Ζάμπια Βίζα για Ζάμπια

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Στο ταξίδι που έχουμε κλείσει για Αφρική, πρέπει να βγάλουμε από πριν βίζα για Ζάμπια. Τώρα, απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να απευθυνθούμε στη πρεσβεία της Ζάμπια στο Λονδίνο. Έχει κάνει ποτέ κανείς σας τέτοια διαδικασία (χωρίς πρεσβεία εδώ δηλ.) ? Ξέρετε γενικά τι απαιτείται ? (π.χ. στέλνεις εκεί ταχυδρομικά το διαβατήριο?)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Δεν το έχω κάνει, αλλά στο πολύ αξιόπιστο http://www.traveltips.gr/PreTravel/pretravel_doc.htm

διάβαζα τα εξής:

Βεβαιωθείτε επίσης από πότε ισχύει η βίζα γιατί σε ορισμένες (σπάνιες ευτυχώς) περιπτώσεις, η βίζα ισχύει από την ημερομηνία έκδοσής της και όχι από την ημερομηνία εισόδου στη χώρα.
Ορισμένες χώρες μπορεί να μην έχουν καθόλου αντιπροσώπευση στην Ελλάδα. Σε αυτή την περίπτωση, επικοινωνήστε τηλεφωνικά με την πλησιέστερη πρεσβεία σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα και κατόπιν συνεννόησης στείλτε το διαβατήριο σας με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (αίτηση, φωτογραφίες κλπ) κατά προτίμηση με Courier στην πρεσβεία στο εξωτερικό. Τα χρήματα για την απόκτηση της βίζας μπορείτε να τα καταθέσετε σε κάποιο λογαριασμό ή το συνηθέστερο θα σας ζητηθεί να τα εσωκλείσετε στο φάκελο μαζί με το διαβατήριο. Η διαδικασία αυτή δεν είναι νόμιμη αλλά λειτουργεί, είναι αποτελεσματική και γρήγορη. Καλό είναι να επικοινωνήσετε με περισσότερες από μια πρεσβείες σε διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες και να επιλέξετε ανάλογα με ποια μπορείτε να συνεννοηθείτε καλύτερα. Οι τιμές για τη ίδια βίζα διαφέρουν ανάλογα από ποια χώρα θα την εκδώσετε.​

Στην περίπτωσή σου, η Ζάμπια έχει πρεσβείες στις κάτωθι ευρωπαϊκές πόλεις:
Βρυξέλλες, Παρίσι, Βερολίνο, Ρώμη, Στοκχόλμη, Λονδίνο (High Commission).​
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ευχαριστώ πάρα πολύ Ρόζα......τι λες να εννοεί "δεν είναι νόμιμη"? Η αποστολή του διαβατηρίου ή να εσωκλείσεις τα χρήματα στο φάκελο?
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Δεν παίρνω όρκο, αλλά φαντάζομαι πως εννοεί το να εσωκλείσεις χρήματα στον φάκελο...Εσύ που έχεις μπόλικους μήνες μπροστά σου, δεν έχεις λόγο να το κάνεις...Θα το ψάξω κι άλλο μήπως βρω κάτι περισσότερο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εγω ειχα κλεισει με πρακτορειο της Ναμιμπιας και εστειλα σε αυτους τα διαβατηρια φωτοπυπια και μια συμπληρωμενη αιτηση,οταν πηγα εκει κραταγα 2 φωτο , εδωσα και 60 ευρω και πηρα τη βιζα
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
GTS απορω στο Λονδινο τι πηγες και εκανες?:roll:
Κουπα με τη μουρη του Καρολου και της Καμηλας δε μου εφερες.:bleh::haha:
Στη πρεσβεια της Ζαμπια για βιζα δεν πηγες.:D
Ιστορια και φωτογραφιες ακομα περιμενουμε.:cool:

Τωρα που θα πας Βερολινο τουλαχιστον κανε καμμια δουλεια της προκοπης:clap::haha:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Στο ταξίδι που έχουμε κλείσει για Αφρική, πρέπει να βγάλουμε από πριν βίζα για Ζάμπια. Τώρα, απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να απευθυνθούμε στη πρεσβεία της Ζάμπια στο Λονδίνο. Έχει κάνει ποτέ κανείς σας τέτοια διαδικασία (χωρίς πρεσβεία εδώ δηλ.) ? Ξέρετε γενικά τι απαιτείται ? (π.χ. στέλνεις εκεί ταχυδρομικά το διαβατήριο?)
Πώς μου ξέφυγε αυτό, πού θα πας τελικά βρε GTS?? Για πες για πες, γιατί και το δικό μου επόμενο ταξίδι θα είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Αφρική για σαφάρι και έχω ξεκινήσει από τώρα τα ψαξίματα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
GTS απορω στο Λονδινο τι πηγες και εκανες?:roll:
Κουπα με τη μουρη του Καρολου και της Καμηλας δε μου εφερες.:bleh::haha:
Στη πρεσβεια της Ζαμπια για βιζα δεν πηγες.:D
Ιστορια και φωτογραφιες ακομα περιμενουμε.:cool:

Τωρα που θα πας Βερολινο τουλαχιστον κανε καμμια δουλεια της προκοπης:clap::haha:
Πρώτο μέλημα στο Βερολίνο θα είναι η βίζα της Ζάμπια, εκτός κι αν την έχω ήδη βγάλει...
Η κούπα είναι εδώ και σε περιμένει φίλτατε..τη θες ακόμα? :bleh:
Τι ιστορία και φωτό από Λονδίνο βρε να γράψω....καλό και το Λονδίνο αλλά ονειρεύομαι ποδηλατάδα στο Ubud...:rolleyes:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Πώς μου ξέφυγε αυτό, πού θα πας τελικά βρε GTS?? Για πες για πες, γιατί και το δικό μου επόμενο ταξίδι θα είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Αφρική για σαφάρι και έχω ξεκινήσει από τώρα τα ψαξίματα!
Τι γίνεται με την Αφρική καλέ? Και εγώ για Αφρική προσαντολίζομαι αλλά θα ήθελα να συνδυαστεί το σαφάρι και με καμιά εξωτική παραλία...έλεγα για Σεϋχέλλες....αλλά κάτι που είναι πανάκριβες, κάτι που μερικοί-μερικοί (ονόματα δε λέμε) μου δείχνουν κάτι φοβερές φωτογραφίες Ζανζιβάρης....πριζώνομαι. Πάντως επειδή μου άρεσε το ταξίδι σου σε Μαλαισία και φαντάζομαι θα φτιάξεις κάτι καλό και για Αφρική, κράτα με κι εμένα ενήμερη δίνοντάς μου ιδέες.....
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τι γίνεται με την Αφρική καλέ? Και εγώ για Αφρική προσαντολίζομαι αλλά θα ήθελα να συνδυαστεί το σαφάρι και με καμιά εξωτική παραλία...έλεγα για Σεϋχέλλες....αλλά κάτι που είναι πανάκριβες, κάτι που μερικοί-μερικοί (ονόματα δε λέμε) μου δείχνουν κάτι φοβερές φωτογραφίες Ζανζιβάρης....πριζώνομαι.
Χε Χε, μου φαίνεται στο τέλος θα φτιάξουμε γκρουπάκι Τραβελστορικών και θα πάμε παρέα για σαφάρι!:bleh: Κι εγώ θα ήθελα μα εξωτική παραλία για το τέλος, κάτι σε Ζανζιβάρη ας πούμε. Θέλει ψάξιμο και χρήμα, για να δούμε τι καλό θα βγάλουμε...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ευχαριστώ πάρα πολύ Ρόζα......τι λες να εννοεί "δεν είναι νόμιμη"? Η αποστολή του διαβατηρίου ή να εσωκλείσεις τα χρήματα στο φάκελο?
Το να στείλεις χρήματα με φάκελο σίγουρα δεν είναι νόμιμο. Το έχω κάνει αρκετές φορές βέβαια, φρόντισε να τα τυλήξεις καλά σε 1-2 φύλλα χαρτί για να μην φαίνεται. Και φυσικά μη στείλεις κέρματα που μπορεί να σκίσουν το φάκελο με το βάρος. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος βέβαια αν το πάρει χαμπάρι κανένας ταχυδρόμος με οικονομικές δυσκολίες, να τα βάλει στην τσέπη και να έχεις μετά τρεχάματα και με το χαμένο διαβατήριο.

Και συνεχίζω, έχω την εντύπωση πως το να στείλεις το διαβατήριο σου με το ταχυδρομείο/courier ούτε αυτό είναι νόμιμο. Βέβαια θα μου πεις η Αμερικάνικη πρεσβεία είναι πιο μάγκας που το κάνει και δεν της λέει κανείς τίποτα; Και θα σου απαντήσω: ναι δυστυχώς είναι...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Βρε Μένια, ολόκληρο τόπικ είχαμε εδώ http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...F1%E5%DF%EF-%E3%E9%E1-%E1%F6%F1%E9%EA%DE.html, δε προσέχεις....σαν να είσαι μαγεμένη από τη Μαλαισία μου φαίνεσαι!! :haha:

Το ταξίδι στο οποίο αναφέρεσθε οι περισσότεροι, δηλ. συνδυασμός σαφάρι και παραλιών, είναι πράγματι πολύ δελεαστικός συνδυασμός. Θα το κάνω κάποια άλλη στιγμή με τη Mrs, προς το παρόν και επειδή θα πάμε δυο φίλοι, θέλουμε να ζήσουμε τη σαβάνα εκ του σύνεγγυς. Να έχετε πάντα στο νου σας ότι σαφάρι ίσως να μην θες να κάνεις 1 εβδομάδα συνεχόμενα. Πρώτον διότι είναι πανάκριβο σπορ και δεύτερον διότι κάθε μέρα, δυο φορες τη μέρα σαφάρι, ίσως θέλεις και λίγη ποικιλία....μου λέτε, μιλάς εσύ τώρα που θα τριγυρίζεις στις ερημιές 2 εδβομάδες? Ε, στη Μποτσουάνα θα δεις πολύ διαφορετικά τοπία....σαβάνα, το μοναδικό δέλτα του Οκαβάνγκο συν κερασάκι τους περίφημους καταρράκτες της Βικτώρια. Το ταξίδι που θα κάνω είναι αυτό Botswana Wildlife Safari - 2009/10 Itinerary - Explore Worldwide για όποιον αναρωτιέται. Οπότε, για μένα, όταν ξαναπάω, θα αφιερώσω 4-5 μέρες σαφάρι σε διαφορετικά τοπία (π.χ. Lake Manyara, Serengeti & NgoroNgoro είναι ωραίος-κλασσικός συνδυασμός) και μετά βουρ για νησάκια Τανζανίας (όχι μόνο Ζανζιβάρη).

mpiftex: θα επικοινωνήσω και με τη πρεσβεία στο Λονδίνο και θα πράξω. Ξέρεις καμιά εταιρεία που να σου κάνει τέτοιες δουλειές? (να βγάζει βίζα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom