Ισπανία Βαλενθια 3 μερες

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Πολυ πολυ καλησπερα σε ολους .

Θα ηθελα να διαβασω εμπειριες με μερη που προτεινετε να δουμε για Βαλενθια αλλα και που να παμε για φαγητο και καφε για 3 μερες

Ευχαριστω πολυ :)
 
Last edited:

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Βρήκαμε μέρη για να δούμε , πλέον μένει το φαγητό ποτό και καφέ. Όποιος έχει να προτείνει κάτι είναι ευπρόσδεκτο :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δυστυχως δεν κινουμαι στο κεντρο και δεν εχω ιδιαιτερες προτασεις. Αν πατε προς Cabanyal ευχαριστως να προτεινω (αλλα απο το Σαββατο και μετα)
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
30
Likes
288
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία
Οπωσδήποτε να πάτε στο πάρκο του Καλατράβα, στο οποίο υπάρχει και πολύ δυνατός ζωολογικός κήπος! Είχα μείνει λίγο οπότε δεν έχω εικόνα για άλλα αξιοθέατα. Πάντως σίγουρα στο φαγητό θα τη βρείτε την άκρη συγκριτικά με άλλες πόλεις της Ισπανίας όπου πιστεύω είναι κάτω του μετρίου. Τέλος πολύ καλή εντύπωση μου είχε κάνει ότι μοιάζουν αρκετά με εμάς ( οι ντόπιοι γυρνούσαν σε μαγαζιά μπαράκια και φαγαδικα όλη μέρα). Αγαπημένη πόλη στην Ισπανία!
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Δυστυχως δεν κινουμαι στο κεντρο και δεν εχω ιδιαιτερες προτασεις. Αν πατε προς Cabanyal ευχαριστως να προτεινω (αλλα απο το Σαββατο και μετα)

Γενικα δεν εχουμε θεμα σε ποιο σημειο θα ειναι τα εστιατορια. Προφανως στο κεντρο θα ειναι τουριστικα και ακριβα. Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.

Στην περιοχη Cabanyal εχω βρει τα La otra porte και το Taska La Reina


 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Γενικα στη Βαλενθια το φαγητο ειναι απο μετριο εως πολυ καλο. Και τυχαια να καθισετε καπου δυσκολα να πετυχετε κατι αθλιο. Στο κεντρο πραγματι ειναι τουριστικα και ακριβα.

Στο Cabanyal οι τιμες ειναι μετριες σε σχεση με αλλες γειτονιες της Βαλενθια, πιο φθηνα απο το κεντρο προφανως. Η ποιοτητα ομως ειναι σουπερ, ειδικα στα θαλασσινα. Οποιος πει οτι η Βαλενθια υστερει σε φαγητο σε σχεση με αλλες ισπανικες πολεις ας ερθει Cabanyal να τον πω εγω :haha:

Τα δυο μερη που λες ειναι κομπλε, οχι κατι το ιδιαιτερο θα πω, υπαρχουν πολυ καλυτερα στην περιοχη. Το La otra parte ειναι κοντα στη θαλασσα και εχει ωραια ατμοσφαιρα. Καλυτερη παεγια στην περιοχη θεωρειται πως εχει το La Pepica και Νeptuno. Αν εχετε αμαξι, η περιοχη Albufera φημιζεται για την παεγια της, Δεν ειμαι τοσο φαν (γενικα της παεγια) αλλα αξιζει να επισκεφτειτε την περιοχη μονο για το τοπιο.

Αν επρεπε να επιλεξω ενα μαγαζι σε ολο το Cabanyal θα ηταν το Casa Montaña. Αλλη επιλογη θα ηταν το Bodega la Aldeana. To πρωτο εχει μιικρα ταπας και πιο κομπλε τιμες, το δευτερο εστιαζει περισσοτερο σε πιο μεγαλα πιατα και ειανι τσιμπημενο αλλα τα αξιζει. Αν πατε Κυριακη θα εχει και πιατα ημερας με ρυζι (που ειναι ενα μαστ στη Βαλενθια).

Να δοκιμασετε paella, fideuá (το ιδιο με παεγια, αλλα με μακαρονι), figatells (μικροι αψητοι κεφτεδες που εχουν μεσα συκωτι αλλα δεν το καταλαβαινεις ) και titaina (τυπικη του Cabanyal, ψιλοκομμενα λαχανικα στο φουρνο, πολλη σαλτσα ντοματας, κουκουναρι και τονο σε μικρα κομματακια).

https://eltipoquenuncacenaencasa.com/category/zonas/

Αυτος εδω ειναι ενας τυπας που κανει κριτικες σε διαφορα μερη για φαγητο στη Βαλενθια.
Σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι του σε οσα εχω παει (αρκετα) αν και σε μερικα οχι και τοσο.
Δε χρειαζεται απαραιτητα να ξερεις ισπανικα, απλα προσπαθησε να αποφυγεις αυτα που εχουν τιτλο "No tiene el okey" και "okey si pasas por allí". Aντιθετα τα "okey alto" και "tope de okey" ειναι αυτα που θεωρει καλυτερα. Οι περιοχες που αντιστοιχουν στο κεντρο ειναι centro, el carme και ruzafa.

Στο Cabanyal το Guisante Rojo που αναφερει περυσι πηρε το βραβειο καλυτερης κροκετας :haha:

εδιτ: Θα ηθελα να σταθω λιγο στο θεμα ρυζι, μιας και πραγματικα υπαρχουν απειροι συνδυασμοι (εχει και μουσειο ρυζιου).
Εκτος απο την παεγια με τις απειρες επιλογες, υπαρχει και το arroz meloso\caldoso, που ειναι στην ουσια κατι παρομοιο με το ριζοτο (αλλα πιο νοστιμο κατ εμε) και το arroz al forn που οπως λεει και το ονομα του μαγειρευεται στο πηλινο στο φουρνο. Οπως ειπα και πιο πανω, δεν ειμαι τοσο φαν της παεγια. Θεωρω καλυτερη επιλογη το arroz meloso, που ειδικα αν το βρεις με θαλασσινα ειναι ο,τι πρεπει. Στο Cabanyal σε πολλα μαγαζια ειναι ως κυριως πιατο στο μενου ημερας. Αν βρεις calddoso, ακομα καλυτερα. Ειναι κατι αναμεσα σε ρυζι και ψαροσουπα. Εδω μια φωτο απο arroz caldoso de mariscos (internet).

1650402425802.png


Τελος υπαρχει ενα αλλο πιατο, το arroz de putxero που ειναι στην ουσια paella με ο,τι περισσεψε απο το putxero που ειναι σουπα με πολλα ειδη κρεατος και λαχανικα. Για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω δοκιμασει ουτε το ενα ουτε το αλλο, αλλα ολοι λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα πιατα. Ειναι απ αυτα τα πιατα τα παλια που εχουν γινει μοδα. Εδω ενα βιδεο για το πως φτιαχνεται

 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Θα κανουμε 1 διανυκτερευση Βαλενθια,ποια περιοχη να διαλεξω;η λογικη λεει οτι θα περπατησουμε λιγο την πολη,αντε να παμε κ κανα primark,φαγητο κ υπνο..οποτε θελω καπου σχετικα κεντρικα μη μας φανε τα πηγαινε ελα με τα μεσα
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Θα κανουμε 1 διανυκτερευση Βαλενθια,ποια περιοχη να διαλεξω;η λογικη λεει οτι θα περπατησουμε λιγο την πολη,αντε να παμε κ κανα primark,φαγητο κ υπνο..οποτε θελω καπου σχετικα κεντρικα μη μας φανε τα πηγαινε ελα με τα μεσα
Έχω χρησιμοποιήσει το Silken Puerta. Είναι κοντά στο κέντρο, το στάδιο Μεστάγια, αλλά και στα έργα του Καλατράβα.(Μουσείο επιστημών, ωκεανογραφικό, το μέγαρο μουσικής βασίλισσας Σοφία κλπ)
Επίσης το Eurostar Rey don Jaime, αλλά και το Barcelo Valencia.
Τώρα, αν θέλεις λίγο μόνο περπάτημα κάπου κοντά στον καθεδρικό και την πλατεια της Βασίλισσας
(Placa de la Reina) η το δημαρχείο.
υγ
Δεν ξέρω και το μπάτζετ σου για να προτείνω κάτι ανάλογο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εγώ για πάρα πολύ φθηνό όταν έψαχνα σπίτι έμενα στο Purple Nest Hostel σε κοιτώνα όμως. Είναι καρακεντρο, κοντά στον Καθεδρικό.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Κοντά στη Βαλένθια, τι υπάρχει που να αξίζει για μονοήμερη ή το πολύ για μία διανυκτέρευση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom