Ιράν Βίζα για ΙΡΑΝ

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Καλημέρα! Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με το αn ταξιδέυοντας στο Ιραν, μπορώ να βγάλω βίζα φτάνοντας στο αεροδρόμιο της Τεχεράνης. Ή πρέπει να μεριμνήσω να την βγάλω από εδώ?Help!:roll:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όλες τις πληροφορίες που ζητάς (καθώς και τη διεύθυνση του Ιρανικού προξενείου στην Αθήνα) θα τις βρείς εδώ:

Iran Internet Visa Application
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Επισης πρεπει να ξερεις πως αν εισαι κοριτσακι δυσκολα θα παρεις βιζα χωρις να συνοδευεσαι.
Σορυ δεν μας γραφεις φυλο, οποτε σε ενημερωνω κι γι αυτο
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
Επειδή σκοπεύω να ταξιδέψω στο Ιράν τον Απρίλιο σκέφτηκα και εγώ να αφήσω την έκδοση της βίζας για το αεροδρόμιο. Τα θέματα που προκύπτουν όμως είναι πρώτων το ότι έχει ακουστεί (γραφτεί) ότι πολλές αραβικές εταιρείες δεν σε αφήνουν να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο χωρίς να έχεις βίζα και δεύτερων το ενδεχόμενο, λόγο της τεταμένης πολιτικά κατάστασης στην χώρα, άρνησης έκδοσις βίζας.

Οπότε έκανα αίτηση στην Ιρανική Πρεσβεία που εδρεύει στην διεύθυνση Στρατ. Καλλάρη 16, Ψυχικό, 210 6741436 και περιμένω 20 μέρες για την απάντηση. Θα πρέπει να προσκομίσεις 2 πρόσφατες φωτογραφίες ταυτότητας και αν τελικά σου εγκριθεί το κόστος ανέρχεται στα 60 ευρώ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
MFA's Procedure #721/16000 :

The Iranian ministry of foreign affairs introduces the operational procedures for Two-Weeks Tourist Visa Upon Arrival :

Nationals of the following countries holding ordinary passports and wishing to visit Iran mainland, can obtain a two-weeks Tourist Visa Upon Arrival at the airports of :

IKA : Tehran Imam Khomeini Airport
THR : Tehran Mehrabad Airport
MHD : Mashad Airport
SYZ : Shiraz Airport
TBZ : Tabriz Airport
ISF : Isfahan Airport

1. The applicant(s) should have a confirmed return ticket and a valid passport with at least 6 months validity and a photo to be attached to the application form.

2. Visa fee is EUR50.00 for the holder of the passport and EUR10.00 for each one of the companions (if any).

3. This type of visa is only for tourist purposes and the followings are not entitled to this visa facilitation.
3.1. Journalists and reporters on mission.
3.2.Applicants whose applications for Iran Visa have been rejected before.
3.3. Iranians holding foreign passports but still maintaining their Iranian nationality.
To relax and ease up visa issuance process, interested companies and travel agents can refer to the passport and visa section of the ministry of foreign affairs minimum 24 hours before arrival of the tourist(s) to file their applications for visa issuance upon arrival.
Albania
Armenia
Australia
Austria
Azarbaijan
Bahrain
Belarus
Belgium
Bosnia Herzegovina
Brazil
Brunei
Bulgaria
China (People’s Republic)
Colombia
Croatia
Cuba
Cyprus
Denmark
Finland
France
Georgia
Germany
Greece
Hungary
India
Indonesia
Ireland (Rep.)
Italy
Japan
Kazakhstan
Kuwait
Kyrgyzstan
Lebanon
Luxembourg
Malaysia
Mexico
Mongolia
Netherlands
New Zealand
North Korea
Norway
Oman
Palestine
Peru
Phillippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russian Federation
Saudi Arabia (KSA)
Singapore
Slovak (Rep.)
Slovenia
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Syria
Tajikistan
Thailand
Turkmenistan
Ukraine
United Arab Emirates
Uzbekistan
Venezuela
Vietnam
Yugoslavia Fed. Rep.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: GTS

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθειά σας. Τελικά την απάντηση που πήρα από την πρεσβεία είναι ότι μπορείς να βγάλεις βίζα από το αεροδρόμιο της Τεχεράνης, αλλά να τους ξεκαθαρίσεις ότι είναι μόνο για τουριστικούς λόγους. Αν αντιληφθούν ότι έχεις έρθει για άλλο λόγο (επαγγελματικό, προσωπικό, κτλ.) σε βάζουν στο αεροπλάνο και να σαι πάλι στην Ελλάδα!:D
Όσο για το φύλο, είμαι γυναίκα, αλλά δεν θα ταξιδέψω εγώ, αλλά ένας γνωστός μου για επαγγελματικού λόγους, οπότε δεν πιστεύω να συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Παρεπιπτόντως θα πετάξει με την Iran Air από την Κωνσταντινούπολη. Ξέρει να μου πει κανένας για την εν λόγω εταιρία?
 

iosgal

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρανάσι
3.2.To relax and ease up visa issuance process, interested companies and travel agents can refer to the passport and visa section of the ministry of foreign affairs minimum 24 hours before arrival of the tourist(s) to file their applications for visa issuance upon arrival.
Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπλέξω (αλλά και να πληρώσω) με ένα τουριστικό πρακτορείο από την στιγμή που, βάση πολλών μαρτυριών στο thorn tree (Lonely planet) δεν μου εξασφαλίζει την έκδοση βίζας.
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απλώς δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μπλέξω (αλλά και να πληρώσω) με ένα τουριστικό πρακτορείο από την στιγμή που, βάση πολλών μαρτυριών στο thorn tree (Lonely planet) δεν μου εξασφαλίζει την έκδοση βίζας.
Δυστυχώς δεν κατάλαβες: Εγώ δεν σου υπέδειξα τι να κάνεις, να σε βοηθήσω ήθελα, έψαξα και βρήκα ένα σάιτ με πληροφορίες (κάτι που μπορούσε να κάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος από μόνος του - αν το έψαχνε 5 λεπτά), το ανέφερα εδώ για να δείτε τις πληροφορίες και από κει και πέρα κάνετε ότι νομίζετε. Να σου πω εγώ τι θα έκανα? Από τη στιγμή που η φόρμα θα χρειαστεί συμπληρωμένη έτσι κι αλλιώς στο αεροδρόμιο, θα την "κατέβαζα" από το σάιτ, θα τη συμπλήρωνα με την ησυχία μου και θα την είχα μαζί μου στο αεροδρόμιο για να τη δώσω όταν μου τη ζητήσουν. Τίποτε περισσότερο, από τη στιγμή που είναι σαφές ότι μπορείς να βγάλεις τη βίζα εκεί, χωρίς τη βοήθεια κανενός. Εκτός κι αν εσύ κατάλαβες κάτι διαφορετικό! Όσο για το τι θα πληρώσεις (στις αρχές - όχι στο πρακτορείο), κι αυτό είναι σαφές από το κείμενο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με μπερδέψατε !! Εχω να κάνω 2 ερωτήσεις.
1. Μπορώ να βγάλω βίζα μέσω ελληνικού πρακτορείου ; Για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.
2. Αν συνοδεύομαι από άντρα αλλά δεν είναι σύζηγος μου ΄΄η συγγενής λέτε να χω πρόβλημα;;;
Ευχαριστώ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
1. Θεωρητικά ναι, ειδικά αν προγραμματίζει ταξίδια στο Ιράν (εμείς τα βγάλαμε απευθείας στη πρεσβεία)
2. Απ'ότι είδα στο ίντερνετ όχι, καλού κακού έχετε μια βέρα και προφασιστείτε τους αρραβωνιασμένους αν σας αρνηθούν δωμάτιο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι έχω αλλεργία στις δεσμεύσεις .... :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.331
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom