Κούβα Βίζα, κόστος και αεροπορικά για Κούβα

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283

Υπολόγισε γύρω στα 1000? το άτομο για τα εισιτήρια και από εκεί και πέρα, άλλα 1000? το άτομο, είναι ένα ρεαλιστικό ποσό που περιλαμβάνει διαμονή σε ξενοδοχεία και σπίτια, φαγητό σε εστιατόρια και οικογενειακά εστιατόρια, βενζίνες, δωράκια, καφέδες μπύρες μουσεία και αναμνηστικά για δυο εβδομάδες περίπου.

Στην Κούβα (όπως και αλλού) μπορείς να ξοδέψεις και πολύ περισσότερα, αλλά όχι πολύ λιγότερα από αυτά που γράφω, αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές.

Έκδοση Βίζας
Τι πρέπει να κάνω για να πάω στην Κούβα;
Για να πάει κανείς στην Κούβα, θα πρέπει προηγουμένως να βγάλει βίζα.

Η έκδοση γίνεται από την Πρεσβεία της Κούβας :
Σοφοκλέους 5 – Φιλοθέη
15237 ΑΘΗΝΑ
Τηλ.: 210 6855550

Θα πάτε με το διαβατήριο σας, μια έγχρωμη φωτογραφία και 24? (ή 26).
Θα σας ρωτήσουν σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνετε. Αν δεν το ξέρετε, δηλώστε ένα τυχαίο. Δεν το ελέγχουν – τυπικό είναι. Δηλώστε το πασίγνωστο “hotel inglaterra” – για παράδειγμα.

Θα τα καταθέσετε (πρωινές ώρες – τις εργάσιμες μέρες ) και θα την παραλάβετε τρεις εργάσιμες μέρες μετά.
Αν δεν έχετε GPS , συμβουλευτείτε μια σελίδα με “τον χάρτη της Αθήνας”, γιατί η πρεσβεία είναι σε μια σχετικά απόμερη τοποθεσία.



Αεροπορικά εισιτήρια

Το μεγαλύτερο έξοδο που έχετε να αντιμετωπίσετε σε αυτό το ταξίδι, είναι αυτό για την αγορά του αεροπορικού εισιτηρίου.
Στο κατάλληλο ” thread “ που είχα ανοίξει κάποτε, ο traveller είχε πει πως οποιαδήποτε τιμή κάτω από τα 1000? πρέπει να θεωρείται ευκαιρία. Έτσι είναι πράγματι.

Από την Ελλάδα για την Αβάνα, τις πιο συμφέρουσες τιμές τις βρήκα σε δυο εταιρίες

  • Μια άλλη ιδέα είναι να πάτε στο Λονδίνο και μετά να πετάξετε από εκεί για Αβάνα.
    Είναι όμως σχετικά περίπλοκη λύση, και αν δεν έχετε πολύ χρόνο δεν αξίζει νομίζω. Μπορεί όμως να γλυτώσετε κάπου 200 ευρώ. Ίσως είναι καλή λύση αν συνδυαστεί και με κάποιες διανυκτερεύσεις στο Λονδίνο.
    Δεν ξέρω και πολλά. Ας βοηθήσουν οι πιο ειδικοί.
Πάντως, αν όντως αρθεί το εμπάργκο των Αμερικανών, υποθέτω πως θα δούμε σιγά σιγά χαμηλότερες τιμές.
Κάτι σχετικό μπορείτε να διαβάσετε “εδώ”

Εγώ έκλεισα εισιτήρια με την Air France τελικά. 1000? το άτομο.
(καλή ευκολία το online check-in που θα κάνετε 30 ώρες πριν την πτήση)

 

Attachments

Last edited by a moderator:

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
πολύ καλό ποστ!
Μήπως θυμάσαι αν η βίζα είχε κάποιο κόστος;
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
πολύ καλό ποστ!
Μήπως θυμάσαι αν η βίζα είχε κάποιο κόστος;
Σημερα μιλησα με την πρεσβεια της Κουβας. Θελουν και 22 ευρω εκτος απο φωτογραφια και διαβατηριο σε ισχυ για 6 μηνες. Επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση και δεν μου το εξηγησαν επαρκως ειναι η ασφαλιστικη καλυψη για το ταξιδι οπως μου ειπαν. Για το τελευταιο χρειαζονται περαιτερω πληροφοριες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σημερα μιλησα με την πρεσβεια της Κουβας. Θελουν και 22 ευρω εκτος απο φωτογραφια και διαβατηριο σε ισχυ για 6 μηνες. Επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση και δεν μου το εξηγησαν επαρκως ειναι η ασφαλιστικη καλυψη για το ταξιδι οπως μου ειπαν. Για το τελευταιο χρειαζονται περαιτερω πληροφοριες.
Θα πρέπει να κάνεις μια ασφάλεια ταξιδιού Καλό θα ήταν να ζητήσεις από την εταιρία από την οποία θα την αγοράσεις να σου δώσει μια βεβαίωση στα αγγλικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μας την ζήτησε ποτέ κανείς. Βέβαια καλό είναι να υπάρχει έτσι κι αλλιώς.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Θα πρέπει να κάνεις μια ασφάλεια ταξιδιού Καλό θα ήταν να ζητήσεις από την εταιρία από την οποία θα την αγοράσεις να σου δώσει μια βεβαίωση στα αγγλικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μας την ζήτησε ποτέ κανείς. Βέβαια καλό είναι να υπάρχει έτσι κι αλλιώς.
Σε ευχαριστω μολις κοιταγα ασφαλιστρα και ειδα καποια φθηνα σχετικα για 2 ατομα, στα 50+ ευρω και καποια ακριβοτερης καλυψης πανω απο 100 ευρω. Δεν νομιζω να ζητανε κατι το ιδιαιτερο η φθηνη καλυψη με τα μικροτερα ποσα επαρκει φανταζομαι ε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ακριβώς αυτό. Πληρώνεις παραπάνω μόνο αν εσύ θέλεις περισσότερη κάλυψη κτλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αλήθεια είναι ότι δεν μας την ζήτησε ποτέ κανείς. Βέβαια καλό είναι να υπάρχει έτσι κι αλλιώς
Ανάλογα με το ποια αεροπορική θα πετάξεις μπορεί να στη ζητήσουν στο checkin και αν δεν την έχεις δε θα σου επιτραπεί να επιβιβαστείς.

Εννοείται ότι υπάρχουν και φτηνότερες των 50€.
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
κάνεις τικ στο κουτάκι που σου προσφέρει ταξιδ. ασφάλιση την ώρα που κλείνεις το εισιτήριο. Εμένα πήγε τόσο (μετά είδα οτι ήταν της mondial assistance):
Κόστος ταξιδιωτικής ασφάλισης € 28,44
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αν πετάς με εταιρία της Star Alliance μπορείς να κάνεις μέσω της Aegean Airlines https://www.secureshop.gr/POOL/mond...banner&utm_content=GR&utm_campaign=Whitelabel

Κόστος 35,5 €. Πρέπεις να καλέσεις στην εταιρία μετά για να σου στείλουν και ένα άλλο έντυπο στα αγγλικά/ισπανικά.

Η βίζα κοστίζει 22€ άμα πας αυτοπροσώπος στην πρεσβεία και υπάρχει προσαύξηση 25€ αν τα στείλεις με ταχυδρομείο ή κούριερ.
Συνημμένα υπάρχει η αίτηση για βίζα όπου λέει ότι πληροφορίες χρειάζεται
 

Attachments

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Αν πετάς με εταιρία της Star Alliance μπορείς να κάνεις μέσω της Aegean Airlines https://www.secureshop.gr/POOL/mond...banner&utm_content=GR&utm_campaign=Whitelabel

Κόστος 35,5 €. Πρέπεις να καλέσεις στην εταιρία μετά για να σου στείλουν και ένα άλλο έντυπο στα αγγλικά/ισπανικά.

Η βίζα κοστίζει 22€ άμα πας αυτοπροσώπος στην πρεσβεία και υπάρχει προσαύξηση 25€ αν τα στείλεις με ταχυδρομείο ή κούριερ.
Συνημμένα υπάρχει η αίτηση για βίζα όπου λέει ότι πληροφορίες χρειάζεται
Δηλαδη αν πας κοστιζει 22 ενω αν τα στειλεις 47??
 

Meliti

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Δηλαδη αν πας κοστιζει 22 ενω αν τα στειλεις 47??
Ναι, ακριβώς. Εμείς βγάλαμε βίζα πρόπερσι, κι επειδή μένουμε επαρχία τα στείλαμε στον πεθερό μου που μένει Αθήνα και τα πήγε αυτός (χωρίς να ταξιδεύει κι ο ίδιος) και το δέχτηκαν (βέβαια τους είχα ρωτήσει πρώτα τηλεφωνικώς).
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Κίνα
Ναι, ακριβώς. Εμείς βγάλαμε βίζα πρόπερσι, κι επειδή μένουμε επαρχία τα στείλαμε στον πεθερό μου που μένει Αθήνα και τα πήγε αυτός (χωρίς να ταξιδεύει κι ο ίδιος) και το δέχτηκαν (βέβαια τους είχα ρωτήσει πρώτα τηλεφωνικώς).
Μπραβο αν ειναι ετσι θα παρω τηλεφωνο να επιβεβαιωσω αν το δεχτουν και θα τα στειλω και εγω σε καποιο συγγενη στην Αθηνα να τα παει!!Ευχαριστω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom