Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Αυτο που γραφεις για china town ειχα ξεχασει να το γραψω,και να φανταστεις εμενα εκει!!

Και ηταν η κινεζικη πρωτοχρονια και μεχρι το πρωι κανανε βολτες με τους δρακους και με τα διαφορα κρουστα να ακουγονται στο φουλ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.473
Likes
7.936
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΥΔΝΕΥ 3-25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΦΙΚΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΩΣ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΟΔΗΓΗΔΗΣ.ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: 2-3 ΜΕΡΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ-ΚΑΝΟΥΜΕ (ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΟΥΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ..) ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ:ΤΙ ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ...ΠΡΟΒΛΕΨΕΗ ΚΑΙΡΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 18 ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ 8 ΒΑΘΜΟΥΣ. ΤΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΑΡΑ ΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΖ. ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
?????????????????
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας παιδιά!

Σε ένα μήνα περίπου πετάω για Αυστραλία, Σίδνεϊ συγκεκριμένα, για 15 μέρες. Πιστεύετε ότι αξίζει; Η έπρεπε να έχω κανονίσει για περισσότερες; Αυτό που με τρομοκρατεί βασικά, είναι ότι έχω ακούσει ένα σωρό πράγματα για το τζετ λαγκ και φοβάμαι μη μου πάρει πολύ χρόνο να συνέλθω και δεν προλάβω να δω τίποτα...
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
kourkoumbini said:
Γεια σας παιδιά!

Σε ένα μήνα περίπου πετάω για Αυστραλία, Σίδνεϊ συγκεκριμένα, για 15 μέρες. Πιστεύετε ότι αξίζει; Η έπρεπε να έχω κανονίσει για περισσότερες; Αυτό που με τρομοκρατεί βασικά, είναι ότι έχω ακούσει ένα σωρό πράγματα για το τζετ λαγκ και φοβάμαι μη μου πάρει πολύ χρόνο να συνέλθω και δεν προλάβω να δω τίποτα...
Αν μπορέσεις να κοιμηθεις την πρωτη μερα αργά το βράδυ (μετα τισ 10 τοπική ώρα) στο μέρος που φτάνεις και όχι πριν, τότε με μια καλή νύχτα ύπνου δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Οσο πιο γρήγορα συγχρονιστει το βιολογικό σου ρολόι με την τοπική ώρα τόσο καλύτερα. Μπορείς να δοκιμασίες και μελατονινη αλλά νομίζω λειτουργεί περισσότερο ως placebo.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας παιδιά!

Σε ένα μήνα περίπου πετάω για Αυστραλία, Σίδνεϊ συγκεκριμένα, για 15 μέρες. Πιστεύετε ότι αξίζει; Η έπρεπε να έχω κανονίσει για περισσότερες; Αυτό που με τρομοκρατεί βασικά, είναι ότι έχω ακούσει ένα σωρό πράγματα για το τζετ λαγκ και φοβάμαι μη μου πάρει πολύ χρόνο να συνέλθω και δεν προλάβω να δω τίποτα...
Εντάξει, μην αγχώνεσαι τόσο!
Θα σε ταλαιπωρήσει λίγο, αλλά θα συνέλθεις. Στο συγκεκριμένο ταξίδι, παίζουν ρόλο κι άλλα, όπως πόσες στάσεις έχεις μέχρι να πάς, αφού κάθε φορά θα είσαι σε άλλη ώρα κλπ κλπ, οπότε αν φτάσεις πχ βράδυ και είσαι ήδη πτώμα και κοιμηθείς 6 ώρες και πάνω θα είσαι οκ.
Τέλος πάντων και γω πήγα ΝΥ που νιώθεις πραγματικά το τζετ λαγκ και με ταλαιπώρησε την πρώτη μέρα (δηλ.ξύπνησα στις 4 άσχετα αν κοιμήθηκα 12 το βράδυ), ε μετά συνήλθα σιγά σιγά. Και είχα πάει μόνο 11 μέρες, οπότε γιατί αγχώνεσαι;
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Aγχώνομαι γιατί είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (βασικά, το δεύτερο, αλλά η Κύπρος δε μετράει :Ρ). Δεν είναι και η μικρἠ η διάρκεια του ταξιδιού, γι αυτό :Ρ
Πετάω με Emirates, φεύγει από εδώ Πέμπτη μεσημέρι, φτάνει Ντουμπάι στις 10 το βράδυ και από κει και πέρα πρέπει να περιμένω αρκετές ώρες για να ξαναφύγω στις 2 το ίδιο βράδυ , οπότε και φτάνω στον τελικό προορισμό την Παρασκευή στις 22.30.
Δηλαδή, ουσιαστικά οι μέρες είναι 10, αν βγάλεις το ταξίδι...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Aγχώνομαι γιατί είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (βασικά, το δεύτερο, αλλά η Κύπρος δε μετράει :Ρ). Δεν είναι και η μικρἠ η διάρκεια του ταξιδιού, γι αυτό :Ρ
Πετάω με Emirates, φεύγει από εδώ Πέμπτη μεσημέρι, φτάνει Ντουμπάι στις 10 το βράδυ και από κει και πέρα πρέπει να περιμένω αρκετές ώρες για να ξαναφύγω στις 2 το ίδιο βράδυ , οπότε και φτάνω στον τελικό προορισμό την Παρασκευή στις 22.30.
Δηλαδή, ουσιαστικά οι μέρες είναι 10, αν βγάλεις το ταξίδι...
Ουσιαστικά, θα'ναι τόση η ταλαιπωρία (καλά, εννοώ απο θέμα ύπνου-αϋπνίας) που θα πέσεις ξερή. Θα σηκωθείς και θα'σαι μια χαρά!
Να σκέφτεσαι που πάς και θα περάσεις τέλεια! Το άγχος δε βοηθάει, μην τα σκέφτεσαι!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εμείς είχαμε πάει τα Χριστούγεννα με Etihad. Οι ώρες ήταν περίπου όπως της Emirates. Εγώ στην Αθήνα κοιμήθηκα κανονικά, και κοιμήθηκα κανένα πεντάωρο (δεν μπορώ να κοιμηθώ γενικά στο αεροπλάνο) όταν ήμασταν περίπου στις Μαλδίβες. Φτάσαμε όπως και εσύ βραδυ. Αφήσαμε τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο, πήγαμε να τσιμπήσουμε τίποτα στην πόλη και γυρίσαμε κατά τις 1:30 το βράδυ στο ξενοδοχείο για ύπνο. Την επόμενη μέρα το πρωί ήμασταν κανονικά, σαν να ήμασταν στην Ελλάδα :D. Στον γυρισμό ήταν λίγο περίεργα γιατί στη διαδρομή δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου (γύρω στις 35 ώρες χωρίς ύπνο και φτάσαμε εδώ μεσημέρι). Πάντως στο πήγαινε ήταν όλα ΟΚ.

Δεν ξέρω πώς θα είναι τώρα από άποψη καιρού, όμως μπορεί να φύγει μια μέρα στο Manly και (ανετότατα) άλλη μία στον Taronga Zoo. Επίσης, αν σε ενδιαφέρουν και σκοπεύεις να πας, θα χρειαστείς χρόνο και στα Australian Museum, Powerhouse Museum. Αν βάλεις και καμιά βόλτα προς τις παραλίες ή κάποια εκδρομή στα περίχωρα ή επίσκεψη σε συγγενείς, πιστεύω πως οι 10 μέρες είναι καλά. Εμείς μείναμε Σίδνεϊ 1 βδομάδα και θα ήταν καλά αν είχαμε 1-2 μέρες ακόμα. Εγώ βέβαια μιας και αυτό το ταξίδι ήταν το όνειρό μου, ακόμη και μήνα θα έμενα εκεί:D

Καλά να περάσετε μαζί με τους πιο ευγενικούς ανθρώπους αυτού του πλανήτη:clap::clap::clap:
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές! Τελικά τσάμπα το άγχος, πέρασε και δεν ακούμπησε η διαφορά της ώρας, εποχής κλπ κλπ. (ή αν πέρασε ήταν για καλό!) :)

Με την ευκαιρία θα ήθελα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου για τη χώρα και για το Σϊδνεϊ που ήμουν τον περισσότερο καιρό. Οι μέρες όντως έφτασαν, αλλά αν μπορούσα θα καθόμουν πολύ παραπάνω γιατί πραγματικά ήταν υπέροχα! :klaps:
Εύχομαι να δοθεί η ευκαιρία να ξαναπάω σύντομα ;)
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Κι εγώ για ψώνια σου προτείνω τις υπαίθριες αγορές που γίνονται τα Σαββατοκύριακα σε διάφορες περιοχές της πόλης. Εγώ είχα πάει στις αγορές των Glebe, Paddington και Rocks και αυτή που μου άρεσε περισσότερο ήταν στο Paddington. Μοιάζουν με αυτές του Λονδίνου αν έχεις πάει (Portobello, Covent Garden κ.ά.)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.756
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom