Βέλγιο Ολλανδία Βέλγιο - Ολλανδία: εμπειρίες ύστερα από ταξίδι

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπέρα σε όλους! Επανακάμπτω δυναμικά στο φόρουμ ύστερα από αρκετό καιρό. Και είπα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου από ένα σχετικά πρόσφατο ταξίδι που έκανα στο Βέλγιο, την Ολλανδία και το Λουξεμβούργο, ελπίζοντας να φανώ χρήσιμη.

Καταρχάς, το ταξίδι έγινε με γκρουπ (πρώτη φορά ταξίδευα με αυτόν τον τρόπο). Τα πανάκριβα αεροπορικά εισιτήρια (ταξιδέψαμε το καλοκαίρι του 2013) σε συνδυασμό με το γεγονός ότι μέχρι σχεδόν τελευταία στιγμή δεν ξέραμε πότε ακριβώς θα πάρουμε άδειες, δεν μας επέτρεψαν να ταξιδέψουμε ως ανεξάρτητοι ταξιδιώτες. Είχαμε, όμως, την ευκαιρία να δούμε πολλές πόλεις που σίγουρα δεν θα είχαμε τη δυνατότητα να δούμε ως αυτόνομοι στο ίδιο χρονικό διάστημα και με τα ίδια χρήματα.. Και ευτυχώς είχαμε αρκετό ελεύθερο χρόνο, μακριά από το γκρουπ..

Φυσικά το travelstories το είχα κάνει φύλλο και φτερό για tips και προτάσεις!

Πάμε λοιπόν να σας πω τις δικές μου προτάσεις και εμπειρίες από το ταξίδι..

Βρυξέλλες: Χαμός στη Grande Place, χαμός και στον ζαβολιάρη κατουρλή (maneken pis), γενικά είχε πολλούς τουρίστες, Αύγουστος μήνας γαρ. Ο καιρός ήταν σαν το δικό μας το Μάιο, το μπουφανάκι ήταν απαραίτητο το βράδυ, μην σας πω και το πιο χοντρό μπουφάν.
Όσον αφορά το φαγητό εμπιστευτήκαμε τη γνώμη άλλων μελών του φόρουμ και φάγαμε στο T' Kelderke. Ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε θέση ακριβώς πάνω στην πλατφόρμα που βλέπει προς την Grande Place. Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό, εγώ δοκίμασα chickons au gratin (αυτά τα αντίδια με μπόλικο τυρί, κρέμα και μπέικον). Αυτά τα πικρά λαχανικά πώς τα τρώνε στις γαλλόφωνες χώρες είναι απορίας άξιον, αλλά εν γένει το πιάτο ήταν καλό. Γενικά καλό, αξιοπρεπές φαγητό, δεν πέσαμε βέβαια και κάτω.

Πολύ καλή επιλογή για φαγητό που την ανακαλύψαμε τυχαία και τη συστήνω ανεπιφύλακτα ήταν και το εστιατόριο Les Chappeliers, στη rue des Chappeliers, δίπλα στην Grande Place. Φάγαμε μία carbonnade flamande (με μπόλικη σάλτσα μπύρας) μούρλια!!

Από γλυκά αφού κάναμε την περαντζάδα μας σε όλα τα γνωστά, καταλήξαμε να αγοράσουμε μπόλικα από το Neuhaus στις galleries St-Hubert. Πολύ καλή η ποιότητα των πρώτων υλών, φαινόταν σε κάθε μπουκιά. Αυτό που προσωπικά με απογοήτευσε ήταν το La cure gourmande. Δεν είμαι και πολύ φαν των μπισκότων, αλλά εντάξει, μου φάνηκαν πανάκριβα και η γεύση τους μέτρια.. Γούστα είναι αυτά βέβαια..

Επισκεφτήκαμε και τη Γάνδη και τη Μπρυζ..Εντάξει, τα λόγια είναι περιττά, απλά μαγικές, ιδιαίτερα η δεύτερη. Χαμός κι εκεί από τουρίστες, στα καραβάκια που κάναν βόλτα στα κανάλια ειδικά. Ακόμα θυμάμαι το σχόλιο ενός συνταξιδιώτη για τα καραβάκια που κόντευαν να μπατάρουν από το βάρος: "αυτό δεν είναι τουριστική βόλτα, είναι η φυγή από τη Σμύρνη", χαχαχαχα!!!
Στην Μπρυζ προτείνω κ εγώ με τη σειρά μου το Carpe Diem για ζεστή σοκολάτα, είναι κοντά στην είσοδο της Μπρυζ. Νομίζω ότι το έχουν προτείνει κ άλλοι χρήστες. Η σοκολάτα του ήταν παχύρρευστη και άκρως απολαυστική.

Στο πλαίσιο της εκδρομής επισκεφτήκαμε και πολλές άλλες περιοχές, μεταξύ των οποίων και το Λουξεμβούργο.. Το οποίο με εξέπληξε πολύ πολύ ευχάριστα. Πανέμορφη μικρή πόλη/πρωτεύουσα, ό,τι πρέπει για ημερήσια εκδρομή αν βρίσκεστε στα πέριξ. Ίσως να μην έκανα καν τον κόπο να περάσω από εκεί, αν ήμουν μεμονωμένη ταξιδιώτης. Χαίρομαι πολύ που το επισκέφτηκα!

Συνεχίζω με την Ολλανδία...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ολλανδία... Τι να πρωτογράψει κανείς, έχουν ειπωθεί τόσα πολλά γι' αυτή την πανέμορφη χώρα με τα πολλά πρόσωπα.
Το Ρότερνταμ είναι μια πόλη με άκρως μοντέρνο πρόσωπο, ένα υπερσύγχρονο λιμάνι που κοιτά μπροστά...Ομολογώ δεν με ενθουσίασε.. Βέβαια, αυτά είναι προσωπικά γούστα και σίγουρα σχημάτισα αποσπασματική γνώμη, διότι δεν το γύρισα όσο θα έπρεπε. Μου φάνηκε, ωστόσο, αρκετά "κρύο", πολύ ουρανοξύστης βρε παιδί μου..Τα cube houses είναι όμως κάτι μοναδικό.

Για μένα αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη στη γενέτειρα του Βέρμεερ (ή όπως αλλιώς προφέρεται :bleh:), στο Ντελφτ. Πολύ όμορφη πόλη, με κανάλια, γέφυρες, γραφικά όμορφα σπιτάκια, τα οποία ήταν όλα στολισμένα με λουλούδια την εποχή που την επισκεφτήκαμε. Εκεί δοκίμασα και μπακαλιάρο τηγανητό από καντίνα του δρόμου και ήταν απλά πε-ντα-νό-στι-μος!
Προσοχή στα σουβενίρ..Πήρα κάποια διακοσμητικά που ενώ δεν ήταν κάποιας ιδιαίτερης αξίας (όχι αυθεντικά πορσελάνινα κτλ.), παρόλα αυτά ήταν πανάκριβα σε σύγκριση με τα ίδια που βρήκα στο Άμστερνταμ..

Στο Άμστερνταμ όλα ήταν πανέμορφα, δεν υπήρχε κάτι με το οποίο να μην ξετρελάθηκα! Ατέλειωτες βόλτες δίπλα στα κανάλια, τα οποία τα γυρίσαμε και από τη στεριά και από τη θάλασσα! Εννοείται ότι πήραμε εισιτήρια για όσα μουσεία μας ενδιέφεραν από την προηγούμενη ημέρα για να αποφύγουμε τις ατελείωτες ουρές.
Πήγαμε και στο Costers diamond, εν γνώση μας ότι είναι τουριστοπαγίδα. Δεν έκλαψα την ώρα που έφαγα εκεί, αλλά ούτε θεώρησα ότι μου προσέφερε και μια αξέχαστη εμπειρία..Θα πρότεινα στα μέλη να μην το επισκεφτούν αν δεν έχουν μαζί τους κανά πεντοχιλιαρικάκι ευρώ να το ξοδέψουν σε κανά δαχτυλίδι - από τα πιο φτηνά για να μην ξεχνιόμαστε :bleh::bleh:.

Ακόμα, δίπλα στην πλατεία Dam σε ένα στενάκι έχει ένα ιστορικό μπαρ, που τώρα μου διαφεύγει το όνομά του, που έχει άπειρα λικέρ να δοκιμάσει κανείς. Το έχουν προτείνει πολλοί στο φόρουμ. Εμείς πήγαμε όλο χαρά, μπήκαμε μέσα, αλλά παιδιά, τι να σας πω, όταν είδα ότι τα ποτηράκια ΔΕΝ τα πλένουν, απλά τα βουτάνε σε μια λεκάνη με νερό και ύστερα τα δίνουν στον επόμενο πελάτη να πιει, καταξενέρωσα και έκανα γρήγορα γρήγορα μεταβολή :haha::haha: Από ότι είδα αργότερα και σε ένα ντοκυμαντέρ των pilot guides, όντως δεν τα πλένουν!

Επίσης, προσυπογράφω κι εγώ για το εστιατόριο Moeders, που το προτείνουν κ άλλα μέλη του φόρουμ. Νόστιμο φαγητό και ωραία ατμόσφαιρα. Είχαμε ζητήσει από το ξενοδοχείο να μας κάνει κράτηση. Βέβαια, στο εστιατόριο είχαν ανοικτές τις πόρτες και είχαμε ξεπαγιάσει, γιατί αν και Αύγουστος μήνας είχε ένα κρύο που είχαν κοντέψει να μας πέσουν οι μύτες (+υγρασία)!

Αυτά τα ολίγα, να είμαστε όλοι καλά και να ταξιδεύουμε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.910
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλώς την.
επανέκαμψες με λιχουδιές μόνο που είναι σαρακοστή...
ευχαριστούμε πάντως για τις ινφος
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
επανέκαμψες με λιχουδιές μόνο που είναι σαρακοστή...
ευχαριστούμε πάντως για τις ινφος
Χαχα!! Όντως..Κ πριν λίγο κοιτούσα τις φωτογραφίες από κάτι σοκολατένια σιντριβάνια να τρέχουν στα ζαχαροπλαστεία των Βρεξελλών και κολάστηκα!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ένα ευχαριστώ και από εμένα για τις φρέσκες πληροφορίες από Βρυξέλλες και Μπριζ που έρχονται ακριβώς την ώρα που άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για τις δύο αυτές πόλεις διότι μόλις προχθές έκλεισα εισιτήρια για ένα εξαήμερο ταξίδι εκεί στα μέσα Μαΐου.
το ταξίδι θα γίνει 16 με 21 Μαΐου και λέω πρώτα να ξεκινήσω από τη Μπριζ κάνοντας 3 διανυκτερεύσεις (2 μισή μέρες ) και τη μέρα που θα επιστρέφουμε Βρυξέλλες να μείνουμε όλη την ημέρα στη Γάνδη και να κάνουμε τις 2 διανυκτερεύσεις στις Βρυξέλλες από όπου και θα επιστρέψουμε.τώρα βρίσκομαι σε αναζήτηση ξενοδοχείων για τις δύο αυτές πόλεις κατά προτίμηση στο κέντρο στα 150 ευρώ και κατά προτίμηση με πρωινό. από 16 έως 19 Μαΐου στη Μπριζ και από 19 με 21 στις Βρυξέλλες. αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο που έμεινε και έμεινε ικανοποιημένος καθώς και οποιαδήποτε πληροφορία για φαγητό-καφέ κλπ. είναι ευπρόσδεκτη.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Makisg να είσαι καλά! Σίγουρα τα μέλη έχουν δώσει άπειρες προτάσεις για διαμονή σε αυτές τις πόλεις. Εγώ με τη σειρά μου έμεινα στο NH Brussels city center, αν σε βοηθάω..Δεν είναι δίπλα στην Grande Place, αλλά είναι σχετικά στο κέντρο, έξω από τη στάση τραμ και μετρό Louise. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη από την καθαριότητα του δωματίου, που για μένα αυτό είναι βασικό. Είχε αξιοπρεπέστατο πρωινό και άνετα δωμάτιο.
Να περάσεις τέλεια!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ένα ευχαριστώ και από εμένα για τις φρέσκες πληροφορίες από Βρυξέλλες και Μπριζ που έρχονται ακριβώς την ώρα που άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για τις δύο αυτές πόλεις διότι μόλις προχθές έκλεισα εισιτήρια για ένα εξαήμερο ταξίδι εκεί στα μέσα Μαΐου.
το ταξίδι θα γίνει 16 με 21 Μαΐου και λέω πρώτα να ξεκινήσω από τη Μπριζ κάνοντας 3 διανυκτερεύσεις (2 μισή μέρες ) και τη μέρα που θα επιστρέφουμε Βρυξέλλες να μείνουμε όλη την ημέρα στη Γάνδη και να κάνουμε τις 2 διανυκτερεύσεις στις Βρυξέλλες από όπου και θα επιστρέψουμε.τώρα βρίσκομαι σε αναζήτηση ξενοδοχείων για τις δύο αυτές πόλεις κατά προτίμηση στο κέντρο στα 150 ευρώ και κατά προτίμηση με πρωινό. από 16 έως 19 Μαΐου στη Μπριζ και από 19 με 21 στις Βρυξέλλες. αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο που έμεινε και έμεινε ικανοποιημένος καθώς και οποιαδήποτε πληροφορία για φαγητό-καφέ κλπ. είναι ευπρόσδεκτη.
Γιατί δεν το κάνεις ανάποδα? Πρώτα Βρυξέλλες και μετά Μπρυζ.
Με αυτόν τον τρόπο Α) θα γλιτώσεις τις ορδές τουριστών του Σ/Κ στη Μπρυζ και β) αν είσαι στις Βρυξέλλες Σ/Κ θα βρεις καλύτερη τιμή σε ξενοδοχείο απ'ό,τι τις καθημερινές.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γιατί δεν το κάνεις ανάποδα? Πρώτα Βρυξέλλες και μετά Μπρυζ.
Με αυτόν τον τρόπο Α) θα γλιτώσεις τις ορδές τουριστών του Σ/Κ στη Μπρυζ και β) αν είσαι στις Βρυξέλλες Σ/Κ θα βρεις καλύτερη τιμή σε ξενοδοχείο απ'ό,τι τις καθημερινές.
Συμφωνώ με την Anny..
Eπίσης εγώ αν ξαναπήγαινα θα διανυκτέρευα και στη Γάνδη. Αντί 3 στην Μπριζ θα άφηνα ένα βράδυ για τη Γάνδη.. Θέλω πολύ να ξαναπάω είναι όλες πανέμορφες πόλεις!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
anny και echo2011 σας ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη που μου κάνατε την οποία βεβαίως βρίσκω απόλυτα λογική και για το λόγο αυτό αλλάζω το πρόγραμμα διαμονής και το κάνω 16-18 Βρυξέλλες 18-20 Μπριζ και φεύγοντας από τη Μπριζ στις 20 περνάω όλη τη μέρα μου στη Γάνδη και το βράδυ επιστρέφω στις Βρυξέλλες για ύπνο σε ένα χοτέλ κοντά στο σταθμό για να πάρω την άλλη μέρα το πρωί το λεωφορείο για το αεροδρόμιο.
έχω κάνει μια κράτηση στις Βρυξέλλες στο http://www.booking.com/hotel/be/atl...id=ae739fa5b8293afe16a064243d2f4d82ccbe319bX8
θα ήθελα αν έχει μείνει κάποιος να μου πει τη γνώμη του ή να μου προτείνετε κάποιο άλλο στο οποίο έχετε μείνει ευχαριστημένοι με βασική προϋπόθεση να είναι κεντρικό.

στη Μπριζ έχω επιλέξει τα δύο παρακάτω.
1.http://www.booking.com/hotel/be/oud...id=4e35bec2315cd19b8d6432e84bf891af6dd5a071X2

2.http://www.booking.com/hotel/be/ara...id=4e35bec2315cd19b8d6432e84bf891af6dd5a071X6

θα ήθελα και γι'αυτά τη γνώμη σας.

τέλος για τη τελευταία νύχτα στις Βρυξέλλες κοντά στο σταθμό κοιτάω το παρακάτω.
http://www.booking.com/hotel/be/art...B;sid=44777c669965c3e2d9c693d6cdb6b80f;dcid=1
οποιαδήποτε βοήθεια για την επιλογή του ξενοδοχείου θα μου ήταν χρήσιμη.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η γνώμη μου:
Κατ' αρχήν δεν έχω μείνει σε κανένα από αυτά τα ξενοδοχεία
Για το πρώτο ξενοδοχείο στις Βρυξέλλες: η αγαπημένη μου περιοχή, από αυτήν την άποψη μη το σκεφτείς καθόλου.
Για τα ξενοδοχεία στη Μπριζ: Και τα δυο πολύ κεντρικά, μακάρι να έμενα σε ένα από τα δυο!
Για το δεύτερο στις Βρυξέλλες: Μην μείνετε κοντά στον Midi. Δεν υπάρχει εναλλακτική λύση μεταφοράς στο αεροδρόμιο; Από κάποιον άλλο σταθμό ας πούμε;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
katkats σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
είναι τόσο επικίνδυνα κοντά στο σταθμό??
δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει και άλλη εναλλακτική για μετάβαση από Βρυξέλλες προς Charleroi Airport (εκτός από ταξί βέβαια ) αλλά εγώ έκανα ήδη κράτηση για τη μετάβασή μας από και προς το αεροδρόμιο με τα BRUSSELS CITY SHUTTLE by flibco.com
τα εισιτήρια λένε ότι το τέρμα και η αφετηρία είναι από Bruxelles-Midi/Brussel Zuid.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.339
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom