Βιετνάμ Καμπότζη Λάος ΒΙΕΤΝΑΜ - ΛΑΟΣ - ΚΑΜΠΟΤΖΗ, 'Οσοι πιστοί προσέλθετε...

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Την περασμένη Κυριακή ο κύβος ερίφθει... 13 Μαρτίου με 09 Απριλίου ταξίδι στην Ινδοκίνα με συγκεκριμένο menu, ΒΙΕΤΝΑΜ - ΛΑΟΣ - ΚΑΜΠΟΤΖΗ σε αναλογίες που ακόμα δεν έχουν αποφασιστεί...
Ασχολούμαι με τη φωτογραφία και περιμένω απο αυτόν τον ενα μήνα, απο οτι εχω καταλάβει, τα μέγιστα απο πλευράς εικόνων και εμπειριών.
Εχω διαβάσει όλες τις ιστορίες και τα θέματα που αφορούν αυτές τις τρεις χώρες. Εχω δει οτι αρκετοί απο εσας φαίνεται να εχουν μια σχετική εξοικίωση αλλα και αγάπη για αυτές τις χώρες. Όποια βοήθεια λοιπόν καλοδεχούμενη...

Τα εισητήρια είναι προς και απο BANKONG για να υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία στον εκ των υστέρων σχεδιασμό της διαδρομής.

Καταρχήν πιστεύετε οτι υπάρχει μια διαδρομή για αυτές τις τρεις χώρες, η οποία να ενδείκνυται σε σχέση με κάποια άλλη ή δεν έχει καμία ιδιαίτερη σημασία ;
Οσον αφορά τις αποσκευές, επειδή δεν εχει αναφερθεί ξανά, πιστεύετε οτι μια μεγάλη βαλίτσα για τον καθένα δημιουργεί πρόβλημα στις μετακινήσεις. Επειδή υπάρχουν πολλές εκδρομές με σκάφος τραίνο ή λεωφορείο, ποσο εύκολο είναι να μεταφέρεις μια μεγάλη βαλίτσα και μια χειραποσκευή; Υπάρχουν κάποιες επιλογές αποθήκευσης ή κάποια άλλη εναλλακτική λύση;
Πιστεύτε οτι κρατήσεις για ξενοδοχεία, εκδρομές ή οποιουδήποτε είδους εισητήρια εχει κανένα νόημα να γίνουν εκ των προτέρων ή κατα την διάρκεια του ταξιδιού;
Κάπου στις συζητήσεις διάβασα οτι υπάρχουν κάποιοι Έλληνες που ζουν εκει και έχουν κάποιου είδους πρακτορείο. Υπάρχει τρόπος επικοινωνίας μαζί τους ;

Αυτά για αρχή ! Κατά την οργάνωση τις επόμενες ημέρες σίγουρα θα χρειαστώ ξανά την βοηθειά σας, γιαυτό και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Όσον αφορά τις αποσκευές πολλά από τα τοπικά τουριστικά γραφεία που σου κλείνουν τις εκδρομές καθώς και πολλά ξενοδοχεία έχουν χώρους φύλαξης αποσκευών έτσι μπορείτε να αφήνεται εκεί τη μεγάλη βαλίτσα και να κάνετε τις εκδρομές με μικρά σακίδια για 1-2 βράδια.

Είναι 3 μοναδικές χώρες και θα περάσετε υπέροχα. Φρόντισε να έχεις αρκετή μνήμη για τις φώτο σου γιατί δεν θα χορτένεις να βγάζεις!!!:)
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Πριν απο ενα μηνα επέστρεψα απο Βιετναμ και για τη συγκεκριμένη χωρα εχω να σου πω οτι τη λάτρεψα. Άνθρωποι ευγενεστατοι και ζεστοί σε συνδυασμό με όμορφα τοπία και εξαιρετικό φαγητο ! Θα το απολαύσεις πολυ
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Aγαπητή ggonholidays και rena 1988 καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την ανταποκρισή σας. Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιές πόλεις επισκεφτήκατε και με ποιά σειρα; Επίσης ποιες εκδρομές κάνατε κατα την διάρκεια του ταξιδιού σας και ποιά μέσα χρησιμοποιήσατε για τις μετακινήσεις απο πόλη σε πόλη.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εμείς προσγειωθήκαμε στο Χο Τσι Μιν (Σαιγκον), και απο εκει πετάξαμε για Ντα Νανγκ. Πήραμε κατευθείαν ταξι και κατευθηκαμε προς Hoi An, όπου μείναμε 2 βραδιά. Κάναμε μία ημερήσια εκδρομή στο My Son (αρχαιολογικός χώρος) και μετα παλι με ταξι πήγαμε στη Hue, όπου επειδη Ερωτευτήκαμε το ξενοδοχείο μείναμε κ κει 2 μέρες. Απο τη Hue πετάξαμε για Hanoi . Μείναμε συνολικά 5 μέρες εκει εκ των οποίων οι 2 ηταν προγραμματισμένο να τις περάσουμε στο Halong Bay, αλλα επειδη μας πρόλαβε τυφώνας η εκτομή απο διήμερη εγινε μονοήμερη
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
¨Ενας μήνας και τις τρεις χώρες νομίζω οτι δεν τις προλαβαίνεις όσο και να θες να το τρέξεις . Διάλεξε Βιετνάμ για 20 ημέρες και μετά εκεί θα είναι ξαναπάς για τις Υπόλοιπες αφού διαπιστωσες ότι σου ταίριαξε η Ινδοκίνα.Εγώ προσγειώθηκα Ανόι και μετά με πούλμαν τρένα δικά τους μέσα πήγα Σάπα ,Ταμ- Κοκ ,Χούε,Χοι- Αν, My-Son, Ντα-Νανκ, Σαϊγκόν,όπου και αναχωρήσαμε .Ολα τα μέρη καταπληκτικά μόνοι μας χωρίς γραφείο Ταξιδιών πανεύκολα. Για Καμπότζη θες 2-3ημέρες Πνομ-Πένχ και 5 ημέρες Σιεμ Ρηπ. Βαλιτσάρα δεν την χρειάζεσαι μία μεσέου μεγέθου και ένα σάκβουαγιάζ άλλωστε εκτός απο Σάπα τα άλλα είναι καλοκαιρινά και εκτός αυτού αν χρειαστείς τίποτα είναι πάμφθηνα.
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
rena 1988 και melissokomos πείτε μου την γνώμη σας για My Son. Νομίζετε οτι αξίζει την ημέρα που θα διαθέσω (αφου άλλωστε θα παω και Angor);

melissokomos σκέφτομαι να παω και εγω Tam Coc και ισως και Perfume Pagoda. Ποια η γνώμη σου;
Όταν λες χωρίς γραφείο ταξιδίων εννοείς απο Ελλάδα ή δεν χρησιμοποίησες κανένα γραφείο για τις εκδρομές σου και τις μεταφορές σου εκει ;
Μπορείς να μου πεις ποιό αναλυτικά τι μέσα χρησιμοποιήσατε για ολες τις μετακινήσεις σας ;
Στη Sapa πήγατε με το νυκτερινό τρένο, με κάποιο πρακτορείο ; Πόσες μέρες μείνατε; Το συνδυάσατε μήπως και με Bac Ha που έιναι σχετικά κοντά ;

Εχει πάει κανένας Ba be Lake ;
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο Tam Coc πήγα ημερήσια εκδρομή από Hanoi. Η εκδρομή περιελάμβανε επίσκεψη στο Hoa Lu και στη συνέχεια βόλτα με ξύλινες βαρκούλες στο Tam Coc.
Aν και είχα μόλις γυρίσει από Halong Bay και πολλοί λένε ότι μοιάζουν, εμένα μου φάνηκε διαφορετικό και αξίζει να το δεις εφόσον έχεις χρόνο.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εμενα το my son μου αρεσε πολυ. Εκτός απο τα μνημεία που τα βρηκα πολυ ενδιαφέροντα, λάτρεψα και το ιδιο το τοπίο. Όμως, θα συνιστούσα να πας πολυ πολυ νωρίς. Εμείς ήμαστε απο τους πρώτους μαζι μενα αλλο ζευγάρι που φτάσαμε και περιηγηθήκαμε πολυ άνετα χωρις φασαρία και πλήθη τουριστών.
 

JMS

Member
Μηνύματα
15
Likes
4
Στο Tam Coc πήγα ημερήσια εκδρομή από Hanoi. Η εκδρομή περιελάμβανε επίσκεψη στο Hoa Lu και στη συνέχεια βόλτα με ξύλινες βαρκούλες στο Tam Coc.
Aν και είχα μόλις γυρίσει από Halong Bay και πολλοί λένε ότι μοιάζουν, εμένα μου φάνηκε διαφορετικό και αξίζει να το δεις εφόσον έχεις χρόνο.

evi01 με ποιό πρακτορείο πήγες στο Tam Coc ; Ξέρεις αν μπορεί να συνδιαστεί σε μονοήμερη με το Perfume Pagoda ; Γιατί απο οτι εχω δεί χρειάζονται 2 ημέρες για να μπορέσεις να δεις και τα δυο.



Εμενα το my son μου αρεσε πολυ. Εκτός απο τα μνημεία που τα βρηκα πολυ ενδιαφέροντα, λάτρεψα και το ιδιο το τοπίο. Όμως, θα συνιστούσα να πας πολυ πολυ νωρίς. Εμείς ήμαστε απο τους πρώτους μαζι μενα αλλο ζευγάρι που φτάσαμε και περιηγηθήκαμε πολυ άνετα χωρις φασαρία και πλήθη τουριστών.

rena 1988 Πόσο χρόνο χρειάζεσαι συμπεριλαμβανομένου και του ταξιδιού απο και προς εκει για να επισκεφτείς το My Son ;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
@JMS , δε θυμάμαι το πρακτορείο, μπήκα σε ένα τυχαίο τουριστικό γραφείο στην παλιά πόλη κι έκλεισα την εκδρομή. Θυμάμαι όμως την τιμή, ήταν 22$ και ήταν μέσα το φαγητό και βόλτα με ποδήλατο για μια ώρα. Αν δεν θέλεις ποδηλατάδα σου κόβουν 5$(όμως αξίζει γιατί βγαίνεις από το χωριό και κάνεις βόλτες στους ορυζώνες)
Δεν γίνεται να συνδιάσεις Tam Coc και Perfume pagoda. Είναι σε αντίθετα γεωγραφικά σημεία και στις δυο ξεκινάς 8:00-8:30 το πρωί και επιστρέφεις μετά τις 17:00.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολλές οι ερωτήσεις και οι απορίες (για το Βιετνάμ)... καλύτερα να τα πάρουμε με τη σειρά:

Γενικά

Κατ' αρχάς, να πούμε ότι δε χρειάζεται να κλείσεις τίποτα από την Ελλάδα. Εκεί θα βρεις ό,τι θες, για όπου θες. Υπάρχουν πολλά γραφεία, άλλα λίγο καλύτερα, άλλα λίγο χειρότερα από πλευράς οργάνωσης ή κόστους, αλλά δεν υπάρχει λόγος ν' ανησυχείς ιδιαίτερα γι αυτό. Το βασικό πακέτο της κάθε εκδρομής είναι το ίδιο για κάθε πρακτορείο, οι μικρές διαφορές εντοπίζονται στο μέσο μεταφοράς (μικρό ή μεγαλύτερο βαν), στο αν θα σε πάρουν από κει που μένεις, πού θα φας και - κυρίως - ποιός θα είναι ο ξεναγός. Αυτό το τελευταίο είναι μάλλον το σημαντικότερο, γιατί αν δεν καταλαβαίνεις τι λέει... 5$ πάνω ή κάτω δεν είναι λόγος για να σκας. Πολλοί συνεργάζονται και μεταξύ τους, οπότε, δες πάνω-κάτω το κόστος, σιγουρέψου ότι θα γίνει η εκδρομή και ποιός θα είναι ο αρχηγός και κανόνισε.

Για τις μεταφορές, αν δεν σε βρούν αυτοί, είτε τοπικά, είτε πιο μακριά, μπορείς ν' αναζητήσεις μέσο από ανεξάρτητο ή από γραφείο. Π.χ. πας σε μια πιάτσα ταξί και ρωτάς τον πρώτο αν μπορεί να σε πάει στο Χ μέρος (ας πούμε 100χλμ. μακριά). Αν δεν μπορεί αυτός, να είσαι σίγουρος ότι θα βρει κάποιον άλλον και θα σου τον στείλει στο ξεν/χείο. Αλλά, μπορείς και από γραφείο. Συνήθως διαφημίζουν το πού πάνε και πόσο κοστίζει. Ένα φτηνό γραφείο που χρησιμοποιούσαν κατά κόρον οι backpackers ήταν το Singh Cafe. Είχε γραφεία και αντιπροσώπους σχεδόν σε όλες τις μεγάλες πόλεις. Δεν τό'ψαξα τώρα, αλλά πιστεύω ότι θα εξακολουθεί να υπάρχει. Αυτό έχει και λεωφορεία που κάνουν δρομολόγια π.χ. Ανόι - Σαϊγκόν, σε πάει Καμπότζη, κλπ. κλπ.

Πάμε τώρα στα επιμέρους:

Tam Coc

Να πας οπωσδήποτε. Με ημερήσια εκδρομή. Είναι φτηνή και αξίζει όλο το πακέτο. Το μέρος είναι μαγικό. Έχει πολλούς τουρίστες (ντόπιους και ξένους), μπορεί να σπαστείς λίγο από την επιμονή κάποιων πωλητών αλλά αυτά είναι πταίσματα.

Perfume Pagoda

Αν πας, να πας ημερήσια μόνον εκεί. Δεν βγαίνει και με άλλον προορισμό. Και δεν θα δεις τίποτα, και θα ψοφήσεις. Πάρα πολύς κόσμος (ντόπιος κυρίως - για θρησκευτικούς λόγους), πάρα πολύ τουριστικό (κάτι σαν την Παναγία της Τήνου ένα πράγμα), μπορεί να πάθεις κι έναν ψιλοπανικό μέσα στη σπηλιά λόγω του πλήθους. Για μένα, υπερ-τονισμένο, η διαδρομή να φτάσεις εκεί αξίζει περισσότερο απ' το αξιοθέατο, αν έπρεπε να διαλέξω, θα το άφηνα έξω. Αλλά, γούστα είναι αυτά...

Sa Pa και πέριξ

Τον βορρά μην τον κάψεις. Εκτός από το Sa Pa που είναι το πιο γνωστό απ' όλα (αν μου επιτρέπεται η υπερβολή, θα το χαρακτήριζα "η Αράχωβα" της περιοχής - if you know what I mean - αλλά, ακόμη κι έτσι, αξίζει), υπάρχουν ένα σωρό χωριουδάκια κοντά του ή στη διαδρομή μέχρι να φτάσεις εκεί και εκεί βλέπεις το real thing. Αλλά θέλει νά'χεις χρόνο. Αν δεν βρεις στο Ανόι "πακέτο" να σε πάρει ΙΧ ή τζιπ να σε ανεβάσει σε 3-4 μέρες, με διαμονή σε ντόπιους, κλπ., μπορείς να πας αεροπορικώς στο Ντιεν Μπιεν Φου, να βρεις εκεί αμάξι μέχρι Σα Πα (με στάσεις ή και διαν/σεις όπου θες), να μείνεις 2-3 βράδια στο Σα Πα και φυσικά να πας και στο Bac Ha όπου θα μείνεις το βράδυ για να δεις την αγορά της Κυριακής που θα είναι - σίγουρα - από τα highlights του ταξιδιού σου. Επιστροφή με το νυκτερινό τραίνο Victoria (χλίδα) από Lao Cai για Ανόι (με την ευκαιρία, θα περπατήσεις και μέχρι τη μέση της γέφυρας στα σύνορα με την Κίνα). Κουπέ - κρεββάτι, φυσικά. Το εισιτήριο μπορείς να τό'χεις κλείσει κι από Ανόι.

My Son

Θα πας. Ημερήσια από Hoi An. Εντάξει, δεν είναι Angkor, το τελευταίο δεν συγκρίνεται, αλλά είναι διαφορετικό, δεν είναι τόσο εντυπωσιακό αλλά έχει τη γοητεία του κι αν έχεις διαβάσει και λίγο την ιστορία, θα το εκτιμήσεις καλύτερα.

Κι ένα tip:

Αν πας από Ντανάνγκ στη Χόι Αν με αυτοκίνητο - ημέρα - πρόσεξε τα κτίρια από τη επάνω πλευρά - κυρίως - του δρόμου (όχι προς τη θάλασσα). Ίσως δεις μαυρισμένους τοίχους και τρύπες από οβίδες που σώζονται - ακόμη - από την εποχή του πολέμου. Ιδανικά, αν μπορείς, σταμάτησε και δες τα από κοντά. Εγώ ανατρίχιασα...

Πριν κλείσω, να σου πώ ότι ενώ γύριζα πάνω από ένα μήνα, θεωρώ ότι είδα τα μισά... Η χώρα είναι πανέμορφη, έχει πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις και η κουζίνα της - δικαίως - κατατάσσεται πολύ ψηλά (ο Yorgos την βάζει δεύτερη, μετά του Περού, όταν τη δοκιμάσω κι αυτή, θα δω αν συμφωνώ πλήρως μαζί του). Καλύτερα κάνε το Βιετνάμ τώρα και πας στις άλλες του χρόνου. Έτσι κι αλλιώς, άμα σου μπεί το σαράκι, δύσκολο να μην ξαναπάς στην περιοχή! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom