω την εντύπωση, ότι ακόμη και από το Σίδνεϊ είναι πάρα πολύ μακριά. Οπότε, σκέφτομαι για νησιά Φίτζι, Σολομώντα, Νέα Καληδονία και ότι άλλο υπάρχει εκεί γύρω.

Οπότε θέλω τη συμβουλή σας. Ψάχνω για το πιο όμορφο τροπικό μέρος της Ωκεανίας για μπάνια σε τροπικές παραλίες (πρώτο κριτήριο) και για αυτό που θα έχει τις καλύτερες δυνατές τιμές (δεύτερο κριτήριο). Δεν ξέρω αν υπάρχουν τιμές ΝΑ Ασίας εκεί πέρα σε κάποιο από αυτά τα μέρη. Νομίζω πως όχι. Οπότε αναζητώ κάποιο/κάποια μέρη με τις καλύτερες δυνατές τιμές.

Τί προτείνετε;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom