Αυστραλια 7 μερες μερικες ερωτησεις

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Καλησπερα εχω κλεισει ενα 7ημερο λογω ευκολοτερης προσεγγισης για Συδνευ απο Πουκετ τελος Αυγουστου.
Δεδομενων των λιγων ημερων θα ηθελα να κανω 2 με 3 ερωτησεις για αυτους που γνωριζουν αν μπορουν να βοηθησουν.

1. Σκεφτομαι να παω και Μελβουρνη για να την δω που ειναι ευκολη και η προσβαση για 12 Apostles με μονοημερη απο οτι εχω δει. Να το κανω και αν ναι να το χωρισω σε 4 μερες Συδνευ και 3 Μελβουρνη;

2.Να προτιμησω την Μελβουρνη απο το μακρυτερο αλλα εξισου ενδιαφερον Uluru στο κεντρο που λογω και της χαμηλοτερης θερμοκρασιας τελη Αυγουστου που θα παω αντι για Δεκεμβριο ισως αξιζει περισσοτερο;

3. Υπαρχουν καποιες value for money προτασεις για διαμονη στο Συδνευ;

4. Εχω βγαλει evisitor απο το ταξιδιωτικο που εκλεισα. Δεν χρειαζομαι κατι αλλο απο οτι γνωριζω ή αγνοοω κατι;

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κοίτα η Μελβούρνη είναι όμορφη και δε θέλει και πολύ χρόνο ως επισκέπτης να τη δεις, δεν έχει και τίποτε τρομερά αξιοθέατα. Το 12 Apostles πάντως είναι εντελώς σκότωμα να το κάνεις ημερήσια εκδρομή, δεδομένου ότι για να πας από τον παραλιακό δρόμο θες ένα τετράωρο - πεντάωρο από τη Μελβούρνη. Υπολόγισε λοιπόν ότι θα ξοδέψεις χρόνο έξτρα για να σταματήσεις να δεις τα μέρη που έχει στο δρόμο, και έχει αρκετά, πχ Lorne, Torquay με τη διάσημη παραλία σερφ Bells beach, Apollo Bay, Cape Otway, συν φυσικά το χρόνο στους 12 Αποστόλους, καταλαβαίνεις ότι δε προλαβαίνεις να κάνεις μια εκδρομή που θα την ευχαριστηθείς σε μια μέρα.

Πέραν αυτού, δεδομένου ότι θα είσαι εδώ τον Αύγουστο, θυμίζω ότι έχουμε χειμώνα και άρα η μέρα θα είναι πολύ μικρή. Αν ξεκινήσεις ΠΟΛΥ νωρίς το πρωί πες πχ 7, τότε να είσαι 12 Apostles κατά τις 12-1 το μεσημέρι, για να προλάβεις να γυρίσεις πριν νυχτώσει.

Εννοείται να προτιμήσεις τη Μελβούρνη από το uluru, δεν έχω πάει αλλά όσοι ξέρω που πήγαν απογοητεύτηκαν.

Διαμονή στο Σύδνευ προσπάθησε να μείνεις κοντά στο darling harbour, έχω μείνει στο ibis, στο novotel και στο adina appartments, όλα αυτά είναι μια χαρά αλλά δεν είναι φτηνή η περιοχή εκεί.

Άμα τελικά έρθεις Μελβούρνη σφύρα να πιούμε καφέ :)
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Defkalion καταρχας σε ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις!
Οποτε θεωρεις οτι αξιζει να μεινω μια μερα καπου κοντα στο twelve apostles ή καπου στο ενδιαμεσο;
Επισης να νοικιασω αμαξι ή να παω με εκδρομη τι θεωρεις οτι ειναι καλυτερο; Σκεφτηκα την εκδρομη γιατι θα ειμαι μονος μου οποτε λογω ελλειψης χρονου μονος μου θα σπαταλησω πολυ χρονο ασκοπα και δεν εχω και πολυ ομολογουμενως με τις 3 ημερες..

Ναι το γνωριζω οτι ειναι χειμωνας τελος Αυγουστου και πολυ καλα εκανες και μου υπενθυμισες οτι η μερα θα ειναι πιο μικρη αρκετα σημαντικο αυτο!
Ωραια λοιπον κλεινω με jetstar μια πτηση απο Συδνευ Μελβουρνη για αρχη να φυγει αυτο απο την μεση.
Και φυσικα θα σου στειλω οταν κατεβω μια δυο μερες πριν να το εχεις υποψιν σου να βρεθουμε εαν εχεις χρονο!

Μιας και μενεις Μελβουρνη δεν προτεινεις και κατι για διαμονη εκει ή περιοχη; Eχω ριξει μια ματια στο Atlantis Hotel που ειναι στην Spencer απο οτι βλεπω λεει κατι σαν περιοχη ή να κοιταξω κατι αλλο;

Επισης μια τελευταια ερωτηση τελικα περα απο evisitor χρειαζομαι κατι αλλο ή οχι; Φανταζομαι ειναι σαν το ESTA αυτο US οποτε ειμαι οκ απλα ρωταω για τον φοβο των Ιουδαιων!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κοίτα αν είσαι μόνος σου, τότε πάρε μια έτοιμη εκδρομή από αυτές που φεύγουν πολύ πρωί από το κέντρο της πόλης και το κάνουν σε μια μέρα. Δεν είναι ιδανικό και δε θα το ευχαριστηθείς όσο αν έχεις δικό σου αμάξι, αλλά λογικά και με τα πούλμαν θα κάνουν κάποιες στάσεις στο δρόμο, δε μπορεί. Με βλέπεις και επιμένω για το δρόμο γιατί το great ocean road είναι από τις καλύτερες διαδρομές για αμάξι στον κόσμο, και είναι ευκαιρία να κάνεις όσες στάσεις θες. Αν δε σε αγχώνει που οδηγούμε από την ανάποδη μεριά του δρόμου, τότε σίγουρα καλύτερα να νοικιάσεις ένα αμάξι να πας μόνος σου, αλλά και οι εκδρομές θα σε καλύψουν.

Το ξενοδοχείο που μου λες είναι δίπλα στον southern cross που είναι ο μεγαλύτερος σταθμός τρένων της πόλης και θα είναι πολύ βολικό για να πάρεις τρένα κλπ, αλλά δεν είναι ακριβώς στο κέντρο της πόλης. Αν όμως σε βολεύει από πλευράς κόστους κλείστο γιατί στο κέντρο της Μελβούρνης τα τραμ είναι δωρεάν, οπότε παίρνεις ένα τραμ και είσαι στο ποτάμι σε 5 λεπτά.

Για το evisitor δυστυχώς δε κατέχω, δεν έχω καν ιδέαν τι είναι - αν πρόκειται για την τουριστική βίζα, τότε δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Σε ευχαριστω πολυ για ολα εισαι κατατοπιστικοτατος.
Και ναι σκεφτομαι σοβαρα εστω και μονος να νοικιασω αμαξι πλεον γιατι οντως εχω ακουσει τα καλυτεροτερα και εγω για το great ocean road και θελω να το χαρω οσο περισσοτερο γινεται!

Ο μονος μου δισταγμος ειναι λογω του περιορισμενου χρονου μην τυχον σπαταλησω αδικα χρονο που δεν εχω!

Για αυτο φυσικα θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σου τα υπολοιπα μεσω μυνηματος!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπερα εχω κλεισει ενα 7ημερο λογω ευκολοτερης προσεγγισης για Συδνευ απο Πουκετ τελος Αυγουστου.
Δεδομενων των λιγων ημερων θα ηθελα να κανω 2 με 3 ερωτησεις για αυτους που γνωριζουν αν μπορουν να βοηθησουν.

1. Σκεφτομαι να παω και Μελβουρνη για να την δω που ειναι ευκολη και η προσβαση για 12 Apostles με μονοημερη απο οτι εχω δει. Να το κανω και αν ναι να το χωρισω σε 4 μερες Συδνευ και 3 Μελβουρνη;

2.Να προτιμησω την Μελβουρνη απο το μακρυτερο αλλα εξισου ενδιαφερον Uluru στο κεντρο που λογω και της χαμηλοτερης θερμοκρασιας τελη Αυγουστου που θα παω αντι για Δεκεμβριο ισως αξιζει περισσοτερο;

3. Υπαρχουν καποιες value for money προτασεις για διαμονη στο Συδνευ;

4. Εχω βγαλει evisitor απο το ταξιδιωτικο που εκλεισα. Δεν χρειαζομαι κατι αλλο απο οτι γνωριζω ή αγνοοω κατι;

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια!
Η διαδρομή μέχρι τους 12 Απόστολους είναι όμορφη διαδρομή, ακόμα και για τους ντόπιους, απλά όπως και ο Defkalion έχω κάποιους ενδοιασμούς για το αν θα προλάβεις να κάνεις άνετα τη διαδρομή. Αν θες να δεις τους βράχους, η διαδρομή είναι εφικτή, αλλά έχει πολλές ωραίες στάσεις που μπορείς να κάνεις ενδιάμεσα (ανέφερε πολλές και ο Defkalion) που δεν ξέρω αν θα το ευχαριστηθείς για μονοήμερο πήγαινε-έλα.

Στο Uluru πας τον εκεί χειμώνα (δηλ. όπως είπες Αύγουστο) από θέμα θερμοκρασιών, αλλά κι εγώ θα ψήφιζα Μελβούρνη.

Το Σίδνεϊ γενικά είναι ακριβό. Εμείς έχουμε μείνει στο Ibis Sydney Airport και στο Holiday Inn Darling Harbor. Το πρώτο ήταν φθηνότερο και με πολύ πιο ευγενικό προσωπικό από το δεύτερο. Το πλεονέκτημα του δεύτερου είναι ότι είναι πιο κεντρικό. Παρόλαυτά, το Ibis είναι κανένα πεντάλεπτο περπάτημα από τη στάση Mascot του CityRail, οπότε πας στο κέντρο της πόλης. Γενικά, το κέντρο είναι μεταξύ του Darling Harbor και της Όπερας.

Η evisitor αρκεί, την παίρνεις μαζί με το διαβατήριο. Πριν προσγειωθείτε συμπληρώνεις μια φόρμα στο αεροπλάνο και την παραδίδεις στον υπάλληλο του αεροδρομίου που μπαίνεις στη χώρα. Το ίδιο και πριν αναχωρήσεις από τη χώρα, συμπληρώνεις ένα παρόμοιο χαρτί στο αεροδρόμιο πριν φύγεις. Στις πτήσεις εσωτερικού δεν κάνεις κάτι, πας απλά με το διαβατήριο.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Σε ευχαριστω εκλεισα ηδη Μελβουρνη και ισως επιλεξω διημερο ή μιαμιση μερα με διαμονη για το great ocean road και στριμωξω τα αλλα σε μια μερα.
Τα αλλα ρωτησα για τον φοβο των Ιουδαιων πιο πολυ οποτε ειμαστε καλλυμενοι πλεον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom