Αυστρία Γερμανία Αυστριακες - Βαυαρικες Άλπεις Χειμώνα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. 27 του μήνα θα είμαστε Innsbruck για 2 βράδια και για άλλα 4 βράδια στο Salzburg. Αν και πολύ νωρίς έχω δει ότι ο καιρός στις συγκεκριμένες πόλεις προς το παρών δεν δείχνει χιόνια όμως έχω την εξής απορία. Μιας και θα τις έχουμε σαν βάση ώστε να γυρίσουμε όσα περισσότερα μπορούμε, το ότι δεν θα έχει / ρίξει χιόνι εκεί σημαίνει ότι δεν θα συναντήσουμε και γενικά χιόνι στις Άλπεις; Μου φαίνεται αρκετά απίθανο κάτι τέτοιο και γενικά για όσους έχουν πάει χειμώνα ας δώσουν μερικές πληροφορίες. Στην χειρότερη περίπτωση που δεν δούμε καθόλου χιόνι υπάρχει κάποιο χιονοδρομικό στα μέρη αυτά ώστε να πάμε για βόλτα;

Ευχαριστώ.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Καλησπέρα. 27 του μήνα θα είμαστε Innsbruck για 2 βράδια και για άλλα 4 βράδια στο Salzburg. Αν και πολύ νωρίς έχω δει ότι ο καιρός στις συγκεκριμένες πόλεις προς το παρών δεν δείχνει χιόνια όμως έχω την εξής απορία. Μιας και θα τις έχουμε σαν βάση ώστε να γυρίσουμε όσα περισσότερα μπορούμε, το ότι δεν θα έχει / ρίξει χιόνι εκεί σημαίνει ότι δεν θα συναντήσουμε και γενικά χιόνι στις Άλπεις; Μου φαίνεται αρκετά απίθανο κάτι τέτοιο και γενικά για όσους έχουν πάει χειμώνα ας δώσουν μερικές πληροφορίες. Στην χειρότερη περίπτωση που δεν δούμε καθόλου χιόνι υπάρχει κάποιο χιονοδρομικό στα μέρη αυτά ώστε να πάμε για βόλτα;

Ευχαριστώ.
Χιονι θα εχει και πολυ,για χιονοδρομικο στο kitzbuhel.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.767
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τις μέρες πριν τα Χριστούγεννα επισκέφθηκα το Σάλτσμπουργκ και είχε μέγιστη θερμοκρασία 6 έως 8 βαθμούς. Χιόνι μέσα στην πόλη δεν υπήρχε, αλλά ήταν ορατά από διάφορα σημεία της πόλης οι χιονισμένες βουνοκορφές. Η φωτογραφία είναι από την πλατεία του σιδηροδρομικού σταθμού.

DSC_0103 (1).jpg


Καθώς οι πιθανότητες για χιόνι αυξάνονται όσο αυξάνεται το υψόμετρο, μια ιδέα θα ήταν να βάλετε στο πρόγραμμα το Bad Gastein. Αν και δεν καταφέραμε να πάμε, έβλεπα ότι τις μέρες που στο Σάλτσμπουργκ είχε 6 βαθμούς και έριχνε ψιλόβροχο στο Bad Gastein έριχνε χιόνι. Το Σάλτσμπουργκ είναι χτισμένο σε υψόμετρο 500 περίπου μέτρα και το Bad Gastein σε 1000.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Χιονι θα εχει και πολυ,για χιονοδρομικο στο kitzbuhel.
Τις μέρες πριν τα Χριστούγεννα επισκέφθηκα το Σάλτσμπουργκ και είχε μέγιστη θερμοκρασία 6 έως 8 βαθμούς. Χιόνι μέσα στην πόλη δεν υπήρχε, αλλά ήταν ορατά από διάφορα σημεία της πόλης οι χιονισμένες βουνοκορφές. Η φωτογραφία είναι από την πλατεία του σιδηροδρομικού σταθμού.

View attachment 292819

Καθώς οι πιθανότητες για χιόνι αυξάνονται όσο αυξάνεται το υψόμετρο, μια ιδέα θα ήταν να βάλετε στο πρόγραμμα το Bad Gastein. Αν και δεν καταφέραμε να πάμε, έβλεπα ότι τις μέρες που στο Σάλτσμπουργκ είχε 6 βαθμούς και έριχνε ψιλόβροχο στο Bad Gastein έριχνε χιόνι. Το Σάλτσμπουργκ είναι χτισμένο σε υψόμετρο 500 περίπου μέτρα και το Bad Gastein σε 1000.
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας! Μου κάνει περιέργεια τρομερή πως και δεν έχει χιόνια μέσα στις πόλεις!

Όσον άφορα το Bad Gastein φαίνεται πανέμορφο και αν μας παίρνει ο χρόνος θα πάμε μια βόλτα! Θα το δούμε όταν τελειώσουμε το πρόγραμμα!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μια βοήθεια παρακαλώ! Την μια μέρα που θα είμαστε στο Salzburg έχω βάλει τα εξής:

30/1 Salzburg- St.Gilgen- Fuschl Am See-St. Wolfgang

Επειδή όμως είδα ότι έχω βάλει πολλές λίμνες...Η βασικά μόνο λίμες και δεν έχω βάλει κάτι ορεινό μήπως εκείνη την μέρα να έβαζα να πάμε στο Bad Gastein η σε κάποιο άλλο παρόμοιο μέρος ;

Το πρόγραμμα προς το παρόν το έχω ως εξής με την βοήθεια της @KaterinaJ

  • 27/1 Munchen-wieskirche church- Linderhof- Ettal-Oberramergau-Innsbruck
  • 28/1 Innsbruck - Partnach gorge - Mittenwald - Seefeld
  • 29/1 Innsbruck - Swarovski - Kitzbuhel - Konigssee - Salzburg
  • 30/1 Salzburg - St.Gilgen- Fuschl Am See-St. Wolfgang (Η μέρα που λέμε να αλλάξουμε) και να βάλουμε το Bad Gastein
  • 31/1 Salzburg - Bad Ischl –Hallstat
  • 1/2 Salzburg όλη την μέρα
  • 2/2 Επιστροφή Ελλάδα
Σκοπός μας είναι να "νιώσουμε" όσο περισσότερο χειμώνα γίνεται! Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το έχουμε βάλει ήδη όπως θα δείτε! Μια απάντηση στο ερώτημα μου θα ήταν εύκολο ;
Θα σου ελεγα το st.Wolfgang να το βαλεις μαζι με το hallsttat.Μια και θα εισαι oberamergau ,μη παραλειψεις να πας στο castle neuschwanstein( εκτος και εαν εχεις παει).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θα σου ελεγα το st.Wolfgang να το βαλεις μαζι με το hallsttat.Μια και θα εισαι oberamergau ,μη παραλειψεις να πας στο castle neuschwanstein( εκτος και εαν εχεις παει).
Θα το κοιτάξω να δω να το βάλω εκεί, αλλά το ερώτημα μου είναι αυτό:

Την μια μέρα που θα είμαστε στο Salzburg έχω βάλει τα εξής:

30/1 Salzburg- St.Gilgen- Fuschl Am See-St. Wolfgang

Επειδή όμως είδα ότι έχω βάλει πολλές λίμνες...Η βασικά μόνο λίμες και δεν έχω βάλει κάτι ορεινό μήπως εκείνη την μέρα να έβαζα να πάμε στο Bad Gastein η σε κάποιο άλλο παρόμοιο μέρος ;


Ευχαριστω πολύ!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Θα το κοιτάξω να δω να το βάλω εκεί, αλλά το ερώτημα μου είναι αυτό:

Την μια μέρα που θα είμαστε στο Salzburg έχω βάλει τα εξής:

30/1 Salzburg- St.Gilgen- Fuschl Am See-St. Wolfgang

Επειδή όμως είδα ότι έχω βάλει πολλές λίμνες...Η βασικά μόνο λίμες και δεν έχω βάλει κάτι ορεινό μήπως εκείνη την μέρα να έβαζα να πάμε στο Bad Gastein η σε κάποιο άλλο παρόμοιο μέρος ;


Ευχαριστω πολύ!
Στο St. Wolfgang ειναι σε λιμνη.Το hallsttat ειναι σε λιμνη.Οποτε θα ειναι καλυτερα το bad Gastein.Εαν δεν εχεις παει στο καστρο μη το χασεις.Η περιοχη γυρω απο το καστρο,αλλα και το καστρο ειναι μαγικο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στο St. Wolfgang ειναι σε λιμνη.Το hallsttat ειναι σε λιμνη.Οποτε θα ειναι καλυτερα το bad Gastein.Εαν δεν εχεις παει στο καστρο μη το χασεις.Η περιοχη γυρω απο το καστρο,αλλα και το καστρο ειναι μαγικο.
Έτσι θα το κάνουμε τελικά... Και για το κάστρο θα το κοιτάξω να το βάλω. Θυμάμαι παλιά το έβλεπα στο Internet σε φωτογραφίες. Κάποια άλλη πρόταση?
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Έτσι θα το κάνουμε τελικά... Και για το κάστρο θα το κοιτάξω να το βάλω. Θυμάμαι παλιά το έβλεπα στο Internet σε φωτογραφίες. Κάποια άλλη πρόταση?
Αν σου αρεσει η ιστορια του ΒΠΠ πηγαινε σε μια περιοχη στο Σαλτζμπουργκ στην φωλια του αετου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom