Βέλγιο Ολλανδία ΒΕΛΓΙΟ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ!

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Τον Μάιο πάμε ταξιδάκι Ολλανδία και Βέλγιο για 10 μέρες. Συγκεκριμένα πετάμε για Άμστερνταμ από όπου και ξεκινάμε το ταξίδι μας και επιστρέφουμε πίσω από Βρυξέλλες. Για τις μετακινήσεις μεταξύ των πόλεως σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Οι πόλεις που σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε είναι οι εξής:
Amsterdam, The Hague, Delft, Rotterdam, Antwerp, Brugge, Gent, Brussels.
Θα ήθελα όσοι έχετε εμπειρία, να με κατευθύνετε, ώστε να αποφύγω να χάσω χρόνο σε κάποιες πόλεις αν δεν αξίζει ή να αφιερώσω χρόνο σε άλλες που δεν τις έχω στο νου μου προς στιγμήν. Επίσης μου έχουν πει για κάποια χωριουδάκια της Ολλανδίας, συγκεκριμένα Volendam, Marken, τα οποία αξίζει να επισκεφτεί κανείς.
Παρακαλώ για τις συμβουλές και τις εμπειρίες σας!
Να σημειώσω ότι οι 10 διανυκτερεύσεις σκεφτόμαστε να γίνουν σε Άμστερντα, Ρόττερνταμ, Μπρυζ και Βρυξέλλες. Από τις υπόλοπες σκεφτόμαστε να κάνου απλά πέρασμα!
Περιμένω νέα σας!!!!!!!
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Καλησπέρα,είχα την τύχη να κάνω το ίδιο ταξίδι τον Οκτώβριο.Είσαι τυχερός/η που θα πας Μάιο,όπου ο καιρός θα είναι καλός,θα έχουν ανθίσει οι τουλίπες ενώ τότε είναι και η μεγαλύτερη γιορτή στην Ολλανδία όπου γλεντούν,χορεύουν κάνουν ανοιχτές συναυλίες κ.λ.π.Εγώ γύρισα τις δύο αυτές χωρές με το τραίνο,έχουν εκπληκτικό σιδηροδρομικό δίκτυο,τα τρένα πάντα στην ώρα τους και είχα έκπτωση 40% επειδή η αδερφή μου-είναι εράσμους εκεί- είχε κάρτα διαδρομών και δικαιούταν έκπτωση για άλλα 3 άτομα.Νομίζω υπάρχουν και για 7 μέρες κάρτες που πραγματικά συμφέρουν πολύ.Μέσα στις πόλεις δύσκολα κινείς το αμάξι,ενώ το πάρκινγκ είναι πανάκριβο....Το Άμστερνταμ είναι πολύ όμορφη πόλη,καθαρή,με γραφικά κανάλια,καλή νυχτερινή ζωή(εκτός απο το Σάββατο που πλακώνουν οι Άγγλοι),τα μουσεία είναι μαζεμένα,αξίζει να τη γυρίσεις με ποδήλατο.Το Ρόττερνταμ κατ'εμε δεν αξίζει να μείνεις .Μεγαλούπολη,χωρίς χρώμα ανοικοδομήθηκε μεταπολεμικά αφού είχε καταστραφεί απο τους Ναζί.Η Χάγη είναι διοικητική πρωτεύουσα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.Το Ντέλφτ είναι μια ενδιαφέρουσα φοιτητούπολη πιο πολύ όμως μου άρεσε το Λέιντεν,επίσης φοιτητούπολη πολύ γραφική.Αξίζει να πας μια βόλτα στην Ουτρέχτη,πόλη με κανάλια και ενδιαφέροντα αξιοθέατα π.χ. καθεδρικός ναός.Απο Βέλγιο όλα τα λεφτά η Μπρίζ,πανέμορφη αν και λίγο ακριβή.Οι Βρυξέλλες έχουν πολλά μουσεία,τρομερά σοκολατάκια κ βάφλες και καμιά 200σαριά είδη μπύρας.Αυτό που θα διαπιστώσεις είναι η διαφορά παιδείας που έχουν απο εμάς,καθώς κ η οργάνωση του κράτους
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τον Μάιο πάμε ταξιδάκι Ολλανδία και Βέλγιο για 10 μέρες. Συγκεκριμένα πετάμε για Άμστερνταμ από όπου και ξεκινάμε το ταξίδι μας και επιστρέφουμε πίσω από Βρυξέλλες. Για τις μετακινήσεις μεταξύ των πόλεως σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Οι πόλεις που σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε είναι οι εξής:
Amsterdam, The Hague, Delft, Rotterdam, Antwerp, Brugge, Gent, Brussels.
Θα ήθελα όσοι έχετε εμπειρία, να με κατευθύνετε, ώστε να αποφύγω να χάσω χρόνο σε κάποιες πόλεις αν δεν αξίζει ή να αφιερώσω χρόνο σε άλλες που δεν τις έχω στο νου μου προς στιγμήν. Επίσης μου έχουν πει για κάποια χωριουδάκια της Ολλανδίας, συγκεκριμένα Volendam, Marken, τα οποία αξίζει να επισκεφτεί κανείς.
Παρακαλώ για τις συμβουλές και τις εμπειρίες σας!
Να σημειώσω ότι οι 10 διανυκτερεύσεις σκεφτόμαστε να γίνουν σε Άμστερντα, Ρόττερνταμ, Μπρυζ και Βρυξέλλες. Από τις υπόλοπες σκεφτόμαστε να κάνου απλά πέρασμα!
Περιμένω νέα σας!!!!!!!
Να μείνετε και στην Antwerp οπωσδήποτε, αξίζει. Ίσως περισσότερο από τις Βρυξέλλες.
Επίσης δείτε αν μπορείτε να χωρέσετε και καμμιά Utrecht ή κανα Haarlem στο πρόγραμμα.
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
Εμενα μου αρεσε το delirioum cafe στις Βρυξελλες αγορασα απο το beer planet μπυρες , το Atomium, οι γιαπωνεζικες κατασκευες , σοκολατακια να φας, να περπατησεις στην Grand Place . Στο Amsterdam πηγα στο sex museum, torture museum,madame tussauds, Heineken Experience,Anne Frank's house. Να παιρνεις μονο τραμ στο Αμστερνταμ παει παντου και ειναι το καλυτερο μεσο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το καλύτερο μέσο στην πόλη είναι τα ποδαράκια
Συμφωνώ (έχω μετρήσει αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα ποδαρόδρομο στο Amsterdam....), αλλά και το τραμ καλό είναι καμιά φορά όταν βρέχει....
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Συμφωνώ (έχω μετρήσει αρκετές δεκάδες χιλιόμετρα ποδαρόδρομο στο Amsterdam....), αλλά και το τραμ καλό είναι καμιά φορά όταν βρέχει....

Επαυξάνω...κ ακόμα κ χωρίς βροχή,όταν θέλεις να ξεκινήσεις τον ποδαρόδρομό σου από κάπου μακριά
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
Τα περισσοτερα τα ειπε η Donnie darko και συμφωνω απολυτα. Η Μπρυζ ειναι κορυφη και μη ξεχασεις να βγαλεις φωτο (δες το σχολιο μου περι φωτογραφιας σε αλλο Post) στις πινακοθηκες διπλα στα αριστουργηματα των Ρεμπραντ, Ρουμπενς, Βαν Γκονγκ κ.α. Δεν βρισκεσαι καθε ημερα διπλα σε μερικα εκατομμυρια Ευρω.

Παρεπιπτοντως, καθε 10 χρονια γινεται η γιορτη των λουλουδιων (Floriade) που ειναι απιστευτη σε χρωματα (π.χ. μαυρες τουλιπες με λευκα "νερα") και ποικιλια. Η επομενη γινεται το 2012 αν σε ενδιαφερει.
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Βασικά είμαι άνδρας και ουχί γυνή.Να προσθέσω οτι οι Βρυξέλλες είναι μια αδικημένη πόλη,την βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα με πολλά αξιοθέατα και καλούς ρυθμούς ζωής.Επίσης το Ναιμέγκεν ή Ναιμέχεν,στην ανατολική Ολλανδία είναι η αρχαιότερη πόλη της χώρας κ έχει καταπληκτικά τοπία,οτι πρέπει να ποδηλατάδα στην εξοχή....
 

HELEN

Member
Μηνύματα
41
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Σα τη Μπρυζ, καμία πόλη σε ομορφιά! Προτείνω να μείνεις τις περισσότερες μέρες εκεί, αρκεί βέβαια να μην έχει κρύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom