Ντουμπάι Αφήγηση από Ντουμπάι

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ξεκινάμε λοιπόν τη διήγησή μας με μερικές απαραίτητες διευκρινήσεις...καταρχήν, δε πήγα μεμονωμένος ταξιδιώτης, αλλά με γκρουπ....όχι όμως το κλασσικό γκρουπ ενός οργανωμένου γραφείου, αλλά ας πούμε (χωρίς να μπούμε σε λεπτομέρειες) πως μία εταιρεία διοργάνωσε ένα ταξίδι-δώρο στους καλύτερους υπαλλήλους της στα καταστήματα λιανικής. Εγώ δε εργάζομαι στην εν λόγω εταιρεία, αλλά κάπως τέλος πάντων τρύπωσα σε αυτή την ιστορία χάρη σε κολλητό που δουλεύει εκεί.

Άρα, ήμασταν 40 περίπου άτομα από 20+ έως και 40-, χωρίς να γνωρίζουν όλοι όλους. Φαντάζομαι κάποιο γραφείο το είχε οργανώσει όλο βέβαια και το κυριότερο: όλα ήταν δωρεάν....μιλάμε φυσικά για ένα πανάκριβο ταξίδι σε υπερπολυτελή θέρετρα αλλά (κυρίως) με έξοχες δραστηριότητες.

Ορεκτικό λοιπόν ήταν το Ντουμπάι, πρώτη στάση του ταξιδιού μας. Πήγαμε τέλη Γενάρη, οπότε η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 23, δηλαδή ότι έπρεπε. Εκεί κάτσαμε δύο ολόκληρες ημέρες. Τη πρώτη ημέρα είχε τζιπ-σαφάρι στην έρημο, που είχε γενικώς πλάκα, αν και στο τέλος ξερνάγαμε οι μισοί με τα κόλπα των οδηγών των Land Rover μας....




Γευματίσαμε κατόπιν στην έρημο, σε σκηνικό βεδουίνων και καλά (), και το βράδυ φάγαμε σε ωραίο ξενοδοχείο ψηλά στη κορυφή με όλη τη πόλη φωτισμένη στα πόδια μας...μετά, ωραία ήταν η επίσκεψη στο Budha Bar, όπου ήπια τα καλύτερα cocktails της ζωής μου (βότκα μαρτίνι εκ-πλη-κτι-κό). Και έτσι διαπιστώνεις πως ο έλληνας μπάρμαν είναι ασχετίδης και τα ποτά μας μπόμπες (καλά αυτό γνωστό). Μεγάλη διαφορά παιδιά....φοβερό λοιπόν το Budha Bar.

Την επομένη είχε περιήγηση στα γρήγορα στη πόλη με το πούλμαν, κατεβήκαμε στη παραλία κοντά στο γνωστό Burj Al Arab τη θαυμάσαμε κτλ, πήγαμε λίγο σε αυτά τα τεχνητά νησιά σε σχήμα φοίνικα (τα οποία ακόμα χτίζονταν) και μετά μας πήγαν στο μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο, όπου το ενδιαφέρον ήταν το χιονοδρομικό κέντρο....



Εντύπωση φυσικά μου έκανε ο οικοδομικός οργασμός στο εμιράτο, μιλάμε για εκατοντάδες ουρανοξύστες, με δεσπόζουσα μορφή τον ημιτελή ακόμα Burj Dubai, η καθαριότητα και το πράσινο που υπήρχε σε μία εκ φυσικού άνυδρο περιοχή...τι κάνουν τα ντόλλαρς!!


Το βραδάκι είχε βαρκάδα σε (τεχνητό??) ποτάμι στη πόλη, είδαμε και πυροτεχνήματα, αράξαμε στο κατάστρωμα και απολαμβάναμε τα φώτα της πόλης με τα εντυπωσιακά κτίρια.....επιγραμματικά: για μια φορά στη ζωή σου αξίζει να πας, αλλά δεύτερη όχι.....εκτός αν η ζωή σου είναι τα εμπορικά κέντρα και τα ψώνια, αλλά μήπως εδώ δεν έχουμε? Τα χρυσά κοσμήματα δε μ’αρέσουν ούτως ή άλλως, οπότε δε με απασχόλησαν και οι αντίστοιχες αγορές...

Αρκετά όμως με τους Άραβες, το ταξίδι είναι αλλού και προσεχώς στις οθόνες σας!!

ΥΓ1: Υπομονή Ζωή :D

ΥΓ2: Φωτό επίσης προσεχώς με τη βοήθεια του Admin :)
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πολυ ωραια ξεκινησαμε , καλο το Ντουμπαι
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_biggrin2.gif
...παμε τωρα για τρελλεs
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_cheer.gif
στιs Σευχελλεs
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Οπως εχω πει στο Ντουμπαι επαθα πολιτισμικο σοκ!
Δεν θα ξαναπηγαινα με τιποτα ομως!
Ουτε θα μπορουσα να ζησω εκει....
 

Roulita

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!!!
Θα ηθελα να μας πεις γιατι δεν θα ξαναπηγαινες...πραγματικα η ''ξεναγηση σου'' ηταν πολυ καλη και φανταζομαι πως ηταν υπεροχη η εμπειρια σου!Ομως μου εκανε εντυπωση πυ ειπες πως δεν θα ξαναπηγαινες!γιατι?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ντουμπάι

Θα ηθελα να μας πεις γιατι δεν θα ξαναπηγαινες...πραγματικα η ''ξεναγηση σου'' ηταν πολυ καλη και φανταζομαι πως ηταν υπεροχη η εμπειρια σου!Ομως μου εκανε εντυπωση πυ ειπες πως δεν θα ξαναπηγαινες!γιατι?
εγώ είμαι καινούργια εδώ,βέβαια την ερώτηση την απευθυνεις στον φίλο μας αλλα μια που εχω παει κι εγω στο ντουμπαι και συμφωνω ότι δεν θα ξαναπαταγα και θεωρω και χαμένα τα λεφτα που πηγα να σου απαντησω;;;;;;Πηγα ΄πριν 2μιση χρονια ,δε νομιζω ναλλαξαν τρομερα πραγματα.Ειναι ενα φτιαχτο πραγμα καταρχας δηλ ουρανοξυστες στο πουθενα και χλιδατα βεβαια οκ υπεροχα οργανωμενα συγκροτηματα,αλλα πως να το πω δεν ειναι οργανωμενη κανονικη πολη,βγαινεις απαυτα τα συγκροτηματα και εισαι στο πουθενα ......μη φαντασθεις δηλ πολη σαν ΠΑΡΙΣΙ ΚΛΠ,δεν εχει να περπατησεις να τριγυρισεις να χαζεψεις δεν εχει τιποτε ιστορικο κλπ.Αυτη ειναι η πρωτη φρικη ,άλλη εγω πηγα 8 νοεμβριου και ειχα φρικτη ζεστη 30 32 βαθμ,ε αντε να κανεις τουρισμο μαυτη την παλιοζεστη,ακομα και αυτα τα πανεμορφα συγκροτηματα που θυμιζουν μικρες φτιαχτες βενετίες μεσα στην ερημο δηλ με καναλια γεφυρουλες δεντρα κλπ που ειναι υπεροχες το βραδυ και ειπα αχ τι ωραια οκ,οταν πηγα την αλλη μερα να τα δω μερα αστα να πανε δεν μπορουσες να καθησεις εξω λογω της ζεστης ,ηταν απαισια,αναγκαστηκα να πιω καφε ΜΕΣΑ,σε κλιματισμο,άλλη φρικη ειναι η σαχλαμαρα με τα τζιπ το σαφάρι στην ερημο,που λιγο ελειψε να αρπαχτω με τον ξεναγο ο οποιος δεν μας πληροφορησε πως ειναι τα πραγματα,γιατι εγω εχω ξαναπαει σε σαφαρι στην ερημο της ιορδανιας οπου ηταν......επιπεδο,ενω εδω ηταν οι αμμολοφοι πανω κατω κλπ και μας επιασε ζαλη τρομερη εμενα και δυο αλλες γυναικες αστα αστα παραλιγο να αφησουμε τα κοκκαλα μας στο παλιοντουμπαι......Αν θες ερημο και σαφαρι πηγαινε ιορδανια οπου ακομα και ο καταυλισμος των βεδουινων και το φαγητο στο τελος ειναι πολυ πιο αυθεντικος ,καμια συγκριση με του ντουμπαι....Ααυτα προς το παρον,τακλαψα τα λεφτα μου μωρε που ναξερα ......μαρεσει που πανε και ταξιδι του μελιτος εκει,βρε παιδια πατε ευρωπη στανταρ πραγματα εγω οσες φορες και ναχω παει ξαναπαω ευχαριστως παρισι,βιεννη,ρωμη τι να λεμε τωρα .....
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
budha bar... ολα τα λεφτα!
Τα κοψιδια στην ερημο... πεντανοστιμα!
Ο οδηγος του τζιπ στο σαφαρι... σκετο τελοκομειο!
Το abu dabi... πολυ ομορφο!
Αν το μετανοιωσα? ΟΧΙ! Καθε ταξιδι εχει την ομορφια του.
Κι οπως λεω παντα αρκει... να... πορτοκαλιζει ο χαρτης!
Αν θα ξαναπηγαινα? Μια φορα φτανει...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
budha bar... ολα τα λεφτα!
Τα κοψιδια στην ερημο... πεντανοστιμα!
Ο οδηγος του τζιπ στο σαφαρι... σκετο τελοκομειο!
Το abu dabi... πολυ ομορφο!
Αν το μετανοιωσα? ΟΧΙ! Καθε ταξιδι εχει την ομορφια του.
Κι οπως λεω παντα αρκει... να... πορτοκαλιζει ο χαρτης!
Αν θα ξαναπηγαινα? Μια φορα φτανει...
Τα είπες όλα σε 5 γραμμές, συμφωνώ απόλυτα.....α, να προσθέσω ότι, αν είναι και πληρωμένο το ταξίδι, ακόμα καλύτερα! :D
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
αν είναι και πληρωμένο το ταξίδι, ακόμα καλύτερα![/QUOTE]

αυτο κι αν ειναι απλως θεικο! Τα κανει ολα ακομα πιο ομορφα!:lol::lol::lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
προσπαθώ να αποφασίσω αν αξίζει το stopover 12 ωρών τέλη Ιουλιου...με βοηθάτε λίγο εσείς που έχετε πάει?
τι αξίζει να δει κανείς σε τόσες ώρες (06.00-17.30)? μετακινήσεις?
thnks!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν καταφέρεις τέλη Ιουλίου να βγεις έξω από τα κλιματιζόμενα περιβάλλοντα τι να πω! Μπράβο σου! Εγώ πάντως μόνο σε εσωτερικούς χώρους θα ήμουνα. Οπότε mall και πάλι mall. Εν ολίγοις δε νομίζω οτι αξίζει το stopover εκείνη την εποχή του έτους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
έχει και επιστροφη χωρις stopover. απλα προσπαθω να αποφασισω αν αξιζει η σταση. ως 35-40 αντεχω. απο κει και πανω οχι. τελος παντων για μετακινηση ταξι? η αγορα για χρυσο λεει? μια και θα εχω 1-2 παραγγελίες..ήπιες πάντως. έχει διαφορά από εδώ?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εγω πηγα νοέμβριο και ειχε γυρω στους 32 βαθμους και παλι δυσφορουσαμε,δες τα σχετικα που γραφω για ντουμπαι πιο πανω,αλλα ο ξεναγος μας έλεγε οτι το καλοκαιρι λυωνουν οι σολες απο τη ζεστη!!δεν κυκλοφορει κοσμος εξω......!οσον αφορα τις μετακινήσεις μονο με ταξί,το μετρο δε νομίζω να τελειωσε,φιλη που πηγε πριν 3 μηνες μου ειπε οτι ακομα το φτιαχναν,δεν εχει άλλες συγκοινωνιες ,αφου δεν ειναι .....κανονικη πολη.:haha:,παντως ταξί εγω πηρα κανα δυο φορες για να παω απο το ξενοδ που μεναμε προς το Τζουμειρα ,οι τιμες δεν ειναι ακριβες.....Το μόνο που αξιζει παντως να δεις μαυτη τη φρικτη ζεστη που θα εχει ειναι αυτα τα πως να τα πω τα φτιαχτα συγκροτηματα οπως αυτο που ανεφερα το τζουμειρα,που ενταξει ειναι πανεμορφα ,μικρη βενετία!!αλλα για βραδυ!!τη μερα τι να το κανεις ;θα καιγεσαι...... Α και το ξενοδοχ αυτο το Μμπουρσαλαραμπ το εξαστερο επταστερο,θα το χαζεψεις απεξω,καποιοι φιλοι μου που θελησαν να το δουν απο μεσα πληρωσαν νομιζω πριν δυο χρονια γυρω στα 150 ευρω για να μπουνε και να ξεναγηθουνε.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.790
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom