Βέλγιο Πολωνία Τσεχική Δημοκρατία Βέλγιο ή Πολωνία ή μήπως Πράγα;

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Καλησπερα σε ολους. Οργανωνω ενα ταξιδι με τη κοπελα μου για τον Δεκεμβρη και ειμαστε αναμεσα σε 2 προορισμους. Ο ενας ειναι η Βαρσοβια και ο αλλος η Γανδη (το μπριζ απορριφτηκε λογω αρκετα μεγαλυτερου κοστους και επειδη ειναι υπερβολικα τουριστικο, αν παμε βεβαια Γανδη θα το επισκεφτουμε). Υπολογιζω οτι και τα δυο για αεροπορικα και διαμονη θα μας πανε 150-180 ευρω για 4 μερες. Εχω κοιταξει και στα δυο καταληματα απο airbnb,ξενοδοχεια κτλπ. Προφανως στη Βαρσοβια οι τιμες ειναι ιδανικες αλλα τα εισητηρια θα ειναι μεσω αθηνας κ εμεις θα ξεκινησουμε απο Θεσσαλονικη. Εκει ανεβηκε λιγο το μπατζετ! Το ερωτημα μου ειναι για το ποσα χρηματα θα χρειαστουμε εκει. Απ οτι καταλαβα και οι δυο πολεις εκεινη τη περιοδο θα ειναι στολισμενες για τα χριστουγεννα και ιδιαιτερα ομορφες. Η Βαρσοβια ομως ειναι και παααρα πολυ φτηνη με μια προχειρη ματια. Ξερει κανεις τι παιζει με τη Γανδη? Επειδη ειμαστε φοιτητες ειναι και δυσκολο να χαλαμε πολλα λεφτα καθημερινα. Αν ειναι για φαγητο να δινουμε 30 το ατομο ας πουμε τοτε δυσκολευει το πραγμα και κλινουμε προς Πολωνια. Εχει κανεις καποια άποψη??
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Υπολογισε κανενα 20ρικο το άτομο για κάθε γεύμα στο Βελγιο. Καμιά μπύρα δε θα πιείτε, καμιά βελγική σοκολάτα; Οι μετακινήσεις με τρένο είναι φτηνές μόνο τα σαββατοκύριακα. Ειναι απο τις αγαπημένες μου χώρες, αλλά αν ζορίζεστε, αφήστε το για αργότερα....Ωραία και η Πολωνία, μη μασάτε.
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Ειναι ωραια δηλαδη η Πολωνια ε? Απλα τη Βαρσοβια περα απο την παλια πολη τη βλεπω και μου φαινεται αχανης, ουρανοξυστες κτλπ. Η παλια πολη μου αρεσε πολυ βεβαια οπως τη βλεπω. Αξιζει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Αναλογα τις μερες, για 3 μερες ειναι μια χαρα. Αν θελετε παραπανω, πηγαινετε και Κρακοβια ή Γκντανσκ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Όντως, το φαγητό σε εστιατόριο είναι ακριβό στο Βέλγιο, αν και οι μερίδες είναι γενικά μεγάλες. Όμως, το street food σας περιμένει: λουκάνικα, πατάτες, σούπες και άλλα πολλά. Και βεβαίως super market.
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
επισης να ρωτησω κατι που ισως δε ταιριαζει εδω. εχω τρελαθει να παω πραγα οπωσδηποτε καποια στιγμη κ δυστυχως απο ελλαδα οικονομικα εισητηρια δε βρισκω πουθενα κ με εχει αποθαρρυνει. Αξιζει για παραδειγμα με τραινο μεσω βερολινου? ή καπως αλλιως που δε το χω βρει ακομα... εσεις τι λετε?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Αφού είστε νέοι και με περιορισμένο προυπολογισμό, η πρώτη επιλογή είναι αυτή που σου πρότεινε η Paefstra. Δηλαδή η Κρακοβία. Πόλύ οικονομική και με πολύ κόσμο της ηλικίας σας. Το παλιό κομμάτι της Κρακοβίας υπερέχει του αντίστοιχου της Βαρσοβίας, καθότι μεγαλύτερο και πιό αυθεντικό.
 
Last edited:

deneuve

Member
Μηνύματα
16
Likes
25
επισης να ρωτησω κατι που ισως δε ταιριαζει εδω. εχω τρελαθει να παω πραγα οπωσδηποτε καποια στιγμη κ δυστυχως απο ελλαδα οικονομικα εισητηρια δε βρισκω πουθενα κ με εχει αποθαρρυνει. Αξιζει για παραδειγμα με τραινο μεσω βερολινου? ή καπως αλλιως που δε το χω βρει ακομα... εσεις τι λετε?
Πράγα είχα πάει από Βουδαπέστη με λεωφορείο, η διάρκεια του ταξιδιού όμως ήταν 7-8 ώρες. Το αναφέρω γιατί πετάει η Ryanair για Βουδαπέστη και μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές στα εισιτήρια
 

blackge

Member
Μηνύματα
33
Likes
2
Εχω ψαξει τα παντα με ryanair μονο για βερολινο βρισκω φτηνα πλεον. Τελοσπαντων ειναι γυρω στις 5 ωρες απο βερολινο η πραγα αλλα προβλεπω τεραστια ταλαιπωρια... Τωρα οσων αφορα την πολωνια... Βρισκω εισητηρια φτηνα για Βαρσοβια και οχι για Kρακοβια. Για αυτο ρωταω αν αξιζει, η κρακοβια εχει κοντα και το αουσβιτς για παραδειγμα που το θεωρω πολυ ενδιαφερον να το δει καποιος. Και ναι δεν μοιαζει τοσο αχανες σα την Βαρσοβια. Απλα δε ξερω αν αξιζει να παμε απο θεσσαλονικη αθηνα, απο αθηνα βαρσοβια κ απο κει κρακοβια. μεγαλη ταλαιπωρια ισως... γενικα η πολωνια αξιζει να την επισκεφτεις? βουδαπεστη για παραδειγμα ειχα παει παλιοτερα και μου αρεσε παρα πολυ, ειναι κατι αντιστοιχο?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
γενικα η πολωνια αξιζει να την επισκεφτεις
Προσωπικά θα σου πω ότι αξίζει αλλά έχω ακούσει και αντίθετες γνώμες. Το θέμα είναι, εσύ τι ζητάς από τον προορισμό? Τι προτεραιότητες βάζεις? Η Κρακοβία 'όπως σου έγραψα προηγουμένως έχει μεγαλύτερο και πιο αξιόλογο παλαιό κομμάτι σε σχέση με την Βαρσοβία. Έχει ακόμη αξιόλογο και ωραίο κάστρο.

Βουδαπεστη για παραδειγμα ειχα παει παλιοτερα και μου αρεσε παρα πολυ, ειναι κατι αντιστοιχο?
Αν την συγκρίνουμε με Κρακοβία, έχει διαφορετικό στυλ. Θα έλεγα ότι η Βουδαπέστη είναι πιο αριστοκρατική. Αν την συγκρίνουμε με Βαρσοβία, είναι άλλο πράγμα. Η Βαρσοβία είναι πολύ καινούργια πόλη, διότι καταστράφηκε σχεδόν ολόκληρη στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μια που, καλά να είστε, θα πάτε σε όλες ή τουλάχιστον τις περισσότερες πόλεις που προαναφέρθηκαν, να πάτε σε αυτή τη φάση στον προορισμό που θα σας βγεί πιο οικονομικά (η λογική λέει Πολωνία)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εχω ψαξει τα παντα με ryanair μονο για βερολινο βρισκω φτηνα πλεον. Τελοσπαντων ειναι γυρω στις 5 ωρες απο βερολινο η πραγα αλλα προβλεπω τεραστια ταλαιπωρια... Τωρα οσων αφορα την πολωνια... Βρισκω εισητηρια φτηνα για Βαρσοβια και οχι για Kρακοβια. Για αυτο ρωταω αν αξιζει, η κρακοβια εχει κοντα και το αουσβιτς για παραδειγμα που το θεωρω πολυ ενδιαφερον να το δει καποιος. Και ναι δεν μοιαζει τοσο αχανες σα την Βαρσοβια. Απλα δε ξερω αν αξιζει να παμε απο θεσσαλονικη αθηνα, απο αθηνα βαρσοβια κ απο κει κρακοβια. μεγαλη ταλαιπωρια ισως... γενικα η πολωνια αξιζει να την επισκεφτεις? βουδαπεστη για παραδειγμα ειχα παει παλιοτερα και μου αρεσε παρα πολυ, ειναι κατι αντιστοιχο?
Τελείωσε θα πας Βαρσοβία-Κρακοβία, από 2 και 4 μέρες αντίστοιχα σε κάθε πόλη και εισαι κομπλέ. Θα βάλεις στο πρόγραμμα και Αουσβιτς αλλά και αλατορυχεία( η σελίδα τους αυτή http://www.wieliczka-saltmine.com)

Για τις μετακινήσεις από/προς Κρακοβία(Glowny),Άουσβιτς(Oswiecim) και Αλατορυχεία(στάση Wieliczka Rynek-Kopalnia) αυτό είναι το site των τρένων http://www.wieliczka-saltmine.com

Από/προς αεροδρόμιο Modlin(εκεί πετά η Ryanair) https://www.modlinbus.pl/en/

Καλά να περάσεις, καλή διασκέδαση καλή μάσα και καλό πιώμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom