Αυτόματη διόρθωση ορθογραφίας.

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Για τους ανορθόγραφους (αλλά και τους ορθογράφους) του φόρουμ.

Επειδή οι πιο πολλοί κάνουμε λάθη όταν πληκτρολογούμε (συνήθως από κεκτημένη ταχύτητα), μια εξαιρετική και απλή λύση είναι να χρησιμοποιούμε ένα πρόσθετο για τον Firefox.


  1. Αν δεν τον έχετε ήδη, κατεβάστε δωρεάν και εγκαταστήστε τον Firefox
    .
  2. Μετά, προσθέστε αυτό το add-on ορθογραφίας.
Από εκεί και πέρα, καθώς θα πληκτρολογείτε για να γράψετε ένα μήνυμα στο φόρουμ, οι λάθος λέξεις θα κοκκινίζουν (από ντροπή) :bleh:






Αν κάνετε δεξί κλικ πάνω στην λάθος υπογραμμισμένη λέξη, ανοίγει ένα μενού στο οποίο σας προτείνει να διαλέξετε τη σωστή λέξη. Την διαλέγετε και η λέξη διορθώνεται αυτόματα.






Πολύ απλό δεν είναι;

Αξίζει να το βάλετε για να έχουμε όλοι πιο όμορφα μηνύματα στο φόρουμ. :D
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλό και χρήσιμο ρε Μάνο, αλλά έτσι χάνεται η οπτική έκφραση της προσωπικής σχέση μας με το γραπτό λόγο.
Επικρατεί μια γενικευμένη ομοιομορφία.
Ουτοσιάλος τελικά συνεννοούμαστε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταλαβαίνω τι θες να πεις Βαγγέλη, αλλά τα ματάκια μας τι φταίνε;
εσύ ως εκπαιδευτικός θα έχεις δει πολλά τέτοια...
"Μπορηται να μου πυται που εχη ωρεαις παραληες στιν Υβυρυκυ χαιρσωνυσω;;"
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εγώ παλι λέω να το αφήσομε οπως έχει...
με τα λαθάκια του,και ας βγαίνουν τα ματάκια μας...άν εφαρμόσουν το ορθογραφικό λεξικο θα βαρεθούν...και δεν θα γράφουν με αμεσότητα...
ειναι σαν να παίρνεις τον ψευδό που το "τ" το λέει "θ" φαντάζεστε..το μαρτύριό του!!!
θα πάψει να είναι χαριτωμένος,original,και άμεσος!!
προτείνω να βρούμε τους δασκάλους τους και να τους πλακώσομε που δεν τους έμαθαν ωθρογραφοία!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
εγώ παλι λέω να το αφήσομε οπως έχει...
με τα λαθάκια του,και ας βγαίνουν τα ματάκια μας...άν εφαρμόσουν το ορθογραφικό λεξικο θα βαρεθούν...και δεν θα γράφουν με αμεσότητα...
ειναι σαν να παίρνεις τον ψευδό που το "τ" το λέει "θ" φαντάζεστε..το μαρτύριό του!!!
θα πάψει να είναι χαριτωμένος,original,και άμεσος!!
προτείνω να βρούμε τους δασκάλους τους και να τους πλακώσομε που δεν τους έμαθαν ωθρογραφοία!!!
συμφωνω με την ρενατα. ας κανουμε και λαθακια, αλλωστε να βλεπουμε και τι ελληνικα ξερουμε, αν ξερουμε. ας παιδευτουμε και λιγο πως γραφετε αυτο και πως εκεινο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΟΚ... πάω πάσο. Το "γράφεται" πάντως είναι με "αι" στο τέλος, θα ήταν με "ε" μόνο αν δεν ήταν παθητική φωνή, αλλά ρήμα στο β' πληθυντικό. Επίσης το "πώς" θέλει τόνο όταν δεν λειτουργεί ως "ότι" αλλά ως "με ποιο τρόπο".
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
ΟΚ... πάω πάσο. Το "γράφεται" πάντως είναι με "αι" στο τέλος, θα ήταν με "ε" μόνο αν δεν ήταν παθητική φωνή, αλλά ρήμα στο β' πληθυντικό. Επίσης το "πώς" θέλει τόνο όταν δεν λειτουργεί ως "ότι" αλλά ως "με ποιο τρόπο".
H ελληνικη γραμματικη ειναι μεγαλο μπερδεμα γι`αυτο τετοια λαθη ουτε καν τα κοιταω,βασικα τα κανω και ο ιδιος.
Με τα κραυγαλεα ειναι το ζορι και το ρομπιλικι.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ΟΚ... πάω πάσο. Το "γράφεται" πάντως είναι με "αι" στο τέλος, θα ήταν με "ε" μόνο αν δεν ήταν παθητική φωνή, αλλά ρήμα στο β' πληθυντικό. Επίσης το "πώς" θέλει τόνο όταν δεν λειτουργεί ως "ότι" αλλά ως "με ποιο τρόπο".
τέλεια yorgo!!!
είδες ?αμέσως έδωσες τον κανόνα..πές οτι ξαναγυρνάμε στο σχολείο...βρήκαμε παιχνίδι τώρα να παίζομε...ωραίο.
saita μελέτησε και αύριο θα εξεταστείς !!!τα σκονάκια απαγορεύονται!!:D
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
"Είτε παίδες Ελλήνων, είτε παίδες βαρβάρων. Και τα δυο δε γίνεται"
Ευχάριστο βιβλίο, απάνθισμα μαργαριταριών που συνέλεξε ο Δ. Μαρκόπουλος.
Αντιγράφω κάτι σχετικό με μας:
"Η σκανδιναβία είναι μια πράξη που ο κάθε πολιτισμένος άνθρωπος πρέπει να αποφεύγει"
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
θέλω ν' αγιάσω και δεν μπορώ με σας!! σταματήστε τώρα αμέσως αυτή την συζήτηση και μην δω άλλον ανοθρόγραφο στο φόρουμ,γιατί θα ξαμολήσω τους κατασκόπους του ΥΠΕΠΘ:cool:και εεεε!!!άντε με κάνατε και πάτησα τον όρκο σιωπής μου!!!!:rolleyes::rolleyes:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
τέλεια yorgo!!!
είδες ?αμέσως έδωσες τον κανόνα..πές οτι ξαναγυρνάμε στο σχολείο...βρήκαμε παιχνίδι τώρα να παίζομε...ωραίο.
saita μελέτησε και αύριο θα εξεταστείς !!!τα σκονάκια απαγορεύονται!!:D
ετοιμος ειμαι, ποτε θα με εξετασετε ? αν δεν ξερω το μαθημα μου τι θα παθω ? μου αρεσε η παρατηρηση για τον τονο στο πως, αλλα δεν βαζω γενικα τονους, πειραζει ? αν περασω με την βαση θα ειμαι τυχερος
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
ετοιμος ειμαι, ποτε θα με εξετασετε ? αν δεν ξερω το μαθημα μου τι θα παθω ? μου αρεσε η παρατηρηση για τον τονο στο πως, αλλα δεν βαζω γενικα τονους, πειραζει ? αν περασω με την βαση θα ειμαι τυχερος
Αν δεν κοπείς για τους τόνους, θα κοπείς για 'την βάση'. 'Τη βάση' λέμε, διότι δεν αρχίζει από κ,π,τ,γκ,μπ,ντ,ξ,ψ,τσ,τζ. Πλάκα πλάκα σε όλους μάς ξεφεύγουν, όμως ξεχωρίζει το συστηματικό απ' το τυχαίο σφάλμα. Κι εκείνο το παιδάκι δεν είχε πια τόοσα πολλά για ν' ακούσει όσα άκουσε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom